אוספים
על אודותהודעות לעיתונות 2014

הודעות לעיתונות 2014

הדפסשלח לחבר
 
מוזיאון ישראל, ירושלים
 
מוזיאון ישראל נוסד ב- 1965 והוא מוסד התרבות הגדול ביותר בישראל ומן המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם. באוספיו האנציקלופדיים מגוון עצום של חפצים, מפריטים פרהיסטוריים ועד לעבודות אמנות עכשווית. המוזיאון מחזיק את האוסף המקיף ביותר בעולם של חפצים ארכאולוגיים מתקופת המקרא ומארץ הקודש, ובהם מגילות מדבר יהודה, וכן אוסף גדול וייחודי בעולם של חפצי קודש ותרבות יהודית. 
ב-45 שנותיו העמיד המוזיאון בעזרת תרומות וחוג של פטרונים בני כמה מדינות, אוסף מגוון ובו כחצי מיליון פריטים. 
למידע נוסף – מחלקת העיתונות, טל. 02-6708935
 


 
ביום העצמאות
כניסה חינם למוזיאון ישראל  ירושלים
שפע תערוכות מרהיבות והרקדה לקהל
29.4.2014

המסכות העתיקות בעולם
נפגשות בפעם הראשונה במוזיאון ישראל
5.3.2014

בתערוכה ראשונה מסוגה
מוצגים תצלומים נדירים מצנעא שבתימן   בבית טיכו, ירושלים

שפת הלבוש - DRESS CODES
תערוכת הדגל של 2014 במוזיאון ישראל
29.1.2014 


----------------------------------------------------------------------------------------
ביום העצמאות
כניסה חינם למוזיאון ישראל  ירושלים
 
שפע תערוכות מרהיבות והרקדה לקהל
 
 
ביום העצמאות הקרוב, יום שלישי, 6 במאי, יהיה מוזיאון ישראל פתוח לקהל ללא תשלום משעה 10 בבוקר ועד 9 בלילה. הציבור מוזמן לבקר בשלל התערוכות החדשות והמרהיבות שתהיינה פתוחות לקהל במשך כל היום: 
"שפת הלבוש – ארון הבגדים היהודי" - תערוכה חדשה המציגה 200 שנה של אופנה של קהילות ישראל מכל רחבי העולם;
"פנים אל פנים – המסכות העתיקות בעולם" – אשר נבחרה לאחת מארבע התערוכות החשובות בעולם לחודש הזה; 
"מסעות" – התערוכה לכל המשפחה, מזמינה קטנים כגדולים לחוות את התרגשות הגילוי של ארץ לא נודעת; 
"ריצ'רד אבדון: תמונה משפחתית" – תערוכה חדשה של אחד מגדולי הצלמים במאה העשרים.
 
כמו כן יהיו כל תצוגות הקבע של המוזיאון פתוחות לקהל, ובכלל זה: היכל הספר - משכן המגילות הגנוזות - האגף לאמנות ובו תצוגה עשירה של אמנות ישראלית ובינלאומית, האגף לאמנות ותרבות יהודית הכולל 4 בתי כנסת משוחזרים מרחבי העולם והאגף לארכאולוגיה.
 
חוגגים כמו פעם
בשעות 11:00 - 14:00 יתקיימו הרקדה המונית בהנחיית מימי קוגן והופעה של להקת הורה אפרוחים ירושלים עם ריקודים ישראלים מקוריים בשלל תלבושות. 
הקהל מוזמן להצטרף לריקודים ולחגוג עמנו את יום העצמאות ה-66 למדינה.
------------------------------------------------------------------------------------------
בתערוכה ראשונה מסוגה  מוצגים תצלומים נדירים מצנעא שבתימן   בבית טיכו, ירושלים
3.5.14 – 31.8.14
אוצרת אסתר מוצ'בסקי-שנפר
 
60 תצלומים נדירים אשר צולמו בתימן  בידי הצלם יחיא חייבי בשנים 1944-1930 מוצגים לראשונה בתערוכה בבית טיכו בירושלים . 60 התצלומים מן התקופה שלפני המודרניזציה מתארים רגעים משמעותיים בחיי היהודים בצנעא, טקסים של משפחת המלוכה בתימן ואירועים פוליטיים אשר חלקם היו אסורים לצילום.
 
