info@imj.org.il
972-2-6708811+
אירועי הקיץ
כרטיסים למופעים: נקודת מגע 29.7 יהודה פוליקר 23.8. ניתן להזמין בטלפון: 02-6771300
חוגגים את פתיחת מוזיאון ישראל המחודש
יוצרים מובילים בחגובה חיה לצד עבודות במוזיאון ישראל
אנחנו בפייסבוק!
התחברו אלינו ותהיו תמיד הראשונים לדעת מה קורה
מבצע חידוש המנויים יוצא לדרך!
לרגל מיזם ההתחדשות של קמפוס מוזיאון ישראל, גן האמנות סגור למבקרים באופן זמני
ההרשמה למרתון האמנות קיץ 2010 תחל ביום ראשון 16.5.10
רוח המקום והזמן : סיפורו של מוזיאון רוקפלר
לאתר התערוכה
בשידור חי !
התקדמות הבנייה במוזיאון
לרגל פרויקט השדרוג והשיפוץ של המוזיאון אולמות תצוגות הקבע סגורים למבקרים

תערוכות שננעלו

 

  קו-וידאו  - תערוכה חדשה בבית טיכו, ירושלים
הפתיחה 30.10.09 - סגירה ב-5.4.2010


ג'יימס פטרסון ועמית פיטרו,
רונדה, 2003
רישומי תלת–ממד עשויים בתוכנה ייעודית
rhondaforever.com

(המתן לטעינת הסרטון)


תערוכה חדשה בבית טיכו מציגה את החיבור בין שני אמצעי ביטוי המנוגדים זה לזה, האחד הרישום וכיצד בחרו בו אמנים כאמצעי ביטוי מוכר מאוד, ראשוני ואינטימי והאחר הווידאו – טכניקה נעדרת חומריות ומרקם המכוונת אל רבים.
 הרישום, כלי ביטוי מיידי וראשוני הנובע ישירות ממחשבת האמן ומשקף את פעולת ידו, הוא מדיום אינטימי, שהקו הוא מסממניו העיקריים אך גם מחיקתו והחלל שסביבו. מאות שנים ראו ברישום אמצעי מסורתי, מסייע ואפילו משני לציור ולפיסול. הווידאו לעומתו הוא כלי חדש יחסית והמשך של הצילום והדימוי הנע – הקולנוע. שלא כמו הרישום הוא נעדר חומריות ומרקם, אפשר לשכפלו ולשעתק אותו והוא מכוון לצפייה של רבים. החיבור בין שני אמצעי ביטוי מנוגדים אלה עומד בלב התערוכה, מאתגר את כוחו של הרישום להמשיך ולשמר את מאפייניו הייחודיים, מעניק לו תכונות חדשות של זמן ותנועה ומותח את גבולותיו, ונותן לווידאו ערך מוסף של מגע יד האמן.
העבודות מציגות כמה חיבורים אפשריים בין רישום לווידאו: תיעוד בווידאו של פעולת הרישום, סרטי הנפשה שנעשו ברישום, הקרנת וידאו על רישום ורישום דיגיטלי. מוטיבים אחדים כגון מחיקה וכנגדה רישום בשכבות, שימוש בווידאו כמקור אור וכאמצעי הנפשה, שימוש בתוכנת מחשב ככלי לרישום ונוכחות של יד האמן בחלק מן הפריים, חוזרים ומופיעים בעבודות. רובן קוראות להתבוננות עמוקה בתהליך הרישום ולחשיפתו באמצעות הווידאו והן עדות לעקבות שמותיר האמן. רישומיה של אנה טיכו התלויים ברחבי הבית הם כמו עוגן של הרישום המסורתי המציע דו-שיח מעניין אתן.
האמנים המשתתפים: דוד בהר-פרחיה, צילה לויטנגר, אוסקר מוניוז, יהושע נוישטיין, ג'יימס פטרסון, עמית פיטרו, טליה קינן, ויליאם קנטרידג', קתרינה שדה ומאיה שאן באודן.

 

תערוכה זו ממשיכה את סדרת התערוכות בנושאי אמנות המוצגות בבית טיכו והמנהלות דו-שיח עם הבית. דווקא לתערוכה בנושא רישום יש משמעות רבה בבית זה שכן אנה טיכו היתה אמנית הרישום הקלאסי והמפגש בין רישומיה המוצגים תדיר על קירות הבית ובין הרישומים העכשווים בתערוכה מעניין במיוחד.

אוצרת התערוכה סיון ערן-לביאן והיא תוצג עד 5.4.2010.

 

 מוצג מיוחד לנצח נצחים   

 

  התצוגה הקטנה ובה מבחר מאוסף האגף לארכאולוגיה נוגעת בכמה מן העניינים המרכזיים שהעסיקו את תרבויות העולם העתיק: דת ופולחן, מלכים ואלים, חוקי יסוד ומוסר, הבנת תופעות הטבע והחיים שלאחר המוות. בכל אלה ראו מושגים שקיומם לנצח נמחים. בחפצים קטע ממצב ניצחון ובה אזכור של בית דויד; פסל רומי של האלה קורֶה, שחזרתה בכל שנה מן השאול מסמלת את לידת הטבע מחדש.


סרקופג אנתרופואידי, דיר אל-בלח, המאה ה-14 - המאה ה-13 לפני הספירה
מתנת ווילמה ולורנס טיש, ניו-יורק


מסדרון אגף הנוער ע"ש רות   

 

 

 

 

 

 

 לאתר התערוכה

  

 שמוליק כץ: 60 שנות איור של ספרי ילדים
את "חסמב"ה" המיתולוגי מאת יגאל מוסינזון אייר שמוליק כץ כבר ב– 1949 , האיורים ב"דירה להשכיר" המוכר והאהוב מאת לאה גולדברג הם מעשה–ידיו, זה עתה ראה אור ספר חדש שאייר, "מה אבשל לארוחת צהריים", אף הוא פרי עטה של גולדברג, ועוד ידו נטויה. באחרונה העניק כץ מבחר מאיוריו לאוסף הלימודי של איור ספרי ילדים במוזיאון; דורות של ילדים גדלו עליהם, וכעת הם יוצגו בתערוכה.

בספריית אגף הנוער


 

 

 

 

 

 

 

 

 לתפארת שמו: חשיפה ראשונה של מחזור נירנברג מחזור נורמברג, גרמניה הדרומית, 1331, השאלה ארוכת-טווח מד"ר דויד וימימה יסלזון

 

 

  מחזור נורמברג, גרמניה הדרומית, 1331, השאלה ארוכת-טווח מד"ר דויד וימימה יסלזון

"מחזור נירנברג", כתב יד מאויר מימי–הביניים, מספרי התפילה המעטים ששרדו בשלמותם, מוצג במוזיאון לאחר עבודת שימור מקיפה במעבדה לשימור נייר. המחזור גדול–הממדים הועתק ביד בגרמניה ב– 1331 והוא כולל תפילות לכל השנה על–פי המנהג האשכנזי, פירושים ואוסף פיוטים שאין שני לו בגודלו. הוא מעוטר ב– 22 לוחיות צבעוניות מרהיבים בעלה זהב וכסף. כתב–היד שרד גירוש ותלאות ונשמר מאות שנים בספרייה הלאומית בעיר נירנברג. זלמן שוקן, איש העסקים, מו"ל, אספן וחובב ספרים, הצליח לרכוש אותו והגשים בכך את חלומו להעלות לארץ נכס זה של המורשת היהודית. המחזור נמכר לא מכבר לימימה וד"ר דוד יסלזון, והם מעניקים לקהל המוזיאון את הזכות לראותו מקרוב. בתערוכה נסקרים כמה מן ההיבטים הקשורים בחפץ יקר זה: תוכנו, עיטוריו וקורותיו עד הלום

מוצג מיוחד
מ-
15.9.2009 - 6.2.2010
באולם הכניסה בהיכל הספר


 

פנים אחרות: מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית

פנים אחרות: מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית

לאתר התערוכה

האפשרות ללבוש באמצעות המסכה זהות אחרת העניקה לה תפקיד חשוב בחיי האדם והקהילה. רוב המסכות בתערוכה שימשו לפולחן - בטקסי חניכה, המציינים את המעבר מילדות לבגרות; בטקסי קבורה, שבהם יוחסה למסכה היכולת להעביר את המת מהעולם הזה אל עולם אבותיו הקדמונים; ובטקסים לציון חילופי העונות, שהם המקור לקרנבלים הגדולים; גם פורים שלנו הושפע מחגי מסכותשציינו את מות החורף והולדת האביב.

בתערוכה מוצגות מסכות מרהיבות מהאוספים המגוונים של מוזיאון ישראל וכן תמונות וסרטים המתעדים מסכות בטקסים. העוצמה המאגית של המסכה מוסיפה לרתק אמנים בני–זמננו, ובתערוכה משובצות גם כמה יצירות עכשוויות המתייחסות אליה

אולם בנינגסון, אגף הנוער ע"ש רות
סגירה 30 בנובמבר 2009


 

  סודות מוצג מיוחד לנצח נצחים   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תמונות מחיי משפחה

לאתר התערוכה 


אנטוני גויקוליאה, ארוחת ערב, 2008 דיפטיך ;פוזיטיב :הדפסת-צבע; נגטיב :רישום ואקריליק על מיילר 203.2X106.7 ס"מ כל אחד

המעקב אחר הדיוקן המשפחתי, הנושא עמו זיכרון וגעגוע, עומד בלב התערוכה. את ההשראה לה העניקה יצירתו שלהאמן האמריקני-קובני אנטוני גויקוליאה,"ארוחת ערב" 2008 , שנרכשה באחרונה לאוסף המוזיאון. בעבודתו המרשימה שלף האמן מאלבומי משפחתו דיוקנים מן העבר ו"זימן" אותם למפגש בדוי הנע בתעתוע בין ציור לצילום. אל מסעו האישי צורפו יצירות רב–תרבותיות — חפצי מזכרת ואלבומי תצלומים, עבודות ציור, צילום, מיצב ווידאו — מהמוזיאון ומאוספים אחרים. בפעם הראשונה תוצג בארץ יצירה מאת פרידה קאלו, השאלה מהמוזיאון לאמנות מודרנית בניו–יורק; בשפתה הסמלית האמנית מתווה אילן יוחסין רב–גוני הקושר אותה לאבותיה ממקסיקו ומגרמניה

הסגירה 29 בנובמבר 2009


   
בבית מאני, תל–אביב
תערוכה שנייה אמנות עכשווית ממוזיאון ישראל, ירושלים

היצירות העכשוויות — ישראליות ובינלאומיות — המוצגות בתערוכה עוסקות בקשת רחבה של נושאים, כגון התבוננות פנימית, עולמות דמיוניים, מיתוסים והתייחסות לתולדות האמנות והתרבות. במרכזן של עבודות אחרות ניצב מושג הבית ויחסי פנים–חוץ, וכך הן יוצרות דיאלוג עם החלל הביתי של בית מאני. זו פעם שנייה שהמקום משמש להצגת תערוכה ממוזיאון ישראל, ורוב היצירות בה מאוספיו. בין היוצרים כמה מן האמנים החשובים ביותר שפועלים היום בארץ ובעולם, ובהם פייר ביסמונט, ארז ישראלי, אפרת נתן, קלייר פונטיין, שי צורים, מיקה רוטנברג, אוגו רונדינונה, פיפילוטי ריסט ועוד. התערוכה מוצגת בבית מאני, מהבתים הראשונים שנבנו בתל–אביב בשנת 1909 . הבית נרכש על–ידי בנק לאומי ועבר תהליך שחזור ושימור אדריכלי, וכיום משמש מרכז מבקרים ואכסניה לתערוכות אמנות

עד- 22.11 רח' יהודה הלוי 36, תל–אביב

  אמונות ומאמינים

אמנות עתיקה ממוזיאון ישראל 34 חפצים מרכזיים ובולטים מתצוגת הקבע של מוזיאון ישראל זורעים אור על הדת ועל הפולחן של התושבים הקדומים בארץ ישראל. במוצגים — פסל של אל הסערה מן המאה ה– 13 לפני הספירה, פסל פרהיסטורי מהגלגל מלפני כעשרת אלפים שנה, כלים–פסלים המציגים מאמינים, פסלי אבן מרהיבים של אל היין דיוניסוס ושל ארטמיס אלת הציד, ועוד. כל אלה מוצגים במוזיאון רוקפלר עקב סגירת אולמות הארכאולוגיה במוזיאון ישראל לרגל שיפוצים

מוזיאון רוקפלר 24.5.2007 - 9.11.2009


  


נא להכיר: ואלי אקספורט
לאתר התערוכה

אלי אקספורט היא אמנית פורצת דרך בתחום אמנות המיצג, הווידאו, הצילום והקולנועהניסיוני. בשנות ה– 60 היא החלה לעבוד עם קבוצת "האקציוניסטים הווינאים" והתמקדהבעיקר במעמד האישה בחברה האוסטרית המסורתית לאחר המלחמה. רבות מפעולותיה ועבודותיה המוקדמות נחשבות עד היום בעלות השפעה, והתערוכה מביאה בפעם הראשונה לישראל חתך מהן. היא כוללת תיעוד מצולם של פעולותיה, גם בווידאו, וכן דפי מתווה עם רעיונות, תצלומים ורישומים. התערוכה מוצגת בשיתוף סינמטק ירושלים,ובגינת בית טיכו תוקרן בימי פסטיבל הקולנוע ירושלים רטרוספקטיווה של סרטיה. 

  


"אשא עינַי" תפילה ביהדות, בנצרות ובאסלאם

האמונה בכוח עליון או בכוחות על–טבעיים, המתערבים בחיי האדם וביכולתו לפנות אליהם, ליוותה את האדם משחר ההיסטוריה, בין שהיו אלה רוחות של אבות קדמונים ובין אלים של ממש. לשלוש הדתות המונותאיסטיות יש יסוד משותף, והוא ההרגשה שהתפילה מופנית לאל יחיד, כול–יכול ומיטיב, היושב במרומים, אך קרוב לצורכי האדם. בתערוכה מוצגים חפצים המבטאים כל אחד בדרכו את יחסן של היהדות, הנצרות והאסלאם למוסד התפילה. לדוגמה, ברכת כוהנים חרותה על לוחיות כסף (ארץ–ישראל, המאה ה– 7 עד ה– 6 לפני הספירה); סידור תפילה מ“מכלול רוטשילד“ (איטליה, המאה ה– 15 בקירוב), “ספר השעות“ (צרפת, המאה ה– 16 ) וספר קוראן (אירן, המאה ה– 16 ).

