אוספים
על אודות   הודעות לעיתונות 2015

הודעות לעיתונות 2015

הדפסשלח לחבר
 

להודעות לעיתונות משנים קודמות

הודעות לעיתונות משנת 2014  >>>
הודעות לעיתונות  משנת  2013 חודשים ינואר - יוני  >>>
הודעות לעיתונות משנת 2013 חודשים יולי - דצמבר   >>>


 ביקור נשיא המדינה בוותיקן וברומא
נשיא המדינה התקבל הבוקר בטקס קבלת פנים רשמי בוותיקן ולאחר מכן קיים פגישות עם האפיפיור וראש ממשלת הוותיקן
3 בספטמבר, 2015 >>

 
חכמים בלילה
3 בספטמבר: לילה של העשרה ויצירה 
במוזיאון ישראל – חינם 
23 באוגוסט >>

בתום שנה של עבודות שימור: 
בית טיכו – אחד הבתים המפורסמים בירושלים - נפתח מחדש לציבור
הפתיחה: 10.9.15
11 באוגוסט 2015 >>

קבוצת הרכישה "כאן עכשיו" לרכישת אמנות ישראלית, שהוקמה על ידי אגודת ידידי מוזיאון ישראל, רכשה השנה 15 יצירות אמנות ישראלית עכשווית, מאת 8 אמנים, בסכום כולל של 850,000 ₪.
28 ביוני 2015 >>
 
ממוזיאון הרייקס באמסטרדם למוזיאון ישראל, ירושלים:
הזדמנות חד פעמית לצפות במפגש בין שני ציורי מופת של רמברנדט שופכת אור על עבודתו של הצייר
3 ביוני 2015 >>


אוצר הזהב הגדול ביותר שנמצא בארץ יוצג במוזיאון ישראל
2 ביוני 2015 >>

אחד מכתבי היד המאוירים החשובים מגיע מהווטיקן למוזיאון ישראל לרגל חגיגות היובל של המוזיאון:
200 שנה לאחר שנפרדו: שני כרכים נדירים של משנה תורה של הרמב"ם יוצגו ביחד לראשונה בירושלים
22 במאי – 30 בספטמבר 2015  >>

מוזיאון ישראל, ירושלים מציג 
תערוכה חדשה לרגל חגיגות היובל: 
קיצור תולדות האנושות: התערוכה
הפתיחה ב-1 במאי
16 באפריל 2015  >>

ביום העצמאות
כניסה חינם למוזיאון ישראל, ירושלים
שפע תערוכות מרהיבות והרקדה לקהל
13 באפריל 2015 >>

 4 ימים של מופעים עם כוכבי המוזיקה הישראלית משנות ה-60 ועד היום: 
חוה אלברשטיין, מיכה שיטרית וארקדי דוכין, כנסיית השכל ושלומי שבן באים לחגוג יום הולדת 50 למוזיאון ישראל
1 באפריל 2015 >>
 
פסח של קושיות במוזיאון ישראל
מרס 2015  >>

הצטרפו אלינו ליצירת אלבום משותף של מוזיאון ישראל 
מרס 2015  >>

תערוכה חדשה לרגל חגיגות היובל של מוזיאון ישראל, ירושלים: 
1965 היום 
מרס 2015  >>>>>
 
פורים בהשראת התערוכה
פנים אל פנים – המסכות העתיקות בעולם
ימים חמישי-שישי 6-5  במרץ 2015
הכניסה לילדים חינם, פעילויות וסדנאות בתשלום
פברואר 2015 >>>>


תרומה יוקרתית למוזיאון ישראל: אחד האוספים הנדירים בעולם של אמנות עתיקה
לרגל שנת היובל  יקבל מוזיאון ישראל במתנה את אוסף בלפר

18 בפברואר 2015  >>>>>


50 שנים למוזיאון ישראל ,ירושלים–חוגגים יובל
התכנית החגיגית לציון שנת היובל כוללת תערוכות ייחודיות חדשות,  שיתופי פעולה עם מוזיאונים מובילים בעולם,תצוגת קבע חדשה שלאמנות ישראלית, מופעי מוזיקה בגלריות ובגן הפסלים ועוד
9 בפברואר >>>>>>>


6 אמנים | 6 פרויקטים
התערוכה הפותחת את חגיגת היובל להקמת המוזיאון
8 בפברואר 2015 >>>>

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ביקור נשיא המדינה בוותיקן וברומא
נשיא המדינה התקבל הבוקר בטקס קבלת פנים רשמי בוותיקן ולאחר מכן קיים פגישות עם האפיפיור וראש ממשלת הוותיקן
3 בספטמבר, 2015

צילום: חיים צח/לע"מ

לפני שעה קלה, סיים נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, את ביקורו הרשמי בוותיקן אשר במרכזו עמדה פגישה עם האפיפיור פרנציסקוס.

הנשיא התקבל הבוקר יום חמישי, י"ט אלול, 3 בספטמבר, בטקס קבלת פנים רשמי שנערך בוותיקן ועל ידי משמר הכבוד השוויצרי של הוותיקן במדיו המסורתיים.

הנשיא, שהתקבל על ידי George Ganswein, מונסיניור ג׳ורג׳ גנסווין, עוזרו האישי של האפיפיור, נכנס בשערי הארמון האפוסטולי של האפיפיור שעל קירותיו ותקרתו מופיעים תמשיחים שצוירו בידי רפאל.
לאחר הטקס נועדו הנשיא והאפיפיור פרנציסקוס לפגישה אישית שארכה כשעה, בלשכת הכס הקדוש שבקרית הוותיקן בחדר הספרייה הפרטי של האפיפיור ומשם המשיך הנשיא לפגישה עם ראש ממשלת הוותיקן Cardinal Pietro Parolin.
במהלך טקס החלפת המתנות, העניק הנשיא לאפיפיור רפליקה של הכתובת שנמצאה בתל דן, המכונה "כתובת בית דוד". הנשיא אמר לאפיפיור כי הכתובת מבטאת את שורשי מלכות בית דוד, שורשים החשובים הן ליהדות והן לנצרות.
״רציתי שכתובת חשובה זו תהיה בידיך כסמל לתקווה ולמארג החיים המשותף לכל בני הדתות השונות,״ אמר הנשיא לאפיפיור במעמד הענקת המתנה.
האפיפיור, לבוש בגלימתו הלבנה ועונד את שרשרת צלב הכסף שלו, אימץ את ידי הנשיא בחום והודה לו על המתנה הסמלית המרגשת.
הכתובת היא ממצא ארכאולוגי ייחודי ורב משמעות שבו מופיע האזכור המוקדם ביותר לשושלת בית דוד מחוץ למקרא. הכתובת מתייחסת לאירועים המוזכרים בספר דברי הימים ב' (פרק כ"ב) ומלכים ב' (פרק ח' פס' ז'-כ"ח; ופרק ט' פס' כ"ד-כ"ט).כתובת זו מופיעה על מצבת ניצחון הכתובה בשפה הארמית שהוצבה בידי חזאל מלך ארם, ובה הוא מתפאר בניצחונותיו על אויביו. חזאל מייחס לעצמו את הריגתם של יהורם מלך ישראל ואחזיה מלך יהודה מ"בית דוד" ומתאר את המלכתו של יהוא תחתי אחזיה. במתנה שהעניק הנשיא לאפיפיור, המילה הארמית 'בית דוד' זהה למילה העברית בית-דוד, והיא מופיעה בכתובת כשהיא מודגשת בצבע זהב.
 
הכתובת המקורית מוצגת בגלריית תקופת הברזל באגף הארכאולוגיה במוזיאון ישראל והעתק זה נעשה במיוחד לכבוד האפיפיור פרנציסקוס ולרגל ביקור הנשיא.
הכתובת נבחרה לאות הערכה לשורשים העמוקים של היהדות והנצרות, הרואות שתיהן בדוד המלך מייסדה של שושלת בית דוד, שממנה עתיד לצאת המשיח.
האפיפיור העניק לנשיא פסל ברונזה דמוי מטבע ובו ענפי עץ זית מפוסלים מחברים בין החלקים השונים ומסמלים את האחריות המוטלת על כל מדינה ואדם לפעול למען תרבות של שלום. הפסל לווה בהקדשה אישית לנשיא בה נכתב: ״לחפש אחר המאחד, להתגבר על המפלג״.
בהמשך היום עתיד הנשיא להיוועד עם נשיא איטליה, סרג'יו מטארלה Sergio Mattarella ולהיות אורח הכבוד באירוע רב משתתפים בבית הכנסת העתיק ברומא בהשתתפות בכירי הקהילה היהודית באיטליה.
 
לפרטים נוספים:
נעמי טולדנו קנדל- דוברת בית הנשיא 052-9463662
עדי אילת- עוזרת דוברת בית הנשיא 054-7950352
 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


3 בספטמבר: לילה של העשרה ויצירה 
במוזיאון ישראל – חינם
רגע לפני פתיחת עונת החוגים וההרצאות למבוגרים - מרצים, אוצרים ויוצרים נבחרים יגיעו ללילה חד פעמי במוזיאון ישראל שכולו הרחבת אופקים. תוכלו לשמוע הרצאות קצרה בסגנון TED על שלל נושאים, להתנסות בסדנאות רישום, פיסול וציור, להשתתף בשיח גלריה עם הצלמת רלי אברהמי, לערוך פגישות אישיות ("ספיד-דייטינג") בהן תוכלו לקבל תשובות על השאלות שמעולם לא העזתם לשאול ועוד מגוון פעילויות נוספות שיספקו הצצה לעולמו העשיר של המוזיאון. 
יום ה' 3.9.15 19:00 – 23:00
רגע לפני פתיחת עונת החוגים ופעילויות ההעשרה של מוזיאון ישראל, המוזיאון פותח את הגלריות עם טעימות מהפעילויות המיוחדות המתקיימות בו - חינם לכלל הציבור. למשך לילה אחד ניתן להאזין להרצאות, להשתתף בשיחי גלריה ובסיורים מודרכים ולהתנסות בסדנאות רישום, ציור, צילום ופיסול, עם מיטב המרצים, האוצרים והאמנים.
"חכמים בלילה" יעמוד השנה בסימן חגיגות היובל למוזיאון. בהרצאות קצרות בסגנון TED תספר, למשל, האוצרת לתקופה הפרה-היסטורית, ד"ר דבי הרשמן, תתאר כיצד המציאו את הזמן ועברו מכוכבים לשעונים, ד"ר רחלי שלומי חן מהאוניברסיטה העברית תספר כיצד הרצון להעניק מתנות הוליד את מערכת הכתב הכנענית, האוצרת לרישומים והדפסים רונית שורק תביא את סיפורו של כתב היד הנדיר של אלברט אינשטיין הנמצא במוזיאון, והאוצר לימי בית ראשון והתקופה הפרסית ד"ר ערן אריה יספר אילו מתנות הגיעו לישראל ממצרים לפני 1,350 שנה ועוד. מפגש משעשע יתקיים עם יוסי אלפי שיספר בהרצאת אורח מיוחדת על "יום ההולדת שלא היה".
לראשונה יתקיים באירוע מפגשים בסגנון "ספיד דייטים" עם מומחים בתחומי האמנות והארכאולוגיה. למשתתפים תהיה הזדמנות לפגישה אישית שבה תוכלו לקבל מענה על כל השאלות שתמיד רציתם לשאול: איך קובעים מהו גילו של חפץ ארכאולוגי? איך מתקבלים חפצים למועדון המבוקש של אוסף מוזיאון ישראל? מהו הסיפור האמתי על פרעה מלך מצרים? איך נראה לוח הדפס מקורי של האמן רמברנדט? ועוד.
שיח גלריה מיוחד יתקיים במהלך הערב עם הצלמת רלי אברהמי שעבודותיה נמצאות בתצוגת הקבע של המוזיאון. וכמו בשנים קודמות, גם השנה תוכלו להתנסות בסדנאות הפיסול, הציור, הצילום, הרישום והפופ-ארט שמציע המוזיאון. 
הכניסה וההשתתפות בפעילויות בלילה מיוחד זה הן ללא תשלום.
"חכמים בלילה" מתקיים במסגרת אירועי "ימי תרבות" של מפעל הפיס.
 
