אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   אמנויות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקהעל אודות המחלקה

על אודות המחלקה

הדפסשלח לחבר
 

המחלקה לאמנויות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקה

 

החפצים הראשונים של תרבויות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקה התקבלו בשנות
ה-50 בבית הנכות בצלאל שקדם להקמת מוזיאון ישראל . בשנות ה-70 נתרמו אוספים משמעותיים של אמנות פרה-קולומביאנית, ואמנות מאפריקה, אוקיאניה וצפון אמריקה מידי אספנים חשובים. במשך השנים התווספו חפצים ייחודיים ונדירים, וכן  התקבלו אוספים שלמים שהגיעו מארצות הברית, אירופה, אסיה, אמריקה הלטינית וישראל. עם התרחבות האוסף הוקמה המחלקה לאמנויות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקה.

 באמצעות שילוב של רמה אמנותית גבוהה עם ערך אתנוגרפי וארכאולוגי, תצוגת הקבע מבקשת לצייר תמונה מלאה ככל האפשר של התרבויות השונות. החפצים משקפים מגוון רחב מאוד של סגנונות ומסורות אמנותיים, והם משמשים כמקור מידע ייחודי למבקרים.

  האוסף גדל והולך וכיום יש בו 6,200 חפצים מארבע יבשות, ממסורות תרבותיות שונות, ומתקופות שונות. תצוגת הקבע מאורגנת לפי קטגוריות גאוגרפיות ותרבותיות:  אמנות התרבויות הפרה-קולומביאניות, צפון אמריקה וקשריה למזרח סיביר, תרבויות השבטים של אפריקה, אוקיאניה ודרום-מזרח אסיה.

  האוסף של יבשת אמריקה כולה כולל מוצגים מצפון אמריקה, אמריקה התיכונה, דרום אמריקה והאיים הקריביים; החל מ-2,000 לפני הספירה ועד למאה ה-20. אוסף אמריקה התיכונה כולל פסלים מונומנטליים מרהיבים מתרבות וורקרוז הקלסית והפוסט-קלסית (1300-600 לספירה); מעמדים לקטורת ייחודיים מתרבות המאיה מן המאה ה-7 לספירה; וחפצי אמנות מתרבויות האולמקים, מערב מקסיקו, טאוטיאוואקן, זאפוטקים, מישטקים ואצטקים. כמו כן, אוסף מלא של אמנות שהתפתחה בהשראת משחק הכדור הקדום, כולל השער הקדום ביותר בעולם, בן יותר מ- 2,000 שנים.

אוסף דרום אמריקה כולל אריגים ואריגי נוצות אנדיים ייחודיים משנת 200 לפני הספירה ועד המאה ה-15; כלי קרמיקה וכלי זהב וכסף מתרבויות צ'אבין, פאראקס, נסקה, מוצ'ה, למבאייקה, צ'אנקאי ואמפריית האינקה. אמנותה של אמפריית הצ'ימו משתקפת באוסף יוצא דופן של מנחות קבר אציל. כמו כן ישנם חפצים מאקוודור וקולומביה וציורי שמן מקוסקו הקולוניאלית.

 באוסף אמנות צפון אמריקה כלולים חפצים טקסיים מן החוף הצפון-מערבי, כמו עמוד טוטם, חפצי נחושת, מסכות וקערות משתה ואריגים ששימשו בטקס הפוטלאץ', וכן חפצים אחרים מתרבויות נהר האמוּר שבמזרח סיביר מסוף המאה ה-19. כלולים בו גם יצירות מתרבויות האסקימו, הערבות ודרום-מערב ארצות-הברית.

מקורם של החפצים בתצוגה של יבשת אפריקה הוא מתרבויות שמדרום לסהרה, מזרח ומערב אפריקה, דרום היבשת ומרכזה; המוקדמים בין החפצים הם מהמאה ה-6 לפני הספירה ועד המאה ה-3 לספירה והמאוחרים משלהי המאה ה-9 וראשית המאה -20. שימוש במגוון רחב של חומרים מאפיין את הרב-גוניות של התרבויות האפריקאיות.

תצוגת אמנות אוקיאניה מקורה במלנזיה, פולינזיה ומיקרונזיה וחפצים מהתרבויות השבטיות של דרום-מזרח אסיה ואוסטרליה. בין החפצים המוצגים: מסכות, תכשיטים, כלי נשק, פסלים לטקסים ולפולחן, סירות, גולגלות מכוירות, חפצים לשימוש יום-יומי, טקסטילים ואריגי טאפה.

לצוות המחלקה לחץ כאן >>>
לתצוגת הקבע של אמנות אפריקה   >>>
לתצוגת הקבע של אמנות אוקיאניה  >>>
 
  בניית אתרים  בניית אתרים