info@imj.org.il
972-2-6708811+
אנחנו בפייסבוק!
התחברו אלינו ותהיו תמיד הראשונים לדעת מה קורה
מבצע חידוש המנויים יוצא לדרך!
לרגל מיזם ההתחדשות של קמפוס מוזיאון ישראל, גן האמנות סגור למבקרים באופן זמני
ההרשמה למרתון האמנות קיץ 2010 תחל ביום ראשון 16.5.10
רוח המקום והזמן : סיפורו של מוזיאון רוקפלר
לאתר התערוכה
בשידור חי !
התקדמות הבנייה במוזיאון
לרגל פרויקט השדרוג והשיפוץ של המוזיאון אולמות תצוגות הקבע סגורים למבקרים

הודעות לעיתונות

רחל שכטר, דוברת:
טל': 6708868-02
[email protected]
 


11.5.2010
מבצע מנויים לכבוד הפתיחה

21.4.2010

אירוע מובילי תיירות

תערוכה של זוכי פרס עדי

היצירה 'פירות ראשונים' של רובין

17.03.2010

מסע אופנועי הרלי דיווידסון דרך מוזיאון ישראל

11.03.2010
פתיחה מחדש של המוזיאון


8.3.2010

יצירות מונומנטליות חדשות

15.2.2010
פורים במוזיאון – שרפרפים מתחפשים

17.01.2010
לקראת הפתיחה המחודשת - יולי 2010 

 21.12.2009
משפחת מנדל תרמה 12 מליון דולר להשלמת פרויקט ההתחדשות של מוזיאון ישראל


31.12.2009
 "סיפורים מתעוררים" -סדרת מפגשים חדשה לילדים


22.11.2009
 מוזיאון ישראל קיבל מיליון דולר לכינון פרס בינלאומי לצילום

קו-וידאו  - תערוכה חדשה בבית טיכו, ירושלים
הפתיחה 30.10.09

 6/8/2009
עפיפוניאדה במוזיאון ישראל, ירושלים

6/8/2009
תל-אביב זה כאן

6/8/2009
ארכאולוגים קטנים....

19.07.07
תמונות מחיי משפחה

18.06.09
פסטיבל אירועי הקיץ בסימן של בניה והתחדשות

17.06.09
לראשונה בישראל, תערוכה והקרנות סרטים של האמנית הרב-תחומית החשובה
ואלי אקספורט   VALIE EXPORT 

3.06.09
תערוכה שנייה
אמנות עכשווית מאוספי מוזיאון ישראל, ירושלים 11.5.2010

מבצע חברות במוזיאון ישראל המחודש יוצא לדרך
כרטיס מינוי שנתי  חדש במחיר הישן כולל הופעות קיץ בגן האמנות

חודשיים לפני פתיחתו מחדש שתיערך ב-26.7.10 יוצא מוזיאון ישראל במבצע מיוחד רב הפתעות לחידוש מינויים שנתיים למשפחות ויחידים. בכוונת המוזיאון להוסיף אלפי מנויים לשורותיו, יחידים ומשפחות, אשר יוכלו ליהנות משפע התערוכות והאטרקציות האמנותיות שהוא יציע בתום תהליך ההתחדשות.

המצטרפים לארגון המנויים של המוזיאון יזכו בהטבות גדולות. מחיר המינוי ישאר כשהיה בשנים האחרונות עד לתאריך 22 ביולי. כל מנוי יזכה לראות את המוזיאון המחודש על כל תערוכותיו החדשות, יצירות המופת החדשות, אגפי האמנות, אמנות ותרבות יהודית וארכיאולוגיה שעוצבו מחדש ללא הגבלה. המנויים יהנו ללא תשלום משלל אירועי הקיץ והופעות מחול ומוסיקה בגן האמנות. השנה יארח גן האמנות מופעים מיוחדים של יהודית רביץ ושלום חנוך ובגלריות יערך לילה לבן ובו שלל אירועי תרבות ומוסיקה. במהלך הקיץ יערכו אירועים רבים  לכל המשפחה, כניסה למנויים – חינם.

בנוסף להטבות אלה מאפשר כרטיס המינוי הנחות באירועים מיוחדים, כניסה חינם להרצאות , הנחות בחנות המוזיאון ובמסעדות החדשות, והנחות לילדים באגף הנוער. הודות לתרומות מיוחדות  מאפשר המוזיאון כיום כניסה חינם לחיילים ולמשרתים בשירות לאומי, וכניסה חינם לילדים בימי שלישי ושבת, חגי ישראל וחודש אוגוסט. בנוסף מאפשר המוזיאון לכל סטודנט בשיתוף עם אגודת הסטודנטים ורוח חדשה לרכוש מנוי שנתי במחיר סמלי של 100 ₪.

ואלה המחירים עד לתאריך 22.7.2010
מנוי יחיד 195
מנוי זוגי 285
מנוי גיל זהב 95
מנוי סטודנט 100

מוזיאון ישראל ייפתח מחדש במתכונתו המורחבת והמשופרת ב-26 ביולי 2010. פרויקט חידוש  המוזיאון ופיתוחו שנעשה ברוח חזונם האדריכלי של מתכנניו המקוריים, האדריכל אלפרד מנספלד והמעצבת דורה גד, משדרג את כל המבנים, המעברים, אולמות התצוגה, והשירותים המגוונים המוצעים לקהל המבקרים, מקל את ההתמצאות ברחבי המוזיאון וגניו המשתרעים על פני  80 דונם, ובעיקר - מעצים את חוויית הביקור בו. תכנון הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה בין משרד אפרת-קובלסקי אדריכלים ובין חברת העיצוב של ג'יימס קרפנטר מניו-יורק, אדריכלי ההפקה הם א. לרמן, ת"א. תכניתם כוללת מערך כניסה חדש, מעבר מקורה מהכניסה הראשית שבחזית המוזיאון אל אולם כניסה ראשי וחדש אשר ממנו יפנו המבקרים לאגפים השונים של המוזיאון; עריכה מחדש והרחבה של תצוגות הקבע והקמת חלל תצוגה מרכזי חדש לתערוכות המתחלפות.

 לפרטים – מחלקת מנויים, 0-2-6708855


  לראשונה בישראל מסע הרלי דיוידסון
המסע יעבור במוזיאון ישראל והאופנוענים יבקרו בהיכל הספר ובגן האמנות
יום שני, 22.3.2010 בשעה 11.30

שיירה של 80 אופנועני הרלי דיוידסון תגיע למוזיאון ישראל ביום שני, 22.3.10
השיירה שהגיעה לישראל לביקור תיירותי, מורכבת מנציגי מועדוני האופנועים באירופה

מסע האופנועים
מסע האופנועים הרלי דיוידסון ממועדוני האופנועים באירופה הוא אירוע יחיד במינו הנערך לראשונה בישראל, בדומה למסעות שמקיים מועדון האופנוענים ברחבי העולם.
במסע ייטלו חלק כ- 80 אופנועי הארלי דיוידסון ומלוויהם. אורך השיירה מגיע לכ- 2 ק"מ ובמשך 11 ימים (18/3/2010 עד 28.3.2010) היא תרכב על פני 2,390 ק"מ לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל.במוזיאון ישראל יבקרו האופנוענים בהיכל הספר ובגן האמנות.

לצורך המסע לישראל נבחרו 80 רוכבי ההרלי הטובים ביותר שהשתתפו  בכל המסעות שנעשו עד היום. לדוגמא פריז /דקר , טורקיה/ סוריה/ ירדן, מאלי, ועוד. הרוכבים ישתתפו במסלול תיירותי לגילוי ישראל, במסגרתו יבקרו באתרים חשובים בארץ.
לשיירת הרוכבים יתלוו כ- 150 רוכבים ישראלים ממועדון הרלי דיוידסון – ישראל.

יוזמת המסע חברת ירקון-טורס מצפה כי המסע יהיה ראשון בסדרת מסעות נוספים בעתיד.

כתבים וצלמים מוזמנים

לפרטים – מחלקת העיתונות, מוזיאון ישראל, ירושלים 02-6708935

 


   
מוזיאון ישראל, ירושליםפרויקט חידוש הקמפוס
המוזיאון יפתח מחדש לציבור ב-26 ביולי 2010
טכס פתיחה ממלכתי – 25.7.10

 

 

 

 

מוזיאון ישראל ייפתח מחדש במתכונתו המורחבת והמשופרת ב-26 ביולי 2010. פרויקט חידוש  המוזיאון ופיתוחו שנעשה ברוח חזונם האדריכלי של מתכנניו המקוריים, האדריכל אלפרד מנספלד והמעצבת דורה גד, עלה  100 מיליון דולר והוא משדרג את כל המבנים, המעברים, אולמות התצוגה, והשירותים המגוונים המוצעים לקהל המבקרים, מקל את ההתמצאות ברחבי המוזיאון וגניו המשתרעים על פני  80 דונם, ובעיקר - מעצים את חוויית הביקור בו. תכנון הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה בין משרד אפרת-קובלסקי אדריכלים ובין חברת העיצוב של ג'יימס קרפנטר מניו-יורק. תכניתם כוללת מערך כניסה חדש, מעבר מקורה מהכניסה הראשית שבחזית המוזיאון אל אולם כניסה ראשי וחדש אשר ממנו יפנו המבקרים לאגפים השונים של המוזיאון; עריכה מחדש והרחבה של תצוגות הקבע והקמת חלל תצוגה מרכזי חדש לתערוכות המתחלפות.

זהו הפרוייקט המקיף ביותר שנעשה במוזיאון מאז היווסדו בשנת 1965. סך הכל התווספו לשטח המוזיאון 8,000 מ"ר של בניה חדשה וכ-20,000 מ"ר של אולמות תצוגה (שטח כפול מבעבר), הורחבו, חודשו ועוצבו מחדש בתוך המעטפת האדריכלית הקיימת והכוללת 50,000 מ"ר.

הביקור במוזיאון
המבקרים במוזיאון המחודש יכנסו אליו דרך מערך כניסה חדש הכולל 3 אולמות כניסה חדשים עשויים זכוכית ובהם עמדות מכירת כרטיסים, עמדות מידע, מסעדה, חנות וחללים לאירועים מיוחדים הממוקמים בכניסה הצפונית המסורתית. אותם אולמות שתוכננו ברוח הגאומטריה המודרניסטית של הבניינים המקוריים של המוזיאון, מוצללים על ידי מערכת של רפרפות טרקוטה, שיעמעמו את האור הים-תיכוני הבוהק אך יקיימו דיאלוג בין חללי הפנים והחוץ של המוזיאון.
מכאן ואילך יוכלו המבקרים לבחור את דרכם למוזיאון במעלה הפתוח המקורי או דרך המעבר המקורה החדש, שנבנה בדיוק מתחתיו. המעבר המקורה, שיוביל את המבקרים אל לב המוזיאון, הוא גולת הכותרת של הפרויקט, בעיצובו של ג'יימס קרפנטר, ומטרתו להעצים את חוויית המבקר ואת הזרימה ברחבי המוזיאון.  בצדו האחד של המעבר יהיה קיר זכוכית שקוף שלאורך חלקו העליון יזרמו מים, ואותם יהיה אפשר לראות גם מן המעלה הפתוח. למבקרים שיעברו בו תהיה גם גישה לחצרות שיתחברו עם גן האמנות ע"ש בילי רוז, שעיצב האמן היפני-האמריקני, איסמו נוגוצ'י.        
המעבר יוביל את המבקרים אל הקומה הנמוכה ביותר של אולם הכניסה החדש של המוזיאון, שגובהו שלוש קומות ושלושת אגפי האוספים של המוזיאון מתפצלים ממנו ויאפשר להם להגיע לרחבת קראון שבכניסה העליונה, המשקיפה על ירושלים ועל גן האמנות. כמו אולמות הכניסה החדשים, גם אולם הכניסה הראשי החדש יהיה עשוי זכוכית, ויוצלל על ידי רפרפות טרקוטה שיעמדו בניגוד חזותי לחזיתות האבן של בנייניו המקוריים של המוזיאון המאכלסים את אוספיו.

שלושת האגפים
חלק חשוב בפרויקט ההתחדשות הוא ההקמה וההצבה מחדש של תצוגות אוספי שלושת האגפים של המוזיאון: אגף ברונפמן לארכאולוגיה, אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות והאגף לאמנות ותרבות יהודית ע"ש מנדל. התכנון החדש יאפשר למבקרים לראות בעין רעננה את אוספיו האנציקלופדיים של המוזיאון ולנוע על פי נטיית לבם במרחבי תולדות התרבות החומרית בעולם למן התקופה הפרהיסטורית במזרח הקדום ועד לאמנות עכשווית ישראלית ובינלאומית, מאמריקה ועד מזרח אסיה.
באגף הארכיאולוגי - האוסף המקיף בעולם של חפצים ארכיאולוגיים מתקופת המקרא ומארץ הקודש ובהם מגילות מדבר יהודה, וממצאים מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ראשית הנצרות והאיסלם .
באגף לאמנויות – תצוגה קבע היסטורית של אמנות ישראלית, תצוגות קבע לאמנות מודרנית, אמנויות אמריקה, אמנויות אפריקה ואוקיאניה, אמנות אסיה – סין יפן  והודו, אמנות אירופה וחדרים תקופתיים ובהם – חדר רוטשילד, חדר צרפתי מהמאה ה-18..
באגף לתרבות ולאמנות יהודית -  אוסף גדול וייחודי של חפצי קדושה וחול מקהילות ישראל ובהם כתבי יד נדירים, מערכות לבוש ותכשיטים, חגי ישראל ושדרה ייחודית בעולם של 4 בתי כנסת משוחזרים מארבע קהילות – גרמניה, איטליה, קוצ'ין ו סורינאם .