באולם הכניסה של היכל הספר
סגירה 26 באוגוסט 2009


   חיימי פניכל, קומפלקס 3 , 2005

 

 

 

עשויים להפליא

תערוכת יצירות נבחרות באמנות עכשווית
עד ה- 13.6.09
לאתר התערוכה

התערוכה מתמקדת בתבונת הכפיים, במומחיות ובמיומנות המקצועית הכרוכות ביצירתם  של עבודות אמנות ושל חפצים ייחודיים המעוררים השתאות ופליאה.

גם בעידן האלקטרוני שאנו חיים בו, כשבכל יום צצות ועולות טכנולוגיות חדשות ונוצרים חומרים חדשים, ההערכה ליצירתיות שבעבודת היד וההתפעלות ממנה עדיין רבה.
התערוכה מציגה עבודות רבות המגלות  וירטואוזיות אמנותית מתוך אוספי המוזיאון, יצירות החוצות את הגבולות המסורתיים שבין אמנות לאוּמנות ושמקורן בתרבויות מרחבי העולם. בתערוכה מוצגות  כמה עבודות-מפתח עכשוויות מושאלות, שמשתקפת בהן תשומת-לב יוצאת מגדר הרגיל לפרטים ולטכניקה. בין האמנים בתערוכה דו-הו סו, לייזה לו, רון מויק, טרה דונובן ואחרים.

אוצרת סוזן לנדאו

    

 

 

מעבר לדף: עבודות נייר עכשוויות

הנייר משמש בדרך–כלל מצע לרישומים, להדפסים, למתווה ולטיוטה. בתערוכה הוא הופך מיישות ניטרלית וסבילה לגורם פעיל, המשפיע באיכויותיו על היצירות העשויות ממנו. האמנים בונים באמצעותו, מקפלים אותו, חותכים ומקמטים. מקצתם יוצרים ממנו עולם מדומה, הבנוי אמנם מחומר רך ומתכלה, אך הוא בעל נוכחות איתנה. בתערוכה מוצגות יצירות של אמנים ישראלים צעירים, המשקפים בעבודות הנייר את התייחסותם לטבע, למקום, לילדות ולתהליכים פנימיים.


מ-1.3, בית טיכו
כחול על גבי לבן
– 100 מסמכים חשובים בתולדות מדינת ישראל

עד 14 במארס 2009

לאתר התערוכה
לכבוד 60 שנה למדינה, יציג  מוזיאון ישראל תערוכה של עשרות מסמכים היסטוריים מאוסף גנזך המדינה הקשורים למאורעות מכוננים בתולדות המדינה ובראשם מגילת העצמאות, ותעודות קדומות מאוסף המוזיאון ומאוספי רשות העתיקות, דפים מיומנו של האסטרונאוט אילן רמון ועוד.
אוצר אחראי  יגאל צלמונה, מעצב ואוצר התערוכה עידו ברונו 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

על המפה
 
את מפת ארץ–ישראל פגשנו כשהיתה תלויה על הקיר בכיתה, באטלס שאיירה פרידל שטרן — יצירת מופת נדירה שנשכחה, על איורים לספרי ילדים, על כריכה למקראה, על משחקי קופסה ועוד. בתערוכה היא מופיעה על אולר, על קופסת עוגיות, על איגרת ברכה לשנה החדשה ואפילו על מחק — לעתים מאיירת את העטיפה ולעתים את החפץ עצמו. בתערוכה מפות סיפור ומפות משחק, מפות מקראיות ומפות סמליות וכולן מזמינות את הצופה להתבוננות ולקריאה מחודשת בהן כסמל וכחפץ בעל איכות אמנותית ותרבותית ייחודית.

לאתר התערוכה

בספריית אגף הנוער


  

אישה עם מצלמה

ליזלוטה גרז'בינה, גרמניה 1908-ישראל 1994
עד ה- 6.2.2009

ליזלוטה גרז'בינה, (1908-1994) ילידת גרמניה, היתה צלמת אוונגרדית שחייתה בעיר קרלסרוהה ועבודתה ייצגה את רוח החדשנות התרבותית בתקופת רפובליקת ויימר. בשנת 1934  עלתה גרז'בינה לארץ-ישראל ופתחה סטודיו בתל-אביב, וזכתה למוניטין של צלמת חדשנית. כשרונה המשיך להתפתח גם בארץ-ישראל אך לא זכה להכרה מיוחדת, וזו הגיעה רק אחרי מותה, כאשר אוסף עבודות שלה התגלה בדירת בנה. בשנת 2,000, העביר הבן את כל האוסף, הכולל כ-1,400 צילומים, למוזיאון ישראל.  התערוכה מציגה את העבודה הייחודית  של גרז'בינה ומאירה את התופעה של אמני אוונגרד שעלו לארץ-ישראל בעקבות עליית הנאצים בגרמניה.

אוצרת: יהודית קפלן, אוצרת משנה לצילום


ליזלוטה גרז'בינה, מסכות, 1930

 בית טיכו , (בהנהלת מוזיאון ישראל)
רח' הרב קוק 7, ירושלים
טל': 6245068-02, 6244186-02


 שער השמיים
– המקדש וסמליו

לאחר שהציג את מגילת ישעיהו המקורית, יציג המוזיאון קטע ממגילת המקדש שטרם הוצג לציבור. לצדו יוצגו חפצים המתארים את בית המקדש, מהנושאים הקדומים המוכרים לנו באמנות היהודית. מתקופת בית המקדש השני יוצגו תיאורי מנורת שבעת הקנים ושולחן לחם-הפנים על מטבעות, וכן חרותת מנורה על טיח שנתגלתה באחד מבתי העיר העליונה בירושלים. על מטבעות מתקופת מרד בר כוכבא (135-132 לספירה) מופיעים תיאורי חזית המקדש, ארבעת המינים וכלי המקדש לזכר המקדש - המסר העיקרי במאבקם של המורדים - ול\כר העצמאות המדינית שהיתה ואיננה. דימויים נוספים בתערוכה מעולם המקדש, כגון השופר, המחתה, האתרוג, הלולב, המנורה וארון-הברית, שנמצאו במערות קבורה מן המאה ה-3 וה-4 ועל כלים ופסיפסים מן התקופה הביזנטית (המאה ה-4-ה-6) הם ביטוי לאמונה הנמשכת בגבורה האלוהית שתביא לתחיית המתים, לגאולה המשיחית ולבניה המחודשת של בית המקדש. 

עד ה-14.2

תערוכה ראשונה: אמנות עכשווית ממוזיאון ישראל, ירושלים

28.9.08-30.11.08
בבית מאני בתל אביב

לראשונה יציג מוזיאון ישראל תערוכה של אמנות עכשווית ב"בית מאני", מרכז המבקרים והאמנות החדש של בנק לאומי בתל-אביב, זאת במסגרת אירועי   Art TLV שייפתחו לציבור ב-28 בספטמבר 2008. בתערוכה הנקראת "תערוכה ראשונה: אמנות עכשווית ממוזיאון ישראל, ירושלים" יוצגו יצירות אמנות עכשווית  - ישראלית ובינלאומית - אשר נרכשו בשנים האחרונות לאוספי מוזיאון ישראל ורובן ככולן טרם  הוצגו בין כתליו.
בין היוצרים כמה מן האמנים החשובים ביותר הפועלים כיום בארץ ובעולם ובהם גדעון גכטמן, שחר מרקוס, אורי ניר, מיכל היימן, אליעזר זוננשיין, ארז ישראלי, דארן אלמונד, ג'ושוע מוסלי, ריימונד פטיבון, סיל פלוייר ואחרים.
אוצרי התערוכה אמיתי מנדלסון וטליה עמאר.

ימים א'-ה' 10:00-20:00
          ו' 10:00-13:00

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן–יצחק לשנת תשס"ח  
(2008)

בתערוכה מוצגים האיורים המקוריים של הזוכים  בפרס. במדליית זהב זכה המאייר דוד פולונסקי על איוריו לספר "לילה בלי ירח" שכתבו שירה גפן ואתגר קרת. במדליות כסף זכו בתיה קולטון על הספר "שרשרת זהב", לנה גוברמן על הספר "בועות הסבון של גלי", יאנה בוקלר על הספר ”ז'וז'ו ומומו", עפרה עמית על "ילדה משם" ויניב שמעוני על "הרפתקאות דוד אריה".


בתיה קולטן, שרשרת זהב: שירי מופת לילדים מביאליק ועד יהונתן גפן

לפרטים נוספים > > 

 

 

 

 

 

 

 

 

סודות וקשרים – שיח יצירות במוזיאון ישראל

תערוכה חדשה במוזיאון ישראל חושפת קשרים נסתרים בין יצירות אמנות
                                  הפתיחה 25 ביולי 2008
לאתר התערוכה

בעוד תהליך הפיתוח במוזיאון ישראל בעיצומו, המוזיאון מתחיל בהצגת סדרת תערוכות זמניות אשר יאירו יצירות מופת באמנות, בארכאולוגיה, ביודאיקה ובאתנוגרפיה שייבחרו מבין חצי מליון הפריטים באוספים של המוזיאון ויזכירו את העושר והמגוון של אוספים אלה.
 
יצירות המופת לתערוכה הראשונה "סודות וקשרים" נבחרו כדי להדגיש כי לחפצי אמנות , בנוסף למערכת המקיפה כל אחד מהם מבחינת תקופה, תרבות ומקום, יש רובד עליון  שבו נוצרים הקשרים בין יצירות, שלכאורה רחוקות זו מזו. התערוכה מזמינה את הצופה לסוג אחר של צפייה כאשר היצירות מנהלות דו-שיח זו עם זו ומציעות פירושים חדשים לקשרים ביניהן. המתבונן מוזמן להיות שותף פעיל ולטעון את החיבורים הנוצרים בתוכן ובמשמעות אישיים.
 
לילית, אדוניס, ישו, אליהו הנביא, נמרוד ומשפחת קנדי מוצגים בתערוכה זה לצד זה ולמרות מקורותיהם השונים הם קשורים זה לזה חזותית ורעיונית . תוך הצפייה בהם, זה בצד זה, עולות שאלות גדולות ומשותפות. שאלות אלה, מטבע הדברים, נסבות על מצבים שונים של האדם – המתעלה לדרגות נשגבות או שוכב חסר-אונים – ובוחנות את הניסיון המתמיד של האמנות לשמר את הזיכרון של מה שהיה ואיננו, השאלות מבקשות לעמוד על הכוחות הגדולים הפועלים עלינו, מאיימים או מגינים, חיצוניים או פנימיים, הן עוסקות בשאלות של זהות: אישית, משפחתית או חברתית, והן נוגעות בתפקידה של האמנות לעצב צורות חדשות לדמות האנושית, בין שנועדו למטרות פולחן ובין שנעשו לשם האמנות.
 
"סודות וקשרים" מציגה עבודות של  מגדלנה אבקנוביץ, יצחק דנציגר, מקס ארנסט, אלברטו ג'אקומטי, פבלו פיקאסו, פיטר פול רובנס, קיקי סמית, מרק וולינג'ר ואחרים. בין המוצגים חפצים ממצרים העתיקה, מארץ ישראל, חפצי פולחן מאפריקה, בגדים מסורתיים ויצירות עיצוב מודרניות, אמנות עכשווית  ועבודות וידיאו ארט.
 
אוצר התערוכה דוד איבגי, אוצר ראשי, אגף הנוער, מוזיאון ישראל, ירושלים.
 
התערוכה תימשך עד 22 בנובמבר 2008.

 

 


 


סימני חיים: אמנות עכשווית בבית טיכו

26.9.08 - 30.5

התערוכה מבקשת ל"הנפיש" את בית טיכו דרך מבחר עבודות הרוחשות בין כתליו. פעולה זו אינה אנימציה במובנה הקולנועי אלא הנפשה במובנה הרחב: הענקת חיים לדומם.

היצירות מתייחסות אל הבית – אל האדריכלות, הריהוט, התפקידים השונים של חלליו, ואף אל אוסף יצירותיה של אנה טיכו – ופועלות בתוכו, עד כי נדמה כי הן מוטמעות בו. עם זאת, אף אחת מן העבודות לא נוצרה במיוחד לתערוכה ולבית, כולן היו עבודות קיימות שנבחרו בזכות אותו רכיב חמקמק של תנועה-הנפשה המהותי להן. במופען הנוכחי בתערוכה הן מציגות סימני חיים בבית שעיקרו זיכרון וקיבוע מצב.

המניע לתערוכה טמון ב"רקע" שלה – בבית עצמו. הבית נרכש על ידי בני הזוג ד"ר אלברט ואנה טיכו ושימש כביתם הפרטי, כמרפאת עיניים, סטודיו, ו"סלון" תרבותי. בדומה לבתים פרטיים אחרים שהפכו למרכזי תרבות, גם בית טיכו משמר את נוכחות דייריו והוא מעין בית מפוחלץ, כזה המשמר גוף ללא תנועה. המושג "הנפשה", כמו צמה הקלועה משלוש מחלפות, כורך חיים נפש ותנועה.

העבודות בתערוכה בוחנות את טיב הקשר המשולש הזה והן שוזרות ופורמות אותו חליפות.

אמנים משתתפים:אסנת אביטל, רומי אחיטוב, איתמר בגליקטר, דרור דאום, גל וינשטיין, רועי מנחם מרקוביץ, מירי סגל, סשה סרבר, רבקה פרס ומורן סומר, טליה קינן, רעיה קרס, ואריאל שלזינגר

מקום: בית טיכו
אוצרת: מירה לפידות

בית טיכו סגור בשבת ביום שישי הגלריה בקומה העליונה סגורה בין השעות 10:30 - 12:15


  
טריפתיכון

התערוכה התקיימה במאי 2008

המגמה
לאמנות לבגרות באגף הנוער של מוזיאון ישראל, היא תכנית לימודים ייחודית, שפיתח צוות אגף הנוער בשיתוף משרד החינוך. משתתפי התכנית לומדים ציור, פיסול, צילום וסוגיות באמנות ובאוצרות. משך הלימודים הוא 3 שנים, בכיתות י-יב, והלומדים זכאים ל-5 יחידות לימוד בתעודת הבגרות. התכנית מיועדת לתלמידים שבבית ספרם אין לימודי אמנות.

