[email protected]
972-2-6708811+

בשידור חי !
התקדמות הבנייה במוזיאון ישראל
קייטנות אמנות - קייץ 2009
קייטנה לילדים שאוהבים אמנות
פנים אחרות: מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית
"אשא עיני"
"אשא עיני" תפילה ביהדות, בנצרות ובאסלאם תערוכה חדשה בהיכל הספר
מעבר לדף - בבית טיכו
עשויים להפליא
תערוכת יצירות נבחרות באמנות עכשווית עד יוני 2009
לרגל פרויקט השדרוג והשיפוץ של המוזיאון אולמות תצוגות הקבע סגורים למבקרים

תערוכות נמשכות

מבקרים ומבקרות יקרים,

בתקופה מרתקת זאת בתולדות המוזיאון , תקופה של חידוש כולל ומקיף,  אנו מזמינים אתכם לבקר בהיכל הספר,  בדגם ירושלים בימי הבית השני,  באגף הנוער ע”ש רות ובתערוכות המוזיאון המוצגות בו , וכן בגן האמנות ע”ש בילי רוז . תצוגות הקבע אינן פתוחות לקהל.
אנו מאחלים לכם ביקור מהנה וחווייתי ומודים לכם על ההבנה ושיתוף הפעולה.


פנים אחרות: מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית

לאתר התערוכה
האפשרות ללבוש באמצעות המסכה זהות אחרת העניקה לה תפקיד חשוב בחיי האדם והקהילה. רוב המסכות בתערוכה שימשו לפולחן - בטקסי חניכה, המציינים את המעבר
מילדות לבגרות; בטקסי קבורה, שבהם יוחסה למסכה היכולת להעביר את המת מהעולם
הזה אל עולם אבותיו הקדמונים; ובטקסים לציון חילופי העונות, שהם המקור לקרנבלים
הגדולים; גם פורים שלנו הושפע מחגי מסכותשציינו את מות החורף והולדת האביב.

בתערוכה מוצגות מסכות מרהיבות מהאוספים המגוונים של מוזיאון ישראל וכן תמונות וסרטים המתעדים מסכות בטקסים. העוצמה המאגית של המסכה מוסיפה לרתק אמנים בני–זמננו, ובתערוכה משובצות גם כמה יצירות עכשוויות המתייחסות אליה

אולם בנינגסון, אגף הנוער ע"ש רות


  "אשא עינַי" תפילה ביהדות, בנצרות ובאסלאם

האמונה בכוח עליון או בכוחות על–טבעיים, המתערבים בחיי האדם וביכולתו לפנות אליהם, ליוותה את האדם משחר ההיסטוריה, בין שהיו אלה רוחות של אבות קדמונים ובין אלים של ממש. לשלוש הדתות המונותאיסטיות יש יסוד משותף, והוא ההרגשה שהתפילה מופנית לאל יחיד, כול–יכול ומיטיב, היושב במרומים, אך קרוב לצורכי האדם. בתערוכה מוצגים חפצים המבטאים כל אחד בדרכו את יחסן של היהדות, הנצרות והאסלאם למוסד התפילה. לדוגמה, ברכת כוהנים חרותה על לוחיות כסף (ארץ–ישראל, המאה ה– 7 עד ה– 6 לפני הספירה); סידור תפילה מ“מכלול רוטשילד“ (איטליה, המאה ה– 15 בקירוב), “ספר השעות“ (צרפת, המאה ה– 16 ) וספר קוראן (אירן, המאה ה– 16 ).

באולם הכניסה של היכל הספר


  

מעבר לדף: עבודות נייר עכשוויות


הנייר משמש בדרך–כלל מצע לרישומים, להדפסים, למתווה ולטיוטה. בתערוכה הוא
הופך מיישות ניטרלית וסבילה לגורם פעיל, המשפיע באיכויותיו על היצירות העשויות
ממנו. האמנים בונים באמצעותו, מקפלים אותו, חותכים ומקמטים. מקצתם יוצרים ממנו עולם מדומה, הבנוי אמנם מחומר רך ומתכלה, אך הוא בעל נוכחות איתנה. בתערוכה מוצגות יצירות של אמנים ישראלים צעירים, המשקפים בעבודות הנייר את התייחסותם לטבע, למקום, לילדות ולתהליכים פנימיים.

מ-1.3, בית טיכו


 חיימי פניכל, קומפלקס 3 , 2005

עשויים להפליא

תערוכת יצירות נבחרות באמנות עכשווית
עד ה- 6.6.09
לאתר התערוכה

התערוכה מתמקדת בתבונת הכפיים, במומחיות ובמיומנות המקצועית הכרוכות ביצירתם  של עבודות אמנות ושל חפצים ייחודיים המעוררים השתאות ופליאה.