הגלריות לתערוכות מתחלפות
באותה קומה יפתחו הגלריות החדשות לתערוכות מתחלפות. השנה עם הפתיחה מחדש, תשומת הלב תוקדש לאוספי המוזיאון המגוונים הכוללים כחצי מליון פריטים.  התערוכה "שלושה אמנים – אוסף אחד" מעמידה את אוספי המוזיאון במרכז תשומת הלב כאשר האמנים הנודעים צבי גודלשטיין, סוזן הילר וינקה שוניברי נבחרו להתבונן ולהביט באוספים, לבחור מהם ולאצור באמצעותם תערוכות משלהם.
בקומה העליונה המחודשת של המוזיאון – יחנוך המוזיאון גלריות קבועות בהם יוצגו תערוכות מאוספי המוזיאון: "פעימות" באמנות עכשווית , "למה רישום" מאוסף הרישומים והדפסים, "אוסף הצילומים של נואל והרייט לוין" ותערוכה הסוקרת מגמות בעיצוב במאה העשרים. כן תערכנה התערוכות "ארבע עונות – אמנות אירופה", "חלוצי המחקר הארכיאולוגי בארץ הקודש", ו"החלון" באגף הנוער.

אניש קאפור ואולאפור אוליאסון
האמנים הבינלאומיים אניש קאפור ואולאפור אליסון יצרו במיוחד למוזיאון שתי יצירות מונומטליות קשורות מקום. פסלו של קאפור "ללא כותרת" יוצב ברחבת קראון בנקודה הגבוהה ביותר בקמפוס, פסל ענק דמוי שעון חול שצורתו המעוגלת העשויה פלדת אל חלד מבהיקה ויוצרת מראה מהופכת לשמי ירושלים ולמבני המוזיאון. היצירה המרהיבה של אליסון "והיתה הקשת" תוצב בסוף המעבר המקורה, זהו מיצב ובו 300 רצועות בד צבועים ביד המציגים את קשת הצבעים .

חגיגות הפתיחה
לאחר הפתיחה הרשמית יערכו במהלך הקיץ "חגיגות הפתיחה" ובהם מופעי מחול, מוסיקה ואמנות בגן הפסלים ואירועים מיוחדים לכל המשפחה. מוזיאון ישראל, ירושלים
מוזיאון ישראל שנוסד ב- 1965 הוא מוסד התרבות הגדול ביותר בישראל ומן המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם. באוספיו האנציקלופדיים מגוון עצום של חפצים, מפריטים פרהיסטוריים ועד לעבודות אמנות עכשווית, והוא מחזיק את האוסף המקיף ביותר בעולם של חפצים ארכאולוגיים מתקופת המקרא ומארץ הקודש, ובהם מגילות מדבר יהודה, ואוסף גדול וייחודי בעולם של חפצי קודש ותרבות יהודית. ב-40 שנותיו העמיד המוזיאון בעזרת תרומות וחוג של פטרונים בני כמה מדינות, אוסף מגוון ובו כחצי מיליון פריטים.
במהלך פרויקט ההתחדשות ממשיך מוזיאון ישראל להציג תערוכות ולערוך אירועים לקהל הרחב במתחם המוזיאון, במכלול היכל הספר ובדגם ירושלים בימי הבית השני, בגן האמנות ע"ש בילי רוז ובאגף הנוער ע"ש רות. בנוסף, עורך המוזיאון תערוכות באתרי הלוויין שלו בירושלים - מוזיאון רוקפלר, שבו מוצגים פריטים ארכיאולוגיים מארץ ישראל ובית טיכו בירושלים המציג אמנות ישראלית עכשווית, ובבית מאני בתל-אביב.
לפרטים נא לפנות למחלקת העיתונות של מוזיאון ישראל, 02-6708935


21.4.2010

שבר ותיקון
תערוכה בשיתוף עם פרס עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב
בית האמנים, ירושלים
8 במאי - 10 ביולי 2010

התערוכה מכנסת את שמונה-עשרה היצירות שנבחרו לשלב הגמר של "פרס עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב", תחרות בינלאומית דו-שנתית באמנות חזותית, בנושא הקשור להגות ומסורת יהודית, שמארגנת קרן עדי. הקרן, שהוקמה בשנת 2000 לזכר עדי דרמר לבית בלומברג, מטפחת את הקשר בין אמנות לערכים הרוחניים המרכזיים ליהדות. לנושא התחרות הנוכחית, "שבר ותיקון", נדרשו אמנים במגוון טכניקות ובהן ציור, טקסטיל, מיצב, וידיאו, תכשיטנות, פיסול, צילום, רישום ומיצג. יצירות אלה חוקרות "שבר ותיקון" בהיסטוריה היהודית, בדרשנות, בקבלה ובתפילה, וכן בביוגרפיות אישיות, המקיפות חוויות אישיות של הגירה, יחסי משפחה, גלות, ניכור, אבדן וסבל. כמה אמנים יצרו חפצים חדשים לביצוע ריטואלים יהודיים קיימים - תשובה, אבל והתחדשות; אחרים המציאו מחדש חפצים וטכניקות מסורתיים. מנרטיבים יהודיים פרטיקולריסטיים של שואה וחיי קיבוץ ועד לחוויות אוניברסליות של התמודדות עם משברי אמונה, עקירה, מחלה, יגון ומוות, שמונה-עשרה עבודות אלה מייצגות חקירות יצירתיות של צורה ותוכן שבהן האמנים ניצבים בפני שבר ומבקשים תיקון.

האמנים המשתתפים: דוב אברמסון, ראידה אדון, קטיה אויחרמן, שי אזולאי, בניהו אלבז, הדסה גולדויכט, אור הלברכט, עפרי כנעני, אופיר גלילי, יצחק וולף, אריק וייס, מאיה ז"ק, ענבל יומטוביאן, עמרם יעקבי, שרון ליפשיץ, פיטר יעקב מלץ, זליג סגל, טובי קאהן, רות קסטנבאום בן-דב ואורית רף.

שם הזוכה בפרס עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב יוכרז ב-16 במאי 2010. שבר ותיקון אורגנה על-ידי אמילי בילסקי ואביבה קט-מנור והיא מלווה בפרסום.

התערוכה היא פרי שיתוף פעולה בין קרן עדי לבין מוזיאון ישראל, ירושלים.

  
   

21.4.2010
יצירת המופת "פירות ראשונים" של ראובן רובין
תוצג באולמות הקבע לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל המחודש

"פירות ראשונים" – יצירת המופת של ראובן רובין משנת 1923שהפכה לציון-דרך בתולדות האמנות הישראלית הושאלה למוזיאון ישראל ממוזיאון בית ראובן בת"א כשאילה ארוכת טווח.
היצירה תוצג במקום מרכזי באולמות הקבע החדשים לאמנות ישראלית  ותהיה משיאי התצוגה, נדבך חשוב בפרק העוסק באמנות וזהות ובדימוי "היהודי החדש" כפי שתואר בידי ראשוני האמנים הישראלים.

עם פתיחתו מחדש של מוזיאון ישראל ביולי הקרוב  יחנכו, לראשונה בתולדותיו, אולמות לתצוגת קבע היסטורית של אמנות ישראל לדורותיה. יוצגו בה גדולי האמנים לאורך הדורות בתצוגה נושאית שתכלול מוטיבים מרכזיים האופייניים ליצירתם של אמני הארץ.

ראובן רובין, ישראלי יליד רומניה (1974-1893) צייר את "פירות ראשונים" -  יצירה רבת-משמעות המייצגת את רוח ההוויה החלוצית ואת חוויית התחדשות העם העברי בארצו -  בשנה הראשונה לשבתו בארץ, ב-1923. ארץ-ישראל היתה  בעיניו גן-עדן מזרחי, מרחב של הרמוניה ופריון, המשמש תפאורה הולמת להיווצרותו של אדם יהודי מזן חדש ולחיטובה של זהות ילידית.

הרכב היצירה משלושה לוחות (טריפטיך) בדומה לציור מזבח כנסייתי מוסיף לדמויות המתוארות בה נופך של קדושה ומחזק את הרושם המרומם והחגיגי שלה. בלוח המרכזי נראה מעין טקס הבאת ביכורים והקדשת מנחות אלגורי. הדמויות מסמלות את טיפוסי האדם הארצישראלי: עובד האדמה השרירי - מעין אטלס הנושא על גבו אבטיח ומחזיק בידו אשכול של ביכורי בננות ירוקות - מייצג את "החלוץ" או את "היהודי החדש", התגלמות חלומה של הציונות. יהודי חדש זה חי בהרמוניה עם הטבע: האדמה העניקה לו את פריה והשמש שזפה את גופו. בת זוגו מוצגת כמין אלילת פריון. הזוג התימני, צנוע ומשולל הגופניות השופעת והבטוחה של החלוצים, מייצג את המסורת. מנחתם היא פרי הבטן. לעומתם, בני הארץ הערבים מופיעים בלוחות הצדדיים כחלק מן הטבע והנוף אך כמנותקים מן העשייה היצרנית, מפעילת העולם, והם שחקני-המשנה בעלילה המתוארת כאן.
 

 


  

 

21.4.2010

תאגיד התיירות מהגדולים בעולם יקיים ערב גאלה במוזיאון ישראל בחסות משרד התיירות ומוזיאון ישראל

נציגי Travel Leaders – תאגיד תיירות מהגדולים בעולם, יקיימו ביום א' הקרוב, 25.4.10, את הועידה השנתית של התאגיד במוזיאון ישראל, ירושלים, בסמוך לדגם ירושלים בימי בית שני והיכל הספר

נציגי חברת Travel Leaders, אחד מתאגידי הסוכנים הקמעונאים הגדולים בארה"ב, ונציגי חברות החברות בתאגיד, יקיימו את ועידתם השנתית בירושלים, בין ה – 23-25 באפריל 2010. במסגרת הועידה יסיירו בארץ ויבקרו באתרי תיירות שונים. ערב הסיום החגיגי יערך ביום ראשון, 25 באפריל. האירוע, ברוח ימי בית שני, יתקיים במתחם היכל הספר במוזיאון ישראל, בשעה 18:00,למול דגם ירושלים בימי בית שני הממחיש כיצד נראתה  העיר בשיא תפארתה , בשנת 66 לספירה, 4 שנים טרם החורבן.

בערב ישתתפו מנכ"ל משרד התיירות, נועז בר-ניר, ומנכ"ל מוזיאון ישראל, ג'יימס סניידר. הקבוצה תבקר במתחם היכל הספר יחד עם דר' אדולפו רויטמן, אוצר המגילות הגנוזות ובמהלך הערב יופיעו שחקנים אשר יגלמו דמויות הסטוריות מתקופת בית שני.

עיתוי הגעת האורחים, ערב פתיחתו מחדש של המוזיאון כולו ביולי הקרוב, חשוב במיוחד. הסוכנים יודרכו במיזם ההתחדשות המקיף שעבר המוזיאון וכיצד יראה ומה יכלול במתכונתו החדשה, פרי תכנונם של משרדי האדריכלים אפרת-קובלסקי מת"א וג'יימס קרפנטר מניו-יורק. המוזיאון יפתח מחדש לציבור ב-26 ביולי 2010.

לפרטים – מחלקת העיתונות, טל. 02-6708935

 


  יצירות מונומנטליות חדשות נוצרו במיוחד למוזיאון ישראל על-ידי שניים מגדולי האמנים הפועלים כיום בעולם - אולאפור אליאסון ואניש קאפור
פסל גדול-ממדים של קאפור  ומיצב מיוחד מאת אליאסון ישתלבו בקמפוס  המחודש של המוזיאון שיפתח לציבור ביולי 2010.

ירושלים, 8 במרץ 2010 – מוזיאון ישראל הוסיף לאוספיו 2 יצירות מונומנטליות מאת אולאפור אליאסון ואניש קאפור , והן יוצבו בשטחו מיד בסיומן של עבודות השדרוג וההרחבה בקיץ הקרוב.  היצירות -"קשורות מקום"- נוצרו במיוחד לאתרים מסוימים במוזיאון, והן יוצגו בשטח המחודש במקומות מרכזיים:


  • "והיתה הקשת" מאת אולאפור אליאסון – מיצב ובו 300 רצועות בד קנבס צבועים ביד, כל אחד בצבע אחר, המציגים את קשת הצבעים שהעין האנושית יכולה לראות במנסרת האור (ספקטרום). מרחוק נראית היצירה, שגודלה 15 X 2.4 מטרים, כרצף ארוך של צבעים. היא תוצב בסוף המעבר המקורה החדש המחבר את הכניסה הראשית שבחזית עם לב המוזיאון.
  • הפסל "בלי כותרת", 2010  מאת אניש קאפור - פסל דמוי שעון חול בגובה 5 מטרים ובקוטר 5 מטרים, יעמוד במרכז רחבת קראון, הנקודה הגבוהה ביותר בשטח הקמפוס. צורתו המעוגלת של הפסל, העשוי פלדת אל-חלד מבהיקה, יוצרת מראה מהופכת לשמי ירושלים ולמבני המוזיאון.
היצירות יוצגו לקהל בקיץ 2010, משיושלם פרויקט החידוש והשדרוג של המוזיאון. הפרויקט, בתכנון משרד האדריכלים אפרת-קובלסקי מת"א יחד עם חברת העיצוב של ג'יימס קרפנטר מניו-יורק,  ישדרג את המבנים ברחבי המוזיאון, יאחד אותם ויעניק למבקרים חוויה משולבת של אמנות, ארכאולוגיה, נוף ואדריכלות.
ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "אליאסון וקאפור ידועים ביצירותיהם המרשימות המגרות את המתבונן למעורבות, לאינטראקציה ולהתפעלות – ואנחנו נלהבים מן העבודה על שתי היצירות היוצאות מן הכלל הללו שהזמנו מהם. היצירות החדשות הללו יעשירו את חוויית המבקר, והן ממשיכות את ההיסטוריה הראויה לציון של המוזיאון, של שיתוף פעולה עם אמנים עכשוויים".