מוזיאון ישראל הוא הסביבה האידאלית למפגש ישיר וחווייתי בין התלמיד ליצירות אמנות. תכנית הלימודים מבוססת על מפגשים עם היצירה המקורית דרך ביקורים בתצוגות הקבע ובתערוכות המתחלפות, והיא מדגישה את יחסי הגומלין בין המוזיאון ליצירות האמנות המוצגות בו ולקהל המבקרים. התכנית משלבת לימוד עיוני עם עבודה מעשית ומפתחת את יכולת הביטוי האישי באמצעות דיון ועשייה אמנותית. שיאה של התכנית בפרויקט הסיום בכתה יב. חלקו העיוני מורכב מהצעה לתערוכה הכוללת בניית מודל ועיצוב קטלוג, וחלקו המעשי - מיצירה אישית. כל היצירות מוצגות בתערוכת גמר באחד מאולמות המוזיאון או בחלל תצוגה אחר.

צוות המורים מורכב מאנשי אקדמיה ומאמנים פעילים, והם מלמדים את המשתתפים להתבונן ביצירות, להבין אותן ולדבר בשפת האמנות, ומלווים את התלמידים בכל שלבי העבודה. לצד מפגשים עם אמנים, אוצרים, חוקרים ואנשי המוזיאון, נערכים גם מרתון יצירה לילי ומרתון עבודה בנוף במשך 3 ימים. בטריפתיכון גדל דור של שוחרי אמנות צעירים שנחשף לשאלות מעולם האמנות, מעורב בשיח האמנות העכשווית וזוכה להזדמנות לבטא את עצמו ואת עולמו באמצעות יצירה משלו.

טריפתיכון נתמך על ידי משפחת ויניק, לוס-אנג'לס וסטלה פישבך, ניו-יורק.
התערוכה מוצגת באגף הנוער ע"ש רות, מוזיאון ישראל, ירושלים.

להורדת ההזמנה לפתיחה

להורדת קטלוג התערוכה


אוצר ראשי, אגף הנוער: דוד איבגי
אוצר אחראי: אלדד שאלתיאל
אוצרת-משנה לחנוך: פלביה לבוב

צוות המורים: דן אורימיאן, קובי בן מאיר, נירה בן עזרא, מיכאל גרד, אפרת זמיר, פלביה לבוב, ניצה פרי, רומה קינן, דפנה רון, אלדד שאלתיאל

תכנית הלימודים נכתבה ע"י ד"ר נעמי יפה, ליהי ספיר, אלדד שאלתיאל,ונורית שילה-כהן והיא פרי של שיתוף פעולה בין אגף הנוער ע"ש רות במוזיאוןישראל ובין הפיקוח על האמנות והגף לתכניות ייחודיות במשרד החינוך ומנח"י.

צילום העבודות: מיכאל גרד
 


 

 

תערוכות המוצגות בחוץ לארץ:

מסע לתקופת הנחושת: ארכאולוגיה בארץ הקודש
תערוכה במוזיאון האדם, סן דיאגו
התערוכה סוקרת את תולדות השינויים החברתיים העמוקים שהגיעו עם עיבוד המתכת, כולל הולדת החקלאות באגן הים התיכון, בניית המקדשים ובתי הקברות הראשונים והופעת חברות מורכבות.  התערוכה מבוססת על משלחת "נשונל ג'יוגרפיק" שארגן פרופסור תומס לוי (מאוניברסיטת קליפורניה בסן דיאגו).שהוביל קבוצת מדענים בינלאומיים במדבריות של ירדן וישראל כדי לשחזר נתיבי מסחר, שיטות כרייה ודרכי התכת עופרת ששמשו את האדם לראשונה לפני למעלה 6,000 שנה.  התערוכה הופקה על ידי מוזיאון סן דיאגו לאדם ומוזיאון ישראל, ירושלים, בשיתוף עם רשות העתיקות בישראל, מוזיאון נשנל ג'אוגרפיק, אוניברסיטת קליפורניה בסן דיאגו ומכון קליפורניה לטלקומוניקציה וטכנולוגיה של המידע.

ראש נס בצורת נץ, נחל משמר, תקופה כלקוליתית, האלף הרביעי לפנה"ס, אוסף רשות העתיקות

תאריכים:   10.6.2007 – 4.2.2008 

 מצלמים את ירושלים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ג'יימס גרהאם ומנדל דינס, צלמים
תערוכה במוזיאון ישיבה אוניברסיטה, ניו יורק

 התערוכה החשובה המציגה עבודות של צלמים נודעים מהמאה ה-19, ג'יימס גרהם ומנדל דינס, ובה 75 צילומים מתוך האוסף המקיף של מוזיאון ישראל הכולל הדפסי צילום קלסיים המתארים את ארץ הקודש במאה ה-19.  התערוכה כוללת תשלילי זכוכית, הדפסי כסף, מחברות וחומר צילומי אחר של דינס שהתגלה במקרה במכירת "גרג'" במינסוטה ב-1989 ונמצא כעת באוסף המוזיאון.  יוצג גם אלבום ייחודי עם 87 תמונות על ניר שעווה של ג'יימס גרהם, שצולם בין 1853 ל-1857, והנמצא כיום בבעלות משותפת של מוזיאון ישראל והמרכז להיסטוריה יהודית בנו יורק.  לאחר הצגתה בישיבה יוניברסיטי, תנדוד התערוכה ברחבי העולם, ולבסוף היא תוצג במוזיאון ישראל בירושלים.

אוצר - ניסן פרז, אוצר בכיר לצילום.


מנדל דינס, הפטריארך הסורי של ירושלים, 1850
 30.5-5.9.08
 


--------------------------------------------------------------------------------

 

פיקדון: יצירות אמנות שנגזלו בזמן השואה והופקדו למשמרת במוזיאון ישראלמעל 40 ציורים, רישומים, הדפסים וספרים, לצד כלי קודש יהודיים - כולם אודים מוצלים מן השואה. התערוכה מספרת את סיפורן של יצירות האמנות אשר נבזזו בידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה, נתגלו על-ידי צבאות בנות-הברית לאחר המלחמה במקומות מסתור בגרמניה, והובאו בראשית שנות ה-50 למוזיאון הלאומי "בצלאל" באמצעות הארגון להשבת נכסי היהודים. בין היצירות ציורים מאת דניאל מוריץ אופנהיים, מרק שאגאל, אגון שילה ואחרים. הן הגיעו בלי כל תיעוד שיכול ללמד על בעליהן והן מוחזקות למשמרת ולפיקדון במוזיאון ישראל מאז 1995.

חפש באוספי ירס"ו (באנגלית) >>>

אולם בנינגסון, אגף הנוער ע"ש רותסגירה: 23.08.2008      


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  מחזור נורמברג, גרמניה הדרומית, 1331, השאלה ארוכת-טווח מד"ר דויד וימימה יסלזון פנים אחרות: מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית

 

  מחזור נורמברג, גרמניה הדרומית, 1331, השאלה ארוכת-טווח מד"ר דויד וימימה יסלזון פנים אחרות: מסכות מתרבויות רחוקות ועד אמנות עכשווית

 

  מחזור נורמברג, גרמניה הדרומית, 1331, השאלה ארוכת-טווח מד"ר דויד וימימה יסלזון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 "וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים": מגילת ישעיהו וחזון השלום

לרגל שנת ה-60 למדינת ישראל, יציג מוזיאון ישראל לראשונה בהיכל הספר את מגילת ישעיהו, המגילה הארוכה ביותר, המשומרת ביותר והשלמה ביותר מתוך מגילות ים-המלח.  המגילה, שאורכה 2.60 מטר לא הוצגה עד כה לציבור לפרק זמן ממושך, כוללת את 28 הפרקים הראשונים של הספר, ובתוכם מסר השלום:  "וכיתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות...." (ישעיהו 2:4).  כדי להמחיש את המסר, יוצגו כלי ברזל מימי ישעיהו (המאה ה-8 לפנה"ס) ליד המגילה. כמו כן יוצג לראשונה חותם הלניסטי שנמצא לאחרונה, ובו תמונה של יונה ובפיה ענף זית.  אוצרי התערוכה: דר' אדולפו רויטמן, מנהל היכל הספר ואוצר מגילות ים-המלח, ומיכל דייגי-מנדלס, אוצרת ראשית לארכאולוגיה. מגילת ישעיהו, קומראן, מערה 1, סביבות 100 לפנה"ס.
תאריכים:   19.5.2008 – 31.8.2008 מקום: היכל הספר 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

זמן אמת: אמנות בישראל 1998 - 2008   

ביתן וייסבורד לאתר התערוכה לפרויקט "שישים שנות אמנות בישראל", שבמסגרת חגיגות ה-60 למדינה, שותפים 6 מוזיאונים גדולים ברחבי הארץ; כל אחד מהם קיבל עליו את המשימה להציג את העשייה האמנותית בעשור אחד בתולדות המדינה. התערוכה במוזיאון ישראל סוקרת את העשור האחרון ומוצגות בה עבודות של 40 אמנים בציור, בפיסול, בצילום, בווידאו ובמיצב, ובהן כאלה שנעשו במיוחד לתערוכה. כולן נוצרו בידי אמנים שפרצו בעשור זה למוקד זירת האמנות וביטאו הלך רוח חדש ושונה מששרר בעשורים הקודמים. חרדה מפני אסון כלל עולמי וכמיהה למילוט אל מחוזות רחוקים, אמיתיים או מדומיינים מאפיינות רבות מהעבודות בתערוכה. על-פי-רוב המציאות המקומית המיידית נעדרת מהיצירות, ואלה שנוכח בהן ההקשר המקומי מתבוננות במציאות הישראלית במעין מבט-על, הממיר את הזמן העכשווי, הפוליטי הישיר, בזמן מיתי, או שהן חושפות זרמים תת-קרקעיים אפלים הרוחשים מתחת לפני השטח. בין האמנים המציגים: סיגלית לנדאו, יהודית סספורטס, גיא בן-נר, עדי נס, גל וינשטיין, יעל ברתנא וגיל מרקו שני.
   
 
סיגלית לנדאו, נולדה ב- 1969רומא-מאניה ואטום איראני מתוך: "חדר האוכל ", Kunst Werke, ברלין, 2007   

מקום: ביתן וייסבורד לתערוכות מתחלפות
 
לתערוכה > >  

 

אמנות שנבזזה במלחמת העולם השנייה - שתי תערוכות

שתי תערוכות ללא-תקדים עוקבות אחר גורלן של יצירות שבזזו הנאצים. התערוכות מדגישות את המאמצים שנעשים לסיים את סאגת ביזת האמנות וחפצי האמנות במלחמת העולם השנייה ואת החשיבות שקהילת המוזיאונים הבינלאומית מייחסת לתהליך. מוצגות יצירות שהנאצים בזזו ושזהות בעליהן אינה ידועה וכן מוצגים הניסיונות לשחזר את מוצאותיהן.

של מי התמונות האלה?
המשמורת, חקר המוצאות וההשבה של יצירות אמנות שנשדדו בצרפת במלחמת העולם השנייה

בפעם הראשונה בישראל מוצגות 53 יצירות של מיטב אמני אירופה, השמורות מאז סוף מלחמת העולם השנייה באוספי המוזיאונים הלאומיים של צרפת. בתערוכה עבודות מאת ז'ן-אוגוסט דומיניק אנגרה, אז'ן דלקרואה, פול סזאן, אלברט קויפ, ז'ן-בטיסט-סימון שרדן ורבים אחרים. התערוכה מתמקדת בהיסטוריה המורכבת של היצירות אשר הוצאו מצרפת במהלך מלחמת העולם השנייה, הושבו אליה לאחר המלחמה, ובאין דורש, נותרו לפיקדון במוזיאונים הלאומיים . בתערוכה - שהיא פרי של שיתוף פעולה בין מוזיאון ישראל למוזיאונים הלאומיים של צרפת - יוצגו גם תהליכי המחקר שנעשו בעשור האחרון בניסיון להתחקות על בעליהן החוקיים.

תערוכת 'פיקדון' נמשכת עד 23.8.

פרטים >>>


  

אולם ויינשטיין, אגף הנוער ע "ש רות
סגירה: 02.06.2008

  

 


 
תלמידים מבצלאל וספרי ילדותם
תלמידי בצלאל בקורס "טקסט ותמונה" בהנחיית המאיירת אורה איתן מהמחלקה לתקשורת חזותית, בוחנים ממרחק של שנים ומנקודת מבט של יוצרים צעירים ספר משמעותי ואהוב עליהם מימי ילדותם.
בתערוכה יוצגו הספרים המקוריים לצד הפרשנויות העכשוויות.

מיקום: אגף הנוער

 

בתים של אחרים: וידאו וצילום ישראלי

 
אורי גרשוני
אביב, 2004
הדפסה דיגיטלית
אוסף האמן

שבעה אמני וידאו וצילום ישראלים עכשוויים חוקרים את מרבצי הרגש בבתים ריקים מדיירים. במקצת העבודות הדיירים אינם עוד והן מתמקדות בזיכרון האמיתי או המדומיין העולה מן הריק הטעון. באחרות "פולשים" ומציצים האמנים אל תוך חללי מגורים שדייריהם נעדרים מהם זמנית. בלב התערוכה פועם מתח רגשי שנבנה מעצם היעדרם של הדיירים, מפלישת מצלמה לחלל זר ומאופיו המוכר והזר כאחד של כל בית. הצגת העבודות בבית טיכו – פעם בית פרטי והיום חלל ציבורי – מעניקה להן רובד משמעות נוסף.
האמנים המשתתפים: איה בן-רון, נועה גרוס, אורי גרשוני, פבל וולברג, יובל יאירי, דנה לוי ורותי נמט.

חוברת בעברית ובאנגלית

תאריכים: 7.3.2008 - 9.5.2008

מקום: בית טיכו  
רח' הרב קוק 9
 ירושלים
טל': 6245068, 6244186


תוצרת סין:  אמנות עכשווית מאוסף אסטלה
 

התערוכה מציגה כמאה עבודות נבחרות מאוסף אסטלה, אחד האוספים המקיפים ביותר לאמנות סינית בת זמננו, ומאפשרת לחזות בפעם הראשונה בארץ באמנות שעושה את דרכה, מהירה כברק, לעמדה חשובה בזירת האמנות הבינלאומית. בתערוכה עבודות של כשישים אמנים והטכניקות מגוונות - ציור, רישום, פיסול, צילום, וידיאו, מיצבים ואמנות המיצג המחברים נושאים וטכניקות סינים מסורתיים עם נושאים עכשוויים שעלו בסין אחרי מהפכת התרבות.  בין האמנים כוכבים עולים ומוכרים בעולם האמנות העכשווית, ביניהם:  אי וויווי, צ'ן שאושיונג, הואנג ין, מה ליומינג, צ'יו ז'דג'יה, וונג נינגדה, ז'אנג הואן וז'אנג שיאוכאנג.

