על המוזיאוןהודעות לעיתונות 2017

הודעות לעיתונות 2017

הדפסשלח לחבר
 


איילת שילה תמיר תמונה לממלאת מקום מנכ"ל מוזיאון ישראל
​5.4.2017 >>

דיפאק צ'ופרה מבקר במוזיאון ישראל
12.3.2017 >>בפורים הקרוב - מרעישים במוזיאון ישראל
27.3.2017 >>

ד"ר ערן נוימן ימונה למנכ"ל מוזיאון ישראל, ירושלים

10.1.2017>>

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

איילת שילה תמיר תמונה לממלאת מקום מנכ"ל מוזיאון ישראל

בעקבות החלטתו של ד"ר ערן נוימן כי יישאר בתפקידו כראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב, מועצת המנהלים של המוזיאון קבעה כי שילה תמיר המכהנת כיום כמשנה למנכ"ל, תמונה לממלאת מקום ● במקביל ועדת איתור תחדש את פעילותה בימים הקרובים ותראיין מועמדים לתפקיד המנכ"ל

מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל מינתה את איילת שילה תמיר לתפקיד ממלאת מקום מנכ"ל המוזיאון. זאת לאחר שד"ר ערן נוימן החליט להישאר בתפקידו כראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב ולהמשיך לעמוד בראש ארכיון עזריאלי לאדריכלות במוזיאון תל אביב לאמנות. ההחלטה התקבלה בעקבות פערים בנוגע לתנאי העבודה ותפיסת התפקיד. מועצת המנהלים של המוזיאון מודה לנוימן על הנכונות ועל סיועו הרב למוזיאון בחודשיים האחרונים.

עוד החליטה מועצת המנהלים כי נושא מציאת המנכ"ל החדש יוחזר לשולחנה של ועדת האיתור שתחדש את פעילותה בימים הקרובים.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

דיפאק צ'ופרה (נולד ב-22 באוקטובר 1946) הוא מרפא אלטרנטיבי, סופר, ונואם בתחום הניו אייג', ממוצא הודי המתגורר בארצות-הברית. בימים אלה מבקר צ'ופרה בארץ.
בביקורו העמוס בישראל לא פסח הגורו על ביקור בן מספר שעות במוסד התרבות הגדול במדינה – מוזיאון ישראל.

צ'ופרה ביקר היום (12.3.17), עם משלחת של 20 איש, במוזיאון ישראל. את פניו קיבל מנהל המוזיאון החדש דר' ערן נוימן. הם הצטלמו יחד על רקע היכל הספר וביקרו בהיכל הספר ובדגם ירושלים בימי הבית השני הסמוך לו. משם המשיכה הפמליה לאגף לארכאולוגיה. צ'ופרה גילה עניין מיוחד באנתרופואידים, ביקש לשמוע פרטים עליהם ואף הצטלם לידם. האנתרופואידים הם ארונות קבורה בצורת אדם והם מוצבים בכניסה לאולמות הארכאולוגיה. ארונות אלה, מאוסף דיין, התגלו בדיר אל באלח שברצועת עזה ונתרמו למוזיאון. הם שימשו לקבורה במאות 13-14 לפני הספירה והפכו לציון דרך במסלול הביקור במוזיאון. פרצופיהם שונים זה מזה והם מוצבים במוזיאון כמקבלי פני המבקרים באגף לארכאולוגיה.
-----------------------------------------------------------------------------------------


בפורים הקרוב - מרעישים במוזיאון ישראל

27.3.2017

במשך שני ימי חג פורים יפתח מוזיאון ישראל את שעריו בחינם לילדים עד גיל 17. תערוכה ייחודית על רעשנים המלווה בפעילות לבניית רעשן אישי, הופעה מיוחדת של להקת טררם, מופעי קרקס וסדנאות יצירה יהפכו את חווית הבוקר במוזיאון לפורימית במיוחד.
ימים ראשון ושני, 12-13 במרס 2017
אם בימים רגילים גלריות המוזיאון מזוהות עם שקט ודממה, בפורים הקרוב גם מוזיאון ישראל מתחפש ומזמין את הציבור לבוא ולהרעיש. במהלך שני ימי החג יפתח המוזיאון את שעריו לכניסה חינם של ילדים עד גיל 17 ויציע תכניות לכל המשפחה תחת הכותרת "מרעישים במוזיאון".