אולאפור אליאסון, "והיתה הקשת" (2010)
עבודתו קשורת-המקום של אולאפור אליאסון משחזרת את הצבעים הנראים לעין האנושית בסדרה של 300 בדים צבועים ביד, כל אחד מהם בגודל 5 X 240 ס"מ ובסך-הכול 15 מטרים אורכם. היצירה מסמלת את העניין של האמן הדני-איסלנדי בכוחו של האור ביחס שלו עם הסביבה.

היצירה מחברת שני בניינים חדשים חשובים בקמפוס המחודש של המוזיאון: מעבר מקורה המוביל את המבקרים מהכניסה הראשית של המוזיאון ללב המתחם, וביתן הכניסה החדש לתערוכות שממנו יפנו המבקרים אל אגפי התצוגה השונים של אוספי המוזיאון. מרחוק, המיצב של אליאסון נראה כמו רצף ארוך של צבעים, אך כאשר מתקרבים אליו, בסוף המעבר המקורה, הוא "מתפרק" לבדים המונוכרומטיים המרכיבים אותו.

אליאסון ידוע בשימוש  שהוא עושה בחומרים מן הטבע ובחומרים בני-חלוף, הוא עובד במדיומים שונים, ובהם פיסול, צילום והמפורסם מכול – סביבות גדולות השואבות אליהן את המתבונן. היצירה "והיתה הקשת" היא מתנה למוזיאון מאת אליס ותומאס טיש מניו-יורק, במלאות למוזיאון 45  שנה ב-2010 ולכבוד פרויקט ההרחבה שיושלם עד יולי 2010. היא מצטרפת ליצירה חשובה מאת אליאסון השייכת כבר לאוסף המוזיאון, מיצב האור "אופק הפעולה שלך" מ-  2004 , שתוצג אף היא באחת מתערוכות הפתיחה.

אניש קאפור, בלי כותרת (2010)
פסלו של אניש קאפור העשוי פלדת אל-חלד ומתנשא לגובה 5 מטרים, יעמוד במקום בולט בכיכר קראון המחודשת, הנקודה הגבוהה ביותר בשטח המוזיאון. הן גודלו של הפסל והן העובדה שהוא משמש כמראה, אופייניים מאוד לסגנונו הנוכחי של קאפור.
יצירתו של קאפור נוצרה  לזכרו של טדי קולק, שבזכות חזונו הוקם המוזיאון. פני היצירה החלקים ישקפו כאמור את שמי ירושלים, את המבקרים במוזיאון ואת הארכיטקטורה והנוף של המקום כולו, אך במהופך - השמים למטה והאדמה ומה שעליה למעלה. הניגוד הזה בין צורות ארציות ושמימיות מתייחס לדואליות המיסטית של ירושלים . יצירתו של קאפור הושפעה מהעיר, מנופיה, ומהמבנה האדריכלי הייחודי של היכל הספר.  היצירה התאפשרה הודות לנדיבותם של  לילי ספרא ממונקו, צ'רלס ברונפמן מניו-יורק וריצ'רד גולדמן מסן-פרנסיסקו, בסיוע קרן ברברה ויוג'ין שוורץ לרכישת אמנות עכשווית.
קאפור, המתגורר בלונדון, הוא אמן עטור שבחים ופרסים, בהם פרס טרנר ב-1991. אלפים נוהרים לחזות בפסליו בפארק המילניום בשיקאגו ובתערוכתו שהוצגה עד לא מזמן באקדמיה המלכותית לאמנות , לונדון. השתקפות הסביבה בצורות פשוטות אופיינית לרבות מעבודותיו; "בלי כותרת" היא היצירה השנייה של קאפור באוספי המוזיאון – קדמה לה "אדמה שחורה" (1984).

פורים במוזיאון – שרפרפים מתחפשים
ימים א,ב, 28.2.10, 1.3.10
בהשראת התערוכה "יושבים נמוך, רואים רחוק" – שרפרפים מחומרים ממוחזרים
פרוייקט משותף של אגף הנוער עם המחלקה לעיצוב תעשייתי "בצלאל"

מוזיאון ישראל מציע פעילות מקורית בחג הפורים. בעקבות התערוכה יושבים נמוך רואים רחוק בה מוצגים 90 שרפרפים מחומרים ממוחזרים אשר נעשו בידי תלמידי המחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה בצלאל, יוזמן הקהל להכין שרפרפים מחופשים כיד הדמיון הטובה עליו. לרשות הקהל יעמדו מצבורים של חומרים ממוחזרים – עיתונים ישנים, בקבוקים, שקיות ניילון ועוד, והוא יצור בהנחיית מדריכי אגף הנוער שרפרפים ביצירה עצמית.

התערוכה באגף הנוער מציגה עבודות של תלמידי בצלאל שנעשו בים המלח בעקבות סמינר על טכנולוגיות בסיסיות. הסטודנטים יצרו שרפרפים מיוחדים בסדנאות נפחות, יציקות חול, בנייה בבמבוק, קליעת קש, חריטה בעץ, עיבוד לבד, ועוד. התערוכה המגוונת ורבת הדמיון תהווה מקור השראה למשפחות שירצו ליצור שרפרפים משלהם במהלך חג הפורים.

עלות – 10 ₪ למשתתף.

 בנוסף תספר האמנית מיכל קרר בספריית אגף הנוער אגדות וסיפורים על כיסאות ושרפרים, עלות 15 ₪ למשתתף.

ביום שני, 1.3.10 הכניסה למוזיאון לילדים חינם, לא כולל פעילויות וסדנאות.

לפרטים אגף הנוער, 02-6771302

 


  
לקראת הפתיחה המחודשת - יולי 2010


מוזיאון ישראל הזמין שלושה אמנים ידועי שם לאצור שלוש תערוכות בקמפוס המחודש

התערוכה "שלושה אמנים, אוסף אחד: צבי גולדשטיין, סוזן הילר, ינקה שוניברי"
תציין את הפתיחה מחדש של גלריות התצוגה החדשות ביולי 2010

ירושלים, ינואר 2010 - לכבוד פתיחתו מחדש בקיץ הקרוב הזמין מוזיאון ישראל שלושה אמנים ידועי שם - צבי גודלשטיין, סוזן הילר וינקה שוניברי – להתבונן באוספיו האנציקלופדיים ולהכירם, ולאצור באמצעותם תערוכות משלהם. תערוכות אלה יחנכו את האולמות החדשים לתערוכות מתחלפות. התערוכות תחגוגנה את פתיחתם מחדש של שלושת אגפי המוזיאון -ארכאולוגיה, אמנות ואתנוגרפיה יהודית. שלוש התערוכות הללו, ייקראו 'שלושה אמנים אוסף אחד', והן מציגות ד-שיח בין אוספיו הנרחבים של המוזיאון והאמנים. הפרויקט ייחודי בהיקפו ובאופיו, והוא חובק את כל אוספי המוזיאון ומעניק לצופים חוויה מוזיאלית רחבה ומיוחדת מנקודת מבטו של כל אחד מהאמנים.
צבי גולדשטיין: רדוף חפצים
האמן הישראלי  צבי גולדשטיין, מקבץ בחלל אחד יותר מ- 600 חפצים, ביניהם יצירות מאוספיו העשירים והמגוונים של המוזיאון וחפצים יומיומיים ממשרדי המוזיאון ומחסניו, במיצב עשיר ומרוכז מאד, המכסה את קירות החלל לאורכם ולרוחבם. אופן תלייה זה מאזכר את חדר הפלאות (  wunderkammer). החפצים נארגים סביב 62 שירים מתוך ספר שיריו של צבי גולדשטיין  Room 205#,  והם יוצרים קשר אסוציאטיבי ביניהם. השירים מתארים אירוע שבו היה האמן נתון להזיות ולפנטזיות במשך דקה, בחדר בית מלון בתל-אביב. אופן התלייה אינו-היררכי, והמארג שנוצר מדגיש מתחים שבין גבוה ונמוך, מרכז ופריפריה וקורא תיגר על תפיסות מוזיאליות ואוצרותיות עכשוויות. בין החפצים שנבחרו: אלות פריון פרה-היסטוריות, כדים יווניים קלאסיים, מסכות אפריקאיות, מחיצות יפניות וחפצים מן המוכן מזרם הדאדא והסוראליזם, ביניהם יצירות של מרסל דושאן. לצד אלו תוצג עבודה של דונלד ג'אד וצילומים של אנדרה קרטס, הרולד אג'רטון, מנואל אלווארס בראבו ועוד.

סוזן הילר: עבודה בתהליך
סוזן הילר, אמנית ילידת ארה"ב החיה ופועלת בלונדון, קיבצה לדו-שיח פיוטי ומהורהר כ-35 יצירות, מאוספי האמנות המודרנית והעכשווית של המוזיאון, שאותן היא מתארת כ"פואטיות, פוליטיות, מלנכוליות ואופטימיות בו-זמנית". הילר, שכבר אצרה מספר תערוכות, החלה את מסעה דרך האוסף ללא יעד מוגדר מראש. במהלך החיפוש גילתה כי היא נמשכת ליצירות העוסקות בפרגמנטציה, במוות, בטקסט ובאמנות נשים. התערוכה מציגה מבחר אישי המשקף את תחומי העניין והלכי הרוח העמוקים של האמנית. התצוגה כוללת יצירות במגוון טכניקות של אמנים מרחבי העולם כאנסלם קיפר, כרסיטיאן בולטנסקי, אליזה ואנדרה ברטון, גסטון צבי איצקוביץ', וליד אבו-שקרה וברברה קרוגר. 
 ינקה שוניברי: אדמה, אוויר, אש, מים
ינקה שוניברי , נולד בלונדון, גדל בניגריה, חי ופועל בלונדון. הוא עורר עניין רב בארץ עת הציג תערוכה מיצירותיו במוזיאון לפני כשמונה שנים.
הרעיון של ינקה שוניברי לתערוכת הפתיחה עוסק בהשפעה של תרבות אחת על תרבות אחרת. 300 החפצים ויצירות האמנות שהוא בחר מהאוספים, מסודרים בחלל על פי עיקרון מארגן של ארבע קבוצות המייצגות את ארבעת היסודות - אדמה, רוח, מים ואש.  החפצים מקושרים באמצעות יחסים אסוציאטיביים ואסתטיים ומסמלים את היצירה האנושית. כמו כן יוצגו בתערוכה ארבע דמויות שאותן יצר שוניברי במיוחד עבור התערוכה, שכל אחת מהן מייצגת את אחד היסודות ולבושה בבגדים בסגנון ויקטוריאני העשויים מבדי בטיק צבעוניים בסגנון אפריקאי – יצירות כלאיים תרבותיות שהן סימן ההיכר של עבודתו. המיצב המתקבל מדגיש את קווי הדמיון בין בני אדם מעל ומעבר לכל קונפליקט והוא כולל בין היתר: כלי אבן פרה-היסטוריים, פסלונים מצריים מהתקופה הרומאית ובובה של טקסי חניכה ופוריות מדרום אפריקה, לצד יצירות של יאסומסה מורימורה , פבלו פיקאסו, מאן ריי,  אנדרה סראנו ואטורה סוטסאס הבן.
התערוכה 'שלושה אומנים: אוסף אחד' תחנוך את האולמות החדשים לתערוכות מתחלפות ע"ש הרי ובלה וקסנר ותוצג החל ב-26 ביולי ועד ינואר 2011.
אוצרת על: סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ע"ש יולה וז'אק ליפשיץ ואוצרת לאומנות עכשווית ע"ש משפחת לנדו.

