אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   צילוםעל אודות המחלקה

על אודות המחלקה

הדפסשלח לחבר
 

צילום    


סמוך לפתיחתו בשנת 1965, כבר הקדיש מוזיאון ישראל זמן ומקום לתערוכות צילום, וברוח זו אף הוחלט, עוד בשנות ה-70, לייסד מחלקה עצמאית לצילום. חזון זה היה מנת חלקם של מעט מאוד מוזיאונים לאמנות בעולם אז, וצעד זה היה חלוצי לזמנו. הצלם הידוע ארנולד ניומן  החל לאסוף עבודות עבור המחלקה, היא נפתחה בשנת 1977 ונחנכה רשמית בשנת 1979.

 

מאז ייסודה הקימה המחלקה לצילום אוסף אנציקלופדי בינלאומי המכסה את כל תחומי הצילום מאז שנותיו המעצבות ועד  עבודות עכשוויות. המחלקה הפכה למשאב מרכזי ללימוד ומחקר בישראל. כיום האוסף מכיל מעל 55,000 פריטים וביניהם יצירות נדירות וחשובות, חלקן אבני דרך בתולדות הצילום, והוא מבטיח את מקומו של מוזיאון ישראל בין המוסדות הבינלאומיים המובילים בתחום. במהלך השנים התמקדה המחלקה במספר תחומי התמחות, כמו צילום מוקדם במזרח התיכון; גם צילום של תנועת הדאדא והסוראליזם מיוצג היטב באוסף.

 

כחלק ממחויבותו לאיסוף ולשימור מורשת הצילום של המדינה, רכש המוזיאון מספר אוספים של חלוצי הצילום הבולטים בארץ, כמו מנדל ג'והן דינס, הצלם היהודי הראשון שצילם את ירושלים במחצית המאה ה-19; יעקב בן-דב, צלם בן ראשית המאה ה-20; יעקב (ג'ק) רוזנר ושמואל יוסף שווייג שהיה פעיל החל משנות ה-30 ובאוסף המוזיאון נמצאים כ- 12,000 נגטיבים שלו.  כמו כן נאספו כ-20,000 נגטיבים של אלפרד ברנהיים, אחד מחשובי הצלמים שהתמחה בצילומי ארכיטקטורה ודיוקנאות בישראל. לאחרונה נרכש עיזבונו של נחום טים גידל, צלם עתונות בעל מוניטין בינלאומיים, וצורף לאוסף המחלקה.

 

במקביל, המחלקה מקדישה תשומת לב רבה לעידוד וקידום צילום ישראלי בן זמננו, ולשם כך היא מעניקה שני פרסי צילום וכן  עורכת תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות תוך רכישה פעילה וקפדנית של של יצירות של אמנים עכשויים. התערוכות של המחלקה לצילום מכסות מגוון רחב של נושאים בכל התחומים  בתולדות המדיום מן המאה ה-19 ועד היום, בישראל ובכל העולם.

 

 

 

ניסן פרז                 

אוצר בכיר ע"ש הורס וגרייס גולדשמידט

המחלקה לצילום ע"ש נואל והארייט לוין

 
  בניית אתרים  בניית אתרים