אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   אמנות מודרנית

אמנות מודרנית

הדפסשלח לחבר
 
מפגשים מודרניים: אמנות המאה ה-20

המגוון הרחב של זרמי האמנות ודרכי הביטוי האמנותיות שצצו והתפתחו במאה ה-20 היה תגובה ישירה לשינויים העצומים - האידאולוגיים, התרבותיים, המדעיים והטכנולוגיים – שהתחוללו בתקופה המודרנית. בראשית התקופה הזאת נולדה האמנות המופשטת: ציירים ופסלים נטשו את התפיסה המסורתית שלפיה אמנות היא ייצוג אסתטי של העולם וביקשו לפרוץ את המעטה החיצוני של המציאות, לחדור למעמקיה ולבטא בעבודותיהם רעיונות אינטלקטואליים ורוחניים. חידוש מרכזי נוסף בן התקופה היה הוצאתם של חפצים או מוצרים תעשייתיים מן ההקשר השימושי והיומיומי שלהם, הצבתם בגלריה והגדרתם כעבודות אמנות. כך נולד החפץ מן-המוכן, ה"רֶדִי-מֵייד".

היצירות הנבחרות מאוסף האמנות המודרנית של מוזיאון ישראל המוצגות בגלריה משקפות את החיוניות ואת המגוון הגדול של האמנות שנוצרה במערב בשנים 1900 עד 1975. בחלק המכונה צבע / פעולה / הבעה מוצגים הסגנונות עתירי הרגש של הציור והפיסול אשר התמקדו בצבע, בחומריות ובתנועת ידו של האמן - הפוֹביזם, האֶקספּרֶסיוֹניזם, אסכולת פריז והזרמים שלאחר מלחמת העולם השנייה עד האֶקספּרֶסיוֹניזם המופשט. בחלק הבא מרחב / מבנה מוצגות עבודות שמושתתות על בסיס אינטלקטואלי מוצק, מתאפיינות בתהליכים מחושבים ועוסקות בפירוק הצורה וניתוחה, במשטח ובנפח. יוצרי העבודות האלה באו מן הקוּבּיזם עד למינימליזם, דרך תנועות האוונגרד האירופיות: הפוּטוּריזם, הקוֹנְסטרוּקטיוויזם והבַּאוּהַאוּס. חלק נוסף של התצוגה, אמנות / מציאות / חלום, עוסק בטשטוש הגבולות שבין האמנות לחיים ולתרבות הפופולרית. הֶדבֵּק, ציטוט ושימוש בחפצים מן-המוכן קושרים כאן את הגישות היצירתיות, הביקורתיות והאירונית של תנועות הדַאדַא והסוּרֶאָליזם עם הפעילות המאוחרת יותר של אמנות הפופ, תנועת "פְלוּקסוּס" והאמנות המושגית. 

התצוגה מציעה גם מפגשים בין יצירות אמנות מודרנית ליצירות וחפצים אחרים מאוספיו הרב-תחומיים של המוזיאון, למן אוסף הארכאולוגיה, דרך אוספי התרבות החומרית של אפריקה ואוקיאניה ועד לאוספי האמנות העכשווית.לתצוגת הקבע לחץ >>>
 
  בניית אתרים  בניית אתרים