התערוכה "שלושה אמנים, אוסף אחד: צבי גולדשטיין, סוזן הילר, ינקה שוניברי"תציין את הפתיחה מחדש של גלריות התצוגה החדשות ביולי 2010ירושלים, ינואר 2010 - לכבוד פתיחתו מחדש בקיץ הקרוב הזמין מוזיאון ישראל שלושה אמנים ידועי שם - צבי גודלשטיין, סוזן הילר וינקה שוניברי – להתבונן באוספיו האנציקלופדיים ולהכירם, ולאצור באמצעותם תערוכות משלהם. תערוכות אלה יחנכו את האולמות החדשים לתערוכות מתחלפות. התערוכות תחגוגנה את פתיחתם מחדש של שלושת אגפי המוזיאון -ארכאולוגיה, אמנות ואתנוגרפיה יהודית. שלוש התערוכות הללו, ייקראו 'שלושה אמנים אוסף אחד', והן מציגות ד-שיח בין אוספיו הנרחבים של המוזיאון והאמנים. הפרויקט ייחודי בהיקפו ובאופיו, והוא חובק את כל אוספי המוזיאון ומעניק לצופים חוויה מוזיאלית רחבה ומיוחדת מנקודת מבטו של כל אחד מהאמנים.צבי גולדשטיין: רדוף חפציםהאמן הישראלי  צבי גולדשטיין, מקבץ בחלל אחד יותר מ- 600 חפצים, ביניהם יצירות מאוספיו העשירים והמגוונים של המוזיאון וחפצים יומיומיים ממשרדי המוזיאון ומחסניו, במיצב עשיר ומרוכז מאד, המכסה את קירות החלל לאורכם ולרוחבם. אופן תלייה זה מאזכר את חדר הפלאות (  wunderkammer). החפצים נארגים סביב 62 שירים מתוך ספר שיריו של צבי גולדשטיין  Room 205#,  והם יוצרים קשר אסוציאטיבי ביניהם. השירים מתארים אירוע שבו היה האמן נתון להזיות ולפנטזיות במשך דקה, בחדר בית מלון בתל-אביב. אופן התלייה אינו-היררכי, והמארג שנוצר מדגיש מתחים שבין גבוה ונמוך, מרכז ופריפריה וקורא תיגר על תפיסות מוזיאליות ואוצרותיות עכשוויות. בין החפצים שנבחרו: אלות פריון פרה-היסטוריות, כדים יווניים קלאסיים, מסכות אפריקאיות, מחיצות יפניות וחפצים מן המוכן מזרם הדאדא והסוראליזם, ביניהם יצירות של מרסל דושאן. לצד אלו תוצג עבודה של דונלד ג'אד וצילומים של אנדרה קרטס, הרולד אג'רטון, מנואל אלווארס בראבו ועוד.סוזן הילר: עבודה בתהליךסוזן הילר, אמנית ילידת ארה"ב החיה ופועלת בלונדון, קיבצה לדו-שיח פיוטי ומהורהר כ-35 יצירות, מאוספי האמנות המודרנית והעכשווית של המוזיאון, שאותן היא מתארת כ"פואטיות, פוליטיות, מלנכוליות ואופטימיות בו-זמנית". הילר, שכבר אצרה מספר תערוכות, החלה את מסעה דרך האוסף ללא יעד מוגדר מראש. במהלך החיפוש גילתה כי היא נמשכת ליצירות העוסקות בפרגמנטציה, במוות, בטקסט ובאמנות נשים. התערוכה מציגה מבחר אישי המשקף את תחומי העניין והלכי הרוח העמוקים של האמנית. התצוגה כוללת יצירות במגוון טכניקות של אמנים מרחבי העולם כאנסלם קיפר, כרסיטיאן בולטנסקי, אליזה ואנדרה ברטון, גסטון צבי איצקוביץ', וליד אבו-שקרה וברברה קרוגר.   ינקה שוניברי: אדמה, אוויר, אש, מים ינקה שוניברי , נולד בלונדון, גדל בניגריה, חי ופועל בלונדון. הוא עורר עניין רב בארץ עת הציג תערוכה מיצירותיו במוזיאון לפני כשמונה שנים.הרעיון של ינקה שוניברי לתערוכת הפתיחה עוסק בהשפעה של תרבות אחת על תרבות אחרת. 300 החפצים ויצירות האמנות שהוא בחר מהאוספים, מסודרים בחלל על פי עיקרון מארגן של ארבע קבוצות המייצגות את ארבעת היסודות - אדמה, רוח, מים ואש.  החפצים מקושרים באמצעות יחסים אסוציאטיביים ואסתטיים ומסמלים את היצירה האנושית. כמו כן יוצגו בתערוכה ארבע דמויות שאותן יצר שוניברי במיוחד עבור התערוכה, שכל אחת מהן מייצגת את אחד היסודות ולבושה בבגדים בסגנון ויקטוריאני העשויים מבדי בטיק צבעוניים בסגנון אפריקאי – יצירות כלאיים תרבותיות שהן סימן ההיכר של עבודתו. המיצב המתקבל מדגיש את קווי הדמיון בין בני אדם מעל ומעבר לכל קונפליקט והוא כולל בין היתר: כלי אבן פרה-היסטוריים, פסלונים מצריים מהתקופה הרומאית ובובה של טקסי חניכה ופוריות מדרום אפריקה, לצד יצירות של יאסומסה מורימורה , פבלו פיקאסו, מאן ריי,  אנדרה סראנו ואטורה סוטסאס הבן.התערוכה 'שלושה אומנים: אוסף אחד' תחנוך את האולמות החדשים לתערוכות מתחלפות ע"ש הרי ובלה וקסנר ותוצג החל ב-26 ביולי ועד ינואר 2011. אוצרת על: סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ע"ש יולה וז'אק ליפשיץ ואוצרת לאומנות עכשווית ע"ש משפחת לנדו.

תערוכות פתיחה נוספות
מגוון התערוכות הפותחות את המוזיאון במתכונתו המורחבת והמשופרת משקף את עומקם ועושרם של אוספיו האנציקלופדיים. בנוסף לתערוכות המתחלפות באולמות ע"ש הארי ובלה וקסנר, יוכלו המבקרים ליהנות מתערוכות נוספות באולמות המוזיאון ובאגף הנוער. כל תערוכות הפתיחה ייפתחו לציבור ב- 26 ביולי 2006. 

פעימות
התערוכה "פעימות", מתמקדת  בהילוך איטי ומהורהר בכמה מדיומים הכוללים עבודות מיצב, וידאו וצילום מן האוסף הנרחב של יצירות אמנות עכשווית במוזיאון ישראל. בתערוכה עבודות נבחרות מאת קרלוס אמורלס, אולאפור אליאסון, מונה חאטום, יוניה אישיגמי, ביל ויולה ואחרים. כל אחת מהן נוקטת עמדה משלה כלפי היסוד המהורהר בתנועה ומציגה בדרכה כיצד יכולה תנועה איטית לרתק, אפילו להפנט, וכיצד היא יכולה לשנות את תפיסת החלל שלנו ואת האופן שבו אנו חווים יצירות אמנות. התערוכה תהיה פתוחה לציבור עד אפריל 2011.
אוצרת: סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ע"ש יולה וז'אק ליפשיץ ואוצרת לאומנות עכשווית ע"ש משפחת לנדו.

מתנה נדירה: אוסף הצילומים של נואל והרייט לוין  במוזיאון ישראל
המחלקה לצילום של מוזיאון ישראל גאה להציג את אחד מאוספי הצילום הפרטיים הטובים בעולם, אוסף נואל והרייט לוין, ובו 125 עבודות, מ- 160 שנים. זו הפעם הראשונה שהאוסף מוצג לקהל הרחב מאז הוענק למוזיאון ב-2008. באוסף צילומים בריטיים מן המאה ה-19, עבודות צילום מודרניסטיות ועבודות עכשוויות. האוסף כולל צילומים מפורסמים מאת אנדרה קרטס, פול אוטרברידג', מאן ריי, אוגוסט סנדר, סינדי שרמן ואחרים.
אוצר: ניסן פרז, אוצר המחלקה לצילום ע"ש נואל והרייט לוין.

למה רישום?
תערוכה זו מעלה שאלות בנוגע למדיום הרישום ומשתמשת בדוגמאות מאוסף היצירות העשיר של המוזיאון וממחישות את רוחב היקפו ומורכבותו. היצירות המופיעות בתערוכה מאורגנות לפי אופן פעולתו של האמן והמטרה שלשמה נעשה הרישום, כגון רישומי פסלים, רישומים שנעשו מהסתכלות, רישומים המשקפים את תחושותיו הפנימיות של האמן ואחרות, מבלי להתייחס למקום, לזמן או ליוקרה אמנותית. בתצוגה יצירות של אמנים כמו אביגדור אריכא, פנחס כהן גן, יוג'ין דלקרואה, ז'אן אונורה פרגונאר, פול קלה, ברנרדינו לואיני, פבלו פיקאסו ואגון שילה.
אוצרת: מאירה פרי-להמן,  אוצרת בכירה להדפסים ורישומים ע"ש מיכאל ברומברג.

ארבע עונות
משחר ההיסטוריה, התנהלו חייהם של בני האדם על פי לוח השנה החקלאי וארבע העונות.
תאור העונות היה ז'אנר פופולארי החל מימי הביניים ובמיוחד באמנות בתקופות הרנסנס והבארוק בהתאם לגישה האקדמית של שימוש בנופים וסמלים קבועים כמו דמויות מן המיתולוגיה הקלאסית. הנושא היה פופולארי ומבוקש מאוד והופיע בסדרות של  הדפסים בגרמניה וארצות השפלה.
החל מסוף המאה התשע-עשרה, כאשר החלו אמנים לעזוב את הסטודיו שלהם ולצייר בחוץ, היה ציור העונות לנושא מקובל בציורי האימפרסיוניסטים שהרבו לתאר סצנות חקלאיות לצד תיאורי נוף עירוני וחיי עיר.
התערוכה 'ארבע העונות' בוחנת את נקודת המעבר הזאת בהיסטוריה של האמנות באמצעות יצירותיהם של תחריטאים בני המאה ה-17 וציירים אקדמיים בני המאה ה-19 לצד אמנים מודרניים כגון גוסטב קורבה,  קמי פיסארו, אוגוסט רודין ,לסר אורי ומקס ליברמן.   
אוצרת: שלומית שטיינברג, אוצרת המחלקה לאומנות אירופית

לאורכה ולעומקה, חלוצי הארכאולוגיה בארץ הקודש
בכניסה לאגף לארכאולוגיה המחודש ע"ש ברונפמן, תיפתח תערוכה שתציג את חלוצי המחקר הארכאולוגי ואת התהליך שבו הפכה חפירת העתיקות משוד אוצרות למדע המתעד את ממצאיו. 
התערוכה סוקרת את המחקר הארכאולוגי באמצע- עד סוף - המאה ה-19 באמצעות תמונות וחפצים אישיים של אנשי הקרן הבריטית לחקירת ארץ ישראל וכן באמצעות ממצאים מחפירות, צילומים ואיורים שנעשו על ידי 3 דמויות הנחשבות לאבות התחום: פליסיין דה סוסי הצרפתי, סר פלינדרס פיטרי הבריטי וקונרד שיק הגרמני. לכולם היה מניע משותף: למצוא את הערים המקראיות, את אוצרות המלכים ולהחיות את ההיסטוריה.  
אוצרת – חגית מעוז-לין, עוזרת לאוצרת ראשית לארכאולוגיה

אייזיק ג'וליאן, "איגוד מערבי, סירות קטנות"
מיצבי הקולנוע המורכבים והפיוטיים של אייזק ג'וליאן ממזגים תחכום רעיוני עם יופי חזותי בלתי רגיל. עניינו המתמשך של האמן בהשפעת המקום  ומסעותיו בין יבשות  ותרבויות, הגיעו לשיאם בטרילוגיה  של מיצבים "צפון אמתי" (2004), "פנטום אפריקני"(2005) ו"איגוד מערבי: סירות קטנות"(2007) . זה האחרון נרכש לא מכבר בידי מוזיאון ישראל והוא מתאר את חוויותיהם של צפון-אפריקנים שמנסים להימלט מן המלחמה והרעב דרך הים התיכון. הסרט נעשה לאחר ארבע שנות מחקר והוא עוסק באותם מהגרים סמויים שניסו להגיע באלפיהם לסיציליה ולמקומות אחרים; מעטים הצליחו במשימה.
אוצרת על: סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ע"ש יולה וז'אק ליפשיץ ואוצרת לאומנות עכשווית ע"ש משפחת לנדו.

החלון
כבר במאה ה-15 כינה האמן ואיש הרנסנס לאון בטיסטה אלברטי את מסגרת הציור כאילו הייתה חלון, חלון פתוח שדרכו ניגלה עולם שלם. בתערוכה זו באגף הנוער, הכוללת יצירות מאוספיו המגוונים של המוזיאון, יוצגו חפצים וציורים המשקפים היבטים שונים של החלון באמנות, והיא תזמין את המבקרים למסע בנופים של רומנטיקה, מסתורין וכמיהה. התערוכה תעסוק בשאלות ההתבוננות מבעד לחלון מן הפנים אל החוץ  ומן החוץ אל הפנים, בחלון הסגור, בחלון כנקודת מעבר ובשאלות מעניינות אחרות ותציג ציורים מסורתיים של בני-אדם ליד חלון.
אוצרת: חגית אלון, אוצרת בכירה לתערוכות, אגף הנוער .

מוזיאון ישראל ייפתח מחדש במתכונתו המורחבת והמשופרת בקיץ 2010. פרויקט חידוש  המוזיאון ופיתוחו שנעשה ברוח חזונם האדריכלי של מתכנניו המקוריים, האדריכל אלפרד מנספלד והמעצבת דורה גד, עלה  100 מיליון דולר והוא משדרג את כל המבנים, המעברים, אולמות התצוגה, והשירותים המגוונים המוצעים לקהל המבקרים, מקל את ההתמצאות ברחבי המוזיאון וגניו המשתרעים על פני  20 אלף מ"ר, ובעיקר - מעצים את חוויית הביקור בו. תכנון הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה בין משרד אפרת-קובלסקי אדריכלים ובין חברת העיצוב של ג'יימס קרפנטר מניו-יורק. תכניתם כוללת מערך כניסה חדש, מעבר מקורה מהכניסה הראשית שבחזית המוזיאון אל אולם כניסה ראשי וחדש אשר ממנו יפנו המבקרים לאגפים השונים של המוזיאון; עריכה מחדש והרחבה של תצוגות הקבע והקמת חלל תצוגה מרכזי חדש לתערוכות המתחלפות.
חלק חשוב בפרויקט ההתחדשות הוא ההקמה וההצבה מחדש של תצוגות אוספי שלושת האגפים של המוזיאון: אגף ברונפמן לארכאולוגיה, אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות והאגף לאמנות ותרבות יהודית ע"ש מנדל. התכנון החדש יאפשר למבקרים להסתכל בעין רעננה על אוספיו האנציקלופדיים של המוזיאון ולנוע על פי נטיית לבם במרחבי תולדות התרבות החומרית בעולם למן התקופה הפרהיסטורית במזרח הקדום ועד לאמנות עכשווית ישראלית ובינלאומית, מאמריקה ועד מזרח אסיה.


   

משפחת מנדל תרמה 12 מליון דולר להשלמת פרויקט ההתחדשות של מוזיאון ישראל
התרומה החדשה מיועדת לחידוש ופיתוח האגף לאמנות ותרבות יהודית
השלמת הפרויקט ופתיחת המוזיאון המחודש – יולי 2010

ירושלים,.....   בדצמבר 2009- מוזיאון ישראל , ירושלים הודיע היום כי קיבל תרומה בסך 12 מליון דולר מג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל באמצעות קרן מנדל- לחידוש, לשדרוג ולפיתוח האגף לאמנות ותרבות יהודית. התרומה מיועדת להקמה מחדש, לתצוגה החדשה ולפיתוח האגף המכיל בתוכו את אוסף היודאיקה והאתנוגרפיה מהגדולים והמגוונים בעולם והוא ייקרא ע"ש האחים למשפחת מנדל – ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל בהוקרה למשפחה על תרומתה.