 

התערוכה נאצרה במוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית, דנמרק, האוצרת מטעם מוזיאון ישראל היא סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנות ואוצרת בכירה לאמנות בת זמננו.
לאתר התערוכה >>

 צ'יו ז'דגיה, כתובת קעקע II, 1994. אוסף אסטלה

מיקום: בביתן וייסבורד
סגירה: 01/03/2008  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חדר משלה:  דיוקנאות נשים מאוסף מוזיאון ישראל

 

מתוך האוסף העשיר של אמנות מודרנית ועכשווית שבמוזיאון ישראל, תיאורי הנשים ב"חדר משלה"  כוללים מגוון ציורים מתיאורים אינטימיים בסביבות ביתיות ועד לדיוקנאות נמרצים המביעים רוח סוערת, והם משקפים חלק מהתנועות החשובות באמנות של המאה ה-20.  בין האמנים המוצגים:  רנואר, בונאר, וייר, מודיליאני, סוטן, פיקסו, מטיס, סינדי שרמן ועוד. 

אוצרת - טניה סירקוביץ, אוצרת משנה לאמנות מודרנית. תערוכה זו פותחת בבית טיכו תוכנית מורחבת של תערוכות שיוצגו במשך תקופת התחדשות המוזיאון.

 

 מיקום: בית טיכו, (בהנהלת מוזיאון ישראל)

לסיור הוירטואלי בתערוכה


 

 

מים רבים

מים הם היסוד והמקור לכל חי — הם מכסים את רוב שטחי כדור הארץ, יורדים משמים ונובעים מן האדמה, הם באוויר והם גם מרכיבים חשובים בגופם של היצורים החיים. המים מגדירים את שבילי התרבות וגבולותיה והם תנאי ראשוני והכרחי לקיומה. הם קדושים, מטהרים, מרפאים, משרים רוגע, מבטאים יותר מכול את זרימת החיים, אך גם אוצרים בתוכם את הלא צפוי ואת ההרסני. למים אין צבע, אין טעם ואין ריח אבל עוצמתם האדירה ניכרת במפלים שוצפים, בברכות שקטות, בימים סוערים, בנחלים מפכים ובטפטוף הגשם. התערוכה מביאה לירושלים את המים בעיניהם של אמנים מהארץ ומהעולם הרואים במים בבואה של המתרחש סביבם, כלי לביטוי ולחקר נושאים חברתיים, סביבתיים ואישיים. משולבות בה עבודות המשתמשות במים, מיצבים אינטראקטיוויים, עבודות וידאו וצילום, חפצים מאוספי המוזיאון ופינות חקר ופעילות שיציגו את הנושא מזוויות שירחיבו את הדעת.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מים הם היסוד והמקור לכל חי — הם מכסים את רוב שטחי כדור הארץ, יורדים משמים ונובעים מן האדמה, הם באוויר והם גם מרכיבים חשובים בגופם של היצורים החיים. המים מגדירים את שבילי התרבות וגבולותיה והם תנאי ראשוני והכרחי לקיומה. הם קדושים, מטהרים, מרפאים, משרים רוגע, מבטאים יותר מכול את זרימת החיים, אך גם אוצרים בתוכם את הלא צפוי ואת ההרסני. למים אין צבע, אין טעם ואין ריח אבל עוצמתם האדירה ניכרת במפלים שוצפים, בברכות שקטות, בימים סוערים, בנחלים מפכים ובטפטוף הגשם. התערוכה מביאה לירושלים את המים בעיניהם של אמנים מהארץ ומהעולם הרואים במים בבואה של המתרחש סביבם, כלי לביטוי ולחקר נושאים חברתיים, סביבתיים ואישיים. משולבות בה עבודות המשתמשות במים, מיצבים אינטראקטיוויים, עבודות וידאו וצילום, חפצים מאוספי המוזיאון ופינות חקר ופעילות שיציגו את הנושא מזוויות שירחיבו את הדעת.

מים הם היסוד והמקור לכל חי — הם מכסים את רוב שטחי כדור הארץ, יורדים משמים ונובעים מן האדמה, הם באוויר והם גם מרכיבים חשובים בגופם של היצורים החיים. המים מגדירים את שבילי התרבות וגבולותיה והם תנאי ראשוני והכרחי לקיומה. הם קדושים, מטהרים, מרפאים, משרים רוגע, מבטאים יותר מכול את זרימת החיים, אך גם אוצרים בתוכם את הלא צפוי ואת ההרסני. למים אין צבע, אין טעם ואין ריח אבל עוצמתם האדירה ניכרת במפלים שוצפים, בברכות שקטות, בימים סוערים, בנחלים מפכים ובטפטוף הגשם. התערוכה מביאה לירושלים את המים בעיניהם של אמנים מהארץ ומהעולם הרואים במים בבואה של המתרחש סביבם, כלי לביטוי ולחקר נושאים חברתיים, סביבתיים ואישיים. משולבות בה עבודות המשתמשות במים, מיצבים אינטראקטיוויים, עבודות וידאו וצילום, חפצים מאוספי המוזיאון ופינות חקר ופעילות שיציגו את הנושא מזוויות שירחיבו את הדעת.

מיקום: אגף הנוער
לסיור הוירטואלי>>


 

  
ימימה ארגז: ערים סמויות
סדרה חדשה של רישומי האמנית ובה מראות ערים פנטסטיות המזכירות את האדריכלות המודרניסטית מלאת ההוד מראשית המאה ה– 20 . ברישומים העדינים בעיפרון ופחם נראים גשרים, בנייני ציבור, מפעלים ואיצטדיונים, אך במבט ממושך מתגלה האמת — ארגז רושמת את לוחות האֵם של מחשבים מושבתים.

 

 

 

 


יחיד ויחד: בעקבות תחרות פרס עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב
חדש - בבית האמנים!
היחיד ותפקידו בחברה ביצירותיהם של אמנים שהגיעו לשלב הגמר בתחרות קרן עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב ובעבודות של אמנים אחרים. יותר מ– 20 אמנים חוקרים בציור, בצילום, בפיסול, ברישום, בווידאו ובעיצוב עכשווי את חשיבות הקהילה ביהדות, את משמעות המושג "תיקון עולם" בחברה המודרנית ועוד היבטים של יחיד ויחד.
טל' 625-3653 (02)
א'-ה' 13:00-10:00 ,19:00-16:00
ו' 13:00-10:00
שבת 14:00-11:00 


 

 

 

מעצבי החלומות: מפגש בין עיצוב לטכנולוגיה
לראשונה - 70 מעצבים ישראלים מציגים עבודות שנוצרו באמצעות טכנולוגיה חדשנית של הדפסה תלת-ממדית

התערוכה "מעצבי החלומות: מפגש בין עיצוב לטכנולוגיה" היא מסע בעקבות היווצרותם של חפצים, למן רעיון העיצוב הווירטואלי ועד למימושו הפיזי. החפץ מומצא, מתוכנן ומפותח בשלושה ממדים בקובץ מחשב, לפי חזון המעצב, ואחר-כך נשלח למדפסת הזרקה תלת-ממדית מתוחכמת, שבדרך פלא בונה אותו שכבה-אחר-שכבה עד להשלמתו.
המדפסת החדשנית, שפיתחה החברה הישראלית הצעירה "אובג'ט גאומטריות", מגדירה מחדש את המידול המהיר (rapid prototyping ). פיתוחה הזניק את החברה אל ראש הפירמידה העולמית בתחום ההדפסה התלת-ממדית. כשמוזיאון ישראל הציע לה את הפרויקט הייחודי שפרותיו מוצגים בתערוכה, נענו אנשיה בהתלהבות משום שהכירו בערך החשוב שהמידול המהיר הולך וכובש לעצמו בקרב מעצבים עכשוויים, ומשום שהיו להוטים לבחון את האפשרויות הנוספות הטמונות במדפסת שלהם
עוד >>> 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הסתכלו בקנקן: בינה גבירץ, עטיפות לספריםיובל שנים איירה בינה גבירץשטקליס יותר מ– 300 ספרים ועטיפות, ובהם ספרים לפעוטות, ספרי לימוד, ספרות העולם שתורגמה לעברית וספרי ילדים שנכתבו בארץ על השואה, על מלחמת השחרור, על העלייה,על חיי היישוב ועל גיבורי התנ"ך.בתערוכה מוצג מגוון מרישומיה המקוריים לעטיפות ספרים שציירה משנות ה– 30 ואילך, ושאת כולם העניקה באחרונה למוזיאון ישראל. המאיירת בת ה– 93 מתגוררת בירושלים


מיכל הלפמן: בת–דור
דרך עיסוקה במעבר מילדות לבגרות, אמהוּת ובייצוגים של נשיות, בוחנת מיכל הלפמן את טשטוש הגבולות בין פנים לחוץ,
בין מודע ללא–מודע, ובין חוק וסדר לפראות
המאבדת את עצמה לדעת. לכאורה האמנית
מזמינה את הצופה ל"טקס מעבר" מחיים
בחוקים מגבילים לחיים משוחררים, אך למעשה מזומן לו מסע מפורק
ומקוטע שאין בו רגע של התעלות ושאי הוודאות והאימה משתלטים
בו על הביטחון והתום. המיצב, המשלב וידאו, פיסול ורישום, הוא אישי
ואינטימי אך גם עוסק בחוויה קולקטיווית ומתייחס לתולדות האמנות,
לתאטרון, לקולנוע ולמחול.
עוד >>>

 
זיכרונות מצפון אפריקה:
צילומים מחיי היהודים מאוסף ז'ראר לוי במוזיאון ישראל
ז'ראר לוי, אספן ומומחה לצילום, יצר כבר לפני שנים אוסף נדיר וייחודי ובו יותר מ– 300 צילומים אתנוגרפיים המתעדים את חיי היהודים בארצות צפון אפריקה בשנים 1880 - 1910 . המוזיאון זכה לקבל את האוסף המיוחד הזה, שלא רק מעשיר את אוספי הצילום והאתנוגרפיה, אלא גם הפך כלי חשוב במחקר היסטורי. התערוכה החגיגית הזאת מתקשרת אל התערוכה העוסקת במזרח באמנות המאה ה– 19 , ומלבד צילומים יש בה גם חפצים מתוך האוסף העשיר במוזיאון המוסיפים עוד ממד לתיעוד המצולם ויחד הם מספקים מבט נדיר אל עולם ואל תרבות נעלמים.


עדן: מקדם וממערב. המזרח באמנות המאה ה– 19
המזרח התיכון וארץ–ישראל היו במאה ה– 19 מוקד של ערגה, סקרנות וכמיהה משיחית בצד גישה מתנשאת, והאמנויות ביטאו את הרגשות הללו בדימוי ובצורה. ציירים וצלמים אירופים ביקרו באתרים טעונים במשמעות דתית שנוצקה לתוכם בתנ"ך או בברית החדשה. הם ייצגו אותם ביצירותיהם ותיארו את בני המקום שחיו בהם. מראות המזרח הללו היו ספוגים בקדושה, אך גם בכמיהה לאקזוטי ולפנטסטי, לססגוני ולמרהיב. גם לרובד הארוטי היה מקום, וכדברי אחד ההיסטוריונים "המזרח היה מסך שעליו הקרינו אנשי אירופה את הפנטזיות שלהם". מראות ארץ הקודש הופיעו גם בחפצי יודאיקה שונים שביטאו את הכמיהה לציון, ואחר–כך היו חלק מ"פרויקט הגאולה" הציונית כפי שהתגלם בעבודות "בצלאל" וביצירות מוקדמות של אמנים ארצישראליים. התערוכה מבקשת לבחון את המפגשים בין רעיונות, רגשות וצורות שנבעו מתפיסות עולם מגוונות ומאמונות שונות, ויוצגו בה אלה לצד אלה יצירות וחפצים מתחומים רחוקים בדרך–כלל — אמנות אירופה לצד אמנות ישראל ואמנות אסלאם, צילום, הדפסים ורישומים, יודאיקה ואתנוגרפיה — רובם מאוספי המוזיאון.

עוד >>>


סוראליזם ומה שמעבר במוזיאון ישראל
צירופים מופלאים, אוטומטיזם, ביומורפיזם ומטמורפוזה, נופי חלום ותשוקה הם נושאי מפתח בדאדא ובסוראליזם — תנועות חשובות שקמו בין שתי מלחמות העולם. בתערוכה הם מוצגים בציור, בפיסול, בצילום, בהצרפים, בחפצים–מן–המוכן ובקולנוע — מגוון המספק מבט עשיר על שתי התנועות רבות ההשפעה הללו. מוצגות עבודות מאת האמנים הנודעים ארנסט, ארפ, שוויטרס, דושאן, מאן ריי, מגריט, דאלי, מירו, טאנגי, דלוו ואחרים שתרמו תרומה יצירתית מהותית לקבוצה. התערוכה שואבת מהאוסף העשיר לאמנות דאדא וסוראליזם ומורכבת גם מיצירות של אמנים שהושפעו מרעיונותיהם של מייסדי התנועות, ובהן עבודות עכשוויות, המשקפות את הרלוונטיות של דאדא וסוראליזם גם באמנות של היום, כגון המיצב שהוזמן מהאמן מרק דיון. בסך הכול מוצגות כ– 300 יצירות מאוספי המוזיאון, והחשוב שבהם — אוסף ורה וארטורו שוורץ.עוד > > >
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נופי געגוע. מוקדם ומאוחר ביצירתו של אברהם אופק
תחילה היה נוף הארץ ביצירתו של אברהם אופק תיעוד ישיר, לירי ומחוספס גם יחד; אחר–כך הופיע בעיקר חסר אפיונים ספציפיים — רקע לנושא הציור; בסוף חייו חזר הנוף הממשי לתפוס מקום חשוב ביצירותיו, הפעם בדמותה של ירושלים, שנופיה מתמזגים בהיבטים משפחתיים ואישיים של שכול ותחושת קץ. נופים רבים של אופק ספוגים בתחושה של זרות, בדידות וגעגועים לעיר הולדתו סופיה. תערוכה זו עוקבת אחר הנופים השונים שצייר אופק ומתמקדת בנופי שנות ה– 50 שצייר וביחסים בינם לבין אלה שיצר סמוך למותו בסוף שנות ה– 80 .

