אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות

אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות

הדפסשלח לחבר
 

האגף לאמנויות משקף את אופיים הבינתחומי הרחב של אוספי המוזיאון והוא מחזיק יצירות אמנות מכל התקופות, מתרבויות המערב והמזרח כאחד. עיצובו מחדש מבליט את הקשרים בין היצירות שנוצרו באירופה במאה ה-16 עד ה-19 ובין יצירות אמנות מודרנית ובינן לבין עבודות אמנות עכשווית, אמנות ישראלית, וכן אמנויות אפריקה, אוקיאניה ואמריקה, אמנות אסיה, צילום, עיצוב ואדריכלות, רישומים והדפסים. התצוגה מדגישה את הזיקות החזותיות ואת הנושאים המשותפים בין יצירות מתקופות וממקומות שונים בעולם ומבליטה את המשותף בתרבות האנושית. במסגרת ארגונה מחדש של תצוגת הוקמה תצוגת קבע חדשה של אמנות ישראלית, הוכפל שטחה של תצוגת האמנות המודרנית, נוצרו נקודות חיבור משמעותיות בין אמנות מערבית לאמנות תרבויות המזרח וחלל בגודל 2,200 מ"ר מוקדש לתערוכות מתחלפות מאוספי המחלקה לאמנות עכשווית.

שמו של אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות של מוזיאון ישראל היה בעבר 'אגף בצלאל לאמנות', שם שהעיד על מקורותיו ההיסטוריים במוזיאון שנוסד יחד עם בצלאל - בית מדרש לאמנות ולמלאכות אמנות. מאמר משנת 1928 הסוקר את המחלקות העיקריות של בית הנכות בצלאל מתאר אוסף המורכב מ'תמונות ופסלים רבים מעשה ידי טובי היוצרים היהודיים... ומאמנים קדמונים... עוד סידרה של יותר מחמש מאות תחריטים, פיתוחי נחושת ויצירות גרפיות של אמנים גדולים היוצרים קבינט מיוחד לגרפיקה מקורית.' כיום האגף מונה בסביבות 150,000 יצירות, מתוכן במחלקת רישומים והדפסים, צאצאית 'הקבינט' המיוחד לגרפיקהובה לבד, כחמישים אלף יצירות על נייר.

בניית אוסף מוזיאון מבראשית היא מטלה רבתי, והאגף התקדם באופן משמעותי לקראת מימוש מטרה זו. האוסף הנוכחי הוא עדות לסיפור שאין דומה לו של מתנות ותרומות מידי קבוצת ידידים מסורה.

כיום עשר מחלקות האוצרות באגף לאמנויות מהוות ארבע יחידות, ובכל אחת כמה מחלקות המתמקדות בנושאים ובפעילויות הקשורים ביניהם: המחלקות לאמנות אירופה ואמנות מודרנית; המחלקות לאמנות ישראלית ,אמנות עכשווית והמחלקה לעיצוב ולארכיטקטורה (הכוללת את גן האמנות, מרכז המידע לאמנות ישראל ובית טיכו); המחלקות לאמנות אסיה ולאמנויות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקה; והמחלקות לרישומים והדפסים וצילום.

האגף מקים מגוון רחב של תערוכות בכל שנה, ומספר הולך וגדל מתוכן אף מנויד לחו"ל ומוצג במוזיאונים שונים ברחבי העולם. לדוגמה, אחרי שנפתחה בירושלים בשנת 2000משכה התערוכה 'חולמים גלויי עיניים: אוסף ורה וארטורו שוורץ לאמנות דאדא וסוריאליזם' , קרוב ל-500,000 מבקרים, בצפון אמריקה תחילה ואחר כך באמריקה הלטינית. 'בגד כפל ', תערוכת 'אמצע הקריירה' הרטרוספקטיבית הראשונה של האמן ינקה שוניברי, הוצגה במוזיאון ישראל בשנת 2002 ואחר כך נדדה למוזיאונים לאמנות עכשווית בהלסינקי ובמילנו.

אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות, יותר מכל חלק אחר במוזיאון ישראל, משקף את אופיים האנציקלופדי של אוספי המוזיאון. הגיוון היוצא מן הכלל של האוספים הוא מקור השראה לתערוכות, קבועות וזמניות, שהעמדתן זו בצד זו יוצרת דו-שיח חזותי ותוכני השופך אור על קשרים מאירי עיניים בין תרבויות רחוקות ושונות.

 

לצוות האגף לחץ כאן  >>>

 למפת תצוגות הקבע של האגף לחץ >>>

אמנות אירופה לחץ >>>

לאמנות מודרנית לחץ >>>

לאמנות ישראלית לחץ >>>

לאמנות עכשווית לחץ >>>

רישומים והדפסים לחץ >>>

צילום לחץ >>>

לעיצוב ואדריכלות לחץ >>>

לאמנויות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקה לחץ >>>

אמנות אסיה לחץ >>>

גן האמנות לחץ >>>

גלריית פוקוס לחץ >>>

בית טיכו לחץ >>>


 
  בניית אתרים  בניית אתרים