אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   אמנויות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקהאמריקהמבוא

מבוא

הדפסשלח לחבר
 
אמנות יבשת אמריקה: הזיקה אל הטבע

תרבות אמריקה – יבשת עצומה המשתרעת מחוג הקוטב בצפון ועד לארץ האש בדרום -<פרחה שנים רבות לפני מסעותיהם של הכובשים מאירופה והיא ממשיכה לשגשג עד עצם היום הזה. תושביה המקוריים של היבשת מכונים בדרך־כלל ״אינדיאנים״ - שם שנתן להם בטעות מגלה הארצות קולומבוס, אשר סבר כי הגיע לחופי הודו (׳אינְדִיָה׳) ולא ידע שגילה יבשת חדשה. כינוי זה שיקף את הרעיון השגוי שעמים רבים מספור, בעלי מוצא נפרד, שפות ותרבויות נבדלות הם כולם קבוצה אֶתְנית אחת. ואולם המציאות מוכיחה את ההפך: תרבויות יבשת אמריקה מגוונות לא פחות מתנאי השטח וסוגי האקלים השוררים בה.

תצוגת הקבע של אמנות יבשת אמריקה מבקשת לשפוך אור על הסמלים ועל מסורות האמנות והאסתטיקה של העמים הקְדם־קולומביאניים (שלפני תקופת קולומבוס) באמצעות מבחר מגוון של עבודות האמנות שיצרו. סגנונותיהן השונים של העבודות משקפים קשת רחבה של שפות חזותיות. אף־על־פי־כן, אפשר להצביע על רעיונות אוניוורסליים בדבר מקור היקום, הסדר הבסיסי בטבע ומקומו של האדם במערכת הקוסמולוגית הגדולה, שהתפתחו בכל רחבי היבשת והולידו את האמנות והאדריכלות המרהיבות שלה. הרים, מים חיים, עולם החי והצומח וקהילת האדם כחלק מן הסביבה הטבעית – כל הנושאים האלה ורעיון השְניּוּת המופשט, שלפיו ביסוד המציאות פועלים תמיד שני עקרונות מנוגדים האחוזים זה בזה, עומדים בבסיסן של הדתות העתיקות ביותר ביבשת אמריקה.

יצירות האמנות והפריטים המוצגים כאן משקפים את הרעיונות הללו ומספרים את סיפורן של הציוויליזציות של יבשת אמריקה, החל בחברות הלא־מפותחות של ציידים, לקטים וחקלאים מ־2500 לפני הספירה, דרך ערי המדינה והממלכות וכלה באימפריות המפוארות של האצטקים ושל האינקה במאה ה־ 16. התערוכה ערוכה לפי חטיבות גאוגרפיות־תרבותיות – אמריקה הצפונית, אמריקה התיכונה, מרכז אמריקה ואזור האיים הקריביים ואמריקה הדרומית - ויש בה ייצוג למגמות האמנות שרווחו באמריקה עד לאמנות הקולוניאלית שאחרי הכיבוש האירופי ובכלל.
 
  בניית אתרים  בניית אתרים