האגף לארכאולוגיה ע"ש שמואל וסיידי ברונפמן   התרבויות השכנותהמזרח הקדום

המזרח הקדום

הדפסשלח לחבר
 
המזרח הקדום  - הסהר הפורה המשתרע מחופי אגן הים התיכון המזרחי ועד המפרץ הפרסי  - כלל את ארצות מערב אסיה הקדומות של מסופוטמיה (עיראק); עילם, ומאוחר יותר פרס (איראן); הלבנט (סוריה, לבנון וקפריסין, ישראל, פלסטין וירדן); אנטוליה (טורקיה); וחצי-האי ערב. אזור נרחב זה היה לפני יותר מששת אלפים שנה ערש התרבות האנושית.

כאן הופיע הגלגל הראשון, כאן החלה החקלאות השיטתית, כאן התפתחו לראשונה החברות העירוניות וקמו הממלכות והאימפריות הראשונות שיצרו מוסדות שלטון ריכוזיים ולהם מערכות חוקים ומינהל, ריבוד חברתי וצבאות מאורגנים. כאן הונחו יסודות מדעי המתמטיקה והאסטרונומיה, ונכתבו יצירות הספרות הראשונות.

החפצים העתיקים הרבים מאזור זה, שזמנם מן התקופות הפרהיסטוריות ועד הופעת האסלאם, הם עדות למורשת תרבותית ענפה ומרתקת, המהדהדת עד ימינו. הם זורים אור על מנהגים ואמונות שרווחו בקרב התרבויות הרבות שקמו ונפלו במרחב הגדול הזה: השימוש הנפוץ בסמלים קדושים, כגון עץ החיים והפר המקרין, המשקפים את השפעתה של הסביבה הטבעית על עולמו המושגי של האדם; אמונה באלים דמויי אדם והמחויבות לעבוד
להם; ההיצג השכיח של האישה בעירומה הארוטי רב העצמה; והתפיסה הדו–משמעית של המלך: בן תמותה שנבחר בידי האלים לשלוט בעולם האנושי, אך לעתים נציג אלוהי בקרב בני התמותה.
 
  בניית אתרים  בניית אתרים