 

נחום טבת: עבודות, 1994 - 2006
הגדולה והמקיפה בתערוכות שהציגו עד כה את עבודתו של נחום טבת, מהאמנים הבולטים באמנות הישראלית. עשייתו הפיסולית פועלת כשפה עצמאית המקיימת יחסי גומלין מתמידים עם האוונגרד הפיסולי, בעיקר עם האמנות המינימליסטית והפוסט–מינימליסטית, ובתוך כך מודעת לזיקות שבין הפיסול לאדריכלות המודרנית. ביצירתו משכיל טבת לשלב גם דימויים הקשורים בהיסטוריה ובסוציולוגיה של התרבות הישראלית. דרכו המיוחדת השפיעה רבות על אמנים ישראלים צעירים ממנו ואף זיכתה אותו פעמים רבות לאורך 30 שנות יצירתו בהכרה בינלאומית. בתערוכה מוצג בעיקר הפרק העכשווי של עבודתו: הסביבות הפיסוליות שנעשו מ– 1994 , בהן עבודתו עצומת–הממדים "שבע הליכות" ( 1997 - 2004 ) ו"דברים אחדים", שעשייתה נסתיימה זה עתה. בצדן מוצגות גם עבודות מוקדמות, משנות ה– 70 בעיקר, המשמשות מעין מילון–צורות לפועלו המאוחר. 

 

התחברות: צלמים ישראלים מגיבים
תערוכה קבוצתית של אמנים ישראלים היוצרים בצילום ובווידיאו, וביצירתם מגיבים ומביעים דעה על המתרחש בארץ בעת האחרונה בזירה הפוליטית, הביטחונית והחברתית אומנויות העדשה - וידאו וצילום - נעשו באחרונה למדיום יצירתי אולטימטיווי, וגם הממשי מכולם, זה שמנטר את הדופק של אומות ושל חברות ומדווח בזמן אמת על פעימותיו. התיעוד והביטויים החזותיים שאומנויות אלה מייצרות משקפים תמונה עדכנית ורבת-פנים של קצב השינויים במדינות ובתרבויות. המציאות של ישראל היום מצמיחה סביבה רווית מתח ועם זה מעוררת, כזו שבה הישרדות היא האתגר המרכזי, ואמנות עשויה להיראות בה מיותרת וחסרת תועלת. מהאינתיפאדה, דרך הקונפליקט סביב בניית גדר ההפרדה, למלחמת לבנון השנייה ולסוגיות חברתיות ובהן העוני הפוש?ה, השנים האחרונות, ובייחוד 2006, היו טראומטיות ביותר.
עוד >>>


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לידה מחדש: עבודות מאת הדס עפרת
חמישה מיצבים של האמן הרב-תחומי הדס עפרת משלבים בתוכם אלמנטים פיסוליים, וידאו ופס-קול. עולות מהם מטאפורות של גלגול, ניגוד והשלמה בין קצוות ותהליכים של לידה ומוות. יש בהם מרכיב של סדר מובהק, שנפגש ביסוד רגשי וגופני רב-עוצמה - מבט-על מארגן ושולט לעומת דימוי נטול-זרועות של מוגבלות ואין-אונות, תחושת פריחה ולבלוב לצד רמזים להתבגרות וזקנה. הדימויים המרכזיים - גן, זרע, מגדל-בשמים, דיוקן נשי, פרח הסחלב - מתארגנים סביב דמות האמן הן ברמה הפיזית, כדמות המצולמת בווידאו, הן באמצעות דימוי עלי ההדס - כשמו הפרטי של האמן - המעטרים את משטח הגן ומגולפים במגדל הבשמים. עלי ההדס הופכים לקרום התערוכה, ל"עור" שלה, ולמטאפורה לנוכחות הגופנית של האמן בתוך רוחה ונפשה של העבודה.

 


מבחר מאוסף האמנות הישראלית
בתערוכה יוצג מבחר מאוסף האמנות הישראלית של המוזיאון מתקופת "בצלאל" ועד ימינו שיכלול ציורים, פסלים ועבודות על נייר. בין המציגים בתערוכה: נחום גוטמן, מרדכי ארדון, יוסף זריצקי, רפי לביא, לאה ניקל, משה קופפרמן, מיכאל גרוס, אריה ארוך, יצחק דנציגר, סיגלית לנדאו, ארם גרשוני ועוד. 


עידן התמימות - תיאורי ילדים במסורת אירופה
ציורים, פסלים, רישומים, הדפסים ותצלומים המתארים ילדים, מן המאה ה-16 ועד ימינו, יוצגו בתערוכה חדשה במוזיאון ישראל, ירושלים. בין האמנים בתערוכה: פיטר ברויגל הבן, אסכולת הירונימוס בוש, פייר אוגוסט רנואר, פבלו פיקאסו ורבים אחרים.

במסורת האמנות האירופית הרבו לתאר ילדים עם בני משפחתם, בחברת בני גילם ולעיתים גם לבדם. התיאורים מלמדים רבות על החברה שגדלו בה. המבקר בתערוכה יוכל לראות בתמונות את השתקפות ההבדל ביחס אל הילדים: כמעט עד שלהי המאה
ה-19 היו הילדים שזכו להנצחה בדיוקן מבני המעמד הגבוה, אלה שמלידתם נועדו לגדולות - בן המלך או בת הבורגני האמיד, שהוריהם הזמינו את דיוקנאותיהם, והם הוצגו לבושים במיטב המחלצות כיאה למעמדם, פעמים רבות אוחזים בידם ספר המרמז על זכותם להשכלה. ילדים בני המעמדות הנמוכים תוארו באמנות בהקשרים מחיי היומיום, בציורים אלה רואים ילדים המשתלבים בעולם המבוגרים, הם מציעים בשוק את מרכולתם, נושאים משא כבד על ראשם, או שותפים לדבר עבירה של חבורת נוכלים.

עוד >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


יערות:
נגה אנגלר ואורית חופשי היצירות האישיות והשונות כל-כך של נגה אנגלר ואורית חופשי מבטאות את יחסן אל "היער" (ובמיוחד היער הצפון אירופי).
הן מאירות היבטים של קשר כמעט ראשוני ואמביוולנטי אל היער של משיכה/פחד - ששורשיו באגדות-עם אירופיות, בעדויות
ממלחמת העולם השנייה ובזיכרון קולקטיבי. העבודות בתערוכה - רישום בעיפרון,
ציורי שמן, הדפסי עץ, גלופות עץ ורישומי דיו -מראות דימויים של יערות מציאותיים ובדויים, קסומים ומאיימים.


 

נביא בעירו: יצירתו המוקדמת של ראובן רובין: 1914 - 1923
רבות ידוע על יצירתו הארצישראלית של ראובן רובין, ואילו יצירתו הטרום-ישראלית , משנת 1914 ועד 1923 עת היה אמן צעיר בשנות ה-20 לחייו, כמעט שלא נחקרה. התערוכה החדשה "נביא בעירו" במוזיאון ישראל מבקשת לשפוך אור על תקופה זו, הפחות מוכרת של ראובן, ומציגה לקהל בפעם הראשונה יצירות שרובן נעשו ברומניה מולדתו. היצירות עוסקות בעיקר בחוויות דתיות בעלות אופי אישי עמוק, בנושאים תנ"כיים, בדמותו של ישו וכן בציונות , ומציגות את ראובן הצעיר כאמן מורכב, מקורי ונועז.
עוד>>>
לסיור הוירטואלי>>>


 

 

בכורה: רכישות חדשות של אמנות עכשווית
חשיפה ראשונה לקהל של יצירות שנרכשו לאוסף האמנות העכשווית הישראלית והבינלאומית. בין העבודות המוצגות יצירות מאת צבי גולדשטיין, סיגלית לנדאו, ארז ישראלי, מיכאל בורמנס, לאנדרו ארליך, מייקל אלמגרין ואינגר דרגסט, ג'ספר ז'וסט, קאו פיי, אנג'לה סטרסהיים ורבים אחרים.
עוד > > > 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דיוקנאות: כתבים ודיוקנים מאוסף ורה וארטורו שוורץ לאמנות דאדא וסוראליזם
במחווה לאספן האמנות הנודע ארטורו שוורץ, שהעניק את אוספיו למוזיאון ישראל לפני שנים אחדות, נדלו מתוך אוצרות ספרייתו מבחר פרסומים וכתבים לצד תמונות דיוקן של אישים מרכזיים בתנועות הדאדא והסוראליזם. מעבר להצגתו של הספר כאובייקט אמנותי מבקשת התערוכה לחשוף, ולו במעט, מרוחם המהפכנית-החלוצית של הכתבים ושל מחבריהם. 

 

תיקי אמן: ממרכז גוטסמן לתחריט, קיבוץ כברי
התערוכה מציגה 18 תיקי אמן, בכל אחד 12 תצריבים מעשה-ידי אמנים שנדפסו במרכז גוטסמן לתחריט, קיבוץ כברי. כולם מצטיינים ברמת ביצוע גבוהה ובכך מעלים את רף הדפס התצריב הישראלי. כל אלבום הוא בבואה של האמן שיצר אותו, והמשותף לכולם הוא היותם מקומיים ואפילו "ישראליים". יוצא מהכלל הוא האלבום שנוצר בעקבות סדנה עם האמן האמריקני ג'ים דיין בשנת 2000 . האמנים המשתתפים: אסף בן צבי, יחיאל שמי, דגנית ברסט, מיכל גולדמן, דינה כהנא- גלר, עופר ללוש, יאן ראוכוורגר, צדוק בן דוד, יגאל עוזרי, אלכס קרמר, פיליפ רנצר, שרון פוליאקין, סיגלית לנדאו, מיכה אולמן, דני קרוון, מנשה קדישמן, נעמי סמילנסקי, אלי אברהמי, הילה לולו לין וג'ים דיין. 

 

חדרים אחרים, קולות אחרים: אמנות עכשווית מאוספי Frac
התערוכה בהשראת חדר הפלאות האירופי מן המאה ה-16 וה-17, והיא נתפסת כמסע במבוך של 17 חדרים; 17 חדרי פלאות ובהם מיצבים ופסלים מאת 30 אמנים צרפתים ואחרים מאוספי Frac - אוצר ובו אלפי עבודות ונקודות–מבט מגוונות. Frac הוא שמו של מוסד צרפתי ייחודי שקם לפני 23 שנים ושם לו למטרה לחשוף יותר ויותר אנשים לאמנות העכשווית בצרפת. 

 

צלם אלוהים: דימויי האל באמנות יהודית וישראלית
הכמיהה לתאר את אלוהים וכנגדה האיסור המקראי לעשות זאת מלווים את האמנים היהודים לדורותיהם. לכך נוסף הקושי לתאר ישות מופשטת ובלתי מושגת. בתערוכה יצירות המשקפות את אופני הייצוג השונים של האל ואת התמודדותם של האמנים עם האתגר הגדול לתאר את הבלתי ניתן לתיאור. למרות השוני בתפיסות ובשפה האמנותית, דומה כי חוטים סמויים מקשרים את אמני העבר שפעלו במסגרות מסורתיות דתיות עם האמנים היהודים בני זמננו. בתערוכה תשמישי קדושה, כתבי–יד, ספרים מודפסים והגדות, רובם מאוסף האגף לאמנות יהודית ואתנוגרפיה במוזיאון ישראל, בצד יצירות של אל ליסיצקי, מרק שאגאל, מרק רותקו, משה גרשוני, מיכל נאמן, ארנון בן–דוד ומשה ניניו.
עוד > > > 

 

עבודת יד: קבוצת זיק, עשרים השנים הראשונות
קבוצת זיק הירושלמית חומקת מהגדרה מדויקת מאז ייסודה ב- 1985 ונעה בחופשיות בין תחומי המדיה השונים ובהם תאטרון, מוזיקה, אמנות, אדריכלות, עיצוב וקולנוע. פעולותיה של הקבוצה - מהופעות בינתחומיות ועד לפיסול ומיצבים תלויי-מקום - מטשטשות את הגבולות שבין אמנות לאומנות, אדריכלות ועיצוב והופכות אותה לתופעה ייחודית בנוף התרבות המקומי. בתערוכה תוצג עבודה חדשה של הקבוצה ולצדה מצגת מולטימדיה המסכמת את 20 שנות עבודתה, וכן תיעוד תהליך העבודה של הקבוצה באמצעות דגמים, ספרי רישום ועוד. 

 

מחוץ לזמן: צילומים מאוסף גרי סוקול
האספן רב - המוניטין גרי סוקול חולק עם הקהל הישראלי את חזונו ואת טעמו בצילום באמצעות מבחר של 150 צילומים מהאוסף המודרניסטי הרחב שלו מהמאה ה-19 וה-20.

 

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן–יצחק
לשנת תשס"ו ( 2006 )
תערוכת האיורים הזוכים

בתערוכה עבודות מקוריות מתוך הספרים שזיכו השנה את חמשת המאיירים בציון לשבח. כמו כן מוצגים דיוקנאות המאיירים שצילם צור קוצר ומכתבים שהם שלחו לספרייה ובהם מתאר כל אחד את עצמו ואת עבודתו במלל ובקו. 

 

לחם: בקרב עדות ודתות בארץ
עשיית הלחם למן לישת העיסה, התפחתה, עיצובה לכיכרות ואפייתן בחומו של תנור כמוה כנס המתרחש בכל פעם מחדש. הלחם יותר מכול מסמל את ראשית התרבות האנושית, שכן לייצורו נדרש האדם משחר ההיסטוריה להתנסות בגידולים חקלאיים ולייצר כלים מיוחדים. התערוכה חושפת את אינסוף האפשרויות הטמונות במוצר היומיומי והמובן מאליו בדרך-כלל; יוצגו בה סוגים רבים של לחם, שבצורותיהם מבטאים משמעויות סמליות - עממיות, דתיות, חברתיות ופוליטיות - בקרב בני עדות שלוש הדתות הגדולות כאן בארץ. כמו-כן יוצג תפקידו של הלחם בטקסים של מחזור החיים, מקומו בפולחנים דתיים ובפוליטיקה ויהיה גם מפגש עם עולמם האישי של האופים. בתערוכה גם סקירה של התהליך השלם שמן הגרעין ועד הכיכר.
עוד > > > 

 

צללים וצלליות
צורותיו הלא צפויות של הצל והשתנותו אפופות המסתורין והקסם היוו אתגר לאמנים מתחומים שונים לעסוק בו ביצירתם. סביב הצללים והצלליות נולדו אינספור אגדות, משלים ופתגמים, שהצל קיים בהם כישות שטוב לחסות בצלה, או כישות מאיימת המתקשרת לרוע. הצל והצללית ומקומם באמנות עכשווית עומדים במרכז התערוכה, שבה יצירות האמנות משולבות בכמה סביבות; המבקרים חווים בהן את הצל ואת הצללית באופנים מגוונים הם מוזמנים ליצור בגופם צורות צל שונות, המונצחות וממשיכות לרצד על מסך, לטייל בסביבת "היער הקסום", שבו גופם מפעיל חיישנים, המפיקים צלילים ודימויים של בעלי–חיים, לעבור אל סביבת המדבר, שהמבקרים בה מטיילים ומזיזים את גלגל השמש, כך שצלליהם מתארכים או מתקצרים לפי שעות היום ועוד סביבות המזמינות את בני כל הגילים להתנסות, להפעיל וגם להתפעל מפניו הרבות של הצל.
עוד > > > 

 

גל וינשטיין: חתכים
גל וינשטיין מעורר שאלות הנוגעות להיבט הפיזי–גאוגרפי של ירושלים באמצעות מיצב שהוא מעין חתך רוחב בקרום כדור הארץ. הפסל התלת–ממדי מבוסס על איור מספר לימוד המסביר את התופעה הגאולוגית, אך ההמרה מהדף אל חלל הגלריה עוקרת את הדימוי הדידקטי ואת ההקשר הפיזי ומעניקה להם משמעות חדשה. 

