[email protected]
972-2-6708811+

חוגגים פורים במוזיאון ישראל - 10-11.3
בפורים הכניסה לילדים חינם
עשויים להפליא
תערוכת יצירות נבחרות באמנות עכשווית עד יוני 2009
כחול על גבי לבן | מסמכים חשובים בתולדות מדינת ישראל
עד 14 במארס 2009
על המפה
בתערוכה מפות סיפור ומפות משחק, מפות מקראיות ומפות סמליות - בספריית האגף הנוער - עד 22.3.2009
מרכז ההדרכות מציע הדרכה מיוחדת בתערוכה כחול על גבי לבן
לרגל פרויקט השדרוג והשיפוץ של המוזיאון אולמות תצוגות הקבע סגורים למבקרים

מגילות ים המלח בהיכל הספר

בשנת 1947, נכנס רועה בדואי בעקבות עז תועה למערה באזור קומראן שעל חוף ים המלח, ושם הוא נתקל במה שהתברר כתגלית הארכאולוגית המשמעותית ביותר שהתגלתה אי פעם בארץ ישראל: כדי חרס ובתוכם מגילות ועליהן כתבי היד המוקדמים ביותר של המקרא והספרות החיצונית. המגילות בקבוצה ראשונה זו, שכללה את המגילות השלמות ביותר שנתגלו, נרכשו בידי פרופסור אליעזר ליפא סוקניק ויגאל ידין עבור האוניברסיטה העברית ומדינת ישראל והועברו לידי מוזיאון ישראל לתצוגה בהיכל הספר. בעקבות תגלית מדהימה זו, התקיימו באזור סקרים וחפירות ונמצאו עוד שרידי כתבי יד מאותו זמן. 'ספריית קומראן' כוללת  אוסף גדול של ספרים יהודיים (כמעט 950 כתבי יד) הכוללים את כל ספרי התנ"ך, להוציא את מגילת אסתר וספר נחמיה, ובצדם ספרים אחרים בני אותה תקופה שלא נכללו בעשרים וארבעה ספרי התנ"ך, וכתבי הכת. הספרים נכתבו כנראה במהלך תקופה של כ-300 שנה – החל מן המאה ה-3 לפני הספירה ועד שנת 67 לספירה (השנה שבה חרבה קומראן).

המגילות ותגליות אחרות מוצגות בבניין שנבנה במיוחד למטרה זו - היכל הספר – מרכז ד. סמואל וג'ין ה. גוטסמן לכתבי יד של המקרא. גג הבניין מעוצב בצורת מכסה של כד מגילות ועליו חיפוי של אריחי קרמיקה לבנים המסמלים את בני האור אשר בבוא העת, לפי אחת המגילות, יילחמו בבני החושך, המיוצגים על ידי הקיר הגדול והשחור הניצב ממול.

היכל הספר מציג רק את המגילות הראשונות והשלמות ביותר שנמצאו: את ספר ישעיה ואת תהילים, וכן חיבורים שבעת גילוי המגילות טרם ידעו על קיומם: סרך היחד, מגילת ההודיות, פשר חבקוק ומגילת המקדש (שנרכשה אחרי שנת 1967). בעוד ספרי הכת, כמו סרך היחד ומגילת המקדש, הפירושים למקרא והחזונות האפוקליפטיים, מלאים במושגים הקרובים להלכה הפרושית שהתגבשה מאוחר יותר במשנה, ברור שספרייה זו השתייכה לכת שגישתה הייתה שונה במקצת. רוב החוקרים טוענים שכת קומראן הייתה קבוצה איסיית שבחלה במנהיגות הכוהנים החשמונאים בירושלים, והתרחקה פיזית ורוחנית מן הזרם המרכזי ביהדות ומן המקדש בירושלים. אנשי הכת עזבו את ירושלים במטרה לקיים חיי קהילה סגפניים במדבר תחת מרותו ובהנהגתו של 'מורה הצדק'.

חפצים אחרים – כמו חרסים וכלי אבן, מטבעות, שרידי לבוש וכלי עבודה – מוצגים גם הם בהיכל הספר. אלה, יחד עם כתבי היד, שופכים אור על חיי היומיום של קהילת קומראן, 'היחד', שראו בעצמם את חוד החנית של הגאולה הקרובה.

היכל הספר משמש גם לאכסון כתבי יד נדירים, כמו כתר ארם צובה, מן המאה ה-10 לספירה בארץ ישראל, כתב יד שרואים בו את הטקס המדויק ביותר של המסורה. לאחרונה הוקמה תצוגת קבע של תולדות נוסח התנ"ך מסוף ימי בית שני ועד ימינו דרך סיפורו של כתר ארם צובה.


ד"ר אדולפו רויטמן 
מנהל היכל הספר  
ואוצר מגילות יהודה 

אמנויות
ארכאולוגיה
אמנות יהודית ואתנוגרפיה
אגף הנוער
היכל הספר
גן האמנות
מוזיאון רוקפלר
בית טיכו
@ מוזיאון ישראלצור קשרבחסותכל הזכויות שמורות © מוזיאון ישראל, ירושלים 1995-2008
Sadna design  בניית אתריםבניית אתרים