אוסף האמנות והתרבות היהודית במוזיאון ישראל מתהדר כאחד האוספים המקיפים והחשובים בעולם והוא כולל חפצי חג וטקס לצד חפצי חולין של קהילות ישראל השונות, מימי הביניים ועד ימינו. באוסף כתבי יד מאוירים עבריים עתיקים ועד לתשמישי קדושה מודרניים ועכשוויים. האוסף שופך אור על חיי היומיום ועל חיי הדת של קהילות יהודיות ברחבי העולם לאורך הדורות. כ-25 אלף הפריטים המרכיבים אותו משקפים את העומק, את היופי ואת היצירתיות של המורשת היהודית ומדגימים את ההשפעות של התרבויות השונות שיהודים חיו בהן. פריטים אלה יוצרים פסיפס של אמנות ותרבות יהודית המשקף את הטקסים והמנהגים שעברו מדור לדור.
תרומה נדיבה זו משלימה את מסע גיוס הכספים של פרויקט ההתחדשות של מוזיאון ישראל שעלותו 100 מליון דולר ואשר ושעתיד להסתיים עם פתיחתו מחדש של המוזיאון ביולי 2010. פרויקט רב שנתי זה בניצוחם של אפרת-קובלסקי אדריכלים, ת"א וג'יימס קרפנטר מניו-יורק, נועד להעצים את חוויית המבקר ולהגדיל את הנגישות לאגפי המוזיאון, ולשדרג ולהרחיב את אולמות התצוגה והשטחים הציבוריים.

"אחת המטרות העיקריות של פרויקט ההתחדשות היא הצגה מחדש של האוספים בגלריות על מנת לאפשר למבקרים לשוטט באופן אינטואיטיבי לאורך ההיסטוריה של תרבויות העולם מהתקופה הפרה-היסטורית ועד לאמנות עכשווית" אומר ג'יימס סניידר מנכ"ל המוזיאון. "האגף המחודש והמורחב לאמנות ותרבות יהודית ע"ש מנדל מציג לראשונה חפצי קודש וחול של קהילות יהודיות מרחבי העולם בתצוגה משולבת. אנו אסירי תודה למשפחת מנדל על תרומתה הנדיבה".

"אחי, ג'ק וג'וזף ואני, מרגישים מחויבות להעצים את חוויית החינוך היהודי בארץ ובעולם" אומר מרטון מנדל, יו"ר קרן מנדל. "אנו רואים באוספי מוזיאון ישראל ובמיוחד בתחום אמנות ותרבות יהודית אוצר ייחודי מאין כמוהו המעיד על המורשת היהודית בכל העולם ואמצעי שאין בלתו בהמחשתה לדורות הבאים. כבוד הוא לנו לתמוך בחידושו ובשכלולו של אגף זה כחלק משמעותי במשימתנו החינוכית".

לפרטים – מחלקת העיתונות, טל. 02-6708935

 


 

 
   

"סיפורים מתעוררים" -סדרת מפגשים חדשה לילדים
ספרית אגף הנוער, מוזיאון ישראל, ירושלים

בחודש ינואר 2010 תתחיל בספריית אגף הנוער סדרת מפגשים חדשה לבני 4-8, שישולבו בהם סיפור, יצירה והפתעה. כל המפגשים בשעה 5 אחה"צ.

להלן רשימת האירועים:
12.1 ארץ יצורי הפרא
לכבוד צאת הסרט תקדיש האמנית מיכל קרר סדנא מיוחדת לכבוד הספר הקלסי מאת הסופר והמאייר מוריס סנדק.
2.2 דירה להשכיר
לכבוד התערוכה של שמוליק כץ בספרייה, מיכל ספיא בסיפור וסדנא מיוחדים לכבוד הספר ואיוריו האהובים.
2.3 קסם האנימציה
כיצד רצף של תמונות הופך לסרט מצויר? בסדנה בהנחיית עינת קרני ישתתפו הילדים בהכנת סרט הנפשה, ויחשפו לסודות וקסמים הייחודיים לעולם זה.

הסדרה מיועדת לגילאי 4-8, 15 ₪ לילד.
הרשמה מראש במייל [email protected] או בטלפון 02-6708952.
מספר המקומות מוגבל!

ספריית אגף הנוער היא מקום מפגש עם ספרי ילדים מאוירים, שנבחרו לאוסף בזכות רמת העיצוב והאיור הגבוהה שלהם. באוסף ספרי ילדים מאוירים מן הארץ ומן העולם, ספרי עזר באמנות ובארכאולוגיה, ספרי צילום, קומיקס ואומנויות למיניהן, כתבי עת לאמנות ומדור חינוך מוזיאלי.
במקום מוצגות תערוכות בנושא איור ספרים ונערכות שעות סיפור והפעלות לכל המשפחה, המבקשות לקרב את הילד אל עולם האיור ואל המוזיאון, וכן השתלמויות לאנשי חינוך בנושא האיור.

לפרטים – מחלקת העתונות, ט ל. 02-6708935   
מוזיאון ישראל קיבל מיליון דולר לכינון פרס בינלאומי לצילום
מוזיאון ישראל וקרן שפילמן לאמנות ולתרבות תעניק פרס בינלאומי דו שנתי לעידוד  מחקר בתחום הצילום
למידע נוסף וטפסי הרשמה

                                  הזוכה הראשון ייבחר באוגוסט 2010

22 בנובמבר 2009 – מוזיאון ישראל, ירושלים הכריז היום על ייסוד פרס בינלאומי למצוינות בצילום ע"ש שפילמן. הפרס יספק לחוקרים בצילום את האפשרות להתמסר למחקר חדש אשר יקדם את הידע בתחום. זהו פרס ראשון מסוגו הניתן על הצעה חדשה לקראת מחקר. הפרס יוענק מדי שנתיים. לזוכים יוענק סכום בגובה  30,000 יורו לתמיכה במימוש מחקר חדש אשר בסיומו יפורסם וגם יוצג במוזיאון. הזוכה הראשון ייבחר באוגוסט 2010.

קרן הפרס בגובה מיליון דולר היא יזמה של משפחת שפילמן (תל-אביב) וקרן שפילמן לאמנות ולתרבות. תרומה זו מרחיבה את הפעילות של המחלקה לצילום ע"ש נואל והרייט לוין במוזיאון. תרומתה של הקרן גם נענית לאתגר שהציבה קרן שוסטרמן, אשר הבטיחה לגייס תרומה בגובה מיליון דולר כנגד סכום דומה מתורם ישראלי.

ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל, מסר "אנו מודים מקרב לב למשפחת שפילמן על חזונם מרחיק הראות ועל תרומתם הנדיבה המתבטאים בפרס זה שהוא ייחודי באפשרויות הגלומות בו ויש בו כדי לעודד מחקר אשר יפרוץ את הגבולות המוכרים של צילום כמדיום אמנותי. זוהי מתנה חסרת תקדים למחלקת הצילום שלנו, והיא מרחיבה את מחויבותו רבת השנים של המוזיאון לתחום".

שלום שפילמן מוסיף: "מוזיאון ישראל, מהמוסדות הבולטים בעולם בתחום הצילום, הוא שותף מושלם לייסוד הפרס המיוחד הזה ולמימושו".

זוכי הפרס ייבחרו בידי חבר שופטים בינלאומי המתמחה בתחום האמנות והצילום, ובראשו ניסן פרז, אוצר בכיר ע"ש הוראס וגרייס גולדשמידט של המחלקה לצילום ע"ש נואל והרייט לוין.
בחבר השופטים:
ד"ר שלמה אברמוב, קיבוץ יקום – צלם ומרצה בשנקר, בית ספר גבוה להנדסה ולעיצוב, ומייצג את משפחת שפילמן  
גב' מרתה גילי, פריז, מנהלת מוזיאון ז'ה דה פום
מר פיטר גלאסי, ניו-יורק, אוצר ראשי במחלקה לצילום, המוזיאון לאמנות מודרנית
פרופ' חנן לסקין, תל-אביב, מייסד המחלקה לצילום בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב  ויועץ אקדמי לבתי ספר לאמנות ולמוסדות תרבות בארץ

מועמדים לפרס שבעברם הישגים מוכרים ובכוונתם ליצור עבודה או מחקר חדשים בתחום, חייבים להיות מוגשים ע"י ממליצים הקשורים למוסדות תרבות ואקדמיה. הפנייה צריכה לכלול התייחסות מפורשת לפרויקט העתידי. מועמדויות יתקבלו עד סוף יוני 2010.

הכתובת לפניות: [email protected].
אתר אינטרנט לפרס יושק בקרוב.

שלום שפילמן וקרן שפילמן לאמנות ולתרבות
שלום שפילמן הוא נדבן ואיש עסקים מתל אביב שלו עניין רב בתמיכה במחקר ובחידושים בתחום הצילום. בימים אלה הוא יוזם הקמת מרכז בינלאומי לצילום שמטרתו לקדם את הידע בצילום, לעודד מחקר, ולשמש חלל תצוגה לצילום עכשווי. מר שפילמן מפעיל גם תכנית מלגות לסטודנטים מצטיינים בצילום במוסדות אקדמיים ומרצה בתחום בבתי ספר ובמכללות ברחבי הארץ.

צילום במוזיאון ישראל
כמעט מאז הקמתו של המוזיאון בשנת 1965 הקדיש מוזיאון ישראל זמן ומקום לתערוכות צילום ולמחקר בתחום, והוא בין המוסדות האנציקלופדיים היחידים שהקימו כבר בשנות ה-70 מחלקה לצילום.

היום מחזיק אוסף המחלקה יותר מ-55,000 יצירות מראשית ימי הצילום ועד היום, ומתמקד במיוחד בדוגמאות חשובות מאת חלוצים בתחום מן המאה ה-19 ובצילום מתנועות הדאדא והסוראליזם. יש באוסף גם ייצוג רחב לאמנים חשובים בתולדות הצילום ובהם מנואל אלוורז בראבו, אנדרה קרטש ומאן ריי. המוזיאון רואה עצמו מחויב לאיסוף ולשימור מורשת הצילום המקומית, והמחלקה רכשה אוספים מקיפים של צלמים מהחשובים באזור, ובהם טים גידל, אלפרד ברנהיים, יעקב רוזנר ואחרים.

נוסף על פרס שפילמן הבינלאומי, המחלקה לצילום במוזיאון מעניקה פרס ע"ש ז'ראר לוי לצלם צעיר ואת פרס קבלין לצילום על מפעל חיים.

המחלקה גם מקדמת צילום ישראלי עכשווי באמצעות תכנית רכישות, תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות המוקדשות לצלמים ישראלים.

לפרטים נוספים:
מחלקת העיתונות
טל': 02-6708935


 

  

קו-וידאו  - תערוכה חדשה בבית טיכו, ירושלים
 הפתיחה 30.10.09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תערוכה חדשה בבית טיכו מציגה את החיבור בין שני אמצעי ביטוי המנוגדים זה לזה, האחד הרישום וכיצד בחרו בו אמנים כאמצעי ביטוי מוכר מאוד, ראשוני ואינטימי והאחר הווידאו – טכניקה נעדרת חומריות ומרקם המכוונת אל רבים.
 הרישום, כלי ביטוי מיידי וראשוני הנובע ישירות ממחשבת האמן ומשקף את פעולת ידו, הוא מדיום אינטימי, שהקו הוא מסממניו העיקריים אך גם מחיקתו והחלל שסביבו. מאות שנים ראו ברישום אמצעי מסורתי, מסייע ואפילו משני לציור ולפיסול. הווידאו לעומתו הוא כלי חדש יחסית והמשך של הצילום והדימוי הנע – הקולנוע. שלא כמו הרישום הוא נעדר חומריות ומרקם, אפשר לשכפלו ולשעתק אותו והוא מכוון לצפייה של רבים. החיבור בין שני אמצעי ביטוי מנוגדים אלה עומד בלב התערוכה, מאתגר את כוחו של הרישום להמשיך ולשמר את מאפייניו הייחודיים, מעניק לו תכונות חדשות של זמן ותנועה ומותח את גבולותיו, ונותן לווידאו ערך מוסף של מגע יד האמן.


ויליאם קנטרידג', יוהנסבורג – העיר השנייה בטיבה אחרי פריס, 1989

העבודות מציגות כמה חיבורים אפשריים בין רישום לווידאו: תיעוד בווידאו של פעולת הרישום, סרטי הנפשה שנעשו ברישום, הקרנת וידאו על רישום ורישום דיגיטלי. מוטיבים אחדים כגון מחיקה וכנגדה רישום בשכבות, שימוש בווידאו כמקור אור וכאמצעי הנפשה, שימוש בתוכנת מחשב ככלי לרישום ונוכחות של יד האמן בחלק מן הפריים, חוזרים ומופיעים בעבודות. רובן קוראות להתבוננות עמוקה בתהליך הרישום ולחשיפתו באמצעות הווידאו והן עדות לעקבות שמותיר האמן. רישומיה של אנה טיכו התלויים ברחבי הבית הם כמו עוגן של הרישום המסורתי המציע דו-שיח מעניין אתן.
האמנים המשתתפים: דוד בהר-פרחיה, צילה לויטנגר, אוסקר מוניוז, יהושע נוישטיין, ג'יימס פטרסון, עמית פיטרו, טליה קינן, ויליאם קנטרידג', קתרינה שדה ומאיה שאן באודן.

תערוכה זו ממשיכה את סדרת התערוכות בנושאי אמנות המוצגות בבית טיכו והמנהלות דו-שיח עם הבית. דווקא לתערוכה בנושא רישום יש משמעות רבה בבית זה שכן אנה טיכו היתה אמנית הרישום הקלאסי והמפגש בין רישומיה המוצגים תדיר על קירות הבית ובין הרישומים העכשווים בתערוכה מעניין במיוחד.

אוצרת התערוכה סיון ערן-לביאן והיא תוצג עד 12.2.2010.