גולת הכותרת של החג היא תערוכת "רעשנים רועשים" החדשה שנפתחה בימים אלה ומציגה 150 רעשנים עכשוויים שיציתו את דמיונו של כל ילד. בתערוכה רעשנים פרי יצירתו של יעקב קאופמן, מבכירי המעצבים התעשייתיים בישראל, העשויים ממגוון חומרים וחפצים ממוחזרים –התוצאה צבעונית, רבגונית ומשעשעת. הילדים המבקרים בתערוכה יוכלו ליצור רעשן אישי ולהרעיש בו.

המבקרים יוכלו ליהנות מהופעות ללא תשלום נוסף של להקת טררם וקבוצת קרקס הומוריסטית. כמו כן, ייערכו במוזיאון סדנאות יצירה ומיחזור, הדרכות פורימיות מיוחדות ושעות סיפור בהשראת החג.

ימים ראשון ושני, 12-13 במרס 2017 | שעות 10:00 – 15:00
מופע "סופר סבתא" של תאטרון קרקס הומריסטי – יום ראשון 12.3 בשעות 11:00 ו-12:30
מופע "סטאגאדיש" של להקת טררם – יום שני, 13.3 בשעה 13.00
הכניסה למופעים – חינם לילדים וכלולה במחיר הכניסה למבוגרים.
15-10 ₪ להשתתפות בסדנאות ליצירת תחפושות ושעת סיפור לחג.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ד"ר ערן נוימן ימונה למנכ"ל מוזיאון ישראל, ירושליםמועצת המנהלים של המוזיאון אישרה פה אחד את מינויו של נוימן מבין מועמדים רבים מהארץ ומהעולם ● נוימן עומד כיום בראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב ● הוא יחליף את ג'יימס סניידר שכיהן בתפקיד 20 שנים 
10.1.2017
מוזיאון ישראל הודיע היום כי ד"ר ערן נוימן (48) נבחר לתפקיד מנכ"ל המוזיאון. ד"ר נוימן עומד כיום בראש בית הספר לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי באוניברסיטת תל אביב ובראש המעבדה הדיגיטלית לחקר האדריכלות. מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל בראשות עו"ד יצחק מלכו, אישרה את המינוי פה אחד, לאחר תהליך חיפוש מעמיק שארך תשעה חודשים וכלל בדיקה של מועמדים רבים מהארץ ומחו"ל. ד"ר נוימן ייכנס לתפקיד כמנכ"ל ע"ש אן וג'רום פישר בחודש הבא.

ד"ר ערן נוימן יחליף בתפקיד את ג'יימס סניידר שמסיים כהונה בת 20 שנה כמנכ"ל מוזיאון ישראל. סניידר ימשיך לפעול מטעם אגודות הידידים של המוזיאון בארה''ב וב-15 מדינות נוספות ברחבי העולם לפיתוח הקשרים הבינ"ל הענפים של המוזיאון ולפיתוח המשאבים הכספיים העומדים לרשותו.

תחת הנהגתו של ד"ר נוימן, הפך בית הספר לאדריכלות ע"ש עזריאלי לאחד מבתי הספר ומוסדות המחקר המובילים לאדריכלות בישראל. הוא פיתח תכניות אקדמיות, מקצועיות ותכניות מלגות והוביל יזמות מוצלחות לגיוס כספים ומשאבים. בשנת 2009 הוא ייסד את ארכיון עזריאלי לאדריכלות במוזיאון תל אביב לאמנות שבראשו הוא עומד עד היום. הארכיון מכיל אוספים של האדריכלים המובילים בארץ, ביניהם אריה שרון, רם כרמי, ליפא יהלום, דן צור ואחרים. נוסף לכך, הוא היה שותף להקמת קבוצת המחקר הבין לאומית Open Source Architecture (OSA). 

"ערן ניחן בתמהיל הנכון של ניסיון ניהולי, רקע אקדמי נרחב, סקרנות אינטלקטואלית וערכים חברתיים הדרושים כדי להוביל את מוזיאון ישראל אל העתיד", אמר יו"ר המוזיאון, עו"ד יצחק מלכו. "הישגיו הולמים את החזון והתנופה המאפיינים את ההצלחה המתמשכת וההתפתחות המרשימה של מוזיאון ישראל". 

