האגף הנוער והחינוך לאמנות   מי אנחנוהמחלקות שלנו  

המחלקות שלנו

share הדפסשלח לחבר
באגף הנוער פועלות מספר מחלקות וכל אחת מומחית בתחומה. יחד, המחלקות ספקות את צרכיו של המבקר - הקבוע והמזדמן -  במוזיאון.

• תערוכות

• תכניות תרבות לקהל הרחב

• אירועים פרטיים והפקות מיוחדות

• הדרכות

• חוגים

• השתלמויות לאנשי חינוך

• מחקר ופיתוחתערוכות
כ-100 תערוכות הוצגו באגף הנוער מיום הקמתו. רובן ככולן עסקו בנושאי חתך, כגון "שאלה של טעם" שעסקה באוכל על היבטיו הרבים באמנות, "יופי של ספר" שהאירה מזוויות מקוריות את עולם הספרים או "זה הזמן", שציינה את תחילתו של האלף השלישי ובחנה לעומק את מושג הזמן. תערוכות האגף קנו להן שם בארץ ובעולם והן מושכות קהל רב של ילדים, נוער ומבוגרים. אופיין הלימודי-החווייתי מרחיב את האופקים ומפתח חשיבה יצירתית. התערוכות כולן יוצרות מרחב לימודי חלופי, מסקרן ומאתגר המשלב התבוננות ועשייה.
באגף ישנם גם אוספים נדירים הלקוחים כולם מעולם הילדים: אוסף צעצועים, מבחר גדול של בובות, ספרים נדירים ואיורים מיוחדים. אוספים אלה משמשים למחקר, לתצוגה ואף מושאלים למוזיאונים ברחבי העולם.

200 אלף מבקרים בשנה בתערוכות האגף

טלי גביש
מנהלת מחלקת תערוכות
[email protected]

פשר החלונות - נפתחה ב-7.5.2010
החלון הוא מוטיב באמנות כבר אלפי שנים — הן בתרבות המערב הן בתרבות המזרח. הוא מוסיף להתקיים גם באמנות העכשווית, והיא אף יצקה בו משמעויות חדשות. החלון משמש עמדת תצפית לאמן; לפעמים הוא מטפורה לעולם שלם ולפעמים הוא מציג ראייה חלקית ומקוטעת. אפשר להציץ מבעד לו אל נפש האמן, או להתבונן בחיים של האחר, לפלוש לתחומו ואולי אף לנצל זאת לשם בריחה מהחיים האמיתיים. באמנות החלון  משמש חיץ בין פנים לחוץ, נקודת מעבר בין האמן למציאות ובין הצופה למתרחש ביצירה. באמצעות דימוי החלון באמנות תוביל התערוכה את הצופה בה למסע מבעד לעיניהם של אמנים במבטם אל העולם, אל סביבתם ואל תוכם פנימה. ייפתחו בה חלונות אל אוספי המוזיאון המגוונים ויוצגו גם עבודות אמנות מושאלות של אמנים מהארץ ומהעולם. בקומת הכניסה פינת פעילויות בנושא החלון לכל המשפחהתכניות תרבות לקהל הרחב
האגף יוזם, מתכנן ומפיק אירועי תוכן לילדים, למשפחות ולמבוגרים; כולם מרחיבי אופקים ובזיקה לתערוכות המוזיאון . התכניות לילדים כוללות את ספריית אגף הנוער, סדנת המיחזור, תל ארכאולוגי, מרתון אמנות בחופשת פסח ובחופשת הקיץ, ימי הולדת, בר/בת מצווה ועוד.

בין הפעילויות למבוגרים נמנים התכנית "שישי במוזיאון ישראל", שיחי גלריה בתערוכות, שיחות עם אמנים והדרכות; סדרות עיוניות ומפגשים מיוחדים הכוללים אירועים ומופעים תומכי תערוכות. מיטב האמנים, המרצים והמומחים המובילים בתחומם ישתתפו בתכניות אלה. הצטרפו אלינו למסע תרבותי ייחודי ותיהנו משלל אירועים ומחוויית ביקור בלתי נשכחת.

35,000 ילדים והורים בשנה משתתפים בפעילויות משפחתיות
5000 משתתפים בתכניות עיוניות למבוגרים.

חגית אלון , אוצרת בכירה
מנהלת מחלקת תכניות תרבות לקהל הרחב
[email protected]אירועים פרטיים והפקות מיוחדות
לצד התכניות ואירועי התרבות לקהל הרחב מתקיימים במוזיאון מופעי ענק, בעיקר בימי הקיץ, כגון – קונצרטים של מוזיקה קלסית וקלה, מופעי רוק, הופעות מחול,  ואירועים אחרים המיועדים לקהל הרחב מכל הגילים. כמו-כן מופקים במוזיאון, באווירה מיוחדת במינה, ערבי גאלה, כנסים, ימי גיבוש, מסיבות, ימי עיון ואירועים פרטיים נוספים.

