אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   צילוםעל אודות המחלקה

על אודות המחלקה

הדפסשלח לחבר
 

צילום    

כבר בימיו הראשונים, סמוך לפתיחתו בשנת 1965,  הקדיש מוזיאון ישראל זמן ומקום לתערוכות צילום, וברוח זו אף הוחלט, בשנות ה-70, לייסד מחלקה עצמאית לאמנות הצילום. באותם ימים היה חזון זה מנת חלקם של מעט מאוד מוזיאונים לאמנות בעולם, והצעד היה חלוצי לזמנו. הצלם הידוע ארנולד ניומן  פתח באיסוף עבודות עבור המחלקה, היא נפתחה בשנת 1977 ונחנכה רשמית בשנת 1979.

 

מאז שנוסדה בנתה המחלקה לצילום אוסף אנציקלופדי בינלאומי המכסה את כל תחומי הצילום משחר קיומו, שנותיו המעצבות ועד  עבודות עכשוויות. המחלקה הייתה למשאב מרכזי ללימוד ומחקר בישראל. כיום יש באוסף מעל 55,000 פריטים וביניהם יצירות נדירות וחשובות - חלקן אבני דרך בתולדות הצילום - והוא מבטיח את מקומו של מוזיאון ישראל בין המוסדות הבינלאומיים המובילים בתחום. במהלך השנים התמקדה המחלקה במספר תחומי התמחות, כמו צילום מוקדם במזרח התיכון; וכן צילום של תנועת הדאדא והסוראליזם המיוצג היטב באוסף.

 

כחלק ממחויבותו לאיסוף ולשימור מורשת הצילום של המדינה, רכש המוזיאון מספר אוספים של חלוצי הצילום הבולטים בארץ, כמו מנדל ג'והן דינס, הצלם היהודי הראשון שצילם את ירושלים במחצית המאה ה-19; יעקב בן-דב, צלם שפעל בראשית המאה ה-20; יעקב (ג'ק) רוזנר ושמואל יוסף שווייג שהיה פעיל החל בשנות ה-30 ובאוסף המוזיאון נמצאים כ- 12,000 נגטיבים שלו.  כמו כן נאספו כ-20,000 נגטיבים של אלפרד ברנהיים, אחד מחשובי הצלמים שהתמחה בצילומי ארכיטקטורה ודיוקנאות בישראל. לאחרונה נרכש עיזבונו של נחום טים גידל, צלם עיתונות בעל מוניטין בינלאומיים, וצורף לאוסף המחלקה.

 

במקביל, המחלקה מקדישה תשומת לב רבה לעידוד וקידום צילום ישראלי בן זמננו, ולשם כך היא מעניקה שני פרסי צילום וכן  עורכת תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות תוך רכישה פעילה וקפדנית של של יצירות של אמנים עכשוויים. התערוכות של המחלקה לצילום מכסות מגוון רחב של נושאים בכל התחומים  בתולדות המדיום מן המאה ה-19 ועד היום, בישראל ובכל העולם.

על פרס שפילמן  >>>
על זוכת הפרס לשנת 2014  >>>>
לרשימת זוכי פרסי לוי וקבלין >>>


לצוות המחלקה לחץ כאן  >>>

 
  בניית אתרים  בניית אתרים