 


---------------------------------------------------------------------------------------------


ציורי קיר נדירים מהמאה ה-19 התגלו בבית טיכו:
בתום שנה של עבודות שימור: 
בית טיכו – אחד הבתים המפורסמים בירושלים - נפתח מחדש לציבור
הפתיחה: 10.9.15
רחוב הרב קוק 9 ירושלים 
 

מוזיאון ישראל יזם את שימורו של אחד הבתים הראשונים שנבנו בירושלים מחוץ לחומות. בתום שנה של עבודות שימור, בעלות כוללת של למעלה מ-10 מליון ₪, ייפתח הבית לציבור הרחב. בין היתר יוכלו המבקרים לחזות בציורי תקרה נדירים שלא היו ידועים עד היום, שצוירו בתקופה שבה היה הבית בבעלות ערבית, וככל הנראה גם בני הזוג טיכו, שהתגוררו בבית, לא היו מודעים לקיומם.  
בגלריות החדשות של בית טיכו ניתן יהיה לצפות בתערוכת קבע המספר את סיפורו של הבית ובתערוכות אמנות מתחלפות. הראשונה שבהן היא התערוכה "הזכות לנקות" של האמנית נירה פרג העוסקת בטקסים דתיים.  
 
הבית המוכר היום כ"בית טיכו" נבנה בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-19 על ידי הגא רשיד נשאשיבי, והוא נחשב לאחד הבתים הראשונים שנבנו בירושלים מחוץ לחומות. הבית מופיע במפת ירושלים הנודעת של צ'רלס וילסון משנת 1865 והוא נבנה בסגנון עירוני עות'מאני טיפוסי – מבנה סימטרי בעל קירות עבים, במרכזו אולם כניסה ומשני צדיו חדרים שתקרותיהם קמורות. לאחר מספר שנים שכר את הבית סוחר העתיקות הנודע מוזס וילהלם שפירא, ששמו נקשר לפרשיות מסתוריות של זיופי עתיקות, והוא התגורר בו עד להתאבדותו בשנת 1884.
בשנת 1924 נרכש הבית על ידי רופא העיניים המפורסם ד"ר אברהם טיכו ורעייתו הציירת אנה טיכו, לימים זוכת פרס ישראל. ד"ר טיכו הקים בבית בית חולים לרפואת עיניים, ובזכות הצלחותיו הרפואיות ושיטות הטיפול החדשניות שלו, הגיעו למרפאתו חולים רבים מהאזור כולו. ב-1960 נפטר ד"ר טיכו, ורעייתו אנה (שסייעה על ידו במרפאת העיניים) המשיכה להתגורר בבית וליצור בו עד מותה, עשרים שנה מאוחר יותר. סלון ביתה של אנה טיכו, שאהבה מאוד לארח אינטלקטואלים, אמנים, סופרים ואנשי חברה, היה במשך שנים מוקד עלייה לרגל. בין האישים הרבים שהתארחו בבית כשעוד שימש בית מגורים ניתן למנות את הסופר ש"י עגנון, המשוררת אלזה לסקר-שילר, ההוגה מרטין בובר, חוקר הקבלה גרשום שלום, האמנים מארק שאגאל, מרדכי ארדון, יוסף זריצקי ואחרים. מתוך רצון לשמור על הבית כמרכז תרבותי לתושבי ירושלים, ציוותה אנה טיכו את הבית על אוספיו וספרייתו למוזיאון ישראל, כדי שישמש מרכז אמנות ותרבות לציבור הרחב.
שיני הזמן נגסו בבניין הישן בן 150 השנה, ולפני כשנה הוא נסגר לציבור לצורך עבודות שיפוץ ושימור מקיפות. במהלך העבודות התגלו בבית תגליות שלא היו מוכרות כלל עד כה. בין המפתיעות ביותר היו ציורי תקרה כחולים שהתגלו במהלך קילוף שכבות הטיח. המסמכים המוכרים לא הכילו כל אזכור של ציורים אלה. בדיקה מדוקדקת העלתה כי מדובר בציורי תקרה מקוריים מהמאה ה-19 שבני הזוג טיכו עצמם לא הכירו, על אף שרק שכבת טיח דקה הפרידה בינם לבין הציורים. צוות שימור המתמחה בציור קיר עתיקים הוזעק לבצע עבודות שימור ולחשוף את הציורים הנדירים.

כמו כן התגלתה קשת חלון מעגלית אשר הייתה בחזית הבית המקורית ואשר כוסתה  במהלך השנים בשכבות של טיח ואריחים. הקשת שולבה במבנה המחודש בגלריה המוקדשת להיסטוריה של הבית. בנוסף, נחשפו שרידים של כמה מהעמודים המקוריים שבנה האדריכל קורנברג שליווה את כניסתם של בני הזוג טיכו לביתם החדש לפני כ-90 שנים.
במהלך השיפוצים עוצבו חללי התצוגה מחדש, המדרגות הלולייניות המרכזית קולפו משכבות הצבע הישן שלהן כדי שיחזרו למראה המקורי שלהן, המרפסת מעל החזית כוסתה שוב במצללת עץ בדומה לזו הנראית בתצלומים משנות ה-30 ועד שנות ה-60 של המאה ה-20. בנוסף, הותקנו מערכי תאורה, מיזוג ותשתית חשמל המתאימים לתצוגה מוזיאלית עדכנית, והמבנה העתיק הנוגש לאנשים עם מוגבלויות בהתאם לתקנים העדכניים. 
במהלך עבודות השיפוץ הושם דגש מיוחד בשמירה על המסורת האדריכלית של הבית. האדריכלית תמי יניב הופקדה על העבודות בליווי אדריכל השימור אמיר פרוינדליך ומחלקת השימור של עיריית ירושלים. אחת הגלריות בבית תוקדש לתערוכת קבע המספרת את סיפורו של הבית, ובה יוצג גם אוסף החנוכיות המרהיב של ד"ר טיכו. גלריה נוספת תוקדש ליצירתה של אנה טיכו. כמו כן, יוצג במקום סרט וידיאו של הבמאי עמית גורן שיספק הצצה לחייה של אנה טיכו באמצעות זיכרונות שכתבה, ראיונות עמה, צילומים וקטעי סרטים ישנים. 

עם פתיחת הבית תוצג בו התערוכה "הזכות לנקות" של אמנית הוידיאו: נירה פרג. פרג, הנמנית עם האמנים הבולטים בישראל, עוקבת בעבודתה אחרי הפעילות בכנסיית הקבר, מתארת כוריוגרפיה של אנשי הכנסייה הפשוטים, עולי־הרגל והתיירים הפוקדים את הכנסייה בהמוניהם ומתארת את פעולותיהם החזרתיות ואת טקסיהם. גם עבודת הנזירה שמנקה את המקומות הקדושים במטלית, בחומרי ניקוי, במטאטא ויעה היא טקס: משגרת עבודתה ומשגרת הביקורים בכנסייה עולה ההיסטוריה המורכבת של המקום ושל הסדרי הסטטוס קוו בין הפלגים הנוצריים החולקים את השליטה בו. התערוכה כוללת ארבע עבודות וידאו חדשות ולצדן פסל המתאר קיר בכנסיית הקבר שהינו העצם היחיד בכנסייה כולה המפר את הסטטוס קוו בין הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית ושאר הזרמים החולקים את החלל. זוהי הזדמנות לבחון את אחד הסמלים המוכרים ביותר בעיר העתיקה ובעולם כולו מזווית לא שגרתית. 
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------


קבוצת "כאן עכשיו" רכשה 15 עבודות של אמנות ישראלית בכ-850 אלף ש"ח
28 ביוני, 2015

האמנים שעבודותיהם נרכשו באירוע הרכישה השנתי של הקבוצה: אבשלום, דגנית ברסט, יעקב מישורי, מיכאל סגן-כהן, קבוצת סלה-מנקה, זויה צ'רקסקי, הילה בן-ארי ורועי קופר.
אחת העבודות הבולטות שנרכשו היא מבנה ארעי גדול של בדואים משבט הג'האלין שיופיע בגלריות המוזיאון בעוד כחודשיים בתערוכה חדשה.
עד כה רכשה הקבוצה ב-6 שנות פעילותה 98 עבודות בסכום של יותר מ-4 מיליון ₪. 

קבוצת הרכישה "כאן עכשיו" לרכישת אמנות ישראלית, שהוקמה על ידי אגודת ידידי מוזיאון ישראל, רכשה לאחרונה 15 יצירות אמנות ישראלית עכשווית. באירוע הרכישה השנתי של הקבוצה נרכשו עבודותיהם של 8 אמנים ישראלים בסכום כולל של 850 אלף ₪. 

אחת היצירות שנרכשו ואשר תוצג במוזיאון בעוד כחודשיים היא "סוכת נצח" של קבוצת סלה-מנקה, הופועלת בבית הנסן בירושלים וחברים בה דייגו רוטמן ולאה מאואס. האמנים רכשו מבנה ארעי של בדואים משבט הג'האלין, שחי במדבר יהודה בדרך שבין ירושלים ליריחו, והרכיבו אותו מחדש בחצר בית הנסן בירושלים. הבית הארעי העשוי חומרים פשוטים ומזדמנים הפך בסוכות תשע"ה לסוכה שבה התקיימו כינוסים ומפגשים. עתה יהפוך המבנה, ששימש את הבדואים ואת הבאים למפגשים בסוכות בבית הנסן, לחלק מאוסף המוזיאון. השינוי שעבר המבנה ממאהל בדואי לסוכה יהודית ובסופו של דבר ליצירת אמנות המוצגת במוזיאון, מציף שאלות הנוגעות לקבלת האחר, לשינוי בייעוד ובמשמעות של אובייקט, ולסוגיית היחסים המורכבים שבין האמנות למציאות עכשווית. 

עוד עבודה בולטת היא הדיפטיכון של זויה צ'רקסקי "1991 באוקראינה, שישי בשיכון", 2015. עבודה זו מתארת תמונת מצב עגומה של קייב ושל המציאות הקשה של שיכון בישראל שחלק מן העולים יוצאי קייב הגיעו אליו. בשנים האחרונות עוסקת זויה צ'רקסקי בציורים עם גוון חברתי וביקורתי בנושא העלייה מרוסיה של שנות התשעים שאיתה היא הגיעה לארץ כילדה. המציאות העולה משני הציורים משקפת בבוטות ועם הרבה מודעות עצמית והומור את תחושותיה של צ'רקסקי הן כלפי ארץ המוצא שלה והן כלפי הארץ שבה קיוו העולים להגשים את חלומותיהם. 

