אופרה בתערוכה

אופרה בתערוכה

הדפסשלח לחבר
 
סדרה של 8 קונצרטים בלבד. מספר הכרטיסים מוגבל
לרכישת כרטיסים »
למועדי המופעים »

בשיתוף פעולה מיוחד במינו יצרו האופרה הישראלית ומוזיאון ישראל פורמט חדשני, חוויתי ורב-חושי של ערבי אמנות מוזיקליים  שבהם הקהל מוזמן ליהנות את הקשר וההרמוניה שבין האמנות החזותית לאמנות המוזיקלית. בקונצרט נודד "ינדדו" סולני האופרה הישראלית כשהם מלווים בנגנים בגלריות השונות, בין יצירות מופת של גדולי האמנים. הם ישירו אריות, דואטים ואנסמבלים בהשראת היצירות המוצגות ובהתאם לתקופות שבהן נוצרו עבודות האמנות המוצגות בחללי המוזיאון.
 
יזמה משותפת זו משקפת את החיבור הטבעי בין עולם המוזיקה והאמנות החזותית. כדברי אנרי מאטיס, מגדולי ציירי המאה העשרים: "כשעבדתי מול הנוף היפהפה והמרגש, כול שיכולתי לחשוב עליו היה איך לגרום לצבעים שלי לשיר בלי להתחשב בחוקים ובמגבלות". הצייר וסילי קנדינסקי, שגם יצירותיו הן מקור השראה בקונצרטים ייחודיים אלו, שאף למיזוג בין התחומים וייחס לצבעים שונים “אישיות” שונה המתקשרת גם עם קול מסוים שהם מפיקים ואף ניסה לחקות את מהלכה של היצירה המוזיקלית במדיום של הציור. התוצאות היו יצירות מופשטות, מלאות צבע  ומלאות עצמה שהפכו לסימן ההיכר שלו. 
       
       
       

האירוע המוסיקלי יתקיים בחלליהן של התערוכות "צבע פראי", "מפגשים מודרניים", "פופ ארט" ואמנות ישראלית מודרנית. 
בכל אחד מן החללים היצירות המוסיקליות יהדהדו לחלל שבו הן מבוצעות בהקשרים ההיסטוריים והקונספטואליים השונים ממוסיקה אופראית, דרך עולם המוסיקה הקלה ומחזות הזמר ועד לקלסיקות ישראליות. 

הקונצרט ייפתח באולם התערוכה "צבע פראי"  באריה הראשונה מתוך האופרה טוסקה מאת פוצ'יני, אותה שר דמות הצייר, מריו קוורדוסי ומוקדשת כולה ליופיו של הציור ולכן מייצגת את הרעיון להרמוניה בין צליל לצבע. 
עוד נשמע בגלריה זו, שבה כמה מהאמנים החשובים ביותר של המאות ה-19 וה-20, אריה של כרמן מאת ביזה המתכתבת עם האמנים הצרפתיים שיצירותיהם מלאות צבע אנדלוסי עז, וכן מוסיקה מתוך רוזנקווליר של ריכרד שטראוס, המתקשר אל עולם הצומח (הפרזנטציה של הורד) ואל העולם התרבותי של ראשית המאה ה-20 בגרמניה.

בגלרית ה"פופ ארט" בה מוצגות בין השאר יצירות של אנדי וורהול, נחבר את הפופ האמריקאי של המאה ה-20 עם שירים מהתקופה, שנוצרו, הן בארצות הברית והן באנגליה (הביטלס), באוירת תרבות הפופ.

משם נפסע אחורה בזמן אל האמנות והמוסיקה של אירופה מסוף המאה ה-19 עד ראשית המאה ה-20 ונראה איך האמנויות השונות חוצות גבולות כאשר מלחינים לא מעטים היגרו מאירופה לארצות הברית והמשיכו לכתוב במולדתם החדשה בסגנונם הישן (שבפועל לא היה ישן כלל) כמו ג'אן קרלו מנוטי וקורט וייל.

לקינוח ניפסע לגלרית אמנות ישראלית בה יבוצעו שירים מוכרים, יותר ופחות, מהעולם המופלא של הזמר העברי. שירים שיתחברו לאווירה המוצגת ביצירות הישראלית שנוצרו לאורך ההיסטוריה של המדינה.הקונצרט בניהולו המוסיקלי של איתן שמייסר, ראש הצוות המוסיקלי באופרה הישראלית ובהשתתפות סולני האופרה הישראלית: אפרת אשכנזי (סופרן), הדר עטרי (סופרן), ענת צ'רני (מצו סופרן 9, נמרוד גרינבוים (טנור) בליווי פסנתר וכלי מיתר.

סדרת הקונצרטים תתקיים בתאריכים 24, 25, 27, ו-28 בנובמבר בשני מופעים בכל ערב בשעות 19:00 ו-21:15 במוזיאון ישראל בירושלים.