50,000 איש בשנה משתתפים באירועי ענק לקהל הרחב
10,000 איש באירועים פרטיים

רוני פלד
מנהל מחלקת אירועים פרטיים והפקות מיוחדות
[email protected]

נטע כהן הר-לב
מפיקה ראשית
[email protected]הדרכות

לא אחת אפשר לראות ברחבי המוזיאון קבוצת מבקרים מתגודדת סביב יצירה ומשוחחת בערנות עם מדריך. פעם אלו ילדים, פעם חיילים, פעם סטודנטים ופעם משפחות. לפי קהל היעד מוסיפים להדרכות אביזרי יצירה, מספרים סיפור, חדים חידות, מציבים אתגרים ואפילו הצגת תיאטרון, במטרה להעצים את  הקשר הבלתי אמצעי עם יצירות האמנות.

מחלקת ההדרכות של המוזיאון מציעה מגוון רחב של הדרכות באולמות התצוגה של המוזיאון - בתערוכות הקבועות ובתערוכות המתחלפות. הסיורים המודרכים מותאמים במיוחד למזמינים. ניתן להזמין הדרכה לקבוצה, למשפחה, למוסד או לבודדים. אפשר גם להצטרף אל אחד הסיורים המודרכים המתקיימים במוזיאון מדי יום.
 
מדריכי אגף הנוער מתמחים באמנות ובארכאולוגיה; הם מעניקים להדרכה נופך מקצועי ואישי גם יחד. הדרכותיהם אינן מצטמצמות לתיווך ולגישור בין הקהל לבין המוצגים – הן מיועדות גם לעורר שיח ביקורתי ויצירתי בנושאי תרבות-אמנות-חברה.

כ-40,000 משתתפים מכל הגילים ומכל המגזרים משתתפים ב-2000 הדרכות בשנה.

פלביה לבוב, אוצרת
מנהלת מחלקת הדרכות
[email protected]חוגים
אוהבי אמנות המבקשים גם ליצור ימצאו בחוגי האמנות במוזיאון שילוב של מורים-אמנים וסביבה מגרה ליצירה. במהלך לימודיהם הם ייחשפו לשיח המאפשר התפתחות אמנותית חופשית ומימוש עצמי.
החוגים שונים ורבים – רישום, ציור, פיסול, צילום, אנימציה, ציור דיגיטלי, וידאו וקדרות – ומשתתפים בהם ילדים, נוער ומבוגרים, עולים חדשים, אזרחים ותיקים, אנשים בעלי צרכים מיוחדים ובני מגזרים שונים בחברה הישראלית.

1000 תלמידים בני 95-5 משתתפים בחוגים מידי שנה.

אלדד שאלתיאל, אוצר בכיר
מנהל מחלקת החוגיםהשתלמויות לאנשי חינוך
מחלקת ההשתלמויות נועדה ללמד, לייעץ, לטפח, לכוון, לתת השראה ולספק תנאי לימוד אידאליים לאנשי חינוך. קהל היעד של המחלקה הוא מורים במגוון מקצועות הוראה, מחנכים, מנהלי בתי–ספר ורכזים, מפקחי משרד החינוך, סטודנטים מהארץ ומהעולם ואנשי מחלקות חינוך במוזיאונים. המשתתפים זוכים להעשרה בגישה רב–תחומית, מפתחים במשותף מתודות ייחודיות לחינוך באמצעות נכסי אמנות ותרבות, נהנים מהתפתחות אישית ומשכללים את מיומנויותיהם.

350 אנשי חינוך משתתפים בקורסים השנתיים. 1500 משתתפים מדי שנה בימי עיון וכנסים ארציים שמארגנת המחלקה.

ליהיא ספיר, אוצרת
מנהלת מחלקת השתלמויות לאנשי חינוך
[email protected]

מחלקת מחקר ופיתוח
אגף הנוער והחינוך לאמנות מחפש תדיר דרכים לגשר בין הקהל לבין מוצגי המוזיאון; כדי לשכללן יצרו באגף מעין מעבדה לפיתוח אמצעי הכוונה והעשרה מודפסים ודיגיטליים לכל הגילים ולכל הפלחים באוכלוסייה. השאיפה היא לרכז ולתמוך בהפקה של דפדפות, דפים על מוצגים והפעלות סביב תערוכה במוזיאון בזיקה הן לחזון האגף והן למוצג במוזיאון.
מחלקה זו הוגה רעיונות ומפתחת יזמות בתחום החינוך לאמנות, תוצרים ידידותיים המותאמים לזרמים התרבותיים העכשוויים ולצרכים של הקהל.
בנוסף, המחלקה שוקדת על פיתוחו של אתר האינטרנט של אגף הנוער והחינוך לאמנות שיהיה עשיר, מעמיק, מוכר ואינטראקטיבי.

דניאלה שלו, אוצרת משנה
מנהלת מחלקת מחקר ופיתוח
[email protected]
  בניית אתרים  בניית אתרים