קבוצת כאן עכשיו הפועלת כבר 5 שנים במוזיאון ישראל רכשה בסך הכול 98 עבודות של 56 אמנים, בסכום כולל של יותר מ-4 מיליון שקלים. הקבוצה שהוקמה ע"י אגודת הידידים של מוזיאון ישראל רוכשת את היצירות בהתאם לצרכים האמנותיים של המוזיאון. בראש הקבוצה עומדים עו"ד גיל ברנדס ורבקה סקר, נשיאת סות'ביס ישראל. בין החברים בקבוצה ניתן למנות את חני וגדעון המבורגר, עו"ד מיכל ומיכאל צלרמאייר, יעל ורמי אונגר, דוריס ארקין, רוני בהרב, רחל ומשה ינאי, צילה ירון ועוד. מדובר בקבוצת הרכישה המשמעותית של אגודת הידידים של המוזיאון המונה כ-50  חברים ופועלת למען העשרת אוסף האמנות העכשווית הישראלית של מוזיאון ישראל.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

ממוזיאון הרייקס באמסטרדם למוזיאון ישראל, ירושלים:
הזדמנות חד פעמית לצפות במפגש בין שני ציורי מופת של רמברנדט שופכת אור על עבודתו של הצייר 
 
היצירה האורחת מאמסטרדם, "ירמיהו מבכה את חורבן ירושלים", תוצג ליד 'אחותה' -  יצירה אחרת של רמברנדט המוצגת לצדה במוזיאון – אשר בה נראה פטרוס, זקן תלמידיו של ישו, כשהוא נתון בכלא בירושלים. הנביא והשליח המתוארים בציורים דומים להפליא. אף ש-650 שנה מפרידות בין שני האירועים, הצגת שתי העבודות יחד שופכת אור על הדמיון הרב ביניהן. מתברר שהצייר השתמש באותו מודליסט בא בימים כדי לצייר הן את ירמיהו הנביא הן את פטרוס הקדוש. אפילו הרקע המופיע מאחורי הדמויות כמעט זהה ומקורו, ככל הנראה, בהולנד.
שתי היצירות יוצגו במוזיאון ישראל יחדיו לצד הדפסים של רמברנדט, וציורי שמן של מורו פיטר לסטמן ומיטב תלמידיו.  באחת היצירות על נייר (מ-1632) מופיע דיוקנו של אותו קשיש אלמוני ששימש כנראה מקור והשראה לדמויותיהם של הנביא ירמיהו והקדוש פטרוס.
3.6.15 -  29.8.15
"ירמיהו מבכה את חורבן ירושלים" יצירת המופת של רמברנדט, מגדולי הציירים בכל הזמנים, שאותה צייר בשנת 1630 תוצג לראשונה בישראל במסגרת חגיגות ה-50 למוזיאון ישראל, ירושלים. 
היצירה תוצג לצד ציור אחר של רמברנדט שהוא חלק מהאוסף של מוזיאון ישראל מזה עשור ויותר "פטרוס הקדוש בכלא". בשנים 1631-1630 צייר רמברנדט, מגדולי הציירים בכל הזמנים, את ירמיהו, הנביא שחי בשלהי תקופת הבית הראשון כשהוא מבכה את חורבן ירושלים ובהתאמה את פטרוס הקדוש, זקן השליחים של ישו שהסתובב ברחובות ירושלים 650 שנים לאחריו, באותם תווי פנים בדיוק. כמו כן, שני הציורים צוירו בצבעי שמן על לוח במידות דומות ובשיטת עבודה זהה, כשליצירת דמויותיהם של ירמיהו ופטרוס השתמש רמברנדט ב"דוגמן" ישיש שאת שירותיו שכר יחד עם שותפו לסטודיו יאן ליאוונס. 
על אף ששתי היצירות מתארות שני רגעים שביניהם כ-650 שנה, הצגתם יחדיו בתצוגה משותפת, מאפשרת לשפוך אור על שתיהן. בנוסף לעובדה כי רמברנדט השתמש באותו "דוגמן" כדי לצייר הן את ירמיהו והן את פטרוס הקדוש, מתברר כי בשני הציורים מופיע עמוד מאחורי הדמויות. אותו עמוד נראה דומה, ושלומית שטיינברג, אוצרת התערוכה, ניסתה להתחקות אחר מקורו. מחקרה העלה כי רמברנדט אמנם צייר מיקומים מירושלים בשתי העבודות, אך אותו עמוד המתואר בעבודות ככל הנראה נמצא בכנסייה בעיר ליידן )המרוחקת כ-40 ק"מ מאמסטרדם( בה עבד רמברנדט באותן שנים.
הצגת העבודות יחד במוזיאון מאפשרת לקהל המבקרים לעמוד על  הקשר המיוחד בין שני הציורים, גורלם המשותף של ירמיהו ופטרוס כמטיפים בשער: ירמיהו שנבואותיו הקשות התגשמו מבכה את חורבן בית-המקדש ואבֵל על הנטבחים ועל העם היוצא לגלות ופטרוס, זקן שליחיו של ישו, שהושלך לבית-האסורים בירושלים בידי חיילי הורדוס כחלק מרדיפת תלמידיו של ישו. לצד שתי העבודות המרשימות יוצגו רישומים נוספים רמברדנט וציורים של תלמידיו ומוריו ואף רישום נוסף בו מופיע אותו "דוגמן" ששימש לציור ירמיהו ופטרוס. "ירמיהו מבכה את חורבן ירושלים" יוצג במוזיאון ישראל במשך כשלושה חודשים בלבד ולאחר מכן יוחזר למוזיאון הרייקס באמסטרדם.
עם סיום העבודה על פטרוס בבית-האסורים נפרד רמברנדט מעיר הולדתו ליידן ופנה לאמסטרדם, קבע בה את מושבו, נשא אישה וזכה עוד בחייו לתהילת עולם. שני הציורים המוצגים במוזיאון מגלים את כוחו היצירתי ואת מקוריותו של רמברנדט שראשיתם ניכרת כבר ביצירות אלה. 
אירוע חשוב זה מתאפשר הודות למוזיאון הרייקס באמסטרדם והשאיל למוזיאון את יצירת המופת לכבוד חגיגות היובל של המוזיאון.
אוצרת התערוכה: שלומית שטיינברג
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
 
החל מהשבוע: אוצר הזהב הגדול ביותר שנמצא בארץ יוצג  במוזיאון ישראל
מטבעות נוצצים משכו את תשומת ליבם של קבוצת צוללנים חובבים שצללה באזור קיסריה לאחר סערת החורף האחרונה. לאחר שהזעיקו למקום את יחידת הארכאולוגיה הימית ברשות העתיקות, התברר כי מדובר באוצר ענק של אלפי מטבעות זהב הגדול ביותר שנמצא אי פעם בישראל. הכמות האדירה של המטבעות ומצבם המעולה לאחר אלף שנים מתחת למים יצרו הדים בעולם. מחקר המטבעות טרם הסתיים, אך בשל החשיבות הציבורית, כל האוצר מוצג לציבור במלואו כבר השבוע במוזיאון ישראל לשלושה חודשים בלבד, כחלק משיתוף פעולה מיוחד עם רשות העתיקות והחברה לפיתוח קיסריה
2.6.15 - 2.9.15
2 ביוני 2015
במסגרת חגיגות היובל של מוזיאון ישראל יוצג בו, החל מהשבוע, אוצר הזהב הגדול ביותר שנמצא אי פעם בישראל. האוצר, ובו כ-2,600 מטבעות זהב טהור (24 קראט), התגלה במקרה על ידי קבוצת צוללים שצללו סמוך לנמל קיסריה בחודש פברואר האחרון ונחשף במלואו ע"י היחידה לארכאולוגיה ימית של רשות העתיקות. 
לאחר סערת החורף האחרונה יצאה קבוצת צוללים לצלילה באזור קיסריה. הם הבחינו במטבע נוצץ, אשר בתחילה חשבו כי הוא מטבע של משחק צעצוע. אולם לאחר שהבינו כי מדובר באוצר אמיתי, אספו עמם כמה מטבעות נוספים כמותו, חזרו במהירות אל החוף והזעיקו את נציגי רשות העתיקות. לאחר בדיקת האזור עם מגלה מתכות, וחפירות נוספות, נחשפו כ-2,600 מטבעות זהב במספר גדלים ובמשקלות שונים. ערך האוצר שקול ל-100 שנות משכורת של פועל באותם ימים. 
סיבת הגעתם של המטבעות לקרקעית הים עדיין לוטה בערפל. על אף שהמטבעות שכנו אלף שנים מתחת למים, הם נשמרו במצב מעולה. רובם לא נזקקו כלל לטיפול במעבדה ובזכות העובדה שהם עשויים זהב טהור הם עדיין נוצצים. על חלק מהמטבעות מופיעים סימני שיניים המעידים כי סוחרים ניסו לבדוק את אמתותם.  
זוהי הפעם הראשונה שהאוצר נחשף במלואו לציבור, והוא ישוב לידי רשות העתיקות בעוד שלושה חודשים להמשך המחקר. התצוגה תלווה בסרטים המתעדים את גילוי האוצר בים. התצוגה במוזיאון מתאפשרת תודות לשיתוף פעולה בין מוזיאון ישראל לבין רשות העתיקות והרשות לפיתוח קיסריה. 
עבור העדה הדרוזית הייתה מציאת האוצר דרמטית במיוחד – רוב המטבעות שנחשפו נושאים את שמו של הח'ליף הפאטימי אל-חאכם, מי שנחשב למייסד אמונת ייחוד האל הדרוזית ב-1017 לספירה. סביב שמו קיימת הילה של קדושה, כבוד ומסתורין. בין השאר, קיימת שאלה סביב היעלמותו המסתורית לפני כ-1,000 שנה. בעבר נמצאו מטבעות הנושאים את שמו של אל חאכם, אך ריכוז מטבעות הזהב הנושאים את שמו הפעם, מעיד על עצמתו של השליט. רבים מהמטבעות באוצר נטבעו בתקופה שבה הופצה בקהיר האמונה הדרוזית "מד'הב אל-תווחיד"– כלומר " כת הייחוד הדוגלת במונותאיזם מוחלט". 
הציבור יוכל לחזות באוצר בזכות האזרחות הטובה שגילו הצוללים צביקה פייר, קובי טוינה, אביבית פישלר, שי מילנר, יואב לביא ויואל מילר שדיווחו לרשות העתיקות על מציאת המטבעות.
אוצרי התערוכה: ד"ר חיים גיטלר (מוזיאון ישראל) וד"ר רוברט קול (רשות העתיקות)
 
הרחבה ורקע הסטורי (באדיבות רשות העתיקות):
 