ד"ר נוימן הוא בוגר המחלקה לאדריכלות בבצלאל והתוכנית לתאוריה ולהיסטוריה של האדריכלות באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס. הוא מוכר בעולם בזכות מחקריו על אדריכלות המנציחה את השואה ומחקריו הבוחנים את השפעותיהן של טכנולוגיות חדשות על העיצוב האדריכלי. הוא הרצה במוסדות אקדמיים מהמובילים בעולם ובהם אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת פנסילבניה, אוניברסיטת טונג'י בשנחאי ועוד. הוא השתתף כחבר בוועדת פרס ישראל. בשנת 2006 הוא אצר את התערוכה "The Gen[H]ome Project" שהוצגה ב-MAK Museum בלוס אנג'לס ובחנה כיצד ההתפתחות של טכנולוגיית המידע ומדעי הטבע משפיעים על אדריכלות חדשנית. 

תערוכות נוספות שד"ר נוימן אצר הן "פרפורמליזם: צורה ותוכן באדריכלות הדיגיטלית" (יחד עם יאשה גרובמן, מוזיאון תל אביב לאמנות, 2008), "דוד ינאי: אדריכלות וגנטיקה" (מוזיאון תל אביב לאמנות, 2014), "מרכז הנגב: מברוטליזם לפוסטמודרניזם" (ארכיון עזריאלי לאדריכלות, 2015), "נופי זיכרון: ליפא יהלום ודן צור" (יחד עם נורית ליזובסקי, ארכיון עזריאלי לאדריכלות, 2016), "ישראל בתצוגה: אקספו 67'" (ארכיון עזריאלי לאדריכלות, פתיחה פברואר 2017). הוא פרסם מספר ספרי תיאוריה והיסטוריה של האדריכלות ובהם ספרים על התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, על הנצחת השואה באדריכלות, ספר מקיף על עבודותיו של האדריכל דוד ינאי ועוד.

"כבוד גדול הוא לי להצטרף למוזיאון ישראל ברגע כל כך חשוב במסלול התפתחותו", אמר ד"ר נוימן. "אני כבר מצפה להתחיל לעבוד עם צוות העובדים וחברי ההנהלה כדי לפעול להמשך שגשוגו של המוזיאון, לאחר הישגיו המרשימים של קודמי בתפקיד, ג'יימס סניידר". 

נוימן מצטרף למוזיאון לאחר תקופת ההתפתחות הדרמטית ביותר שהתרחשה בו מהיווסדו. תחת ניהולו של סניידר הוכפל מספר המבקרים במוזיאון, מממוצע של כ-400,000 ליותר מ-800,000. פעילותו של סניידר הביאה את המשאבים הכספיים העומדים לרשות המוזיאון לרמה חסרת תקדים והוא היה הרוח החיה גם בכל הקשור בפיתוחו הפיזי והארכיטקטוני המקיף של המוזיאון, שנפתח מחדש בשנת 2010 לאחר השלמת פרויקט התחדשות והרחבה בהיקף של כ-100 מיליון דולר. כיום משמש מוזיאון ישראל דוגמא ומופת למוזיאונים חשובים אחרים בעולם. 

"ערן הוא אדם היודע לגייס משאבים, ליצור שיתופי פעולה מועילים ולהוציא אל הפועל רעיונות חדשים ומרעננים", אומר סניידר. "הוא יזם וחוקר המביא עמו למוזיאון כישורים וכישרונות חשובים ביותר שיאפשרו לכל באי המוזיאון, ישראלים ותיירים כאחד, ליהנות מערכי התרבות המקומיים והאוניברסליים המוצגים במוזיאון, שהפכוהו זה מכבר לבעל מעמד מוביל בארץ ובעולם".

ג'יימס סניידר, ששימש כמנכ"ל המוזיאון משנת 1997, ימשיך לפעול לפיתוח הקשר עם אספני אמנות ומוסדות תרבות ברחבי העולם, ולגיוס משאבים כספיים באמצעות אגודות הידידים הרבות של המוזיאון בארה''ב וברחבי העולם, אשר תמיד היוו את הבסיס לפיתוחו חסר התקדים של המוזיאון ושל תכניו, אוספיו ומתקניו. סניידר ילווה גם את תהליך הקליטה של המנכ"ל הנכנס.