לפרטים – מחלקת העיתונות, טל. 02-6708935

 


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עפיפוניאדה במוזיאון ישראל, ירושלים
השנה – עפיפונים פורחים באוויר לכבוד הבנייה וההתחדשות
יום ג', 18 באוגוסט 2009
הפנינג ססגוני של הפרחת עפיפונים, סדנאות לבניית עפיפונים ותצוגה של עפיפונים מיוחדים
העפיפוניאדה השנתית של מוזיאון ישראל, ירושלים תתקיים השנה  ביום ג', 18 באוגוסט 2009 בין השעות 16.00-20.00. ביום זה מציע המוזיאון סדנאות לבניית עפיפונים בשעות הבוקר ואחה"צ והפרחת עפיפונים החל משעה 4 אחה"צ.

השנה תיערך העפיפוניאדה ברוח תהליך הבנייה וההתחדשות שעובר המוזיאון בימים אלה, לקראת הפתיחה המחודשת במאי 2010. מכל עבר ניבטים מנופי ענק, בניינים חדשים נראים במתחם הכניסה , מעבר מקורה חדש כמעט הושלם וכל הקמפוס נמצא בתנועה ובתנופה.

אירוע העפיפוניאדה הפך למסורת. בכל קיץ מתקבצים ובאים חובבי עפיפונים מרחבי הארץ, חלקם בונים את העפיפונים בעצמם וחלקם בסדנאות מיוחדות אשר מציע המוזיאון באותו יום  בשעות הבוקר ואחה"צ.  שיאו של האירוע בהפרחת העפיפונים, חלקם גדולי ממדים,  בגן הפסלים החל מהשעה 4 אחה"צ. שמי המוזיאון הופכים למרבד ססגוני של צורות וצבעים, והעפיפונים נראים למרחוק.

בשעות אחה"צ יספרו סולי עומר ואור שביט, עפיפונאים מקצועיים, על פסטיבלי עפיפונים בינלאומיים ברחבי העולם.

הכניסה לאירוע לילדים – חינם, למבוגרים -ללא תשלום נוסף וכלולה בדמי הכניסה למוזיאון, הסדנאות בתשלום.

לפרטים נוספים - מחלקת עיתונות והסברה, טל. 6708868-02

 


 

6.8.2009
תל-אביב זה כאן
יומיים של חוויה מוסיקלית בגן האמנות במוזיאון ישראל, ירושלים
מחווה ליום הולדת ה-100 של העיר העברית הראשונה ובשיתוף עם לבונטין 7, תל-אביב
בין המופעים: הבנות נחמה, מארש דונדורמה, נערות ריינה, איזבו

רחבת היכל הספר, חצרות דגם ירושלים בימי בית שני, פסל "החלל הרואה" של ג'יימס טורל, פסל "אהבה" של רוברט אינדיאה, הפסל "צדודית" של פיקאסו – כולם ישמשו במות למופעים מוסיקליים של הרכבים צעירים שיופיעו בפני הקהל בגן האמנות במוזיאון ישראל, ירושלים.

יהיה זה בפסטיבל "תל-אביב זה כאן" שיערך במוזיאון ישראל במחווה לעיר תל-אביב ובשיתוף מרכז המוסיקה "לבונטין 7" בעיר.

ביום ג', 11.8.09  החל משעה 19.00 יופיע אסיף צחר בסולו סקסופון ברחב היכל הספר, מאיה דוניץ בשירה בפסל "החלל הרואה", ותובל פטר ינעים בנגינת אקורדיון בחצרות דגם בית שני.

על הבמה המרכזית, על רקע פסליהם של פיקאסו, הנרי מור, ואחרים תופיע להקת "נערות ריינס" ברוק עברי, אוי דיוויז'ן - הרכב של כליזמר ושירים ביידיש, גבע אלון ברוק עברי והשלישייה הווקלית "הבנות נחמה".

ביום רביעי, 12.8.09 החל משעה 19.00 יערכו מופעי יחיד של אריאל שיבולת ועופר ביימל בדואט סקספון ותופים בפסל "החלל הרואה" של ג'יימס טורל, הרולד רובין ושמיל פרנקל בדואט לקרלינט ובס ברחבת היכל הספר ואיגור קרוטוגולוב בסולו מסור ושירה בחצרות דגם בית שני.

באותו ערב על הבמה המרכזית יופיעו Midnight Peacocks  ברוק אינדי, סמיר מחול במוסיקת עולם, איזבו ברוק אנגלי  ומארש דונדורמה במופע סוחף של מוסיקה ערבית, צוענית, אפריקאית, ג'אז ופאנק.

הכניסה לפסטיבל כלולה במחיר הכניסה למוזיאון (36 ₪), ילדים וחיילים חינם.

לפרטים – מחלקת העיתונות, טל -02-6708935


 

 

ארכאולוגים קטנים....

פעילות קיץ לילדים במוזיאון ישראל, ירושלים בתל-ארכאולוגי משוחזר

במוזיאון ישראל הוקם דגם של תל ארכאולוגי העוקב אחר החפץ בדרכו הארוכה מן הגילוי ועד להצגתו במוזיאון.
קיר באורך 20 מטר ממחיש למבקרים בצילום ובמלל את שלבי החפירה הארכאולוגית ואת התפתחותה בארץ-ישראל.

ילדים והוריהם יכולים לגלות שרידים עתיקים וממצאים, לעקוב אחר דרכם מן הגילוי ועד להצגתם במוזיאון, להתנסות בחפירה, בשחזור וברפאות, ולחקור בהנחיית ארכאולוג, שרידים ארכאולוגיים אמיתיים ומשוחזרים.

הדגם פועל בימים ב,ד ה בשעות 10.30-14.00, בימי ג בשעות 16.30-18.30 ובימי ו בשעות 10.30-13.00. מחיר הפעילות 20 ש:ח.

לפרטים – מחלקת העיתונות, 02-6708935


 

 

תמונות מחיי משפחה

לאתר התערוכה

תערוכה חדשה במוזיאון ישראל, ירושלים . הפתיחה: 24.7.09
יצירה של האמנית הנודעת  פרידה קאלו בהשאלה מיוחדת לתערוכהאנטוני גויקוליאה, ארוחת ערב (דיפטיך פרט), 2008
רכישה חדשה למוזיאון ישראל


לראשונה בישראל תוצג יצירה של האמנית המקסיקנית הנודעת פרידה קאלו, במסגרת התערוכה "תמונות מחיי משפחה", שתפתח ביולי במוזיאון ישראל. הציור האינטימי "סבַי, הורַי ואני" משנת 1936, הושאל במיוחד מהמוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק. בשפתה הסמלית האוטוביוגרפית מתווה האמנית אילן יוחסין רבגוני, על רקע ביתה ונופי מולדתה, הקושר אותה לאבותיה ממקסיקו ומגרמניה.
ציורה של קאלו הוא אחד מתוך שבעים יצירות ומוצגים בתערוכה העוקבת אחר הדיוקן המשפחתי  - נושא רב-פנים במסורת אמנות הדיוקן, המחבר בין הייצוגי לרגשי וטעון זיכרון אישי וגעגוע.

את ההשראה לתערוכה העניקה יצירתו העכשווית של אנתוני גויקוליאה, אמן אמריקני ממוצא קובני, שנרכשה באחרונה למוזיאון ישראל. בעבודתו המרשימה "ארוחת ערב", 2008, שלף האמן מאלבומי משפחתו דיוקנים מזמנים רחוקים ו"זימן" אותם למפגש בדוי. בעקבות מסע אישי זה לוקטו מאוסף המוזיאון ומאוספים אחרים תמונות מחיי משפחה מאת אמנים מתקופות וממקומות שונים.
מעגל התצוגה נפתח בחגיגת החתונה ומסתיים בקינה על מוות; במהלכו ניבט מעשה המשפחה כיצירה הגדולה מסך חלקיה שמערכות היחסים בה משתנות תדיר. מקום מיוחד מוקדש ליצירתם של אמנים בישראל; מקצתם מייחסים לתא המשפחתי פשר חברתי ותרבותי, אם כאבן הבניין של מולדת חדשה ואם כעדות להיסטוריה של פליטות, של עקירה ושל אבדן. יותר מכול מצביעה התערוכה על מבטו של האמן: כיצד התמונה המשפחתית המסורתית משמשת בידו להבנות את זהותו שלו וכיצד זו משתקפת באחר, קרוב או רחוק.

התערוכה ערוכה לפי נושאים ומשלבת בין חפצי מזכרת ואלבומי צילום לבין יצירות אמנות – למן הציור ההולנדי של המאה ה-17 ועד לאמנות העכשווית – בתחום הציור, הצילום, הפיסול, המיצב והווידיאו.  בין האמנים המוצגים: פבלו פיקאסו, כריסטיאן בולטנסקי, קיקי סמית, ניקולס ניקסון, ראובן רובין, מיכאל גרוס, משה גרשוני, נורית דוד, פיליפ רנצר, מיכה קירשנר, עדי נס וגיא בן נר.

אוצרת התערוכה תמר מנור-פרידמן, אוצרת אורחת במוזיאון ישראל, ירושלים.
התערוכה תימשך ארבעה חודשים.

 

מועצת הפדרציה העולמית של ידידי מוזיאונים
(The World Federation of Friends of Museums – WFFM)
בישיבתה בגלזגו, סקוטלנד  בחודש מאי 2009, בחרה במר דניאל בן-נתן, סמנכ"ל מוזיאון ישראל לפיתוח וקשרי חוץ, כנשיאה

שני מיצבים חדשים קשורי-מקום מאת מרק דיון ומיכה אולמן, חתן פרס ישראל לשנת התשס"ט, הוצבו בגן האמנות של מוזיאון ישראל 

מיכה אולמן: יום השיוויון

מרק דיון: בית ממכר ספרים 

"אשא עיני"
תפילה ביהדות, בנצרות ובאסלאם
תערוכה חדשה בהיכל הספר, מוזיאון ישראל, ירושלים

פנים אחרות 
מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית
תערוכה חדשה במוזיאון ישראל, ירושלים

מעבר לדף – עבודות נייר עכשוויות
תערוכה חדשה בבית טיכו

ביום הבחירות –מוזיאון ישראל פתוח משעה 10.00 עד שעה 21.00
כניסה חינם לילדים


מוזיאון ישראל, ירושלים
פסטיבל אירועי הקיץ בסימן של בנייה והתחדשות

 

מוזיאון ישראל נמצא עתה בשיאו של תהליך בנייה והתחדשות. מנופים גבוהים מפוזרים בקמפוס המוזיאון,  מבנים מתחדשים במתחם הכניסה, מעבר מקורה חדש כמעט הושלם וכל הקמפוס נמצא בתנועה ותנופה, במעבר בין הישן לחדש ובין האתמול למחר.  בנקודה חשובה זו בתולדות המוזיאון וכדי לשתף את הקהל בפרוייקט אשר כל כולו מיועד למען רווחת המבקר, בחר המוזיאון השנה להציע פסטיבל של אירועי מוסיקה, מיצבים, מיצגים, אמנות וידיאו, התרחשויות והפתעות, כולם עוסקים בנושאים של בנייה, פירוק ויצירה.
פסטיבל הבנייה וההתחדשות
יומיים של חגיגה מוזיקלית וקצבית תחת כיפת השמים בגן האמנות

יום ג', 14.7, 20:30
התזמורת הסימפונית ירושלים – רשות השידור  בקונצרט חגיגי של מוזיקה קלסית קלה בניצוחו של רשי לבאות וברוח התנופה וההתחדשות של מוזיאון ישראל. בלי תשלום נוסף; 

יום ד', 15.7
20:00, 21:00, 22:00 – חן צימבליסטה ולהקתו בקונצרט לכלי הקשה ולחומרי בניין  
בבמה המרכזית, כולל שימוש בפטישים, צינורות ואבנים. המופע יכלול אלמנטים מעולם הבנייה שאתם ניתן ליצור עולם צלילי חדש, מערבלי בטון, קרשים ומסמרים, פטישים, גונג על מנוף מהשטח, מסורי ברזל, מוטות בניה ועוד.

20:30, 21:30, 22:30 – אמנות וידאו ומופעים מפתיעים של אמני מיצג ברחבי גן האמנות.
 במהלך הערב יופיעו אמנים ישראלים צעירים במיצגים של מוסיקה והקרנות וידיאו, כולם קשורים לנושאים של הריסה, בנייה והתחדשות.
מאיר טאטי במיצב מרשים ליד פסלו של סול לויט, כדור ענק מכסה את ראשו כשחברו מקלף קליפה אחר קליפה באמצעות כלי עבודה.
רועי מרדכי יצור מתחם ברחבת היכל הספר, בו יסעו מכוניות צעצוע הנראות כבתים של הומלסים.
קבוצת "איפה דנה" תופיע במיצב "נטוע" ברחבת הפסל של הנרי מור, ובו היא  "בונה" ו"מפרקת" לעיני הקהל עץ המתנשא לגובה 5 מטרים עשוי ממוטות ברזל, וברקע שירי ארץ-ישראל. בסוף המיצב מפורק העץ ומוחזר למזוודות.
דינה שנהב במיצג "חומה ומגדל" תקים מסביב פסלו של דונאלד ג'אד עיר עשוייה פחמים, מעין אתר ארכאולוגי עכשווי.
שחר מרקוס במיצב מפתיע "אינסטלציה ציונית" הבנוי מאמבטיות, דליים, אסלות, וצינורות , מעין מכונה
אבסורדית הומוריסטית לשינוע מים ממקום למקום. "מיצב אינסטלציה שיצא מכלל שליטה" כדבריו.
בנוסף יוקרנו עבודות וידיאו של אמנים ישראלים ובהם סיגלית לנדאו, גלעד רטמן, רן סלווין, אירינה ברגר, דנה לוי, העוסקים בבנייה  ופירוק.
אוצר הפסטיבל אמיתי מנדלסון, הפקה מח' אירועים, הפקות מיוחדות, מוזיאון ישראל, ירושלים.
המופעים בעמידה; בלי תשלום נוסף; כניסה חינם לילדים עד גיל 17
בהמשך הקיץ מתוכננים אירועים נוספים: המופע של עידן רייכל "בין קירות ביתי", פסטיבל היין, פסטיבל מוסיקה בשיתוף עם לבונטין 7, והעפיפוניאדה.
לפרטים – מחלקת העיתונות, 02-6708935


 חזרה לראש העמוד


 

לראשונה בישראל, תערוכה והקרנות סרטים של האמנית הרב-תחומית החשובה
ואלי אקספורט   VALIE EXPORT

לאתר התערוכה

בבית טיכו, ירושלים  ובסינמטק ירושלים בשיתוף פסטיבל הקולנוע ירושלים
פתיחת התערוכה בבית טיכו 21.6.09, הגעת האמנית ארצה 15.7.09

VALIE EXPORT נחשבת לאחת האמניות הפמיניסטיות המשפיעות והפרובוקטיביות ביותר בשדה האמנות העולמי, מאז החלה לפעול בוינה אוסטריה בשנות ה-60 של המאה ה-20.