המטבע העתיק ביותר שנחשף באוצר, הוא של רבע דינר והוא הוטבע במטבעת פלרמו שבסציליה במחצית השנייה של המאה ה- 9 לספירה. מרבית המטבעות שייכים לח'ליף אל-חאכם (מהשנים 996- 1021 לספירה) ולבנו אל-ט'אהר 1021- 1036 לספירה), והם נטבעו במצרים ובצפון אפריקה. במכלול המטבעות לא נמצאו מטבעות מהשושלות המוסלמיות המזרחיות, ועל כן ניתן לקבוע בוודאות כי מדובר באוצר פאטימי. למטבעות הרבים באוצר שנטבעו בתקופת הח'ליף הפאטמי השישי, אל-חאכם מהשנים (996- 1021 לספירה)  נודעה חשיבות מיוחדת עבור העדה הדרוזית, שכן היה זה בתקופת שלטונו, בשנת 1017 לספירה, שהכת הדרוזית כוננה.
ערכו הרב והמשמעותי של האוצר מתברר באמצעות מקורות היסטוריים כדוגמת תיאורו של הנוסע איבן ג'ובייר, אשר מספר כי תושבי הישובים המוסלמים נדרשים לשלם לשלטון הפאטימי מחצית מהיבול בעת הקציר, ובנוסף תשלום מס גולגולת של דינר אחד וחמישה קוראטים (24 קוראטים היו שווים דינר אחד, מכאן גם שיטת המדידה של הזהב לפי קראט).
תיאורים בכתבי "הגניזה הקהירית" מהמאה ה- 11- וה-12 לספירה, מספרים, בין השאר, על פדיון שבויים, בהם שבויים יהודיים מאשקלון שהועברו למצרים. על פי הכתוב, הקהילה היהודית שילמה כ- 500 דינרי זהב לפדיונם והחזרתם לארץ, ועוד נותר חוב של מאתיים דינר. עבור אנשים רמי מעלה שולם סכום גבוה במיוחד. כך, נזכר מקרה בו ביקשו סכום של 80 דינר לפדיון שבוי אחד. 
האימפריה הפאטימית הייתה עשירה ביותר והונה היה עצום. דיווחי האוצר באותם ימים מעידים על 24 מיליון דינרי זהב, בקופת הח'ליפות בבירתה בקהיר (פוסטט הקדומה). עליית השושלת הפאטימית לשלטון במחצית השנייה של המאה ה-10 לספירה, והמדיניות הפוליטית והכלכלית שלה, הביאו לפריחה מחודשת של הסחר הימי באגן המזרחי של הים התיכון. הפאטימים, שהגיעו מצפון אפריקה, הביאו למצרים דפוסי מסחר שהיו אופייניים למערב הים התיכון. תחת שלטונם טופחו קיסריה וערי חוף נוספות, נבנו בהן חומות, וישב בהן מושל שהיה כפוף ישירות לשלטון במצרים, ולרשותו עמד חיל מצב שהגן על העיר מפני אויבים פוטנציאלים. אחד המאפיינים הבולטים של תקופה זו הוא התרחבות המסחר הבינלאומי: במזרח הים התיכון הפליגו ספינות סוחר לצד אוניות המלחמה. סחר זה לא פסק בין המוסלמים והצלבנים גם בזמן מלחמה ומצור, ושגשג בימי שלום.
בתקופה זו פרחה קיסריה ושגשגה, והתנהל דרכה מסחר ער עם ערי נמל אחרות, - וזאת חרף מצבו הרע של הנמל, שנבנה על ידי הורדוס בתקופה הרומית. הנוסע אלמוקדסי, בספרו "החלוקות הטובות ביותר להכרת האזורים", שנכתב סביב שנת 958 לספירה, תקופה של עיצומן של המלחמות שניהלו הפאטימים בארץ ישראל וסוריה מתאר את קיסריה: "אין עוד עיר יפה כמוה...אדמותיה טובות ופירותיה משובחים, כמו כן מפורסמת העיר בחלב התאו ובלחם לבן. ביצור בלתי חדיר שומר על העיר ומגן על רובעי מגורים מאוכלסים היטב, מי השתייה מסופקים מבארות ומבורות" . תאורים מעין אלו מופיעים גם בספרו של הנוסע הפרסי נאציר אל חוסרו, שהגיע לקיסריה בשנת 1074 לספירה. "עיר טובה משופעת התמרים, תפוזים ולימונים ומים זורמים, חומותיה חזקות ולעיר שער ברזל, מים פורצים בעיר ומחצר מסגד יום השישי ניתן לראות את הים וכל מה שעובר בו". קיסריה, שהיתה מוקפת חומה חזקה ואשר ישב בה חיל מצב, לא נכנעה לצבא הצלבני שחלף על פניה בשנת 1099 בדרכו לירושלים, ורק לאחר מצור שנמשך שבועיים נכבשה בידי הצלבנים ב- 17 במאי 1101. 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
אחד מכתבי היד המאוירים החשובים מגיע מהווטיקן למוזיאון ישראל לרגל חגיגות היובל של המוזיאון:
200 שנה לאחר שנפרדו: שני כרכים נדירים של משנה תורה של הרמב"ם יוצגו ביחד לראשונה בירושלים
22 במאי – 30 בספטמבר 2015
בשנת 1457 בקירוב נוצר בצפון איטליה כתב יד מאויר  של משנה תורה - חיבורו ההלכתי של הרמב"ם, שנודעה לו השפעה מכרעת בעולם היהודי מאז ועד היום. כתב יד זה, נחשב לאחד מכתבי היד העבריים המפוארים ביותר של משנה תורה. הכרכים הופרדו זה מזה לפני כ-200 שנה. 
בשנת 2013 רכש מוזיאון ישראל, בשיתוף עם מוזיאון המטרופוליטן לאמנות בניו יורק, את אחד הכרכים, ועתה השאילהה ספריית הווטיקן  את הכרך הנוסף לתצוגה במוזיאון ישראל לרגל חגיגות ה-50 למוזיאון.

שני כרכים אלה של משנה תורה הם מהעותקים המאוירים הספורים שיש בעולם לחיבור זה, וניכרת טביעת ידיהם של לפחות שני אמנים, אשר עבדו יחד או לחוד באחת הסדנאות המעולות לאיור כתבי יד בצפון איטליה. כתב היד המהודר כולל ההקדמה והספרים מהראשון לחמישי של משנה תורה, ומעוטר עם ארבעה דפי שער מפוארים ועשרות לוחות קטנים יותר עשויים ביד אמן. 
במחצית הראשונה של המאה ה-19, כאשר הופרדו שני הכרכים, התגלגל כל אחד מהם  בדרך נפתלת לאוסף אחר. האחד נרכש על ידי אספן ספרים מרומא, ג'ובאני פרנצ'סקו דה רוסי ולימים, ב-1921, מצא את דרכו לספרית הווטיקן. הכרך השני הגיע באותה תקופה לאוספים שונים בגרמניה ובארה"ב עד לרכישתו בידי יהודית ומיכאל שטיינהרדט, בניו יורק. כיום כרך זה הוא בבעלות משותפת של מוזיאון ישראל, ירושלים ומוזיאון המטרופוליטן לאמנות בניו-יורק. 
ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "הודות למחווה יוצאת הדופן של ספריית הווטיקן לאגף לאמנות ותרבות יהודית במוזיאון ישראל אנו זוכים להציג את שני הכרכים של כתב היד המפואר והחשוב של משנה תורה לרמב"ם  זה לצד זה בירושלים. כתב יד זה הוא אוצר נדיר הממזג את מורשת הספרות היהודית עם אמנות האיור המעולה מימי הרנסנס האיטלקי. השאלה זו היא דוגמה בעלת משמעות רבה לחילופי תרבות בין ישראל ומדינת הווטיקן".
 
-------------------------------------------------------------------


מוזיאון ישראל, ירושלים מציג 
תערוכה חדשה לרגל חגיגות היובל: 
קיצור תולדות האנושות: התערוכה
מסע בעקבות התפניות הדרמטיות בתולדות האנושות לאורך מיליון וחצי שנים: הבערת אש, המצאת השפה והכתב, ההתיישבות החקלאית, יצירת חוקים וכסף, המהפכה התעשייתית ותורת היחסות. 
רב המכר הבינלאומי של יובל נח הררי, הופך לתערוכה המספרת את סיפורו של המין האנושי באמצעות פריטים נדירים ויצירות אמנות.
1 במאי עד 26 בדצמבר 2015
 
"קיצור תולדות האנושות: התערוכה" מבוססת על ספרו רב המכר של יובל נח הררי, אשר היה שותף בהכנת התערוכה. הספר שתורגם ל-30 שפות וזכה להצלחה אדירה בישראל ובעולם, מסופר עתה באמצעות פריטים מקוריים ויצירות אמנות המלמדים על נקודות המפנה המרכזיות בהיסטוריה של המין האנושי. 
התערוכה מציעה מסע ייחודי במינו לאורך מיליון וחצי שנים. מסע שראשיתו בכלי צור, המעידים על היכולת הטכנית המפותחת שרכש האדם ועל הצעד הראשון בתהליך פיתוח יכולת הישרדותו בטבע. כ-700,000 שנים חלפו בין יצירת כלי הצור לבין העדות הקדומה ביותר המצויה בידינו (ומוצגת בתערוכה) של הבערת אש על ידי האדם. פיתוח היכולת להבעיר אש סייע לאדם הקדום לזנק בשרשרת המזון ונתן לו יתרון מובהק במאבק ההישרדות. 
אולם נדרשו עוד מאות אלפי שנים נוספות עד אשר התחוללה נקודת המפנה המשמעותית ביותר בתולדות האנושות - המהפכה הלשונית. עצם ההיואיד, המוכרת כעצם הלשון מעניקה לאדם את היכולת הדיבור וליצור צלילים מורכבים. עצם קטנה זו, אשר שריד שלה בן 60,000 שנה שהתגלה במערת כבארה מוצג בתערוכה, העניקה לאדם את היכולת להעביר ידע מדור לדור, לספר סיפורים ולעצב את עתידו. 
התפתחות השפה אפשרה לאדם ליצור שיתופי פעולה שהפכו אותו לשליט העולם, להתמודד בהצלחה מול יונקים אחרים, לצוד אותם, להכחיד אותם ומאוחר יותר לביית אותם. 
 
מהמהפכה הלשונית ממשיך המסע בתערוכה לנקודת מפנה נוספת בתולדות האנושות – המהפכה החקלאית. ביות צמחים ובעלי חיים והעיסוק בחקלאות הובילו להתיישבות קבע של בני האדם לפני למעלה מ-10,000 שנה. המגל הקדום ביותר שהתגלה, מלפני 9,000 שנה, מוצג בתערוכה, ולצידו מודל חרס בן 5,000 שנה של בית קדום מערד – אחת הערים העתיקות בעולם. 
עם המעבר לחברה חקלאית יושבת קבע החלו להיווצר עודפי תבואה, שהובילו להתפתחות המסחר. חילופי הסחורות הביאו את האדם להמציא את הכתב, במטרה לתעד את העסקאות שנערכו, כפי שניתן לראות בלוח החרס בן 4,500 שנה שיוצג בתערוכה. וכשיש מסחר יש צורך גם בכסף – גם המטבעות העתיקים ביותר שהתגלו בעולם יוצגו לקהל הרחב. 
ככל שהחברה האנושית הפכה לגדולה יותר ולמורכבת יותר, התחזק גם הצורך ביצירת מערכת חוקים שתסדיר את מערכות היחסים בין איש לרעהו ובין האדם היחיד לחברה כולה. שרידים מחוקי חמורבי שהתגלו בחצור מלפני כ-3,000 שנה והעותק הקדום ביותר של עשרת הדיברות מלפני 2,100 שנה מלמדים על התפתחותם של החוקים המהווים בסיס לסדר האנושי עד ימינו.
חמוש בשפה, בכתב, בחוק ובכסף יצא האדם לכבוש את העולם. תחילה באמצעות הפצת הידע שרכש ופריצת הגבולות המוכרים. בתערוכה ניתן יהיה לראות קטע מתנ"ך גוטנברג – האייקון של מהפכת הדפוס, ואת מפת העולם מ-1571 המראה את "העולם החדש". ומכאן קצרה הדרך למהפכות האחרונות ששינו לחלוטין את ההיסטוריה האנושית - המהפכה התעשייתית והמהפכה המדעית: הקיטור והחשמל הניעו את גלגלי המהפכות הללו. נורת החשמל של אדיסון והסרטים הראשונים של האחים לומייר, המוצגים בתערוכה, מעידים על האופן החדש שבו האדם תפס את המציאות - התנועה ממקום למקום, האפשרות לייצור המוני והשינוי בתפיסת הזמן והתארכות שעות הפעילות של האדם בעקבות ביטול התלות באור השמש. במקביל, המפכה המדעית שינתה את האופן בו האדם בוחן את תופעות הטבע ומתבונן ביקום. בתערוכה יוצג כתב היד המקורי של אלברט איינשטיין, בו הוא מוכיח את תורת היחסות שהובילה מאוחר יותר לפיתוח פצצת האטום ששינתה את כללי  השימוש בנשק במלחמות. 
לצד הפריטים הנדירים המספרים את סיפורו של המין האנושי יוצגו בתערוכה יצירות אמנות עכשווית המהדהדות השלכות ותגובות לאותן מהפכות ששינו את חיי האדם מן היסוד. אמנים כמו צ'ארלס ריי, מרק דיון,  ג'נט קארדיף, דאגלס גורדון, מארק וולינג'ר יאנקה שוניברי, ברוס קונור ונוספים מעלים שאלות בנוגע להישרדות ולהכחדה, טיבם של החידושים הטכנולוגיים ומהו העתיד אליו צועדת החברה האנושית. 
המעברים בין העבר, ההווה והעתיד בתערוכה והחיבור המיוחד במינו בין ממצאים ארכיאולגיים רבי חשיבות, פריטים היסטוריים נדירים ויצירות אמנות, מעניקים פרספקטיבה מרתקת על תהליכי התפתחותו של המין האנושי ומעלים שאלות למחשבה על העתיד הצפוי לנו.
 
"תערוכה זו דנה בנושאים אוניברסליים הנוגעים בקיום האנושי ואין הולם ממנה לשנת החמישים של מוזיאון ישראל, המציג תחומים מגוונים אלה בעזרת אוספיו האנציקלופדיים הכוללים חצי מיליון פריטים משחר ההיסטוריה ועד ימינו" אמר ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל ע"ש אן וג'רום פישר. "ממקום מושבו של המוזיאון, ממרומי הגבעה המשקיפה על נוף הקדומים של ירושלים – כור מחצבתם של חלקים חשובים מן ההיסטוריה העולמית – הוא יכול לספר את סיפורה של התרבות האנושית משחר ימיה ועד להווה. כשם שהתפתחותה של החברה האנושית נחקרת לעומקה בתערוכה זו, כך היא מהדהדת בכל הגלריות של המוזיאון ובכל אוספיו רחבי היריעה כזרם עומק המאגד את סיפורו של המין האנושי."
 
