אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   אמנות מודרניתעל אודות המחלקה

על אודות המחלקה

הדפסשלח לחבר
 

אמנות מודרנית

רוב היצירות הראשונות באוסף לאמנות מודרנית במוזיאון בצלאל מייסודו של בוריס שץ היו ציורים אקדמיים של אמנים יהודים, אך עם הזמן שינה המוזיאון את מדיניות האוסף וכלל בתוכו בצד האמנים היהודים, גם יצירות של אמנים מרחבי העולם. יצירות אלה נכללו באוסף המחלקה לאמנות מודרנית של מוזיאון ישראל והוא גדל והתעשר מאוד במהלך השנים והגיע לסדר גודל ולרמה עולמיים. 

אוסף המחלקה לאמנות מודרנית מתפרס מסוף המאה ה-19 עד לשנות ה-70 של המאה ה-20. היצירות המוקדמות יותר, בעיקר ציורים ופסלים של האימפרסיוניסטים והפוסט-אימפרסיוניסטים כוללות עבודות מאת קלוד מונה, אוגוסט רנואר, אלפרד סיסלה, פול סזן, פול גוגן ווינסנט ון גוך. גוף העבודות הגדול ביותר של אמן אחד הן תשע יצירות של קמיל פיסארו, האימפרסיוניסט החשוב היחידי ממוצא יהודי.

אוסף אמנות בינלאומית מן המאה ה-20 מכיל עבודות העוקבות אחרי התפתחותה של האמנות המודרנית, החל בתנועות אמנותיות כמו קוביזם, אקספרסיוניזם, אסכולת פריז, סוראליזם, אקספרסיוניזם מופשט ופופ-ארט. באוסף יצירות ייחודיות מכל אחת מן התנועות האלה, כמו גם מתחומים אחרים; כך למשל הוא כולל יותר מ-130 פסלים מאת ז'ק ליפשיץ, 40 פסלים ותבליטים של יאן ארפ, 14 צבעי שמן מאת פבלו פיקאסו ואוסף יחיד מסוגו של יצירות דאדא וסוראליזם השם דגש מיוחד על מרסל דושן ומאן ריי. כמעט  כל האמנים הבולטים של המאה ה-20 מיוצגים  בעבודות אופייניות, והאוסף ממשיך לגדול הודות לתרומות של יצירות מרכזיות יחידות או אוספים שלמים. העבודות משקפות את התנועות המודרניסטיות המרכזיות ואת האמנים, ובמיוחד את האמנים היהודים.

 

תערוכות המחלקה לאמנות מודרנית משמשות כעין חלון אל העולם, ומציעות לציבור הישראלי הצצה אל המיטב שבאמנות העולם ואמניו.  רבות מן התערוכות זכו למספרי שיא של מבקרים, ומשכו מאות ואלפים שבאו מן הארץ ומחוץ לארץ. כמו כן הפעילה המחלקה תכנית של 'תמונה מבקרת' שהביאה ציורים אימפרסיוניסטים ופוסט-אימפרסיוניסטים מרכזיים מאוספים חשובים בעולם לתצוגה בירושלים.

 

 
עדינה קמיאן-קשדאן  
אוצרת לאמנות מודרנית
 
לתצוגת הקבע לחץ >>>

 
  בניית אתרים  בניית אתרים