 

תערוכה מיוחדת לימי החג: ליל הסדר
אל שולחן הסדר מסבים וקוראים בהגדה המגוללת את סיפור העם שיצא מעבדות לחירות, ועליו מוגשים בכלים מיוחדים מאכלי החג. אלה גם אלה מסמלים את התוכן הערכי של חג הפסח. אמנים שיצרו מיצבים במיוחד לתערוכה נותנים את פירושיהם לשולחן הסדר בצורות ובחומרים מפתיעים. לצדם יוצג מבחר מאוספי המוזיאון מתוך שפע הכלים והחפצים שיצרה המסורת היהודית לשולחן החג. האמנים המשתתפים: קבוצת זיק, שחר מרקוס, כרמית זך, השף דניאל זך, תלמה שולץ, יעל רובין, גליה גור-זאב, ליאורה פוגלמן, הנס ואילנה פלדה, סימה מאיר וגיל פרידמן . 

 

מיני ישראל
70 דגמים, 45 אמנים, מרחב אחד
לחלל אחד נטול מחיצות זימן האמן לארי אברמסון עבודות של יותר מ– 40 אמנים ישראלים בני כמה דורות, שהמכנה המשותף היחיד שלהם הוא בחירתם, כל אחד בדרכו, ליצור בפורמט של דגם. בתערוכה מהדהדים דגמים אוטופיים רחוקים וקרובים וכן אתרי–דגם שהפכו מרכזיים בתרבות הפנאי הישראלית, כמו דגם בית שני הוותיק ממלון הולילנד, המועתק בימים אלה למוזיאון ישראל, ודגם מיני ישראל החדש שליד לטרון. התערוכה שואפת לפרום את האשליה של סדר ישראלי הומוגני ואחדותי, ולהציע תחתיה מרחב של שוֹנוּת, ריבוי ובו–זמניות.

אתי אברג'ל, יוחאי אברהמי, ראידה אדון, אורית אדר בכר, שרה אוסלנדר ויהונתן הופ, יונתן אופק, יהושע בורקובסקי, גיא בן־נר, עינת בסט, גדעון גכטמן, שירה גפשטיין, גלי גרינשפן, דרורה דומיני, פני הס יסעור, ליאור ווטרמן ורותי סלע, גל וינשטיין, יואב ויס, נדב ויסמן, ז'אק ז'אנו, שירה זלוור, דמיטרי יוזפוביץ', ארז ישראלי, רוית כהן גת ומשה גרשטל, ורד לוי, ירון לשם, אוריאל מירון, פיטר יעקב מלץ, רוית משלי, רותי נמט, יהושע סימון, יהודית סספורטס, ינאי ספיר, חיימי פניכל, חנא פואד פרח, שאול צמח, הדס קידר, אדם רבינוביץ, יעל רובין, שרית רוזן, פיליפ רנצר, מעין שטראוס

 

אירית חמו ויואב אפרתי בבית טיכו
התערוכה היא תוצר של דיון מתמשך בין אירית חמו, שרישומיה מתאפיינים בסגנון מאופק ובדיוק טכני לבין יואב אפרתי, שעבודתו אקספרסיווית, וביד חופשית הוא עובד ישירות על קירות הגלריה. המפגש ביניהם חוקר את גבולות הרישום, את זיקתם לארכיטקטורה ולחללים ועוד. 

 

הזוכים 2005 פרסי משרד החינוך, התרבות והספורט לאמנות
מבחר יצירות של הזוכים בפרסי אמנות מטעם משרד החינוך, התרבות והספורט ב– 4 קטגוריות: פרס השר, פרס עידוד היצירה, פרס אמן צעיר ופרס למפעל חיים. המבחר שבתערוכה משקף את המגוון העשיר והאיכותי של היצירה הישראלית כיום על נושאיה ואמצעי הביטוי שלה: ציור, צילום, וידאו, מיצב ופיסול. התערוכה בנדיבות משרד החינוך, התרבות והספורט, וייוחד בה חלק לפנחס כהן-גן, זוכה פרס על מפעל חיים, המוענק זו הפעם הראשונה. 

 

המואר אמנות בודהיסטית מאוסף מוזיאון ישראל
החפצים, בהם גם כאלה המוצגים בפעם הראשונה, מתפרסים על פני כאלפיים שנה ומוצאם מארצות רבות באסיה: מהייצוגים המוקדמים ביותר של בודהה ומלוויו בהודו ועד ייצוגם המאוחר יותר בסין וביפן. לצדם של הבודהות, האלים והנזירים מוצגים כלי פולחן טיבטיים, וכולם יחד מגלים את פניה הרבים של האמנות הבודהיסטית, את עושרה הצורני ואת תכניה.

 

על האהבה: מבחר יצירות מן המאה ה– 14 ועד ימינו
אלת האהבה ונוס ופמלייתה הם הדמויות הראשיות בתערוכה המתמקדת בפניה הרבים של האהבה באמנות אירופה ובמסורתה. היבטים מגוונים של נושא האהבה משתקפים בציור, בפיסול, ברישום ובהדפס מן המאה ה– 14 ועד ימינו. בתערוכה יצירות מאת פרנסיסקו גויה, אוגוסט רודן, פטר פול רובנס ועוד רבים.
עוד > > > 

 

כל מה שלא אני קימיקו יושידה - צילומים
האמנית קימיקו יושידה נולדה בטוקיו ופועלת בפריז. חודש ימים עבדה בין אוספי מוזיאון ישראל והתאימה את גופה לשפע חפצים, לצבעיהם ולמשמעותם; היא יצרה דיוקנים–עצמיים חידתיים, שבהם היא עצמה כמעט נמוגה, והפכה מעין כן תמיכה, במקום למוקד הדימוי. יושידה פגיעה ובה בעת לא נגישה, והיא, מתנועעת באיזור עדין בין חלום לפנטזיה, משלבת באופן פרדוקסלי מחיקה עצמית עם חיפוש מתמיד של הגולה אחר שורשים וזהות.
עוד > > > 

 

יפן זה כאן
באמצעות מבחר עבודות של אמנים ישראלים מן הזמן האחרון, שביצירתם בולטת השפעה יפנית, נבחנת תופעת ה"יפניזם" הישראלי העכשווי. הבחירה בתרבות זרה ורחוקה ובדימויים לכאורה לא– מקומיים מעלה את השאלה למה יפן ולמה דווקא עכשיו? המקורות החזותיים המזינים את היוצרים הישראלים נעים בין קטבים: בין אמנות יפנית מסורתית לבין תרבות יפנית פופולרית (בעיקר "מנגה", קומיקס יפני, ו"אנימה", אנימציה יפנית). בדימויים הכמו–יפניים נראים למשל פריחה מרהיבה של עץ הדובדבן ודימוי קומי ו"חמוד" של פצצת אטום. האמנים המשתתפים: איה בן רון, אליעזר זוננשיין, הילה לולו לין, יהודית מצקל, יהודית סספורטס, זויה צ‘רקסקי, רועי קופר, דורון רבינא, רועי רוזן, וטל שוחט.

 

שירת העשבים: ציורי שמואל חרובי
בשנים 1927-1923 עבד הצייר שמואל חרובי _ בשירות חוקר הצמחים אפרים הראובני וצייר ציורים בוטניים לאנציקלופדיה ”אוצר צמחי ארץ ישראל“. בהנחיית החוקר ורעייתו, חנה הראובני, תיעד חרובי בדקדקנות ובשלמות מעוררת השתאות את דיוקני הצומח של ארץ ישראל. התכנית להוצאת האנציקלופדיה המהודרת נגנזה לבסוף, אבל סדרת ציורי האקוורל שנתגלתה באחרונה ובה יותר מ– 35 לוחות נדירים באיכותם, נשתמרה בלא פגע ברשות משפחת הראובני. התערוכה מתמקדת ביצירתו של חרובי, אך מבקשת גם להדגיש את חלקו של הראובני לא רק כמזמין העבודה אלא כמקור ההשראה שלה וכשותף ליצירתה. זאת, באמצעות מסמכים, כתבים ותצלומים מדעיים מעיזבונו. 

 

צ'ימו: אימפריית המדבר מפרו
דיוקן של חיי היומיום ושל פאר האצולה במטרופולין צ'אן צ'אן שופך אור על צ'ימו — האימפריה הגדולה ביותר ששלטה בחופי מדבר האנדים 1470 ). אומנותה של התרבות המרשימה _ לפני עליית האינקה ( 1100 הזאת משתקפת ביותר מ– 200 חפצים מאוספי המוזיאון העשירים ומאוספים פרטיים: עבודות זהב וכסף, בדים, עבודות נוצה מהודרות, תכשיטים מצדפות נדירות וחפצי קרמיקה. זו התערוכה המקיפה הראשונה בעולם לתרבות צ'ימו, ובמרכזה אוסף יוצא–דופן של מנחות מקבר אציל. התערוכה גם תסקור את תרבותם ואת אומנותם של בני למבייקה וצ'נקאי השכנים שנכבשו על–ידי צ'ימו.
עוד > > > 

 

בוריס שץ כוהן אמנות חזונו ויצירתו של אבי האמנות הישראלית
בוריס שץ ( 1867-1932 ), יליד רוסיה, היה פסל יהודי נודע; ב– 1906 ייסד את "בית–המדרש לאמנות ולמלאכות אמנות בצלאל" בירושלים, שהיה לימים ל"אקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל"; הוא גם ייסד את "בית–הנכות הלאומי בצלאל" בירושלים, שממנו צמח ברבות הימים מוזיאון ישראל. התערוכה ממשיכה את אירועי שנת ה– 40 למוזיאון ישראל ופותחת את אירועי שנת ה– 100 לייסוד האקדמיה "בצלאל". שץ היה איש חזון יצירתי ועם זה היה גם איש מעשה שהצליח לממש את פרויקט התרבות הציוני המרכזי והחשוב ביותר בראשית שנות ה– 20 : בית–ספר לאמנות ומוזיאון לאומי. בתערוכה יוצגו מבחר יצירות שלו בתחומי הפיסול והציור, ובהם תיאורי טיפוסים אופייניים של היהדות המסורתית העממית, גיבורי מקרא ודיוקנאות שפרסמו אותו, של אישים בני–זמנו. לצד אלה יוצגו גם כמה מהעבודות החשובות ביותר שנוצרו בבתי–המלאכה של "בצלאל" בידי אמנים אחרים בתקופת ניהולו של שץ. לתערוכה נלווה קטלוג — פרי מחקר המתעד את חייו הסוערים והדרמטיים, את יצירתו ואת הגותו של שץ. מ– 28 בינואר תוצג בבית האמנים, ירושלים, תערוכה רטרוספקטיווית 1978 ), בנו של בוריס — צייר, פסל ומעצב גרפי, _ לבצלאל שץ ( 1912 אשר תרם תרומה חשובה לפיתוח האמנות הדקורטיווית הישראלית.
עוד > > >

 

שמש עולה, ירח נמס אמנות עכשווית ביפן
יצירות מאת אמנים יפנים בולטים בני דורות שונים העוסקים הן באוניוורסלי הן במאפייני החברה היפנית המודרנית. העבודות נעות בין הממד האישי והפרטי לבין ביקורת חברתית, הנמתחת — לעתים בהומור מר–מתוק — באמצעות סמלים תרבותיים, גיבורי ילדות וגיבורי אנימה ומנגה. רבות מעבודות הפיסול, ציור, צילום, מיצב, וידאו ועבודות תלויות–מקום שוברות את הגבולות בין סוגות שונות ומבטלות את ההיררכיה בין אמנות גבוהה לנמוכה. בעבודות משמשים יחדיו אלמנטים מן התרבות הפופולרית המערבית והיפנית ומיצירות–מופת יפניות מסורתיות. לצד העבודות יוצגו הדפסים יפניים מסורתיים שיקיימו מעין דיאלוג פנימי בין המסורתי לחדש. בין 18 האמנים המשתתפים: יושיטומו נארה, נובויושי אראקי, יסומאסה מורימורה, טאבאימו, יושיהירו סודה וצ'יהו אושימה.
עוד > > > 

 

מרומא לירושלים : פאר כתבי – היד העבריים של ספריית הוותיקן
ארבעה כתבי – יד מצוירים מן הנדירים והחשובים שבאוסף ספריית הוותיקן מוצגים בפעם הראשונה בארץ . הידוע שבהם הוא כתב – היד ממשנה תורה — חיבורו המונומנטלי של הרמב "ם , ) 1204 1138) גדול חכמי ישראל מימי – הביניים . האיור העשיר בכתב – היד מבטא הן את הערצת בני הדור למחבר הספר ולתוכנו הן את היופי והפאר , שהיו מסממני הזמן . כתב – יד דומה בפאר איוריו מאותה תקופה , הוא חיבור הלכתי חשוב אף הוא , ה ארבעה טורים לר ' יעקב בן אשר . בסגנון ציור ראליסטי , ברוח הרנסאנס , שני כתבי – היד מן המאה ה – 15 בצפון איטליה שופכים אור על דרך פעולתם של מוסדות יהודיים כגון בית – דין , חדר לימוד ובית – מטבחיים וכן על שמחת חתונה , חגיגת חג הפורים וחג הסוכות . ספר תנ "ך ששרד בשלמותו וספר תהילים , שניהם בני המאה ה – , 13 מייצגים קבוצת כתבי – יד מהמוקדמים ששרדו עד ימינו . הם מעוטרים ברוח תקופתם באיורים זעירים של גרוטסקות , בעלי – חיים דמיוניים ואמיתיים ודרקונים , משולבים בתוך מסגרות עשירות בצבעים ובתוספת זהב . כתבי – היד מוצגים כחלק מן הסדרה "יצירות מופת בנות – אלמוות " — מחווה לכבוד חגיגות ה – 40 של מוזיאון ישראל . 