אוצרת התערוכה: טניה כהן עוזיאלי 
אוצרת משנה: אפרת קליין
 

 -------------------------------------------------------------------------------

ביום העצמאות
כניסה חינם למוזיאון ישראל, ירושלים
שפע תערוכות מרהיבות והרקדה לקהל
13 באפריל 2015
 
  • ביום העצמאות הקרוב, יום חמישי 23  באפריל 2015, יהיה מוזיאון ישראל פתוח לקהל ללא תשלום משעה 10 בבוקר ועד 9 בלילה. הציבור מוזמן לבקר בשלל התערוכות החדשות והמרהיבות המציינות יובל למוזיאון ישראל, אשר תהיינה פתוחות לקהל במשך כל היום: 

  • 1965 היום – מסע אל שנת הקמתו של מוזיאון ישראל המעניק מבט מפתיע ומסקרן על ההוויה הישראלית אז והיום.
  • 6 אמנים 6 פרויקטים – 6 פרויקטים אמנותיים שונים באופיים המוצגים בפעם הראשונה וכל אחד מהם מצטיין ביצירה מקורית ורבת-השראה – אורי גרשוני, דנה לוי, טמיר ליכטנברג, עידו מיכאלי, רועי קופר וגלעד רטמן.
ויהי ננוהתנ"ך הזעיר בעולם – לכבוד שנת היובל מוצגת הגרסה המודרנית ביותר של התנ"ך – שבב סיליקון מצופה זהב, בגודל גרגר סוכר שעליו חרות התנ"ך כולו, אשר נוצר במעבדות הטכניון.

האמן והסטודיו – עולמם האינטימי והמקצועי של אמנים מובילים בני תקופות שונות נחשף באמצעות עבודות המתארות את תהליכי היצירה וסביבת התרחשותה.

מפות ארץ הקודש ||| - מפות טופוגרפיות של ארץ ישראל מהמאה ה-19 וה-20.
 
 
כמו כן יהיו כל תצוגות הקבע של המוזיאון פתוחות, ובכלל זה: היכל הספר והמגילות הגנוזות, האגף לאמנות ובו תצוגה עשירה של אמנות בינלאומית, האגף לאמנות ותרבות יהודית הכולל 4 בתי כנסת משוחזרים מכל העולם והאגף לארכאולוגיה.
 
חוגגים כמו פעם

בין השעות 11:00 ו-15:00 – רקדני הורה נעורים, להקת ירושלים של זהב ורקדני הורה ירושלים בריקודים ישראליים מקוריים בשלל תלבושות. הרקדות המוניות לקהל בהדרכתה של מימי קוגן. ללא תשלום. הקהל מוזמן להצטרף לריקודים ולחגוג יחד עמנו את יום העצמאות ה-67 למדינה.
 
 ---------------------------------------------------------------------


 4 ימים של מופעים עם כוכבי המוסיקה הישראלית משנות ה-60 ועד היום: 
חוה אלברשטיין, מיכה שיטרית וארקדי דוכין, כנסיית השכל ושלומי שבן באים לחגוג יום הולדת 50 למוזיאון ישראל

כחלק מתערוכת "1965 היום" החוזרת בזמן אל שנת ההקמה של מוזיאון ישראל, יגיעו כוכבים מפס הקול הייחודי של המוסיקה הישראלית ביובל האחרון לסדרת הופעות מיוחדת בתערוכה עצמה. מחוה אלברשטיין שאלבומה הראשון יצא בשנת 1965 עם הקמת מוזיאון ישראל ועד שלומי שבן שאלבום הבכורה שלו יצא בשנת 2000, יופיעו האמנים במופעים אקוסטיים ייחודיים לתערוכה עצמה. 
12-16 במאי 2015
מוזיאון ישראל החוגג 50 שנה להיווסדו, פותח לקהל סדרת מופעים של כוכבי המוסיקה הישראלית כחלק מתערוכת "1965 היום" אשר נפתחה השבוע. בסדרה יופיעו חוה אלברשטיין, מיכה שיטרית וארקדי דוכין, כנסיית השכל ושלומי שבן במופעים אקוסטיים שיתקיימו בחלל התערוכה עצמה ויהיו חלק ממנה. בכך המבקרים בתערוכה יוכלו גם להתרשם מהתרבות שהייתה בישראל לפני 50 שנה ומהדרך שעשתה המוסיקה הישראלית ביובל האחרון.
תערוכת "1965 היום" חוזרת לשנת ההקמה של מוזיאון ישראל והיא חלק מתערוכות המוזיאון לרגל חגיגות היובל להקמתו. היא מציגה את התרבות החומרית והחזותית של ישראל באותה שנה – החל בפריטים יומיומיים שניתן היה למצוא בכל בית, עבור באמנות שנוצרה אז בארץ ובעולם, וכלה ביומני קולנוע ובסרטונים ביתיים המספרים את סיפורה של שנה "רגילה" לכאורה שדברים רבים קרו בה. התערוכה "1965 היום" מאפשרת לנו להתבונן בשנה זו מבעד לעיניהם של אלה שחיים ב-2015 וכבר יודעים את מה שצפוי לקרות לאלה שחיו אז, לפני 50 שנה. זהו מסע בין התרפקות נוסטלגית לבין בחינה ביקורתית של העבר ושל היכולת שלנו להעריך כראוי את ההווה.
ב-12.5.15 יתקיים המופע "שלומי שבן והפסנתר". שבן הוא אחד המוזיקאים המקוריים, המאתגרים והמצליחים שהצמיחה המוזיקה הישראלית בעשור הנוכחי והוא מתבלט בכישרון הופעה נדיר, בחוש הומור וביכולת להפנט את הקהל בכריזמה יוצאת דופן. בין השירים במופע: "מותק, את אצלי בראש", "לילה אחרון בלונדון", "החיים שלי טובים", "תרגיל בהתעוררות", "אריק", "כולם אומרים" ועוד.
בערב שלמחרת ב-13.5 יתקיים המופע האינטימי של מיכה שיטרית ובו יתארח ארקדי דוכין. שיטרית ודוכין הם מהאמנים המשפיעים ביותר בתרבות המוסיקה בארץ מאז שנות ה-80. שיטרית מאפשר היכרות אינטימית עם שיריו ועם הסיפורים שמאחוריהם והוא יבצע שירים שכתב ואשר הפכו לאבני דרך במוזיקה הישראלית, החל מלהקת "החברים של נטאשה", להיטים שכתב לאמנים אחרים ושירים מתוך אלבומי הסולו- "מסמרים ונוצות", "קובה", "שלהי קיץ" ועוד.
ב-14.5 תופיע כנסיית השכל במופע אקוסטי ייחודי ומרגש - "מתפשטת". הלהקה שצמחה בישראל בשנות ה-90 מתאפיינת בשילוב ייחודי של רוקנ'רול, עם צלילים אותנטיים-מזרחיים וכל האלבומים והמופעים שלהם עד כה נוצרו בהשראת הסאונד העשיר הזה. במופע יבוצעו כל השירים בעיבודים מחדש, במטרה לחשוף אותם בגרסה אינטימית, עירומה ונקייה, הכי קרובה לצורה שבה הם נכתבו מלכתחילה. 
במופע הסיום שיתקיים ב-16.5.15 תופיע חוה אלברשטיין שאלבומה הראשון יצא לאור בשנת  1965- השנה בה הוקם המוזיאון. במופע "מה את רואה" יוצרת אלברשטיין מארג בין חדש לישן, שירים חדשים ושירים מכל השנים ובהם: פרח הלילך, אהבה, כל שעה נשיקה, רמז, טווי את הצמר, שיר מגרש את החושך, געגועים, משירי ארץ אהבתי, כפל (מישהו בוכה בי), זמן, את תלכי בשדה (אמנם), ילדת טבע ועוד .
 
 
----------------------------------------------------------------------


פסח של קושיות במוזיאון ישראל
מכות מצריים, שולחן ערוך/ארוך/אירוח, צלחת הסדר ואי-סדר- אמנים ישראלים יצרו עבודות ברוח החג
הכניסה לילדים במהלך החג – ללא תשלום
 
 
אמנים ישראלים מקשים קושיות
לרגל חג הפסח הזמין מוזיאון ישראל חמישה אמנים ישראלים ליצור עבודות חדשות ברוח החג.
 
האמנים יצרו עבודות מיוחדות עבור רחבת אגף הנוער של המוזיאון, מיצבי אמנות פיסוליים, שעוסקים בפנים השונות של החג:  שולחן ערוך, צלחות החג, ארבעה אחים, נדודים ומכות מצרים. חלק מן המיצבים הם אינטראקטיביים ונוצרים בשיתוף עם הקהל, ובעיקר עם קהל הילדים. הפעילות תערך בימי א-ד בחול המועד פסח, 5-8 באפריל. 
 
את פני המבקרים יקבלו ארבע דמויות (ארבע אחים? ארבע כוסיות? ארבע קושיות?) מניפות עומרים, גובהן כשלושה מטרים של האמנית אביטל כנעני; קבוצה של אדריכלים צעירים: קבוצת וכו' תקבל את פני המבקרים עם שולחן חג שאורכו 20 מטר ; האמנים פיטר מלץ וגליה ארמלנד יציירו עם הילדים על גבי צלחות ויחד יצרו מרבד גדל והולך של צלחות חג; והאמנית תלמה שולץ, המוכרת מסדנת המיחזור של אגף הנוער, יוצרת בית ישראלי, אליו חדרו שלוש ממכות מצרים, שגם אליו מוזמנים המבקרים לתרום ולהעשיר  את היצירה. 
 
 
ימים א-ד, 5-8.4.15 בשעות 16.00-10.00 - השתתפות בכל הסדנאות – ללא תשלום.
ימים א-ד, 5-8.4.15 בשעה  12 -   "סיפורי אליהו"- שעת סיפור לקטנטנים  עם השחקנית ענת גייגר-שבתאי, בליווי  בובות מיוחדות . בספריית האיור / 15 ₪. 
 
בנוסף מוזמן הציבור לצפות בתערוכות החדשות "6 אמנים 6 פרויקטים" ו"1965 – היום" ולהתרשם מהאוסף הייחודי והעשיר של  חפצי חג הפסח המוצג בגלריות לאמנות ותרבות יהודית.
 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

הצטרפו אלינו ליצירת אלבום משותף של מוזיאון ישראל 
מוזיאון ישראל, ירושלים חוגג יובל ומזמין את הציבור להצטרף לפרויקט תיעודי של פעם ב-50 שנה:
מוזיאון ישראל נגלה לעין 
 
יצירת אלבום ישראלי המורכב מתמונות של הציבור במוזיאון ישראל משנת הקמתו ועד היום 
 
מוזיאון ישראל, ירושלים, יציין בחודש מאי הקרוב 50 שנה להיווסדו. תכנית התערוכות והאירועים הייחודים שיציג המוזיאון לכל אורך שנת היובל משקפת את העושר יוצא הדופן של אוסף המוזיאון מצד אחד, ואת עומק הקשרים הבינלאומיים של המוזיאון מצד שני. 
 
במסגרת חגיגות היובל, מזמין המוזיאון את הציבור הרחב להצטרף אליו לפרויקט תיעוד ייחודי רחב היקף של המוזיאון בשיתוף מוסד יד בן צבי – "מוזיאון ישראל נגלה לעין". במסגרת הפרויקט מוזמן הציבור לפתוח את אלבומי התמונות ולהעלות תמונות של עצמם ובני משפחתם בעת ביקורם במוזיאון לאתר אינטרנטי מיוחד שהוקם במיוחד לצורך הפרויקט. התמונות באתר יקובצו לאלבום אחד גדול שיוצג על גבי מסכים במוזיאון ישראל ויציגו נקודת מבט אישית ומשפחתית של המוזיאון לאורך 50 שנותיו. 
 
 תמונות נבחרות אף יזכו לחשיפה בפרסומים שונים של המוזיאון לכבוד אירועי היובל.
 