מוזיאון ישראל רכש את אוסף התצלומים מידי אלמנתו של הצלם, רומה חייבי, בנוסף לציוד הצילום שלו, הכולל את שתי , המוצגים בתערוכה אף הם.
 
הצלם יחיא חייבי היה צלם יחיד במינו שפעל בתימן. הוא כיוון את עדשתו אל עיר הולדתו ותיעד את חיי היום יום שלה וכן את האירועים החגיגיים שנחגגו בקרב משפחתו וחבריו בקהילה . תצלומיו מגלים בין היתר את כללי הלבוש של גברים, נשים וילדים ומתעדים את מנהגיהם, חפציהם, בתיהם ובתי הכנסיות שלהם. קרבתו למצולמים אפשרה לו לצלם רגעים פרטיים ומיוחדים והיא מתעדת תיעוד היסטורי את בני הקהילה, שהיא מן העתיקות בקהילות היהודים. 
 
חייבי עבד במרפאת הרופאים האיטלקים כאב בית, מתורגמן ועוזר רפואי. את מצלמתו קיבל במתנה ממעסיקיו האיטלקים והם גם לימדו אותו בפיתוח לפתח ולהדפיס את התצלומים.  בעינו החדה השכיל לצלם רגעים נדירים בחיי קהילתו היהודית והתמונות נשלחו לבני משפחותיהם שכבר חיו בארץ לפני קום המדינה. הוא צילם גם טקסים יהודיים כמו חתונות, צילומים שכיום מאפשרים לנו תובנות אתנוגרפיות והיסטוריות עשירות. 
 
בין צילומיו של חייבי נמצאות תמונות המתעדות רגעים שהוא צילם בהיחבא - הוצאות להורג פומביות, ותלייתן של הגופות ערופות הראשים לעיני הציבור; יתום יהודי, שככל היתומים היהודיים הוכרח להתאסלם (גזירת היתומים), מצולם כשהוא לבוש בבגדי המוסלמים ופאותיו גזורות וסצנה שבה נשרים מנקרים פגרי חיות -  פגרים שמלאכת איסופם והרחקתם מרחובות העיר אל מעבר לחומות הוטלה על היהודים. 
את התערוכה מלווה קטלוג ובו 60 תצלומים ומאמר מרתק על יהודי צנעא בתקופה הזו ועל חשיבותה ההיסטורית והאתנוגרפית של מורשתו של יחיא חייבי.
 

------------------------------------------------------------------------------------------
המסכות העתיקות בעולם
נפגשות בפעם הראשונה במוזיאון ישראל
5.3.2014
 
 
ירושלים, 6  במרץ, 2014 – מוזיאון ישראל מאגד יחדיו לראשונה קבוצה נדירה של מסכות אבן נדירות בנות 9000 שנה, העתיקות ביותר הידועות כיום בעולם, בתערוכה חלוצית וייחודית מסוגה שתיפתח בחודש מרץמרס. התערוכה פנים אל פנים: המסכות העתיקות בעולם, המסכמת מחקר של כמעט עשור של מחקר, התערוכה מכנסת קבוצה נדירה של 12 . התערוכה מציגה 12 מסכות יוצאת דופן מהתקופה הנאוליתית, שהתגלו כולן התגלו באזור אחד בארץ ישראל – בהרי יהודה ובמדבר יהודה - וחלקן התפזרו ברחבי בעולם. התערוכה תהיה פתוחה לציבור מ-11 במרץ במרס ועד 13 בספטמבר, 2014. זו הפעם הראשונה שמסכות אלו מוצגות יחדיו, לא הרחק מהמקום שבו התגלו, ולרובן זו גם הפעם הראשונה שרובן יוצגוהן מוצגות לקהל הרחב.
 
