אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   בית טיכו

בית טיכו

הדפסשלח לחבר
 
  

בית טיכו  ממוקם במרכז העיר, והוא רווי אווירת ירושלים של פעם ואמנותה של הציירת הישראלית האהובה אנה טיכו (1980-1894), ובצדם תערוכות מתחלפות של אמנים מובילים. הוסיפו לביקור בבית טיכו עיון בספרים שבספריית האמנות וסיימו בארוחה קלה במסעדת הגן של בית טיכו, והרי לכם חוויה מושלמת של רוגע, ממש במרכז העיר, הכניסה חופשית.

לפרטים על קונצרטים  ועל אירועים מיוחדים המתקיימים בבית טיכו - בדקו ביומן המוזיאון>>>.

 

לתערוכה המוצגת בימים אלה בבית טיכו >>>

שעות
הפתיחה:
ימים א', ב', ד', ה' 10:00-17:00
יום ג' 10:00-22:00
יום ו' 10:00-14:00 
  
          


בית טיכו הוא אחד הבתים הראשונים בירושלים שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. הוא נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19 על-ידי נכבד ערבי. משפחתו של זייפן העתיקות הנודע שפירא היתה בין המשפחות הראשונות שהתגוררו בו הבית מתואר בזיכרונותיה של בתו, מרים הארי,
(La petite fille de Jerusalem).

ד"ר אברהם אלברט טיכו ודודניתו אנה נולדו בסוף המאה הקודמת במורביה, אז חלק מן האימפריה האוסטרו-הונגרית. ד"ר טיכו השלים את לימודי הרפואה שלו בווינה והתמחה ברפואת עיניים בבית החולים "רודולף". אנה החלה ללמוד אמנות בגיל 15, אף היא בווינה. ב-1912 נשלח ד"ר טיכו על-ידי הארגון הפרנקפורטאי "למען ציון" לפתוח מרפאת עיניים בירושלים. אנה נסעה בעקבותיו, והשניים נישאו באותה שנה. המפגש עם הנוף הירושלמי, על גבעותיו הטרשיות, הותיר רושם כה עז על אנה, עד כי התקשתה לצייר במשך שנים מספר. היא שבה לצייר בעת שהותה בדמשק, לשם נשלח בעלה במהלך מלחמת העולם הראשונה. בני הזוג טיכו רכשו את הבית בשנת 1924. הם הסבו את הקומה התחתונה למרפאת עיניים ששירתה את אוכלוסיית ירושלים, עשירים ועניים כאחת, עד מותו של הד"ר טיכו ב-1960.

                 

אנה שימשה כסייעת במרפאה. בד בבד החלה לצאת אל חיק הטבע ולהעלות על הנייר רישומי נופים הרריים ותיאורי דמויות ירושלמיות. גם כאשר שלחה את ידה במדיה אחרים, נותרו נושאי יצירתה כשהיו ברישומיה. בשנות חייהם הארוכות היו בני הזוג טיכו פעילים בחיי החברה והתרבות של ירושלים. לאחר מות בעלה המשיכה אנה לחיות וליצור באותו בית עד יום מותה ב-1980. לאמנותה יצאו מוניטין, ורישומיה מצויים במוזיאונים רבים בארץ ובעולם. אנה טיכו זכתה בתוארי כבוד ובפרסים רבים, ששיאם הכתרתה ככלת פרס ישראל בשנת 1980.כאות הוקרה לאהבתה לירושלים הורישה אנה טיכו את הבית על אוספיו וספרייתו לאנשי העיר כדי שישמש כמרכז אמנות לשירות הציבור.

תמנע זליגמן
אוצרת בית טיכו
טל' 670-8913
 הבית כולל:

  • תערוכה מיצירותיה של אנה טיכו
  • אוסף חנוכיות של ד"ר אברהם טיכו
  • תערוכות מתחלפות, אשר לגביהן ניתן לקרוא בארועים
  • ספריית עיון ובה ספרים על ירושלים, על אמנות ועל ספרות
  • בית קפה בגינה, המציע ארוחות קלות. פתוח בימים א'-ה' בין השעות 10:00-24:00,
  • בימי ו' בין השעות 10:00-15:00 ובמוצאי שבת מצאת השבת ועד חצות.

שעות הפתיחה:
ימים א', ב', ד', ה' 10:00-17:00
יום ג' 10:00-22:00
יום ו' 10:00-14:00

כתובת:
רח' הרב קוק 7, ירושלים  (בקרבת כיכר ציון)
טל': 6245068-02, 6244186-02

 

 

 

 

 

 

קונצרטיכו במתכונת חדשה
מפגשי מוזיקה, יין ורומנטיקה
סדרת קונצרטים חדשה עם מיטב הנגנים; לפני כל קונצרט תוגש כוס יין 

 בימי ד' לסירוגין, 20:00, 55 ש"ח; 45 ש"ח למנויים, הזמנות בטל' 5356954, 20% הנחה במסעדת בית טיכו 
לפרטים>>>  

  תערוכה 

 

 עד 26.2
תצלומים: גלעד אופיר, שרון יערי
במסגרת "רשמים IV ", הביאנלה לרישום בישראל מוטיב הסבך הוא השנה נושא הביאנלה לרישום. בתערוכה בבית טיכו מוצגות דווקא עבודות צילום של שני אמנים ישראלים, גלעד אופיר ושרון יערי; אף ששניהם מתעניינים בעקבות שהותירו בנוף הפיתוח העירוני והעזובה, עבודותיהם משקפות התבוננות שונה בסבכים המקיפים אותנו, בין שהם
בטבע ובין שהם בסביבה עירונית. ביצירות של אופיר ושל יערי אפשר למצוא גם הדים משפת רישומיה של אנה טיכו המוצגים בגלריה העליונה, שהסבך היה בהם גם נושא וגם טכניקה. הביאנלה לרישום נפרשת על–פני 5 גלריות בירושלים. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  בניית אתרים  בניית אתרים