"מוזיאון ישראל נגלה לעין" הינו חלק מפרויקט רחב היקף של מוסד יד בן צבי הנקרא "ישראל נגלית לעין" – מיזם קהילתי לתיעוד, לגיבוי ולהצלה של תמונות המדינה, הארץ ותושביה
 
ניתן גם להעלות תמונות ישירות מהביקור במוזיאון באינסטגרם עם ההאשטג #YouAreHere ולתייג את מוזיאון ישראל @IMJustmusing
 
להעלאת תמונות יש להיכנס לקישור הזה:
http://www.israelalbum.org.il/im/
 
 לדוברי אנגלית בארץ ובחו"ל ניתן לשלוח את הקישור הזה:
http://www.israelalbum.org.il/im-en/
 
 
מוזיאון ישראל בירושלים,
אתר המוזיאון: http://www.imjnet.org.il/
 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
תערוכה חדשה לרגל חגיגות היובל של מוזיאון ישראל, ירושלים: 
1965 היום 

מה היו החפצים הביתיים ששימשו את הישראלים ב-1965? אילו עבודות אמנות הוצגו בשנה זו? מי היו האמנים שעיצבו את פני האמנות ב-1965? איך נראתה ישראל באותה שנה?
רהיטי "הזורע", אלבום הסולו הראשון של יהורם גאון, בית האופנה "משכית", אמנים ישראלים ותיקים וצעירים, יומני כרמל וסרטונים ביתיים -  כל אלה ועוד מספרים את סיפורה של השנה שבה נפתח מוזיאון ישראל. מסע בזמן, המעניק מבט מפתיע ומסקרן על ההוויה הישראלית אז וגם היום.
31/3/2015 – 29/8/2015 
 
תערוכת "1965 היום" חוזרת אל השנה שבה  נחנך מוזיאון ישראל בירושלים. היא מציגה את התרבות החומרית והחזותית שאפיינו את ישראל של שנה זו – החל מפריטים יומיומיים שניתן היה למצוא בכל בית, דרך האמנות שנוצרה אז בארץ ובעולם, וכלה ביומני קולנוע ובסרטונים ביתיים המספרים את סיפורה של שנה "רגילה" לכאורה שדברים רבים קרו בה. התערוכה "1965 היום" מאפשרת לנו להתבונן בשנה זו מבעד לעיניים של אלה שחיים ב-2015 וכבר יודעים את מה שצפוי לקרות לאלה שחיו אז, לפני 50 שנה. זהו מסע בין התרפקות נוסטלגית לבין בחינה ביקורתית של העבר ושל היכולת שלנו להעריך כראוי את ההווה.

התערוכה נפתחת במיצב ענק, המשלב עשרות חפצים מתרבות היום-יום של 1965: ריהוט, אופנה, מכשירי חשמל, ספרי ילדים ועוד. בין המוצגים במיצב ניתן למצוא את ה"ספסלית" שהומצאה ע”י משה פיטרו ומגלמת את מצוקת הנדל”ן עם ספה ההופכת למיטה, חפצי קרמיקה שונים – תוצר של תעשיית הקרמיקה בארץ ששגשגה באותן שנים ונעלמה, ריהוט סקנדינבי שנמכר בחנות ”דניש” (לימים טולמנס) שהשפיע רבות על התעשייה המקומית ובתוכה רהיטי "הזורע", שמלות בית האופנה "משכית" שכיכבו בשנה זו וגם עטיפת אלבום הסולו הראשון של יהורם גאון שיצא לאור באותה שנה. ב-1965 נפתחה המחלקה לעיצוב המוצר ב"בצלאל", התקיים שבוע האופנה הראשון בארץ ונחנך מלון "הילטון" תל אביב – שהשפיעו על התרבות האסתטית של ישראל ב-1965 והשפעתם ניכרת עד היום. 

בלב התערוכה עבודות של אמנים שונים שפעלו באותה שנה, החל מאמנים ותיקים ומוערכים באותה עת, כמרדכי ארדון ויוסף זריצקי, דרך דור הביניים של שנה זו, כאביגדור אריכא, יעקב אגם, לאה ניקל ורות שלוס, וכלה באמנים צעירים שרק החלו את דרכם האמנותית כציונה שמשי, יאיר גרבוז, אלימה, חוה קאופמן  ומיכה אולמן. 

חלק מהיצירות מוכרות היום היטב ומזוהות עם "שנות השישים", גם אם היו חדשניות מאוד ולא התקבלו אז בשל חריגותן, ואילו אחרות מפתיעות היום במובנים רבים. כמו רשימת מצאי, העבודות יוצגו על פי סדר הא"ב של שמות האמנים. הצגה זו מאפשרת הערכה מחודשת ורעננה של האמנות של שנת .1965

לצד הפעילות האמנותית הישראלית, יוצגו בתערוכה עבודות משמעותיות בינלאומיות משנת 1965, כעבודותיהם של יוזף בוייס ויוקו אונו. עבודות אלה מאפשרות להבין את מידת הפתיחות של ישראל להשפעות מבחוץ באותה שנה. 
את התערוכה יסכם מפגש מיוחד בין שני אופני צילום שהיו אופייניים באותה תקופה: יומני חדשות קולנועיים לצד סרטונים ביתיים. יומני "כרמל" ואולפני "גבע", שצולמו בשחור לבן ולוו בקריינות מליצית ובטון סמכותי, היו חלק בלתי נפרד מחוויית הצפייה בקולנוע. ואילו סרטוני המשפחה הצבעוניים מזמנים הצצה ליומיום המשפחתי של התקופה, כמו סרטון מחופשה משפחתית בטבריה או בן גוריון בשדה בוקר החולף עם פמלייתו.  

"1965 היום" תיפתח לקהל הרחב ב-31 במרץ  2015, ולצידה ניתן למצוא את התערוכה "6 אמנים, 6 פרוייקטים" המציגה אמנות ישראלית עכשווית. הביקור בשתי התערוכות מציע מבט מיוחד במינו על השינויים החברתיים והאמנותיים שהתחוללו בחברה הישראלית מאז הוקם מוזיאון ישראל ועד היום.

אוצרי התערוכה: מירה לפידות, איה מירון, נעם גל , שוע בן ארי, נגה אליאש-זלמנוביץ'.
 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

פורים בהשראת התערוכה 'פנים אל פנים – המסכות העתיקות בעולם'
ימים חמישי-שישי 6-5  במרץ 2015
הכניסה לילדים חינם, פעילויות וסדנאות בתשלום

פעילויות פורים במוזיאון ישראל ייערכו השנה בהשראת התערוכה "פנים אל פנים – המסכות העתיקות בעולם". התערוכה המרהיבה מציגה קבוצת מסכות אבן נדירות בנות 9.000 שנה - מדיוקנאות האדם העתיקים ביותר בעולם אשר נוצרו בארץ-ישראל והתפזרו בעולם. התערוכה מזמנת שוב יחדיו את המסכות בארץ שנוצרו בה. זוהי הזדמנות חד-פעמית  ואחרונה, לפני נעילת התערוכה למחרת פורים, להתוודע אל פני האבן בעלי העוצמה המאגית והאמנותית, לשמוע את סיפורם ולגלות את סודותיהם. במהלך החג מציע המוזיאון הדרכות בתערוכה והקהל אף יוזמן להצטלם עם המסכות.

בין פעילויות פורים שייערכו במוזיאון:

סוד המסכה – מופע משעשע על מקורות המסכה, על השימוש בה בפולחן ובקרנבלים, על התפתחותה בתאטרון ושילובה בקומדיה דל-ארטה , עם השחקנית והאמנית נלי עמר
יום חמישי, 5.3.15, בשעה 11.00 – 10 שח למבוגר, 20 שח לילד

קרקס פלורנטין
מופע וירטואוזי המשלב אקרובטיקה וליצנות כולל אש, גלגל ענק וחפצים מרחפים באוויר.
יום חמישי, 5.3.15 בשעה 13.30, ללא תשלום נוסף

קרנבל מסכות –סדנאות אמנות במגוון חומרים וטכניקות,
יום חמישי, 5.3.15 בשעות ,16.00-10.00 , 15 שח
יום שישי, 6.3.15 בשעות 14.00-10.00, בתשלום סמלי

הנעל הכתומה – תאטרון "המפתח" בקומדיית מסכות מוזיקלית
יום שישי, 6.3.15 בשעה 11.00. 10 שח למבוגר, 20 שח לילד

המסכות הקדומות בעולם
סיורים בתערוכה פנים אל פנים יערכו בשעות 10.30, 12.30 – הזדמנות אחרונה לבקר בתערוכה לפני נעילתה, ללא תשלום נוסף.

למידע נוסף ולהזמנת כרטיסים 02-6771302_____________________________________________________________________________

18.02.2015

תרומה יוקרתית למוזיאון ישראל: אחד האוספים הנדירים בעולם של אמנות עתיקה


לרגל שנת היובל יקבל מוזיאון ישראל במתנה את אוסף בלפר: 350 פריטים ובהם כלי זכוכית, פסלים ופסיפסים, המאפשרים הצצה על חיי האצולה בעולם הקדום – ממצרים העתיקה, דרך האימפריה הרומית ועד התקופה הביזנטית. האוסף היוקרתי היה בביתם של  בני הזוג רוברט ורנה בלפר בניו יורק ומעולם לאהוצג לקהל הרחב. הוא ייחשף לראשונה לציבור בחודש יוני במסגרת חגיגות ה-50 של המוזיאון

Belfer Collection period, 1st century CE
Marble head of a youth, after a Polycletus Greek original of the 5th century BCE Roman
Photo © The Israel Museum, Jerusalem, by Elie Posner


מוזיאון ישראל, ירושלים יקבל במתנה את אוסף בלפר, הידוע בעולם כאחד האוספים היוקרתיים והנדירים של אמנות מהתקופות ההלניסטית והרומית וכלי זכוכית עתיקים. האוסף מכיל מאות פריטים ייחודיים באיכותם המתארים 3,500 שנות אמנות ותרבות מעמים עתיקים מימי מצרים העתיקה, דרך האימפריה הרומית ועד התקופה הביזנטית. הפריטים הקדומים ביותר באוסף הם כלי זכוכית בני 3,500 שנה. מוזיאון ישראל יהיה הראשון בעולם שבו יוצג לציבור הרחב החלק העיקרי של אוסף נדיר זה.
בני הזוג רוברט ורנה בלפר אספו את הפריטים במשך עשרות שנים. בין הפריטים המתארים את חיי האצולה בעולם העתיק ניתן למצוא מראה אישית בת יותר מ-2,400 שנה, קסדת לוחם ייחודית מהמאה ה-4 לפני הספירה, פסלים ותבליטים המתארים מיתוסים ואגדות מהעולם היווני ופסל ברונזה שהשתמר באיכות יוצאת דופן של נער עם עיניים משובצות בן כ-2,000 שנה. האוסף מספק הצצה מסקרנת לחיי האצולה באימפריות השונות ששלטו באזור אגן הים התיכון במשך כאלפיים שנה.
אחד המרכיבים המרגשים במיוחד באוסף בלפר הוא כלי זכוכית נדירים שמהם ניתן ללמוד על שיטות הייצור והעיצוב של זכוכית לאורך אלפי שנים. פריטי הזכוכית הקדומים ביותר הם בני 3,500 שנה וכוללים כלי פולחן, קישוטים וכלי קוסמטיקה יוצאי דופן ביופיים ששימשו מלכים וכהני דת במצרים העתיקה. כלי הזכוכית, שהצליחו להשתמר באופן מופלא, מגיעים מכל רחבי העולם העתיק, כולל מצרים, המזרח התיכון ומערב אירופה.
מנכ"ל מוזיאון ישראל, ג'יימס סניידר: "תרומה זו של אוסף ייחודי בעולם כולו מאפשרת לנו להרחיב את הצגת הסיפור של ציביליזציות קדומות. תצוגת הארכאולוגיה במוזיאון ישראל מספרת בעיקר את סיפורה של ארץ ישראל הקדומה, ואוסף בלפר משפר את יכולתנו להרחיב את הסיפור לתרבויות השכנות המשמעותיות ולהעמיק בתפקידן של התרבויות היוונית והרומית בהיסטוריה המשפיעה עד ימינו. אנו מודים למשפחת בלפר על נדיבותם המיוחדת והמסר שהם שולחים בתחילת שנת היובל למוזיאון בדבר חשיבותה של התמיכה הבינלאומית במוזיאון, אשר בזכותה הצלחנו להרחיב ולבסס את אוספי המוזיאון בחמישים השנים שחלפו מאז הקמתו."
"כשהחלטנו על המקום האידאלי לאוסף שלנו, חשבנו שאין טוב ממוזיאון ישראל, שכן אוספיו מדגימים את סיפור תולדות המין האנושי שהוא כל כך אקטואלי בימינו", אמרה האספנית רנה בלפר. "האוסף שלנו מייצג פרק חשוב בתולדות האנושות, ואנו שמחים להעניקו למוזיאון ישראל לרגל חגיגות 50 שנה להיווסדו, כדי שישמר לנצח את סיפורם של החפצים העתיקים האלה ויציג אותם בירושלים -  עיר עתיקת יומין, שהיא מן האתרים החשובים בתולדות העולם".