האמנית המציאה לעצמה את השם VALIE EXPORT בשנת 1967 כחלק מאמונתה בקשר הטוטאלי שבין החיים הפרטיים לבין האמנות. שם זה, השאוב ממותג סיגריות אוסטריות ושנכתב תמיד באותיות לטיניות גדולות, הפך לשמה המסחרי של האמנית מאז ועד היום. אקט פמיניסטי זה מגלם בחובו את הניתוק שמבצעת האמנית משייכותה האוטומטית של האישה למשפחתה, בהתנגדותה לשם אביה ולשם בעלה.

מיצגיה הרבים, בהם הלכה לדוגמא, כבר בשנות ה-60, כשהיא מוליכה גבר קשור ברצועה או כשהיא קוראת לעוברים ושבים למשש את שדיה, סרטיה הקצרים והארוכים בהם היא חושפת חלקים בגופה, וכך גם ציוריה וצילומיה זעזעו את החברה האוסטרית בביקורתם החדה כנגד הממסד הפוליטי השמרני, כנגד הכנסייה והחברה הפטריארכלית וכנגד השתיקה שאפיינה את אוסטריה בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה.

אמנותה של האמנית שואבת כוחה מתוך הצהרתה בדבר עצמאותה של האישה וניסיונה לנתק את היות האישה אובייקט מיני ותו לא. בהתאם לזאת, בשנות ה-70 החלה האמנית לבקר בבתי קולנוע ולחשוף את מבושיה בעודה מצליפה בצופים כשהיא אוחזת ברובה. כך ביקשה האמנית לעמת את הצופה עם נוכחותה של אישה 'אמיתית', שאיננה מושא מיני ופנטזיה קולנועית בלבד. שיחזור של עבודה זו שנעשה במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק על-ידי האמנית מרינה אברמוביץ, יוצג אף הוא בבית טיכו במסגרת הפסטיבל בסרט Seven Easy Pieces.

התערוכה בבית טיכו תציג לראשונה בישראל מגוון רחב של עבודות מוקדמות של האמנית -צילומים, רישומים ועבודות וידיאו, המעידים על עושר יצירתה ועל עיסוקיה הרב התחומיים מאמנות המיצג ועד לקולנוע ווידיאו.

בגינת בית טיכו יוקרן מקבץ מסרטיה הקצרים וסרטה הארוך השלישי של האמנית, שהיה אף מועמד בשנת 1985 לפרס היוקרתי המרכזי בפסטיבל הקולנוע של ברלין. מסרטיה הקצרים ועד לסרטיה העלילתיים, מצליחה האמנית לחבר בין הקולנוע הניסיוני לבין הקולנוע העלילתי, ובכך לתקשר עם קהלים רחבים. סרטה הראשון והמהפכני משנת 1976 יוקרן בסינמטק ירושלים בנוכחות האמנית.

כיום זוכה האמנית לעדנה רבה, והיא מציגה בתערוכות ובמוזיאונים החשובים ביותר ברחבי העולם. לפני שנתיים הציגה בביאנלה בונציה, והשנה נבחרה האמנית לאצור את הביתן של אוסטריה באותה הביאנלה.

VALIE EXPORT תהיה אורחת המוזיאון ופסטיבל הקולנוע בין התאריכים 15-18 ביולי ותשוחח עם הקהל הרחב על התערוכה ועל סרטיה. התערוכה, ההקרנות והגעת האמנית לישראל התאפשרו הודות לשיתוף הפעולה בין מוזיאון ישראל וסינמטק ירושלים והודות לתמיכתכם הנדיבה של הפורום האוסטרי לתרבות, המשרד הפדרלי האוסטרי לחינוך, אמנות ותרבות, גלריה חרים, וינה וקרן משפחת אוסטרובסקי.

לפרטים – מחלקת העיתונות, טל. 6708935
 חזרה לראש העמוד

 


 

 

 

תערוכה שנייה
אמנות עכשווית מאוספי מוזיאון ישראל, ירושלים

"בית מאני לאומי" – מרכז האמנות של בנק לאומי בתל-אביב מארח את מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל ממשיך בהצגת תערוכות של אמנות עכשווית ויתארח בשנית ב"בית מאני לאומי" – מרכז האמנות של בנק לאומי בתל-אביב. התערוכה החדשה: "תערוכה שנייה – אמנות עכשווית מאוספי מוזיאון ישראל" תיפתח ב-3.6.09 והכניסה אליה תהיה ללא תשלום. התערוכה הראשונה שהוצגה לא מכבר ב"בית מאני לאומי" זכתה להתעניינות רבה וזו החדשה ממשיכה את היעד של הצגת אוצרות מוזיאון ישראל בתל-אביב.  

היצירות העכשוויות המוצגות בתערוכה עוסקות בקשת רחבה של נושאים, כגון התבוננות פנימית, עולמות דמיוניים, מיתוסים קולקטיביים והתייחסות לתולדות האמנות והתרבות. במרכזן של עבודות אחרות ניכר עיסוק במתח שבין טבע לתרבות וביחסי פנים וחוץ, ובכך הן יוצרות דיאלוג עם החלל הביתי של "בית  מאני לאומי". בנוסף, המבנה הדו-קומתי של הבית שימש את האוצרים כדי לבטא שני כיווני יצירה מרכזיים: בצבע ובשחור-לבן. בקומת הכניסה מוצגות עבודות בשחור-לבן המשדרות טוהר נזירי ותחושה של התכנסות וריכוז, והן מעוררות להתבוננות פנימית ואף לתחושה מדיטיבית. אחדות מהן מגלות את העושר שניתן למצוא בסקלת הגוונים בין השחור ללבן.

הקומה השניה לעומת זאת, שטופה בצבעוניות מתפרצת. כאן מוצגות יצירות שהצבע שולט בהן בכל עוצמותיו הרגשיות והתכניות, והוא משמש בהקשרים טקסיים ו בהקשרים של עולם הילדות ושל עולם הטבע, ככלי טעון באנרגיות עזות של גוף ונפש. העלייה מהקומה הראשונה לשנייה היא איפוא מעבר מתדר אחד למשנהו, מתחושת חלל מסוימת לאחרת ומאווירה שקטה של פרישות והסתגרות לעולם פעיל, יצרי וחושני. בין היוצרים כמה מן האמנים החשובים ביותר הפועלים כיום בארץ ובעולם, ובהם גיל מרקו שני זוכה פרס גוטסדינר לשנה זו, מיקה רוטנברג, פייר ביסמונט, ארז ישראלי, אפרת נתן, קלייר פנוטיין, שי צורים, ואחרים.

אוצרי התערוכה סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ואוצרת לאמנות עכשווית ואמיתי מנדלסון, אוצר לאמנות ישראלית  במוזיאון ישראל.
 
"בית מאני לאומי" - מרכז האמנות של בנק לאומי בתל-אביב (רח' יהודה הלוי 36), מהבתים הראשונים בשכונת "אחוזת בית" שלימים הפכה לעיר תל-אביב, הוא מבנה מרשים במיוחד. בבית, אשר נבנה בשנת 1909, על שתי קומותיו, התגוררו המשפחות הראשונות של אחוזת בית - משפחת שלמה ברסקי שהיה בעל קרקעות מיפו ולאחר מכן משפחת השופט הנודע מלכיאל מני.

ב-1986 נרכש המבנה על ידי בנק לאומי אשר ביצע במקום שימור אדריכלי והיסטורי במשך 3 שנים. שוחזרו ציורי הקיר, המרצפות המצויירות והתקרות המעוטרות.  בשנת 2008 הוסב המבנה למרכז המבקרים הרשמי של הבנק ובו 2 חדרים אשר שוחזרו בסגנון סניפי הבנק בתחילת המאה ה-20 וגלריות  לתערוכות מתחלפות. התערוכות ב"בית מאני לאומי" תוך כדי שיתוף הפעולה עם מוזיאון ישראל, ממחישות את מחויבותו של בנק לאומי לקידום התרבות והאמנות בארץ וחשיפת אוצרות אמנות ויצירות מופת בפני הציבור.

התערוכה תימשך כחצי שנה והיא פתוחה לקהל הרחב ללא תשלום.

שעות הביקור: ימים א-ד 10.00-17.00; יום ה 10.00-21.00; יום ו' 10.00-14.00.

 חזרה לראש העמוד

מועצת הפדרציה העולמית של ידידי מוזיאונים (The World Federation of Friends of Museums – WFFM) בישיבתה בגלזגו, סקוטלנד  בחודש מאי 2009, בחרה במר דניאל בן-נתן, סמנכ"ל מוזיאון ישראל לפיתוח וקשרי חוץ, כנשיאה

בפדרציה העולמית של ידידי מוזיאונים חברות פדרציות לאומיות מ: אוסטרליה, איטליה, ארגנטינה, ארה"ב, בלגיה, ברזיל, בריטניה, גרמניה, דנמרק, יוון, מקסיקו, נורבגיה, ספרד, פורטוגל, צ'ילה, צרפת, קנדה ושבדיה וחברות נילוות מ: אורוגוואי, אינדונזיה, אירלנד, דרא"פ, הונגריה, ישראל, לוכסמבורג,ליטא, ניו-זילנד, סינגפור, פיליפינים, פרו, צ'כיה, קולומביה, רומניה, שוויץ ותאילנד. הפדרציות והחברות הנילוות מייצגות קרוב לשני מיליון ידידים ומתנדבים של מוזיאונים ברחבי העולם.

הפדרציה העולמית פועלת להרחבת המעורבות של ידידים ומתנדבים במוזיאונים, לחיזוק הקשר בין המוזיאונים והציבור ועושה רבות להשגת ההכרה בתפקידם של מוזיאונים כמובילים בתחום התרבות ואיכות החיים בארצותיהם.

זו הפעם הראשונה שישראלי נבחר כנשיא הפדרציה העולמית החשובה הזאת, מאז היווסדה לפני 34 שנים.

דניאל בן-נתן, סמנ"כל מוזיאון ישראל לפיתוח וקשרי חוץ אחראי על מערך של 15 אגודות ידידי מוזיאון ישראל ברחבי העולם, מערך חסר תקדים בעולם המוזיאונים, מופת ודוגמא לתמיכה מוזיאלית.  באגודות הבינלאומיות חברים אלפי תומכים וידידים הלוקחים חלק בעשרות אירועים שנתיים ובמועצה הבינלאומית של המוזיאון המתכנסת מדי שנה בירושלים. ידידים אלה הם הגורם החשוב ביותר בגיוס תקציבו השנתי של המוזיאון, מממנים פרוייקטים מיוחדים ותומכים בהרחבת מתקניו והעשרת אוספיו. המדינות בהן פעילות אגודות הידידים: בלגיה, ברזיל, גוואטמלה, ארה"ב, אוסטרליה, ארגנטינה, שוייץ, אנגליה, דרום אפריקה, ספרד, מכסיקו, איטליה, גרמניה , קנדה וצרפת.

 חזרה לראש העמוד

   

שני מיצבים חדשים קשורי-מקום מאת מרק דיון ומיכה אולמן, חתן פרס ישראל לשנת התשס"ט, הוצבו בגן האמנות של מוזיאון ישראל

שני מיצבים חדשים קשורי-מקום מאת מרק דיון ומיכה אולמן, חתן פרס ישראל לשנת התשס"ט, הוצבו בגן האמנות של מוזיאון ישראל

ירושלים, 5 באפריל 2009 - מוזיאון ישראל, ירושלים הוסיף לאוסף פסלי החוץ הגדול שלו שתי עבודות קשורות-מקום חדשות וגדולות שיצרו האמן האמריקני מרק דיון והאמן הישראלי מיכה אולמן. שתי העבודות המוזמנות המוצבות בגן האמנות ע"ש בילי רוז הן:

 יום השוויון (2005-2009) של אולמן שהוא ספסל מלבני בעל מושב שקוף ומתחתיו חלל תת-קרקעי ריק ומסתורי שנראה דרכו. העבודה בוחנת את ההיבטים החומריים והרוחניים של האור והצל. 

בית ממכר ספרים (2008) של דיון, שהוא חנות פלאות בגודל טבעי ובה מאות ספרים וחפצי אספנות מרחבי העולם. החנות העשויה בדמות בית עץ נעולה והיא מעין טבע דומם.

השלמת עבודתו של מיכה אולמן וחנוכת המיצבים שלו ושל מרק דיון בגן האמנות של מוזיאון ישראל חופפות לבחירה באולמן כזוכה פרס ישראל היוקרתי לשנת 2009 על מפעל חיים, על תרומתו לתרבות ועל הישגי המופת האמנותיים שלו.   

