אוספים
על אודות   על אודות המוזיאון

על אודות המוזיאון

הדפסשלח לחבר
 
מוזיאון ישראל הוא מוסד התרבות הגדול ביותר במדינת ישראל ונמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם. האוסף האנציקלופדי של המוזיאון מוצג בארבעה אגפים: אגף בצלאל לאמנות, אגף ברונפמן לארכאולוגיה, אגף מנדל לאמנות  ותרבות יהודית ואגף הנוער לחינוך לאמנות. מוזיאון ישראל נוסד בשנת 1965, ובעזרת תמיכתו של חוג פטרונים מכל רחבי העולם ותרומות רבות הצליח ב-48 שנות קיומו לבנות אוסף נרחב ומגוון ובו כחצי מיליון פריטים המשקפים את מלוא המגוון של התרבות החומרית.

בקיץ 2010, נשלם מיזם בן שלוש שנים של חידוש, שדרוג והרחבה, הגדול מסוגו בתולדותיו של המוזיאון שהתפרש על פני כל שמונים הדונמים של קריית המוזיאון. המיזם נוהל בידי חברת העיצוב של ג'יימס קרפנטר מניו יורק ומשרד אפרת-קובלסקי אדריכלים מתל אביב. מטרתו של המיזם  להעצים את חוויית המבקרים בו ובמהלכו עוצבו מחדש הגלריות הקיימות באגפי האמנות, הארכאולוגיה והאגף לאמנות ותרבות יהודית ואף נתווספו גלריות חדשות, הוגדלו מתקני הכניסה ונבנו מעברים  נגישים ומרחבים ציבוריים.

היכל הספר הוא המשכן למוצגים שהם מן החשובים ביותר במוזיאון ומן התגליות הארכאולוגיות החשובות ביותר:  מגילות מדבר יהודה. המגילות  הן כתבי היד המקראיים העתיקים ביותר בעולם, והן  נכתבו החל במאה ה-2 לפני הספירה ועד למאה ה-1 לספירה. את משכנן, היכל הספר, תכננו האדריכלים פרידריך קיסלר וארמנד ברטוס והבניין זכה למוניטין עולמיים בזכות עצמו.

בסמיכות להיכל נמצאת אחת התוספות החדשות והמרתקות ביותר למוזיאון: דגם ירושלים בימי הבית השני. הדגם משחזר את אופייה הטופוגרפי והארכיטקטוני של העיר בשנת 66 לספירה, שנת פרוץ המרד הגדול נגד הרומאים אשר הוביל בסופו של דבר להרס העיר ולחורבן המקדש. סמיכות ההיכל והדגם יוצרים הקשר היסטורי רציף.

גן האמנות על-שם בילי רוז נחשב לאחד מגני הפסלים היפים במאה ה-20. הוא תוכנן בידי הפסל היפני-אמריקני איסאמו נוגוצ'י ומהווה נקודת מפגש לתרבויות שונות – המזרח הרחוק, המזרח הקרוב והמערב – למול נופיה הדרמטיים של ירושלים. באוסף הפסלים המוצגים בגן נכללות עבודותיהם של מנשה קדישמן, הנרי מור, קלאס אולדנברג, פבלו פיקאסו, אוגוסט רודן וג'יימס טורל.

אגף הנוער לחינוך לאמנות על שם רות מצטיין הן בגודלו, הן בהיקף הפעילויות שהוא מציע. בכל שנה נהנים יותר מ-100 אלף תלמידים מכל רחבי הארץ ממגוון רחב של פעילויות במקום. באגף הנוער אולמות תצוגה רחבי-ידיים, סדנאות, חדרי הרצאות, ספרייה ובה ספרי ילדים מאוירים, חדר מִחזור וחדר אוספים.

נוסף על התכניות הרבות המתקיימות בו, מוזיאון ישראל גם אחראי לניהול שני אתרים נוספים בירושלים: מוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה אשר נבנה בשנת 1938 במימונו של ג'ון רוקפלר לצורך הצגתם של ממצאים ארכאולוגיים שהתגלו בארץ ישראל; ובית טיכו, לשעבר ביתם של רופא העיניים ד"ר אברהם טיכו ושל אשתו הציירת אנה, אשר הורישה את הבית על אוספיו וספרייתו לתושבי ירושלים, כדי שישמש מרכז אמנות לשירות הציבור.