אוצרות התערוכה: ד"ר סילביה רוזנברג ונטשה כצנלסון.

 אוסף בלפר יוצג לציבור הרחב מחודש יוני ועד נובמבר  2015

-----------------------------------------------------------------------
 
50 שנים למוזיאון ישראל ,ירושלים–חוגגים יובל
התכנית החגיגית לציון שנת היובל כוללת תערוכות ייחודיות חדשות,  שיתופי פעולה עם מוזיאונים מובילים בעולם,תצוגת קבע חדשה שלאמנות ישראלית, מופעי מוzיקה בגלריות ובגן הפסלים ועוד
 
מוזיאון ישראל, ירושלים, מוסד התרבות הגדול בישראל ובין המוזיאונים המובילים בעולם, יציין בחודש מאי הקרוב 50 שנה להיווסדו. 
ביום שלישי, 11  במאי 1965, בנוכחות 500 אורחים מחו"ל ו 1500 אורחים מישראל הכריז נשיא המדינה, זלמן שז"ר, על פתיחתו הרשמית של מוזיאון ישראל.
הטקס המרגש התקיים בלב ירושלים החצויה, שני קילומטרים מקו הגבול. עמק המצלבה הואר, תזמורות צה"ל והגדנ"ע ניגנו  והשחקן יהושע ברטונוב קרא פרק מהתנ"ך. צמרת השלטון של אותן שנים, שגרירים, מנהלי מוזיאונים מכל רחבי העולם, תורמים ואוצרים – הסתובבו נרגשים בין התצוגות החדשות במוזיאון שזה עתה נולד. 
הקמת מוזיאון ישראל בירושלים הייתה פרי חלום שחלמו שנים רבות מנהלי בית הנכות הישן של "בצלאל", בוריס שץ ומרדכי נרקיס.  חלום זה קרם עור וגידים בהובלתו ובהנהגתו של טדי קולק, תחילה במסגרת תפקידו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ולאחר מכן כראש עיריית ירושלים.
בחזונם שאפו המייסדים להקמת מוזיאון אוניברסלי שיעמוד בדרגה אחת עם המוזיאונים הגדולים בעולם, בעל פריסה תרבותית רחבה, שיבטא תפיסה אנציקלופדיסטית המשלבת אמנות, ארכאולוגיה ותרבות יהודית במשכן אחד. 
במהלך 50 השנים שחלפו מאז פעלו מנהלי המוזיאון לדורותיהם להפיכת המוזיאון למוסד התרבות הגדול והחשוב בישראל ואחד החשובים בעולם. המוזיאון הפך למוקד משיכה ארצי ובינלאומי בזכות אוספיו המונים מאות אלפי מוצגים ומאפשרים מבט רחב היקף על היצירה האנושית משחר האדם ועד ימינו: האוסף הגדול והחשוב בעולם של תגליות ארכאולוגיות מארץ ישראל, האוסף הגדול ביותר בעולם של פריטים מעולם התרבות והאמנות היהודית, ולצדם אוספי אמנות חשובים– אמנות ישראלית, אמנות אירופאית מימי הביניים ועד ימינו ואמנות חובקת עולם (אסיה, אפריקה, דרום אמריקה ואוקיאניה). 
לצד בניית האוסף העשיר והצגת תערוכות שעוררו עניין בארץ ובעולם, ביסס המוזיאון גם את אגף הנוער העוסק בחינוך לתרבות, והוא אחד מאגפי הנוער הראשונים בעולם ומהווה דוגמה למוזיאונים בעולם כולו. רבים מבכירי החברה הישראלית היום למדו באגף הנוער או שלחו אליו את ילדיהם.
בשנת  2010  הושלם מיזם החידוש של המוזיאון, ובמסגרתו גדל שטח התצוגה של המוזיאון פי שניים,חודשו כל תצוגות הקבע והודגש האופן שבו המבקרים חווים אמנות ותרבות על רקע האדריכלות הייחודית של המוזיאון והנוף עוצר הנשימה שבו הוא נמצא.
בזירה הבינלאומית משמש המוזיאון מקור חשוב להשאלות למוזיאונים בעולם ומידי שנה מוצגות תערוכותיו באתרי תצוגה מרכזיים בכל רחבי העולם מארה"ב (במוזיאונים כדוגמת המטרופוליטן, המומה וגוגנהיים בניו יורק), דרך אירופה (כדוגמת מוזיאון פומפידו בפריז, הטייט הבריטי, המוזיאון לאמנות מודרנית בקופנהגן) וכלה במזרח הרחוק. בימים אלו ממש מוצג מבחר מאוסף הדאדא והסוריאליזם של מוזיאון ישראל במוזיאון הארמיטאז' בסט. פטרסבורג ברוסיה, ובמקביל מציג המוזיאון תערוכה ארכאולוגית בהונג-קונג ותערוכת אמנות בטייוואן. 
בפתחה של שנת היובל אומר מנכ"ל המוזיאון ג'ימס סניידר: "כבוד הוא לי לעמוד בראשו של מוזיאון ישראל ולפתוח את שנת היובל. המוזיאון, פרי חזונו של טדי קולק, הפך בחמישים שנות קיומו למוסד התרבות הגדול בישראל ומן המוזיאונים האנציקלופדיים המובילים בעולם. יתרה מכך, מידי שנה מציג המוזיאון מתערוכותיו ואוספיו במוזיאונים מרכזיים ברחבי העולם, ומיליוני מבקרים בחו"ל נהנים גם הם מפירות עשייתו של המוזיאון המשמש כשגריר של תרבות ממדרגה ראשונה למדינת ישראל". עוד מציין סניידר כי "עם פתיחתו המחודשת של המוזיאון בשנת 2010 החל פרק חדש בתולדות המוזיאון, ואנחנו כותבים אותו יחד עם ידידינו הרבים מהארץ ומהעולם. בזכות תמיכתם המתמדת אנו פותחים את חגיגות היובל בתנופה רעננה, ובאותה הנחישות ואהבת העשייה שאפיינו את הקמתו של המוזיאון לפני 50 שנה". 
עו"ד יצחק מלכו,יו"ר דירקטוריון המוזיאון: "זכות גדולה היא לעמוד בראש הדירקטוריון של מוזיאון ישראל בתקופה משמעותית זו שבה עולה בידינו להגשים את  חזונו של טדי קולק להקים מוזיאון אנציקלופדי אמיתי בישראל. בתקופה זו לא יכול להיות מסר חשוב יותר מאשר מסר האוניברסליות היוצא מירושלים ומותיר את חותמו על הנוף התרבותי בעולם."
תכנית התערוכות והאירועים הייחודים שיציג המוזיאון במהלך שנת היובל משקפת את העושר יוצא הדופן של אוסף המוזיאון מצד אחד, ואת עומק הקשרים הבינלאומיים של המוזיאון מצד שני:
"6 אמנים 6 פרויקטים" המציגה אמנות ישראלית עכשווית ;"1965 היום" הנותנת מבט רחב על התרבות החזותית והחומרית בישראל של שנת 1965;"קיצור תולדות האנושות: התערוכה" בהשראת ספרו של יובל נח הררי, המציגה נקודות מרכזיות בהתפתחות האנושות מפיתוח היכולת להבעיר אש ועד פצצת האטום; "דן רייזינגר: עיצוב גרפי בישראל" המוקדשת לאחד המעצבים הגרפיים הבולטים בישראל; "ויהי ננו" שבה יוצג ספר התנ"ך הקטן בעולם, שגודלו כגודל גרגיר סוכר, לצד המגילות הגנוזות שגילן למעלה מ-2,100 שנה המוצגות בהיכל הספר; "יומולדת", תערוכת אמנות לכל המשפחה העוסקת באירוע החגיגי שפוקד את כולנו פעם בשנה, "תערוכה בקופסה" המציגה מזכרות מכל התערוכות השנתיות שהועלו באגף הנוער ב-50 השנים לקיומו; 
"יד ביד" - זה לצד זה יוצגו שני חלקיו של כתב יד מאויר ונדיר של משנה תורה לרמב"ם מהוותיקן ומירושלים; "לילה יורד על ברלין" – יצירותמופת מהגלריה הלאומית בברלין שנוצרו בין השנים 1905 ל-1945 המגלמות את החופש האוונגרדי ששגשג בגרמניה בשנים אלה; "מאן ריי: משוואות אנושיות" המוקדשת לאחד מגדולי האמנים של המאה העשרים. בנוסף לתערוכות אלה יחדש המוזיאון את תצוגת הקבע של אמנות ישראלית. 
 
את שפע התערוכות תלווה תכנית אירועים עשירה ומגוונת, שראשיתה במסיבת יום הולדת גדולה שתתקיים ב-11 במאי 2015 החל בשעה 10:00 ועד הלילה, ובמהלכה יהיה המוזיאון פתוח לקהל הרחב ללא תשלום ויציע שפע סיורים, סדנאות, הופעות והפתעות מיוחדות. עוד בחודש מאי יתקיימו מופעי מוזיקה ישראלית בתצוגת הקבע החדשה של אמנות ישראלית בהשתתפות חוה אלברשטיין, שלומי שבן, כנסיית השכל ומיכה שטרית וארקדי דוכין. במהלך הקיץ יתקיימו בגן הפסלים מופעי ענק של מוזיקה בסגנונות שונים. גם פסטיבל האופרה של ירושלים יתארח במוזיאון במסגרת חגיגות היובל, ולצדו יתקיימו במוזיאון אירועים שכבר הפכו למסורת וביניהם "נקודת מגע" ופסטיבל היין, אשר השנה יהיו חגיגיים במיוחד.
 
_____________________________________


מוזיאון ישראל בירושלים מציג:
התערוכה הפותחת את חגיגות היובל להקמת המוזיאון

6 אמנים. 6 פרויקטים

שש תערוכות יחיד של אמנים ישראלים בולטים המציגים בבכורה עולמית את הפרויקטים החדשים שלהם:

אורי גרשוני: "אפולו ומנקה הארובות"
דנה לוי: "ספרות של סופות"
טמיר ליכטנברג: "עסקת חבילה"
עידו מיכאלי: "שטיח בנק הפועלים"
גלעד רטמן: "חמש להקות מרומניה"
רועי קופר: "חלום עזה"

10/2/15 – 29/8/15

מוזיאון ישראל ירושלים יציין בחודש מאי הקרוב 50 שנה להיווסדו. התערוכה "6 אמנים 6 פרויקטים", המציגה אמנות ישראלית עכשווית, היא הסנונית הראשונה בסדרת תערוכות שעורך המוזיאון לרגל שנת היובל.

מאז פתיחתו של המוזיאון ב-11 במאי 1965, מעניק המוזיאון מקום של כבוד לאמנות ישראלית והתערוכה "6 אמנים | 6 פרויקטים" ממשיכה מסורת זו. התערוכה מורכבת משש תערוכות-יחיד של אמנים ישראלים, וכל אחת מהן היא פרויקט חדש של אותו אמן אשר טרם הוצג בפני הציבור.

