האגף הנוער והחינוך לאמנות   תכניות ואירועי תרבותילדים ונוערספרית האגף  

ספרית האגף

share הדפסשלח לחבר
ספריית האגף פעילויות תערוכה בספריה

קיומה של ספריית ילדים המתמקדת באיור נראה טבעי מאוד בתוך מוזיאון, שהרי איור הוא בראש ובראשונה יצירת אמנות, אך חיבור זה אינו תמיד מובן מאליו לקהל המבקרים בספרייה ובמוזיאון.
אגף הנוער והחינוך לאמנות על-שם רות שבמוזיאון ישראל, הרואה את ייעודו בתחום החינוך לאמנות, ייחס חשיבות מרבית להקמת ספרייה של ספרות ילדים מאוירת. ההכרה שאיורי ספרי הילדים הם יצירות האמנות הראשונות שהילד פוגש עומדת מאחורי פעילותו החלוצית בתחום תיעוד האיור הישראלי ועידודו, ובאה לידי ביטוי בכל רובד מפעילויות הספרייה.
אופייה הייחודי של הספרייה מתגלה כבר בעצם הבחירה לסדר את הספרים ולקטלגם על-פי שמות המאיירים ולא על-פי המחברים כמקובל. עיקרון זה מקשה מן הסתם על המבקר אך דווקא בכך מוכיח את נחיצותו, שהרי פרדוקס ידוע הוא שאנו אמנם מכירים וזוכרים באופן חד וברור איורים שראינו בילדותנו, לעתים יותר מאשר את עצם הסיפור, אך איננו יודעים את שם המאייר.
בספריית אגף הנוער של מוזיאון ישראל קיים אוסף עצום של יותר מ-7500 ספרי ילדים מאוירים מהארץ ומהעולם – בעברית, בערבית, באנגלית ובשפות רבות נוספות – ובכללם ספרים עתיקים ונדירים. נוסף על אלה יש בה אוסף ספרים העוסקים בנושאי החינוך לאמנות. הספרים נועדו לעיון בספרייה ואינם ניתנים בהשאלה. קהל היעד של הספרייה הוא ילדים והורים – שלא פעם מגלים לשמחתם ספרים שאהבו בילדותם ונהנים לחלוק אותם עם ילדיהם – וכן מחנכים, סטודנטים ואנשי מקצוע שונים.
בספרייה מוצגות תערוכות מתחלפות של יצירות איור מקוריות, לעתים בקשר ובהמשך לתערוכה השנתית המתקיימת באגף הנוער. כן יש בספרייה חדר עיון מיוחד, שאפשר לעיין בו בספרים נדירים ובאיורים מקוריים מן האוסף.
בין פעילותיה הרבות של הספרייה ראוי להזכיר 'שעת סיפור', הדרכות הקושרות בדרך חווייתית בין הציורים שבספרים לגלריות המוזיאון, פעילויות לגיל הרך וימי עיון למבוגרים ולמחנכים בנושאים שונים בתחום האיור.


שעות פתיחה (במהלך השנה):
יום א', ד' 10:00-14:00
יום ב', ה' 13:00-17:00
יום ג' 16:00-19:00

שעות פתיחה (ביולי, אוגוסט וחוה"מ סוכות):
ימים א'-ה' 10:00-14:00
בימי ג' ובתאריכים 27.7, 29.7 הספרייה תפתח שוב בשעות 16:00-17:00

פעילויות לילדים והפעלות למשפחה בימי ב' ו-ג' אחר הצהריים

לתשומת לבכם,
בערב ראש-השנה (8.9) וערבי חג סוכות (22.9, 29.9) הספרייה תהיה סגורה.
בנוסף, ביום ג' 7.9 לא תתקיים שעת סיפור.

צרו קשר:
טלפון: 02-6708952
אי-מייל: [email protected]

צוות הספריה:
אורנה גרנות, מנהלת הספרייה [email protected]
גלית זילבר-איתן, ספרנית [email protected]
שלומית עוזרי, ספרנית
ברית לביא, ספרנית
  בניית אתרים  בניית אתרים