 חזרה לראש העמוד

  מיכה אולמן, יום השוויון
האמן הישראלי מיכה אולמן משתמש לעתים קרובות באדמה ובחול במיצביו הפיסוליים אשר רבים מהם ממוקמים מתחת לפני הקרקע. המטייל בגן האמנות סמוך לעבודתו "יום השוויון" יראה מבנה מלבני דמוי ספסל שמושבו שקוף. כשיתבונן מבעד למושב יגלה חלל תת-קרקעי שגודלו כ-5 מ"ר. על אף הבידוד מתחת לפני האדמה, העבודה "מדברת" עם המתבונן, בבואתו משתקפת בה ומתערבבת עם השתקפות השמים והאור. מסדרון חשוך שברוב ימי השנה אי אפשר לראותו מוביל אל החדר הריק בצדה הדרומי של העבודה. פעמיים בשנה, בשעה 12 בצהריים במועדי ההשתוות של היום והלילה באביב ובסתיו, תחדור קרן שמש, תאיר במדויק את פתח הכניסה למסדרון ותיצור "שער" של אור כנגד הפתח האפל. בעבודה יש הד לעבודה אחרת שמוצגת בגן, "החלל הרואה" מאת ג'יימס טורל (1992), וכמוה גם היא בוחנת את היבטיו החומריים והרוחניים של האור ומתמקדת באור המיוחד של ירושלים. בעבודתו של טורל המבקר צופה בשמים דרך פתח ממוסגר בחלל שמקיף אותו, ואילו אולמן נוקט גישה הפוכה ועבודתו בוחנת כיצד האור חודר לחלל תת-קרקעי שבלי תיווכו אי אפשר לראות אותו.

 חזרה לראש העמוד

  מרק דיון, בית ממכר ספרים
האמן האמריקני מרק דיון התפרסם בפסליו ובמיצביו הבוחנים מחדש את הרעיונות המקובלים ביחס להיסטוריה ולידע התרבותי והחברתי הקולקטיווי שלנו. עבודתו החדשה למוזיאון ישראל שהושלמה בנובמבר 2008 היא מבנה דמוי בית ובתוכו חדר פלאות בגודל טבעי. ב"בית ממכר ספרים" יש מערך שלם של חפצים שלוקטו מרחבי העולם, מכל מיני תרבויות ותקופות, ובהם שעונים קלסיים, מפות עולם ישנות, מגילות ופרטי אספנות אחרים. ספרים מספרים שונים, בכל מיני שפות, לרבות תרגומי "דון קישוט" לשפות רבות, שולטים על המערך הארגוני של העבודה. אף שדלת הכניסה נעולה - עובדה שהופכת את המיצב כולו לסוג של טבע דומם - אפשר לראות את תוכנו של חדר הפלאות ולקרוא את שמות הספרים ששמורים בתוכו. מגוון החפצים שב"בית ממכר ספרים" מבקש ליצור זיקות בין עמים שונים ולחשוף את המשותף בין בני-האדם.

לפרטים נוספים ודימויים נא לפנות למחלקת ההסברה של המוזיאון טל':6708935 - 02  

 חזרה לראש העמוד

  "אשא עיני"
תפילה ביהדות, בנצרות ובאסלאם
תערוכה חדשה בהיכל הספר, מוזיאון ישראל, ירושלים

האמונה בכוח עליון או בכוחות על-טבעיים, המתערבים בחיי האדם וביכולתו לפנות אליהם, ליוותה את האדם משחר ההיסטוריה, בין שהיו אלה רוחות של אבות קדמונים  ובין אלים של ממש.
לשלוש הדתות המונותאיסטיות יש יסוד משותף, והוא ההרגשה שהתפילה מופנית לאל יחיד, כל יכול ומיטיב, היושב במרומים , אך קרוב לצורכי האדם.
בתערוכה מוצגים חפצים המבטאים כל אחד בדרכו את יחסן של היהדות, הנצרות והאסלאם למוסד התפילה.
לדוגמה, ברכת כוהנים חרותה על לוחיות כסף (ארץ -ישראל, המאה ה-7 עד ה-6 לפני הספירה); סידור תפילה מ"מכלול רוטשילד" (איטליה, המאה ה-15 בקירוב), "ספר השעות" (צרפת, המאה ה-16) וספר קוראן (אירן, המאה ה-16).

אוצרי התערוכה: 
ד"ר אדולפו רויטמן - מנהל היכל הספר ואוצר מגילות יהודה
גב' מיכל דייגי מנדלס - אוצרת ראשית אגף ארכיאולוגיה
גב' גלית בנט-דהן, אוצרת משנה מגילות יהודה       

התערוכה תפתח לקהל ב-6 באפריל

   חזרה לראש העמוד

 


 

פנים אחרות: מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית
תערוכה חדשה במוזיאון ישראל, ירושלים

אוצרת התערוכה: אפרת נתן

לאתר התערוכה
בתערוכה מוצגות כ-50 מסכות מרהיבות מהאוספים המגוונים של מוזיאון ישראל, וכן סרטים המתעדים מסכות בטקסים. רוב המסכות בתערוכה שימשו לפולחן - בטקסי חניכה, המציינים את המעבר מילדות לבגרות; בטקסי קבורה, שבהם יוחסה למסכה היכולת להעביר את המת מהעולם הזה אל עולם אבותיו הקדמונים; ובטקסים לציון חילופי העונות, שהם המקור לקרנבלים הגדולים. העוצמה המאגית של המסכה מוסיפה לרתק אמנים בני זמננו, ובתערוכה משובצות כמה יצירות עכשוויות המתייחסות אליה.

המסכות מאוספי המוזיאון השונים נוכחות בחלל אחד עם הקהל. רובן שימשו לפולחן: מהן שנועדו לריפוי והגנה ומהן שמקנות כוחות מיוחדים בזמני מחסור ומצוקה. האפשרות ללבוש באמצעותן זהות אחרת, להשתנות ולהיות למשהו אחר, היא מקור כוחן. מסכות מחוללות שינוי בטקסי מעבר מילדות לבגרות, בטקסי מוות  בהן עובר האדם מן העולם הזה לעולם הבא, ובחגיגות ופסטיבלים המוניים שמציינים את חילופי העונות ואת השינוי הקוסמי.

מסכה היא חפץ דומם שקם לתחייה כאשר לובשים אותו. בטקסים פולחניים ובפסטיבלים, קולות המוזיקה ותנועות הריקוד של האדם שעוטה את המסכה מזמנים את הרוח שאותה היא מייצגת להתנחל בגופו של הרקדן עד שהוא הופך לישות אחרת. כך מסכות ממלאות את הצורך האנושי לתת ביטוי מוחשי לכוחות נסתרים שפועלים בעולם, או לפי פרשנות מודרנית - לחלקים סמויים באישיותנו. הרוחות השוכנות במסכות הן כמו אורחים שהגיעו ממציאות אחרת כדי לפעול בין אנשים עלי אדמות. המסכה היא תערובת של חי ודומם, חומר ורוח, שמושכת ומרתיעה כאחד.

גם אם משמעויותיהן התרבותיות של המסכות אבדו עם השנים, נותרה עדיין משמעותן האוניברסלית. "המסכה" הראשונה שאנו רואים הם פניה הפיזיים של אמנו והיא מזוהה עם אישיותה ועם היחס שהיא מעניקה לנו; השנייה היא ההשתקפות של פנינו שאנו מגלים במראה, שהם כמסכה שעוטפת ומכילה את רוחנו; בהמשך אנו מבחינים במסכות של האנשים שסביבנו, ויש הרואים גם בדברים דוממים מסכות של רוחות וכוחות בלתי נראים.

בסרטים שמוקרנים על קירות התערוכה נראות המסכות בפעולה.
בחדר נפרד, נועלת את התערוכה, מסכת אבן נדירה בת כ-9,000 שנה העשויה כגולגולת אדם מת. פנים מרשימות אלו מבטאים את השאלות הקדומות שעדיין תקפות הנוגעות לחיים, למוות ולמעבר ביניהם. 

התערוכה תפתח לקהל ב-8 באפריל

 חזרה לראש העמוד

מעבר לדף – עבודות נייר עכשוויות
תערוכה חדשה בבית טיכו

עשרה אמנים ישראלים צעירים ואמן אחד ותיק מציגים מיצירותיהם בתערוכה "מעבר לדף: עבודות נייר עכשוויות", שתיפתח לציבור ביום ראשון, ה-  1.3.09 בבית טיכו בירושלים.

בתערוכה הופך הנייר, המשמש בדרך כלל כמצע לרישומים, להדפסים או לטיוטות, מישות ניטרלית לגורם פעיל, המשפיע באיכויותיו על היצירות העשויות ממנו. האמנים בונים באמצעותו, מקפלים אותו, חותכים ומקמטים. מקצת מהאמנים יוצרים מהנייר עולם מדומה, הבנוי אמנם מחומר רך ומתכלה, אך הוא בעל נוכחות איתנה. חלקם מתייחסים לטבע, למקום, לילדות  ולתהליכים פנימיים.

התערוכה היא המשך למגמות שהחלו בתחילת המאה ה-20, אשר הפקיעו את הנייר מהקשריו ומתפקידיו המסורתיים. המבקר בה יכול להתרשם מכוחו של הנייר להשתלב בחומרים עכשוויים ובטכניקות מתוחכמות.

הנייר הפולש אל בית טיכו אינו זר לו, שכן בית האבן היה גם בית של נייר – גדוש תמיד עבודות על נייר שיצרה אנה  טיכו וכאלה שאספה מאמנים אחרים, ולצדן ספרייה עשירה. האמנים בתערוכה מכירים את המורשת הספוגה בבית ומתייחסים בכבוד לחלליו המיוחדים וליצירות שבו. בחירתם ליצור בחומר מתכלה מעידה על העדר יומרה, הגדרה ההולמת גם את תהליך היצירה הקאמרי. ואולם אין במאפיינים אלה כדי לגרוע מחשיבותה וממורכבותה של המלאכה הממושכת והעמלנית או של היצירה עצמה, יחד הן מתלכדות לאמירה עדינה על העולם, גם כשהיא ביקורתית.

מאיה ז"ק מציגה את המיצב "ניירות עבודה" בחדר העבודה של דר' טיכו ומתארת סביבה משרדית שעברה מוטציה: דפי נייר חלקים צומחים כגידולי פרא ומתפתחים לגזרי נייר שצורתם כמדינות או חלקי יבשות.

יפעת בצלאל בחרה למקם את יצירתה "עזובה" בחדר צדדי, המשמש כמחסן. היא בונה בו סביבה סטרילית, גדושה פרחים וצמחים העשויים נייר לבן.

עבודתה של הילה בן ארי "מעוף כלולות" ממוקמת בשתי גומחות חלון עמוקות, שהאמנית חוסמת אותן בסבכת נייר ומציגה בחלל שנוצר מאחוריהן ערמות של צרעות מתות, גם הן עשויות נייר.

אפרת קליפשטיין מציגה את העבודה "סודות",  שורשים אימתניים הנראים כחודרים מבעד לתקרה. האמנית הפקיעה את שורשי הצמח הטמונים תמיד באדמה והציגה אותם לראווה בגודל מופרז.

רות אור יצרה מניירות אריזה ערימת אצטרובלים של אורן ירושלים בטכניקת הקיפול הפיליפינית המסורתית.

יעל גורן-שטראוס קימטה נייר משי לכדור ואחר-כך פרסה אותו  והתחילה לרשום עליו בפחם על פי תצלומי פילים.

שאול צמח יצר מגזרות נייר מדויקות, מלאכה המחייבת עדינות וריכוז ומכניסה את יוצרה לתהליך פנימי עמוק וממושך, הסוחף גם את הצופה להתרוממות רוח.

נלי אגסי ואסף עברון יצרו בעבודתם "מחסום כתיבה" מיצב קול בלי כל דימוי חזותי, המורכב משני רמקולים מהם בוקעים רחשים של תנועת היד האוספת דף חדש מתוך ערמת ניירות ושל קימוטו לכדור.

פול ג'קסון, אמן אוריגמי ותיק שהנייר הוא לו חומר בנייה יחיד, מציג עבודה יוצאת דופן ליצירתו – הוא בנה מכונה שתוכננה לקרוע גיליון נייר אחד במשך 3 חודשים, בהשפעת התנועה  The Long Now Foundation הקוראת להאט את קצב החיים.

עבודתו של יאן טיכי "מיצב מס' 6 tubes))" מורכבת ממכשיר טלוויזיה המונח על הרצפה כשהמסך פונה כלפי מעלה ומפיק אור וקול. על הצג מודבקים צינורות נייר ומוקרן וידאו. במבט מהצד נראה שהצינורות יוצרים נוף עירוני ומנוכר של גורדי שחקים נטולי אדם.

התערוכה מוצגת בבית טיכו במסגרת סדרת תערוכות של אמנים ישראלים המתייחסים אל הבית. היא תימשך 3 חודשים ותלווה בקטלוג עברי-אנגלי.

אוצרת התערוכה: רונית שורק.

 חזרה לראש העמוד


ביום הבחירות –מוזיאון ישראל פתוח משעה 10.00 עד שעה 21.00

ביום הבחירות –מוזיאון ישראל פתוח משעה 10.00 עד שעה 21.00

כניסה חינם לילדים

לכבוד יום הבחירות שיחול השנה ביום שלישי, 10.2.09, יאריך מוזיאון ישראל בירושלים את שעות הפעילות ויהיה פתוח לקהל מעשר בבוקר עד 9 בלילה.

לאורך כל היום יהנו הילדים (עד גיל 17) מכניסה חינם למוזיאון, ספריית אגף הנוער תהיה פתוחה ובשעות אחה"צ תפעל סדנת המיחזור.


 חזרה לראש העמוד

ברכת המנכ"ל
אודות המוזיאון
אל מנספלד
מוזיאון ישראל מחדש ומתחדש
פינת המנויים
אירועים פרטיים והפקות מיוחדות
המתנדבים
אגודת ידידי מוזיאון ישראל
אנשי הצוות
זכויות יוצרים
הודעות לעיתונות
המוזיאון בתקשורת 2010
מפייסבוק
@ מוזיאון ישראלצור קשרבחסותכל הזכויות שמורות © מוזיאון ישראל, ירושלים 1995-2010
Sadna design  בניית אתריםבניית אתרים