ששת האמנים נבחרו לאחר עשרות ביקורי סטודיו שערכו אוצרי התערוכה ומפגשים עם אמנים רבים, במטרה להכיר מקרוב את הפרויקטים החדשים שהאמנים עובדים עליהם בתקופה זו. כל אחד מהפרויקטים שנבחרו שונה באופן מובהק מרעהו, אך יחד הם מציעים פרספקטיבה ייחודית על העשייה האמנותית העכשווית בישראל. בבסיס התערוכה עומד היעד של קיצור המרחק בין הסטודיו שהאמן פועל בו לבין תערוכה במוזיאון, במטרה לאפשר לציבור הרחב לראות אמנות שזה מקרוב נוצרה, במחשבה שאמנות כזאת במיטבה משקפת את רוח זמנה אך בה-בעת גם חוצה זמנים.

חשוב להדגיש כי העבודות אינן מוזמנות ואינן מותאמות לנושא-על. העיקרון שהנחה את האוצרים היה לתת במה לנושאים שמעסיקים את האמנים בארץ היום, והתוצאה היא שש צורות ביטוי אמנותיות שונות ומובחנות. עם זאת, קווים משותפים – כגון נטיית האמנים לחרוג מעצמם ולערוך מחקר –  מתוחים בין כולן.  

אוצרי הפרויקט: מירה לפידות, אמיתי מנדלסון, איה מירון, נעם גל

ששת הפרויקטים שיוצגו לציבור במסגרת התערוכה הם:

1.  הצלם אורי גרשוני, מהצלמים המוערכים והמעניינים הפועלים כיום בישראל, יציג את הפרויקט "אפולו ומנקה הארובות" שהינו חלק ממסע של שנים ובו עוקב גרשוני אחר ממציא הצילום וויליאם הנרי פוקס טלבוט.
שלושה פרקים למסע זה: בתחילה יצא גרשוני לביקור באחוזת הקיץ של טלבוט, בכפר לייקוק באנגליה, שם סייר עם מצלמת נקב ויצר סדרה של תצלומים אפורים ומסתוריים בשם "השמש של אתמול"; לאחר מכן יצא גרשוני לסיור וירטואלי בכפר לייקוק באמצעות Google Street View, צילם את מסך המחשב שלו, והדפיס את הדימויים על נייר בשיטת ציאנוטייפ – מן הטכניקות הידועות של ראשית הצילום ובה נוצרות תמונות כחלחלות וציוריות. בפרק השלישי גרשוני כבר אינו מבקר בלייקוק אלא פונה לחקירה אישית-פנימית של היחס שבין האמן לגופו, תוך שהוא מטביע את אצבעותיו ונוזלי גופו על גבי נייר צילום.

התערוכה מזמינה את הצופה לסיור לא רגיל במחוזות ההיסטוריים והפואטיים של הצילום, וישולבו בה עבודות מקוריות של טלבוט מהשנים הראשונות של הצילום במחצית הראשונה של המאה ה-19, וכןעבודות מהאוסף של מוזיאון ישראל שטרם הוצגו.

2.  האמן עידו מיכאלי יציג את עבודתו "שטיח בנק הפועלים"- שטיח קיר ארוג ביד בגודל של 250/320 ס"מ. עידו מיכאלי כינס אל השטיח כמאה דימויים איקוניים מבנק הדימויים הישראלי המופיע בשטרות כסף, מטבעות, בולים, כרזות סוציאליסטיות, סמלי ערים, סמלי חילות צה''ל, פריטים ארכאולוגיים, שטיחי בצלאל, איורים לכתבי יד ידועים ועוד. מיכאלי מיקם את הדימויים הללו בשטיח בהתאם למבנה הארכיטקטוני של הבנק כאלגוריה למבנה החברתי; בתחתית: מעמד הפועלים המוציאים מן הכוח אל הפועל, מעליו: מעמד הביניים ובקומה העליונה: מקבלי ההחלטות – הכלאות שיצר ממנהיגים ציונים ומאחרים. את מתווה השטיח שהכין שלח מיכאלי לאריגה דווקא באפגניסטן. בשעטנז האידאולוגיות והתפיסות הסותרות הארוגות בשטיח מתערבבים כתב ידם של היוצרים שעיצבו את הדימויים המצוטטים, כתב ידו של עידו מיכאלי, וזה של האורגים האפגנים, שמיכאלי מייחס להם משקל רב בשרשרת הארוכה של היצירה.

העבודה מלווה בווידאו המתעד את שלבי ההכנה - מהסקיצה שהוכנה בארץ, דרך הרישום, ההכנה והאריגה באפגניסטן, ועד "עלייתו" ארצה ומיקומו במוזיאון ישראל. כמו כן התערוכה מציעה אפליקציה אינטראקטיבית, מעין אנציקלופדיה של סמלים ישראלים הכוללת מידע על מקורותיהם של 100 פרטים המופיעים בשטיח.

3.  נקודת המוצא של המיצב "חמש להקות רוק מרומניה" של האמן גלעד רטמן היא סצנת הרוק הכבד במזרח אירופה בשנות השמונים שייצגה את ערכי החופש והשחרור של המערב לעומת הקומוניזם, ושהגיעה לשיאה בהופעה של הלהקה האמריקאית מטאליקה שנערכה במוסקבה ב-1991.
רטמן בדק את סצנת הרוק הכבד דווקא בחצר האחורית של הגוש הסובייטי, ברומניה, ומצא שם להקות שעדיין מבקשות להתחבר עם המערב אך גם רואות ברוק הכבד אמצעי לביטוי אישי. הוא יצר קשר עם חמש להקות כאלה, כינס אותן באזור פתוח ליד בוקרשט, ושם, בהנחייתו, קברו חבריהן את המגברים שלהם בבור גדול, ולאחר שכיסו אותם באדמה ניגנו בו-זמנית את שיריהם. התוצאה היתה מופע סוראליסטי, בליל של צלילי גיטרות, תופים ושירה מעוותים שבקעו מן האדמה. המיצב הכולל, שהוא מערך חזותי וקולי שלם המכה בצופה בכמה רמות של תודעה.

4.  לקראת תשרי תשע''ד החל טמיר ליכטנברג להציע לאספנים את "עסקת חבילה": כל אחד מהם ישלם לו מראש תשלום חודשי אחד בגובה השכר הממוצע במשק לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ואילו הוא ייתן בתמורה חתול בשק – תוצרים עלומים שיאסוף באותו חודש אל החבילה שקנו.
 
בתום שנת תשע"ד, החבילות שנפתחו מציעות מבט אל היבול של כל אחד מחודשי שנת "עסקת חבילה": שירים שכתב ליכטנברג, צילומי ווידאו וסטילס שעוקבים אחרי התרחשויות שמצויות בשולי המבט, והרבה חפצים מצויים - מציאוֹת ממציאוּת שנזרקה לרחוב, שהוגדרה חסרת ערך על ידי אתוס שלם של החלפת ישן בחדש. מונע על ידי הרצון העקרוני להטיל ספק, ולחולל שינוי במציאות, ליכטנברג גם אוסף מרחבי האינטרנט ומהמרחב הממשי סיסמאות פרסומת ומשפטים ותובע להתבונן ולקרוא אותם בקריאה מחודשת וביקורתית. משתמשי המדריך הקולי יוכלו אף להאזין לעבודות הסאונד שהוקלטו בכל אחד מהחודשים.

"עסקת חבילה" היא מעין משחק פרנסה: מסגרת עבודה קונספטואלית שמאפשרת לאמן לעבוד שנה שלמה ברצף נטול דאגות פרנסה ומתוך עמדה של חופש בחירה. חוקי המשחק הזה משבשים את יסודות המערכת הכלכלית של עולם האמנות ושל יחסי אמן-אספן-מוזיאון. כאן, האמן אוסף את האספנים; האספנים - אחד מהם הוא מוזיאון ישראל אשר רכש את חבילת חודש אייר - לא יודעים מה הם רוכשים; מחיר התוצרים השונים אחיד; האספנים יודעים שיש בידם חלק משלם שיתממש אולי רק בעת שיחברו את כל חלקיו לתצוגה; עבודת האמנות אינה מגולמת במוצר הסופי, אלא במכלול הפעולות שמובילות להיווצרותה; ומה שהתחיל כהתקשרות עסקית בין אמן לאספנים הופך לתערוכה במוזיאון מבלי שהמוזיאון ידע מראש מה יוצג בה.

5. צלם הנופים הוותיק והמצליח, רועי קופר, חוזר אל נופי ילדותו ומבקש בפרויקט "חלום עזה"  לצלם את עזה, העיר שמעבר לשדה הראייה, מארבע הרוחות. קופר החל את הפרויקט מספר חודשים לפני "צוק איתן", כשהוא ניצב מרחק קצר מעזה. מצפון וממזרח קופר מצלם ממרחק קילומטרים ספורים מהעיר (המרחק שהותר לו) ומשיג מבט פנורמי, כמעט פסטורלי, של נוף שדות ושמיים, ובין אלה לאלה נמתח קו דק של בתים, נראים ולא נראים. מאחר שכוחות הביטחון אינם מתירים גישה לעזה ממערב, הוא  מנסה, בהליכה דרומה על חוף זיקים תוך הטיה קיצונית של המצלמה, להשיג משהו מהים של עזה.

רק במהלך המלחמה התברר לקופר כי בעת עבודתו על הפרויקט התנהלו חיים סודיים מתחת לרגליו, עמוק באדמה, במנהרות שיצאו מעזה. בתום המלחמה שב רועי קופר אל הפרויקט ותיעד את השינויים שחלו - שוב אותם שדות, הפעם נטושים, ועננים, ועשן או אבק מיתמר באופק. במוזיאון ישראל תוצג סדרה מקוטעת של תצלומי צבע גדולי-ממדים, תלויים על קירות מבנה לא רבוע ולא שלם בתוך אחת הגלריות. המבקר יקיף את המבנה, תוך שהוא מחקה את ניסיונותיו של קופר להתבונן בעזה של היום, מבעד לתדמיתה ולדימוייה בשיח הציבורי הישראלי והעולמי.

 
6. במיצב הווידאו "ספרות של סופות" של האמנית  דנה לוי, היא מאתגרת את היחסים שבין אמנות לסביבה. את סופות ההוריקן האחרונות במזרח ארצות הברית חוותה לוי על בשרה ומאז היא מחפשת את מקומה שלה, ושל האמנות בכלל, בהדגשת הזיקה שבין מפגע סביבתי להיסטוריה פוליטית. במיצב מופיעים דפי מגזין לעיצוב הבית משנות ה-30 של המאה שעברה המראים ריהוט מודרניסטי נקי ומוקפד, שלפתע מופרע על-ידי סופה בדיונית, המוקרנת על הדפים ומנפישה, בעזרת חומרים האסופים מן האינטרנט, את האסון הטמון כבר בבית.

בהמשך, מבקרת לוי בפארק הלאומי אוורגליידס שבפלורידה, בשטחי ביצות שכבר יובשו בעבר לצרכי בנייה, התגלו כבלתי-ניתנים למגורים והוצפו-מחדש בניסיון להשיב אליהם את החי והצומח שאבדו. לסיפור הזה גרסאות מקומיות ברחבי העולם, כולל בישראל. כיום האזור נתון שוב לפעילות קידוח וכריית משאבים שונים המזהמת את המים, האוויר והאדמה, באופן המשפיע על בריאות התושבים. לוי יוצאת בשעת לילה אל הסבך הלח, רוחש החרקים, ומקרינה עליו זיקוקין די נור ורעשים תעשייתיים שהיא אינה "מייצרת" אלא אוספת מן האינטרנט. הטבע מתפרק לנגד עינינו במפגן ראווה עגום, והשאלה "היכן זה?" הופכת חשובה פחות מן השאלה "היכן נמצאים אנחנו, הצופים?" לוי מסמנת לנו כי סופות, כמו כל מפגע סביבתי אחר, אינן פשוט נוצרות – הן נכתבות - ויש להן סיפור, שרק בקריאתו-מחדש, נוכל להבין את סיפורו של המקום שבו אנו חיים. 

התערוכה  תוצג במוזיאון ישראל ירושלים בין ה-10 בפברואר ל–29 באוגוסט 2015.

02-6708935

 
  בניית אתרים  בניית אתרים