 

חומר למחשבה : עיצוב מוצר עכשווי מבריטניה
לונדון נחשבת היום כור היתוך למעצבים צעירים , אפילו יותר ממילנו וניו – יורק . התערוכה מסבה את תשומת – הלב לקריאה ההולכת וגוברת לגישה ביקורתית יותר בתחום העיצוב , וזו באה לידי ביטוי בדרכים שונות בשני חלקי התערוכה : "מציאה /עשייה /חשיבה : עבודת הסטודיו 'אינדסטריאל פסיליטי ' " , חלק המייצג את עבודת המעצב התעשייתי סם הכט והאדריכלית קים קולין ; ; והחלק האחר — "פופ – נואר : עבודות עיצוב ביקורתי — בחירתם של אנתוני דאן ופיונה רייבי " . המוצגים נעים ממוצרים שהופקו בתחומים הקיימים של המסחר והעסקים ועד רעיונות המייצגים התרחקות קיצונית מהעיצוב הקיים ואולי מבשרים על העתיד שבו צרכנים ימאסו בעיצוב לשמו וידרשו משהו ממשי יותר התואם את צורכיהם ואת הפחדים האמיתיים שלהם . עוד > > >

 

פרנסיס אליס :
בביקוריו האחרונים בישראל יצר האמן פרנסיס אליס מיצג — הוא הלך לאורך הגבול של ירושלים , כפי ששורטט על – ידי משה דיין ב – , 1948 ובידיו דלי דולף של צבע ירוק . . מיצג זה — סיור רגלי כאקט פואטי /פוליטי , כמותו ביצע אליס פעמים רבות בעבר בכל מיני מקומות — תועד בסרט שיוקרן בתערוכה . ראיונות שהאמן ערך בהקשר זה עם אישים שונים , ישראלים ופלשתינאים , יהיו פס – הקול של הסרט . התערוכה מוצגת במוזיאון במסגרת תכנית קרן לינדי ואד ברגמן לאמנים – אורחים .

 

 יופי של ספר
ספרים הם היסוד לתרבות , לאמנות , לשפה ולהיסטוריה זה אלפיים שנה . התערוכה פותחת צוהר ליופי , לקסם , לדמיון , לחשיבות ולהנאה שבספר , ועורכת היכרות עם המגוון העצום של הספרים — מספרים עתיקים בני 700 שנה ועד לספרים שיצאו זה עתה ממכבש הדפוס — ספרים נדירים , ספרי – אמן על צורותיהם השונות , ספרים שהם אובייקטים פיסוליים , ספרי קודש וספרי ילדות הקושרים אותנו לזיכרונות ולחוויות שהם חלק בלתי נפרד מחיינו . הספר וחוויית הקריאה בו יוצגו בציור , בצילום , בפיסול , ובסביבות פעילות המזמינות את הקהל להשתתף . בתערוכה פינות קריאה לילדים ולמבוגרים , שבהן יכול המבקר לדפדף ולהכיר ספרים ישנים וחדשים ליד שולחן העבודה , בבית הקפה , על צג המחשב ואפילו בקרון רכבת .
לסיור הווירטואלי בתערוכה

 

מוצגים מיוחדים - מקצה העולם ועד קצהו מאוסף לג'ואה
מדלן לג'ואה ובעלה ארתור היו אספנים נלהבים של אמנות המאה ה-20 וניהלו יחד את גלריה שאלט בניו-יורק בשנים.1976 1954 מדלן הורישה את האוסף שלה, ובו יותר מ 300 יצירות אמנות, למוזיאון ישראל. באוסף מיוצגות תרבויות רחוקות זו מזו היסטורית וגאוגרפית; יש בו יצירות עתיקות - אמנות ציקלדית, אמנות פרה-קולומביאנית, אמנות פרואנית קולוניאלית, אמנות אפריקה ואוקיאניה - וגם יצירות המשתייכות לזרמים קונסטרוקטיוויסטיים במאה ה-20. המיוחד באוסף, והדבר מודגש היטב בתצוגה, הוא החיבור המעניין והדמיון הוויזואלי המגשרים על המרחק והופכים את האוסף האקלקטי לחטיבה אחת.

 

קאמרה סאקרה : הנוף כחוויה רוחנית
התערוכה היא סקירה של צילום נוף מ – 1839 ועד היום , המתמקדת בעבודות צלמים שהתעניינו לא רק בייצוגו הפיזי של הנוף , אלא גם בכוח ובמסתורין שבטבע ובהתמזגות בו כחוויה רוחנית . טווח החוויות נע בין פנייה לתכונותיו המיתיות והמאגיות של הטבע מנקודת השקפה מיסטית ופולחנית ועד להערצה עכשווית של הטבע מן ההיבט של דאגה לסביבה . רוב העבודות מאוסף המוזיאון , ורק מקצתן הושאלו מאוסף ז 'ראר לוי בפריז ומאוסף גרי סוקול בסן – פרנסיסקו
עוד >>>

 

דמדומים : על יופי סמוי באמנות עכשווית
לאורך ההיסטוריה המודרנית של האמנות המערבית פנו אמנים רבים אל המופשט נטול האובייקט , אל האי – גשמיות והעדר הצורה כדי לתפוס היבטים של האינסופי . תערוכה זו מנסה לחקור את הדרכים שבהן האמנים המשתתפים משקפים את רעיון החסר , הרִיק או הצמצום , כדי להשיג את הלא – גשמי והבלתי – מוחשי , , ולפיכך — הנשגב . העבודות המוצגות הן ברובן מאוסף המוזיאון וכוללות רכישות חדשות כגון : "אופק הפעולה שלך " מאת אולאפור אליאסון , "ויה דולורוזה " מאת מרק וולינג 'ר ו "גולשים מס ' " 6 מאת קתרין אופי .
עוד >>>

 

וילסון את וילסון בארץ – הקודש תצלומי – עומק ותחריטים מ – 1882
שני וילסונים — צ 'רלס הבריטי ואדוארד האמריקני — נפגשים בפעם הראשונה בבית טיכו . התחריטים בספרו של צ 'רלס וילסון "ארץ – ישראל הציורית " ראו אור באנגליה ב – . 1882 תצלומי – העומק של אדוארד וילסון התפרסמו בארה "ב אף הם ב – . 1882 משני צדי האוקיאנוס ומבלי שנפגשו מעולם , השניים מתארים לעתים את אותם מקומות בארץ – הקודש במאה ה – 19 באמצעות תצלומים ותחריטים , המופיעים בתערוכה זה לצד זה . העבודות מאוסף דן כירם , ירושלים

 

יופי וקדושה: יצירות-מופת מכל הזמנים
במרכזית שבסדרת תערוכות "היופי והקדושה", המתפרסת על-פני שלושה אולמות, מוצג מבחר מיצירות-המופת החשובות ביותר באוספי המוזיאון לתחומיהם. היצירות מוצגות בהקשרים שבהם לא הוצגו מעולם, כסוג של הרהור חזותי על מושגי הקדושה והיופי. בין החפצים הללו, שכל אחד מהם הוא בעל חשיבות אמנותית והיסטורית יוצאת מן הכלל, נוצרים מפגשים מפתיעים ומעוררי מחשבה. התערוכה מדגישה את עושרם הרב של אוספי המוזיאון ואת יכולתם להציע קשת רחבה של סוגי שיח ויחסי-גומלין בין יצירות, תחומים ותקופות.
עוד >>>

 

 אוצרות חדשים: מבחר מאוסף האגף לאמנות יהודית ולאתנוגרפיה
בתערוכה מבחר חפצים שהגיעו למוזיאון זה לא כבר, מקצתם ניתנו למוזיאון בהשאלה ארוכת-טווח. כל אחת משכיות החמדה האלה מייצגת היבט אחר, והצגתן יחדיו מגלה למבקר את העושר ואת הרבגוניות של עולם האמנות היהודי. כאמור, החפצים מגוונים - "הגדת נירנברג הראשונה", כתב יד מצויר מן המאה ה-15, מגילת אסתר, פרוכת, רימונים לתורה, עיטור ראש, תכשיטים ועוד; הם בני תקופות שונות - מאז המאה ה-1 ועד למאה ה-20, ומקורם בקהילות יהודיות ממזרח וממערב. כמו-כן יוצגו חפצים מתוך אוסף נדיר של עבודות בצלאל מן השנים-1906 1929, ובו שטיחים בשלל צבעים, כלי כסף ונחושת ולוחיות עץ המעוטרות בתמונות מחיי החלוצים בארץ
.
עוד >>>

 

בעין המתבונן: אידאל היופי האנושי בתרבויות אמריקה ואפריקה
אידאל היופי משתנה מתרבות לתרבות.
באפריקה ובאמריקה שינויים בצורת הגוף
נחשבים יפים ומרוממים את גוף האדם ממצבו הטבעי אל עולם נשגב. אמנות הגוף, ובה צביעת הגוף, קעקוע, ניקוב, צילוק, עיצוב הגולגולת ושיוף שיניים, מרכזית בטקסים רבים. קישוטי הגוף מעידים על אמונתו הדתית של האדם וגם קשורים למעמדו החברתי, מציגים את הישגיו, את זיכרונותיו, את מאוויו ואת סיפור חייו. האמנות המוצגת בתערוכה מדגימה תפיסות שונות של יופי ומסורות של שינויי גוף משתי יבשות רחוקות זו מזו ומשתרעת על פני תקופה ארוכה מ-1300 לפני הספירה ועד למאה ה-20
.
עוד >>>

 

אורים: ייצוגי אור ביצירות אמנות
בעקבות פרויקט עדי
תערוכה זו, שבמרכזה יצירות האמנים שעלו
לשלב הגמר בתחרות קרן עדי להבעה יהודית באמנות ובעיצוב לשנת תשס"ג, בוחנת את מושג האור ואת ייצוגיו השונים. העבודות בתערוכה מתמודדות כל אחת בדרכה עם האור כמהות - לא רק כתאורה אלא כיסוד עצמאי בעל תכונות סמליות, רגשיות ורוחניות.
יש בה עבודות המשתמשות באור כ'חומר' ממש וכחלק אינטגרלי מן היצירה ואחרות הנותנות לאור ביטוי ייצוגי בציור, בפיסול ובצילום.
עוד >>>

 

בגוף וברוח תיאורי קדושים באמנות אירופה
היצירות שיוצגו בתערוכה מתארות כולן סצנות נבחרות מן הברית החדשה ומחיי הקדושים הנוצרים . התערוכה תכלול מגוון ציורים ורישומים מאמנות איטליה וספרד ופיסול צרפתי , ותחשוף היבטים של איסוף ושל מחקר במחלקה לאמנות אירופה . במרכז התערוכה תרומה שהתקבלה זה לא כבר במוזיאון - ציור רב - חשיבות מ- 1618 של אבי הבארוק הספרדי ג 'וזפה דה - ריברה , "ייסורי ברתולומאו הקדוש "
עוד >>>

 

רוח המקום והזמן : סיפורו של מוזיאון רוקפלר
את מוזיאון רוקפלר תכנן בשנות ה – 30 של המאה הקודמת האדריכל הבריטי הנודע אוסטין סנט ברב הריסון . התערוכה מביאה את סיפורו המיוחד של המוזיאון , שהריסון השכיל להפגיש בו את המזרח עם המערב . בתצלומים נדירים מתועד המוזיאון מראשיתו ועד היום , ומוצג גם הדגם המקורי שעיצב הריסון
עוד >>>

 

ביאנלה לרישום : אביבה אורי
התערוכה מתמקדת בתיאורי נוף של אביבה אורי , והיא חלק מביאנלה לרישום שנערך בירושלים בכמה מוקדים . העבודות על נייר מגוונות — מרישומים בעיפרון ועד שימוש בעירוב טכניקות הכוללות עט , דיו , פסטל והדבק . התערוכה מתחקה אחר המשותף לאביבה אורי ולאנה טיכו — נופיה של אורי מלאי – הבעה ומבוססים על רעיון הנוף שבא מתוכה ואלו של אנה טיכו , שבשנותיה האחרונות נהגה אף היא לצייר נופים מזיכרונה , גם הם תבניות נוף מחשבתה שלה .

 

חזון מיכאל - יצירתו של מיכאל סגן כהן ,1999 1976
יצירתו של מיכאל סגן כהן נוגעת ברבדים
השונים של מושג הישראליות ,השפה
העברית והקשר למקורות היהודיים .היא גם
אישית מאוד ומעמידה במרכז את דמותו שלו .
סגן כהן היה מבקר ואיש תולדות האמנות ,
שביצירתו ניכרת היטב היכרותו עם עולם
האמנות העכשווית ,בייחוד האמריקני .שילוב
הממדים המפתיע הזה יוצר גוף עבודה מקורי ,עמוק ורב –משמעות .
התערוכה מקיפה את יצירתו משנות ה 70 –ועד מותו בטרם עת
ב :1999 –העתקות התנ "ך,ציורי הענק של דמויות תנכ "יותואחרות ,
דיוקנים עצמיים ,מפות הארץ וגם ספרי מתווים ואובייקטים שיצר .
הקטלוג מתחקה אחר מקורות יצירתו של סגן כהן ,מנתח את עיסוקו
בטקסט התנכ "יואת התעניינותו בקשר שבין מילה לדימוי .