גם בעידן האלקטרוני שאנו חיים בו, כשבכל יום צצות ועולות טכנולוגיות חדשות ונוצרים חומרים חדשים, ההערכה ליצירתיות שבעבודת היד וההתפעלות ממנה עדיין רבה.
התערוכה מציגה עבודות רבות המגלות  וירטואוזיות אמנותית מתוך אוספי המוזיאון, יצירות החוצות את הגבולות המסורתיים שבין אמנות לאוּמנות ושמקורן בתרבויות מרחבי העולם. בתערוכה מוצגות  כמה עבודות-מפתח עכשוויות מושאלות, שמשתקפת בהן תשומת-לב יוצאת מגדר הרגיל לפרטים ולטכניקה. בין האמנים בתערוכה דו-הו סו, לייזה לו, רון מויק, טרה דונובן ואחרים.

אוצרת סוזן לנדאו

  


סודות מוצג מיוחד לנצח נצחים   

התצוגה הקטנה ובה מבחר מאוסף האגף לארכאולוגיה נוגעת בכמה מן העניינים המרכזיים שהעסיקו את תרבויות העולם העתיק: דת ופולחן, מלכים ואלים, חוקי יסוד ומוסר, הבנת תופעות הטבע והחיים שלאחר המוות. בכל אלה ראו מושגים שקיומם לנצח נמחים. בחפצים קטע ממצב ניצחון ובה אזכור של בית דויד; פסל רומי של האלה קורֶה, שחזרתה בכל שנה מן השאול מסמלת את לידת הטבע מחדש.


סרקופג אנתרופואידי, דיר אל-בלח, המאה ה-14 - המאה ה-13 לפני הספירה
מתנת ווילמה ולורנס טיש, ניו-יורק


מסדרון אגף הנוער ע"ש רות   


  אמונות ומאמינים: אמנות עתיקה ממוזיאון ישראל

34 חפצים מרכזיים ובולטים ביותר שנלקחו מתצוגת הקבע הארכאולוגית של מוזיאון ישראל, עת אגף הארכיאולוגיה של המוזיאון מחדש את פניו, מוצגים במוזיאון רוקפלר המרהיב ביופיו. החפצים, מהתקופה הפרה-היסטורית עד לתקופה האסלאמית,  זורעים אור על הדת והפולחן של התושבים הקדומים בארץ-ישראל. אוצרי התערוכה הם פאוזי איברהים, אוצר משנה של מוזיאון רוקפלר, וד"ר טלי אורנן, אוצרת המחלקה לעתיקות מערב אסיה.


פסל דיוניסוס, בית שאן, תקופה רומית, המאה השניה לפנה"ס.  אוסף רשות העתיקות.

מיקום:מוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה, (בהנהלת מוזיאון ישראל)רח' סולטן סולימאן 27, ירושלים (ליד שער הפרחים).
טלפון:  6708011 לפרטים


 דגם ירושלים בסוף ימי הבית השני

הדגם משחזר בקנה מידה של 1:50 את מראה העיר ירושלים בשנת 66 לספירה, אז הגיעה העיר לשיא גודלה והתפתחותה והשתרעה על שטח של כ- 1,800 דונם. באותה שנה פרץ המרד הגדול ברומאים, אשר בסיומו חרבו המקדש והעיר. הדגם משקף אפוא את דמות העיר במלוא תפארתה והדרה, רגע לפני שחרבה. הוא נבנה ביזמת בעל מלון הולילנד, הנס קרוך, לזכר בנו יעקב שנפל במלחמת העצמאות. בראשית שנות ה-60 נפתח הדגם לקהל בשטח המלון, בשכונת בית וגן בירושלים, וכעת הועתק למשכנו החדש במוזיאון ישראל. שחזור מראה העיר מתבסס על שלושה מקורות מידע: מקורות ספרותיים בני התקופה, ערים עתיקות בנות דמותה של ירושלים שנחשפו ברחבי האימפריה הרומית והתגליות הארכאולוגיות בירושלים. עד מועד בניית הדגם היה המידע הארכאולוגי שבידינו מצומצם למדי, אבל בעקבות החפירות הנרחבות בעיר, התעשר המחקר במידע רב-ערך שסייע לשפר את הדגם ולעדכנו. עדכון ושיפוץ נעשו בדגם גם עם העברתו למוזיאון ישראל, והמלאכה תימשך גם בעתיד.
עוד > > >
 
מיקום: מתחם היכל הספר
 

תערוכות נמשכות
תערוכות לעתיד לבוא
תערוכות שננעלו
@ מוזיאון ישראלצור קשרבחסותכל הזכויות שמורות © מוזיאון ישראל, ירושלים 1995-2009
Sadna design  בניית אתריםבניית אתרים