אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   אמנות מודרנית

אמנות מודרנית

הדפסשלח לחבר
 

המגוון הרחב של זרמי האמנות ודרכי הביטוי האמנותיות שצצו והתפתחו במאה ה-20 היה תגובה ישירה לשינויים העצומים – האידאולוגיים, התרבותיים, המדעיים והטכנולוגיים – שהתחוללו בתקופה המודרנית. בראשית התקופה הזאת נולדה האמנות המופשטת: ציירים ופסלים נטשו את התפיסה המסורתית שלפיה אמנות היא ייצוג אסתטי של העולם וביקשו לפרוץ את המעטה החיצוני של המציאות, לחדור למעמקיה ולבטא בעבודותיהם רעיונות אינטלקטואליים ורוחניים. חידוש מרכזי נוסף היה הוצאתם של חפצים או מוצרים תעשייתיים מן ההקשר השימושי והיומיומי שלהם והצבתם בגלריה או במוזיאון. כך נולד מושג החפץ מן המוכן, ה"רדי מייד".

היצירות הנבחרות מאוסף האמנות המודרנית של מוזיאון ישראל המוצגות כאן משקפות את החיוניות ואת המגוון הגדול של האמנות שנוצרה במערב בשנים 1900 עד 1975. בחלק המכונה צבע / פעולה / הבעה מוצגים הסגנונות עתירי הרגש של הציור והפיסול אשר התמקדו בצבע, בחומריות ובתנועת ידו של האמן – הפוביזם, האקספרסיוניזם, אסכולת פריז והזרמים שלאחר מלחמת העולם השנייה עד האקספרסיוניזם המופשט. בחלק הבא מרחב / מבנה מוצגות עבודות המושתתות על בסיס אינטלקטואלי מוצק, מתאפיינות בתהליכים מחושבים ועוסקות בפירוק הצורה וניתוחה, במשטח ובנפח. יוצרי העבודות האלה באו מן הקוביזם עד למינימליזם, דרך תנועות האוונגרד האירופיות: הפוטוריזם, הקונסטרוקטיוויזם והבאוהאוס. חלק נוסף של התצוגה, אמנות / מציאות / חלום, עוסק בטשטוש הגבולות שבין האמנות לחיים ולתרבות הפופולרית. הדבק (קולאז'), ציטוט ושימוש בחפצים מן המוכן קושרים כאן את הגישות היצירתיות, הביקורתיות והאירוניות של תנועת הדאדא והסוראליזם עם הפעילות המאוחרת יותר של אמנות הפופ, תנועת פלוקסוס והאמנות המושגית.

התצוגה מציעה גם מפגשים בין יצירות אמנות מודרנית ליצירות וחפצים אחרים מאוספיו הרב-תחומיים של המוזיאון, למן אוסף הארכאולוגיה, דרך אוספי התרבות החומרית של אפריקה ואוקיאניה ועד לאוספי האמנות העכשווית.

 
  בניית אתרים  בניית אתרים