 

חנוכה מחדש של מוזיאון ישראל ושל התצוגה המחודשת של אוספיו ב-26 ביולי 2010

חנוכה מחדש של מוזיאון ישראל, ירושלים וגניו המשתרעים על פני 80 דונם, של ביתני הכניסה וההכוונה, של אולמות התצוגה ושל החללים הציבוריים החדשים תיערך ביום שני, 26 ביולי 2010. מיזם ההתחדשות וההתרחבות הרב-שנתי של המוזיאון מעצים את חוויית המבקרים במוזיאון ובסביבותיו והוא נעשה ברוח התכנון האדריכלי המקורי של המוזיאון. את המיזם שעלה 100 מיליון דולר הובילו משרד ג'יימס קרפנטר לעיצוב בניו-יורק ומשרד אפרת-קובלסקי אדריכלים בתל-אביב והוא כולל גם חידוש מקיף מבחינה תוכנית וצורנית של תצוגת שלושת אגפי האוסף של המוזיאון – האגף לארכאולוגיה, אגף האמנויות והאגף לאמנות ותרבות יהודית, ועריכה מחדש של אוספיהם האנציקלופדיים.

סדרת תערוכות של רכישות חדשות ויצירות מופת מאוספיו הרב-תחומיים של המוזיאון יחנכו את אולמות התצוגה המחודשים, ובהן התערוכה המשולשת "שלושה אמנים, אוסף אחד: צבי גולדשטיין, סוזן הילר, ינקה שוניברי" שהאוצרים-האורחים השותפים לה הם אמנים ידועים בזכות עצמם. במוזיאון המחודש יוצגו גם שתי עבודות אמנות מונומנטליות שנרכשו באחרונה, "והיתה הקשת" מאת אולאפור אליאסון ו"היפוך העולם, ירושלים" מאת אניש קאפור, שמגיבות באופן ישיר לסביבת המוזיאון ולמבנים החדשים שנוספו עליו.

לרגל חגיגות החנוכה תוכננה סדרה של אירועים מיוחדים לציבור הרחב שתתפרש על פני שבוע ימים ובה מופעי מוזיקה של יוצרים מן השורה הראשונה, פעילויות באולמות לכל סוגי הקהל ופסטיבל לילי של אמנות ומוזיקה שיכלול הופעות של אמנים, סופרים ואמני מיצג באולמות המחודשים של המוזיאון ובגן האמנות.

"ארבעים וחמש שנה לאחר פתיחת המוזיאון הנפלא הזה, השלמנו עכשיו מיזם התחדשות המאפשר לנו לשרת את הציבור באופן הטוב ביותר ולתת מענה הולם לצרכיו התרבותיים", אומר ג'יימס סניידר, מנכ"ל המוזיאון. "זאת היתה המשימה השאפתנית ביותר בתולדותינו והיא חוללה שינוי אמיתי בכל רחבי המוזיאון. אנו מצפים בכיליון עיניים למבקרים הרבים שיגיעו כדי ליהנות מהתערוכות המרתקות ומהחללים הציבוריים היפים ולחוות חוויה עשירה ומהנה יותר מן החפצים והיצירות שאין שני להם ומן הסביבה הטבעית היפהפיה של גבעת המוזיאון".

יו"ר מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל יצחק מלכו, שהיה ממובילי מיזם ההתחדשות, אמר היום: "תמיד האמנתי שהאתגר האמתי של מדינת ישראל בטווח הרחוק אינו פוליטי, ביטחוני או כלכלי אלא דווקא תרבותי-חברתי. השלמת פרויקט ההתחדשות והכשרת המוזיאון לדורות הבאים מחזקת את מעמדו כאחד מעמודי התווך התרבותיים בארץ, כאחד המוזיאונים החשובים בעולם וכמוקד עלייה לרגל לאנשים מן הארץ ומהעולם".   

מוזיאון ישראל, שתוכנן בידי האדריכל אלפרד מנספלד והמעצבת דורה גד כאזכור מודרניסטי של כפר ים-תיכוני, גדל בצורה אדירה מאז נפתח בשנת 1965. מאפייניו האדריכליים שבו ושוחזרו ואוספיו גדלו מאוד עם השנים ובמיוחד בעשר השנים האחרונות. מיזם ההתחדשות שהחל ביוני 2007 כולל מבנים חדשים בשטח 7,800 מ"ר וחידוש והרחבה של מבנים קיימים המשתרעים על פני 19,000 מ"ר, מתוך 58,000 מ"ר של המעטפת הארכיטקטונית כולה.

על האדריכלות החדשה  >>>

תצוגה מחודשת של האוספים ותערוכות פתיחה >>>


 אגפי אוסף מחודשים >>>
 
  בניית אתרים  בניית אתרים