לכל המסכות מאפיינים סגנוניים משותפים: חורי עיניים גדולים ופיות חשופי שיניים המזכיריםיםיוצרים מראה המזכיר  גולגולת אדם. חורים בשולי המסכה שימשו ככל הנראה לקשירתה לקשירתן על הפנים ולהוספת שיער, שהעניק כדי ליצור מראה אנושי יותר, . המסכות נעטו על הפנים או נתלולתליית המסכות על מוטות או עמודים. מן הדמיון בין המסכות לבין גולגולות קדומות שנמצאו בכפרים בני אותה תקופה, אנו מסיקים שהןמסכות ייצגו את רוחותיהם של האבות הקדמונים וכי הן שימשו בטקסים דתיים וחברתיים ובפולחני ריפוי כשפים. ייתכן שבאמצעות שחזור דמות אדם למטרות פולחן, הביעו החברות החקלאיות הקדומות בנות התקופה הנאוליתית את שליטתן הגוברת והולכת בעולם הטבע.
 
"האפשרות להציג זו לצד זו מסכות אבן עתיקות ונדירות, שמוצא כולן באותו אזור בארץ היא מופלאה" אומר ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל ע"ש אן וג'רום פישר. "העובדה שהצלחנו לקבץ מסכות רבות כל כך, לערוך מחקר השוואתי מעמיוק ביניהן עליהן ולהציג אותן לקהל הרחב היא התאפשרה הודות למוסדות ולאספנים השונים ששיתפו עמנו פעולה והעמידו אוצרות אלו לרשותנו. בהתחשב במוצאן הגאוגרפי של המסכות ובהקשר הרחב שהן מוצגות בו באגף לארכאולוגיה הסמוך, הצגת המסכות במוזיאון ישראל בירושלים נושאת עמה משמעות ייחודית, המבליטה את מקומן בתולדות הדת והאמנות".
 
התערוכה מסכמת מחקר מדעי שארך יותר מעשר שנים. שתי מסכות אבן - האחת ממערה בנחל חמר שבמדבר יהודה, והשנייה מחורבת דומה שבהרי יהודה - שמורות זה שנים באוספי המוזיאון. תגלית מקרית של תצלומים שבהם נראו מסכות דומות הובילה את ד"ר' דבי הרשמן, האוצרת לתרבויות פרהיסטוריות על-שם אילזה כץ לייבהולץ במוזיאון ישראל, לחקור את הנושא. הרשמן גייסה את עזרתו של פרופסור יובל גורן, מומחה למיקרוארכאולוגיה השוואתית מאוניברסיטת תל-אביב, כדי לבחון את מקורןוצאן הגאוגרפי של המסכות, וכן את שירותי המעבדה לארכאולוגיה ממוחשבת באוניברסיטה העברית כדי לנתחערוךאותן ניתוח תלת-ממדי שלהן. תוצאות המחקר הניתוח שופכות אור על מאפייניהן של המסכות ועל ותפקידיהן השונים. התערוכה הנוכחית משקפת את פירותיו של מחקר מעמיק זה, ומקבצת בפעם הראשונה תריסר מסכות מרשימות ומסתוריות לא הרחק ממקום מוצאן. 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------

שפת הלבוש - DRESS CODES
תערוכת הדגל של 2014 במוזיאון ישראל
 
ארון הבגדים היהודי נפתח בתערוכה מרהיבה, המעניקה מבט רב תרבותי על אפנות הלבוש של קהילות ישראל ברחבי העולם מניו יורק ועד בגדד, משבדיה ועד תוניסיה הזדמנות נדירה לראות את התלבושות ההיסטוריות  המשמשות השראה למעצבי אופנה בכל העולם עד היום.
 
מוזיאון ישראל בירושלים, יציג החל בחודש מרס תערוכה חדשה - "שפת הלבוש: ארון הבגדים היהודי".  בתערוכה מוצגים למעלה מ- 100 בגדים ופריטי לבוש, מראשית המאה ה-19 ועד המאה ה-20, מרחבי העולם. אוסף נדיר של שמלות, חליפות, בגדי חתן וכלה, בגדי ילדים והלבשה תחתונה, המאפשרים הצצה לתרבותם העשירה של יהודים בקהילות שונות ולהתפתחות אופנות לבוש שונות בארצות רבות. 
 
