אוספים
האגף הנוער והחינוך לאמנות   חברה וקהילהפרויקט לנוער בסיכון  

פרויקט לנוער בסיכון

share הדפסשלח לחבר

(בשיתוף עם עמותת עלם ובאדיבות אגודת ידידי בריטניה)

מדי לילה נאספים בכיכר ציון בירושלים נערים ונערות אשר הרחוב הוא ביתם. נערים אלה - מרחבי העיר והארץ - עזבו את בתיהם מסיבות שונות ואינם נמצאים במסגרת משפחתית, חינוכית או חברתית. עמותת "עלם" מציבה ניידות מתנדבים במרכזי הערים כדי ליצור אתם קשר חם ולסייע בשיקומם.

מדי שבוע, בשעת לילה מאוחרת, ניידת של עמותת עלם חונה בכיכר ציון אשר בירושלים. הניידת כוללת אנשי מקצוע ומתנדבים אשר יוצרים קשר עם הנוער בכיכר, מציעים שתייה חמה ואוכל, ואף אפשרות לשיחה ואוזן קשבת. אחד מחברי צוות הניידת של עלם הוא אמן-מורה מצוות אגף הנוער והחינוך לאמנות של מוזיאון ישראל. הוא מציב "שולחן אמנות" ומזמין את הנערים לצייר וליצור. הציור סביב השולחן פותח ערוץ תקשורת חלופי לבני הנוער המציירים עם צוות הניידת, ערוץ שלעיתים מאפשר להם לבטא את מצוקתם בדרך נוחה יותר עבורם.

מציירים בלילה מאת ענת חנס, אגף הנוער והחינוך לאמנות
כיכר ציון. אחת עשרה בלילה. ניידת עלם מגיעה למדרחוב. ילדים בשחור, באדום, בצהוב, בכיפות, אינסוף שרשראות, עגילים, פירסינג, פאות, ציציות, כאפיות, גלביות, סיגריות, גיטרות פה ושם, קולות דרבוקות מהדהדים, בירות, בקבוקים שבורים, צעקות, שירה, רסטות, פריקים, ערסים, חרדים, דתיים, אנגלית, עברית, רוסית, משטרה… "אין ייאוש בעולם" ומיד אחר-כך עוד צעקה "אחי, יש לך סיגריה?"

מתנדבי עלם פותחים את הניידת, מורידים ממנה קנקני תה, שולחן, כיסאות, דפים, צבעים, מכחולים "יש לכם אוכל?" "חיכינו לכם מלא זמן" "איפה אתם?" צבעים מתחילים להישפך על הנייר… גבולות נפרצים, אין סטיגמה בכיכר, קבוצת נערים נסחפת בצלילי מוזיקה חסידית של קרליבך, התלחשויות, עסקאות סמים, חיבוקים, איומים, אלימות, חיוכים, שיחות, חשפנות, באוויר מתעופפים פחיות בירה ובורקסים, תיקים גדולים פזורים בכל פינה, אחד חוזר מאילת, אחת מטבריה מציירת את הדרך שהלכה בה. הכיכר היא תחנת מעבר לפני הזולה הבאה. הפתיחות, הצבעוניות, המגוון, החום השופע בלי שום מחויבות נותנים המון כוח. אין הורים, אין מסגרת. התחושה היא שכאן, במקום הזה, אפשר להוציא אגרסיות, לצעוק, לשתוק, לשיר, אפשר להיות הכל בלי שיפוט…


נער בודד בפינת הרחוב, מופנם. עדיין תיק בית-ספר על גבו, בודק ובוחן מרחוק את האווירה, אולי פה ימצא חבר… אולי גם הוא עוד רגע ירקוד בחופשיות כזו לצלילי הגיטרה, וירגיש מספיק בטוח לצעוק, לעשן, לשתות אלכוהול, להשתחרר, אולי יצליח לשמור על הגבול ואולי לא…
רגע לפני הוא לוקח מכחול ומתחיל לצייר.
אמני אגף הנוער במוזיאון ישראל נרתמים כבר יותר מחמש שנים לעבודה התנדבותית עם צוות ניידת עלם הפועל בימי חמישי בכיכר ציון. האמנים מגיעים מצוידים במכחולים, בצבעים, בניירות ובחומר ויוצרים יחד אמנות בכיכר.

מורה-אמנית בפרויקט זה מטעם אגף הנוער: עינת קרני
  בניית אתרים  בניית אתרים