בעקבות התערוכות המדוברות של השנים האחרונות – תערוכת "החסידים" ב-2012 ותערוכת "הורדוס" ב- 2013 - בחר מוזיאון ישראל להציג השנה תערוכת לבוש מהעידן הקדם-מודרני, המעניקה מבט השוואתי חובק עולם.  תערוכה גדולה זו מראה כיצד הבגד מהווה טקסט תרבותי עשיר המלמד הן על הזהות והדימוי העצמי של הלובש הן על חיי הפרט, החברה, הפוליטיקה והכלכלה. הבגדים חושפים עולם מיוחד של צבעוניות, כיסוי וגילוי, מרקמים עשירים ומלאכת מחשבת – מפתיע לגלות עד כמה כל אלה משמשים מקור השראה למעצבי אופנה מכל העולם  עד היום.  
 
בין הפריטים הנדירים ניתן למצוא חצאיות ייחודיות אשר עוצבו באיראן בהשראת לבוש רקדניות הבלט הפריזאיות (הטוטו), פריטי הלבשה תחתונה לנשים מבוכרה שנתפרו בשפע של צבעים ודוגמאות נועזות, שמלת כלה לבנה אשר הושפעה משמלת החתונה של המלכה ויקטוריה, וגלימת הרב הראשי בתורכיה אשר עיצובה נקבע על ידי השלטון  העות'מאני ואשר היה השראה לגלימת הרב הראשי הספרדי בישראל, גלימה הנלבשת עד ימינו. לצדם מוצגים איזאר מבגדד משולב ברעלה אשר נארג בידי מנשה יצחק סעאת– גדול האורגים בבגדד - ומערכת לבוש כלה מתוניס הכוללת מכנסיים בהיקף של כ-3 מטרים שנועדו לכלות אשר משפחתן עודדה אותן להרבות באכילה לקראת חתונתן כסמל של בריאות ועושר.
 
בד בבד מוצג סיפורם הייחודי של חלק מן הפריטים: בגד שנועד להגן על הילד שלבש אותו מפני מחלה, שמלת יולדת שליוותה את האישה במהלך חייה עד אשר במותה שימשה תכריכים לקבורתה, שמלת הפאר היוונית שיצאה לנדודים בכל אירופה עד שהגיעה לקיבוץ אפיקים; וסיפורים רבים נוספים המאפשרים לנו 'היכרות אישית' עם האנשים שלבשו את הבגדים הללו.
 
ראשיתו של אוסף הלבוש של מוזיאון ישראל בשנות ה-30 של המאה שעברה בבית הנכות בצלאל, אשר לימים הועברו אוספיו למוזיאון ישראל. מטרתם של חוקרים ואוצרים היתה ועודנה  להציל את תרבויותיהן של קהילות ישראל השונות  ולשמרן, ובכלל זה את המגוון האדיר של תלבושותיהן. במשך השנים, בעקבות סקרים אתנוגרפיים שנערכו בארץ ומחוצה לה, גדל האוסף והתפתח. אט אט, בעבודת נמלים, נוצר אוסף יוצא דופן של למעלה של 10,000 פריטים פריטי לבוש נדירים שהעתיקים ביניהם בני כ-200 שנה. יצירת האוסף חייבה גם את מעבדות מוזיאון ישראל להתמודד עם האתגר האדיר של שימור הבגדים והגנה עליהם מפני שיני הזמן. בזכות עבודת האיסוף והשימור יוצאת הדופן הזו, מוזיאון ישראל יכול כיום להציג לציבור הרחב תערוכה נדירה בעצמתה ובהיקפה של התפתחות הלבוש בכל קצווי תבל.
 
אוצרת התערוכה אפרת אסף-שפירא, אוצרת אחראית: דייזי רקח-ג'יברה, מהאגף לאמנות ותרבות יהודית במוזיאון ישראל
 
התערוכה תוצג החל ב-11 במרס  2014  במשך שישה חודשים.
 
 
  בניית אתרים  בניית אתרים