 

פאר יפן הקיסרית - יצירות מופת מאוסף חלילי
יופי מרהיב ומלאכת אמנות שאין שני לה מאפיינים את 80 היצירות המוצגות בתערוכה, שניתנו בהשאלה מאוסף חלילי, לונדון. היצירות, מעשה ידי רבי-אמנים יפנים שפעלו בתקופת מייג'י (1912-1868), כוללות דמויות ברונזה בגודל טבעי משובצות כסף וזהב, אגרטלי אמייל מעוטרים ועבודות לכה מעודנות באיכות גבוהה ביותר, שלא נראתה כמוה לא לפני תקופה זו ולא לאחריה. הן נוצרו בפרק הזמן המהפכני של ראשית ימי העידן המודרני ביפן לקהל המערבי שביקש לעצמו אקזוטיקה יפנית. אולם ספרטוס. דפדפת בעברית ובאנגלית
עוד >>>

 

עיר התענוגות - שחקנים ונערות שעשועים באמנות יפן
מן המאה ה17- רווח ביפן סגנון אוקיו-א, שפירושו "תמונות מן העולם המרחף". התמונות תיעדו את עולם הזוהר של נערות שעשועים ושחקני קאבוקי. בתערוכה 50 ציורים והדפסים המאפשרים הצצה לעולם התענוגות ברובע יושיווארה בעיר הבירה אדו שביפן, כשהנאה ושעשוע נקנו בכסף. היצירות מאוסף יעקב פינס, ירושלים, שניתן במתנה למוזיאון בשנת 2001. אולם טריקסי וסרג' לנדו ואולם אלברט ומימי פילצר, הבניין לאמנות המאה ה20- ע"ש נתן קמינגס.
עוד >>>

 


  חשיפה - רכישות חדשות בצילום

מבחר יצירות צילום שנוספו לאוסף המוזיאון בשנתיים האחרונות, המשתרעות על פני תקופה ארוכה – מן המאה ה19- ועד לצילום עכשווי – ומייצגות צילום ישראלי ובינלאומי כאחד. אולם רנה (פיש) ורוברט לוין, אולם הנרי ר' קראביס ורעייתו, הבניין לאמנות המאה ה20- ע"ש נתן קמינגס


  
פיוז'ן:עיצוב +אדריכלות חוצי גבולות ביפן
התערוכה חושפת את העושר של העיצוב היפני העכשווי ,שנע בין הרובוטים של חברת 'סוני'דרך המוצרים הביתיים של 'מוג'י'ועד ליצירות אוונגרד , המקיפות קשת רחבה של תחומים ? אדריכלות ,עיצוב המוצר ,עיצוב אינטראקטיווי ,רהיטים ,יצירות וידאו וסרטי הנפשה ,אופנה ועיצוב טקסטיל . מוצגות בה עבודות של כוכבי על מהדור המוכר יותר - איסי מיאקי ,טואו איטו וריקו סודו - ויצירות של אמנים בראשית דרכם - קוסוקה טסומורה, טוקוגין יושיאוקה, סטודיו באו-ואו ו'מיקאן'.
עוד >>>


  
פנים רבות להנרי מור
השישית בסדרת התערוכות 'מבטעל האוסף 'של המחלקה לאמנות מודרנית מוקדשת לפסל הבריטי הנרי מור ? (1986-1898)מהחשובים והאהובים בפסלי המאה ה .20 מוצגים בה פסלים גדולי ממדים ,פסלי הכנה , רישומים ,הדפסים וספרים מאוירים ? רובם נתרמו למוזיאון זה עתה מעיזבונה של שרלוט ברגמן .העבודות כולן מתמקדות בתמות המרכזיות בעבודתו של הפסל ,ובהן הדמות השוכבת ,האם והילד ורשמיו ממלחמת העולם השנייה .האוסף מדגים את המיזוג שיצר מור בין הדמות האנושית לבין הטבע ואת יכולתו לתאר מצבי נפש ורגשות תיאור עמוק ומדויק . אולם רנה (פיש) ורוברט לוין ,אולם קרן הילדגרד וסימון רוטשילד (שווייץ), הבניין לאמנות המאה ה 20 ע "שנתן קמינגס ;קטלוג בעברית ובאנגלית

  
להתחיל מחדש :מרובין ועד ארוך
על רקע תערוכות 'העונה הרוסית' מעניין לראות את האופן שבו אמנים ישראלים הטמיעו בעבודתם היבטים של זרמי אמנות מודרנית אירופית כדי ליצור סגנון מקומי מיוחד .ביצירות מאוסף המוזיאון ,מאת ראובן רובין , נחום גוטמן ,ישראל פלדי ,ציונה תג'ר ואריה ארוך ,מהדהדים הפרימיטיוויזם , הקונסטרוקטיוויזם והקוביזם .אולמות יהודה והילדה מרצבכר לאמנות ישראלית

  
יחיד ומיוחד :חשיפה ראשונה של המטבע החשוב בעולם
במרכז התערוכה מטבע יחידאי מכסף ,שנטבע בעיר אטנה שבסיציליה
באמצעה מאה ה-5 לפני הספירה .המטבע נחשב אחד מהישגיה המופלאים של אמנות יוון הקדומה ,ולא רק בגלל היותו יצירת-מופת אמנותית ,כי אם גם משום שמשתקפים בו פרקים חשובים בתולדות המושבה היוונית בסיציליה , ומגולמת בו איקונוגרפיה מעניינת ומורכבת .המטבע מאטנה נתרם לספרייה המלכותית בבריסל בשנת ,1899 ושם התאפשר רק לחוקרים מעטים לבחון אותו .הצגת המטבע במוזיאון ישראל היא אפוא חשיפתו הראשונה לציבור . לצד ומוצגים עוד מטבעות ,המיוחסים אף הם לאמן שיצר אותו .

 
מנעמי תורכיה :אוצרות מארץ הסולטאנים והמלכים
במשך כ 400 שנה ,מן המאה ה 15 ועד למאה ה ,19 היה ארמון טופקאפי שבאיסטנבול מרכז השלטון של אחת האימפריות המפוארות בעולם .ברוב הדר חיו הסולטאנים בארמון ,ואוצרות רבים נאספו בו לאורך מאות שנות שלטונם .בתערוכה מוצג קמצוץ משכיות חמדה אלה :תכשיטים ,פריטי לבוש ,כלי נשק וכלי אוכל ,כולם משובצים בזהב ובאבנים יקרות .גם האוהלים המרהיבים ,שבהם התגוררו הסולטאנים כל אימת שיצאו מן הארמון ,מוצגים בתערוכה .החפצים מושאלים ממוזיאון ארמון טופקאפי ,מהמוזיאון לאמנות תורכית ואסלאמית ומן המוזיאון הצבאי .ביתן וייסבורד לתצוגות מתחלפות ; קטלוג בעברית ובאנגלית


ספורט
האולימפיאדה שמתקיימת השנה ביוון ''אתונה 2004'' היא הזדמנות מצוינת למבט ייחודי על ספורט ואמנות .כבר בימי קדם היטיבו היוונים לתאר את גוף האתלט ואת אירועי הספורט באמנות .ספורט משקף את המצב האנושי על כל גווניו :אושר וייאוש ,גאווה ותהילה ,אכזבה ואלימות , הפסד וניצחון .בתערוכה יושם דגש על הייצוג של כל אלה באמנות ויהיו בה גם חפצים מאוספי המוזיאון ,עבודות שיצרו אמנים ישראלים במיוחד לתערוכה ,תצלומים ,סרטים ,מיצבים וסביבות פעילות
עוד >>>

 
תקוות גדולות :אמנות האוונגרד הרוסי
תערוכת ציורים ורישומים שנעשו ברוסיה בארבעת העשורים הראשונים של המאה ה-20 ואלה נחשבים לימי הזוהר של האוונגרד הרוסי ,ששילב את מאפייני הזרמים החדשים באמנות האירופית ,פוביזם ,קוביזם ,פוטוריזם ואורפיזם עם אמנות עממית מקומית ליצירת שפת אמנות חדשה שהובילה להפשטה .בתערוכה יצירות מפורסמות שנעשו לפני מלחמת העולם הראשונה ,עבודות מימי המהפכה הבולשוויקית וכאלה המייצגות את הדעיכה האמנותית שבאה בעקבותיה .מאת קזימיר מאלביץ ',נטליה גונצ 'רובה,מיכאיל לריונוב ,ולדימיר טטלין ,נתן אלטמן ועוד .השאלת הגלריה הלאומית טרטיאקוב ,מוסקווה ואוספים ציבוריים ופרטיים בארץ .אולם ספרטוס . מדריך קולי לתערוכה חינם בביתן הכניסה הדרכה (מ-16.3) ;ג '17:00, ו' 12:00

עד 10.7| חלונות אדומים :כרזות תעמולה סובייטיות מוקדמות
לפני כעשור קיבל מוזיאון ישראל ממריל ברמן מניו-יורק אוסף ובו כ-600 כרזות שנעשו על-ידי 'רוסטה',סוכנות הטלגרף הרוסית ,וכונו 'חלונות רוסטה'.בתערוכה יוצגו כרזות מן האוסף ,שנעשו בין ספטמבר 1920 לאוקטובר 1921. הכרזות הודפסו על נייר עיתון זול והוכנו בעזרת שבלונות , היו בהן איורים נועזים מלווים בחריזה קצבית ,כתובה ברובה בידי המשורר הפוטוריסטי ולדימיר מיאקובסקי ,והן שיקפו את האווירה הסוערת בימיה הראשונים של רוסיה הסובייטית בהנהגתו של לנין .זהו הגדול באוספים של כרזות רוסטה במוזיאון שמחוץ לגבולות רוסיה.

עד 7.8| אדום בשחור ­לבן: צילום בברית -המועצות
מאוסף בורודולין יצירות של צלמים רוסים המתעדות את תקופת ההתבססות של השלטון הקומוניסטי ,את ימי מלחמת העולם השנייה ואת תנופת הבנייה שלאחריה . רוב הצלמים עובדי הממסד או סוכנויות צילום רוסיות ובעבודותיהם ניכרת השפעתו הישירה והעקיפה של סטלין .התצלומים המוצגים הם כולם מאוסף לב בורודולין ובנו אלכסנדר .האב ,צלם רוסי מפורסם בעצמו ,עלה לארץ בשנות ה-'70 ואת התצלומים אסף עוד ברוסיה .את היצירות בחר בקפידה , ובדיעבד מעניין היה לגלות שרובן נקלטו מבעד לעדשת מצלמתם של צלמים
עוד >>>

להבדיל :על נוצרים ,על יהודים ועל מגדלי בשמים
מגדלי בשמים המשמשים בטקס ההבדלה לאחר צאת השבת הם על-פי- רוב חפצים מהודרים .במרכז תערוכה זו מוצגים מגדלים ויוצאי-דופן - כולם נוצרו במאה ה 18 בעיר שווביש גמינד שבדרום גרמניה. ידועים רק 8 כאלה באוספים ברחבי העולם-7 מהם מוצגים כאן יחדיו .ייחודם בטכניקה המשלבת בעבודת הפיליגרן אבני זכוכית ולוחיות אמייל מעוטרות בסצנות מן התנ''ך.סיפור המגדלים מלמד על הקשר של יהודי דרום גרמניה לצורפים המקומיים - נוצרים וקתולים - ועל קשריהם עם יהודי גליציה המרוחקת .במבט קרוב -יאן ראוכוורגר :עבודות מ 1979 ועד 2003
האמנות של יאן ראוכוורגר משלבת בעוצמה צבע חושני עם אור ואיכויות ציור .במבט ראשון היצירות נראות פשוטות ושוות לכל נפש אבל מבט מעמיק יותר חושף בהן שכבות עמוקות מאוד וברורות פחות .אלה באות לידי ביטוי באמצעים ציוריים המשקפים תובנות פסיכולוגיות ,מתחים וקונפליקטים .את עבודתו מאפיין שימוש באור ,בקצב ובקומפוזיציה ,שינוי בגודל ובקנה מידה ; הרכיבים הללו נעשים מעין מילון ליצירות האמן ,ואולם למתבונן נשאר גם הרבה מקום לפרשנות משלו .ראוכוורגר נולד ב-1942בתורכמניסתאן (ברית המועצות לשעבר) ועלה ארצה ב-1973 וזו לו תערוכה מקיפה ראשונה ובה מעל 100 יצירות בצבעי שמן ,בפסטל ובצבעי מים מ 25 השנים האחרונות .אולם אילה זקס ­אברמוב לאמנות ישראלית


סיפור מסגרת
האם מסגרת יכולה להיחשב יצירת אמנות ?
בניסיון לענות על השאלה האסתטית הזאת
יוצג מבחר נדיר של מסגרות מפוארות לציורים,
למיניאטורות ולמראות ,המתוארכות מן המאה
ה 16 ועד המאה ה ,20 רובן מאוסף מוזיאון
ישראל .הגלריה ע"שדלה ופרד ש 'וורמס


ערבסקות :אמנות אסלאמית מאוסף מוזיאון ישראל
חפצי מותרות ובהם תכשיטים ,מנורות ,כלי קטורת ואביזרי קישוט עשויים
כולם מארצות המזרח התיכון ,מן המאה ה 9? קרמיקה ,מתכת ומשי ברוקד
ועד למאה ה .17 אולם אמנות האסלאם ע"שאיוב רבנו

  
חללים נזילים :עבודות דיגיטליות של יוצרים ישראלים
התערוכה מעמידה יחדיו עבודות דיגיטליות מאת
דניאל רוזין ,תרצה אבן ,עמית פיטרו ועבודה
משותפת של ענבר ברק ורות רון .היא משקפת
מגמה הולכת ומתרחבת של צעירים ישראלים המטביעים את חותמם בזירה הבינלאומית של
ה 'מדיה החדשה' עבודות החוצות את הגבולות
שבין אמנות , טכנולוגיה ועיצוב .המעורבות של
המבקר ביצירות הופכת אותו לשחקן על הבימה האלקטרונית ומספקת לו נקודת מבט רעננה .
ביתן פלבסקי לעיצוב
עוד >>>


זמן הווה 7
השביעית בסדרת התערוכות מאוסף האמנות העכשווית של המוזיאון תתמקד במערכת הקשרים שבין דימויים ,הנבנים באמצעות השתקפויות , דרך משחק של נגטיב ­פוזיטיב,אורות וצללים ,אפלה ובהירות .בתערוכה עבודות שנרכשו בשנה האחרונה מאת האמנים ורה לוטר ,סטפן בלקנהול , דומיניק גונזאלס ­פורסטר,סטיבן דין ,ריצ 'רדפרינס ,דגלאס גורדון וטרסיטה פרננדז .אולמות יהודית ומיכאל שטיינהרדט ,הלן וג 'קנאש ,שילה ונחום גלבר , מורין ומרשל קוגן ,הבניין לאמנות המאה ה 20 -ע "ש נתן קמינגס

  
רכישות חדשות :מאן ריי ,מירו ,ארנסט ופולוק
4 יצירות מעולות קיבלה זה לא כבר המחלקה לאמנות מודרנית ,וכל אחת מהן מוסיפה לאוסף ממד שלא יוצג בו עד כה :שני ציורי שמן 'רקדנית ספרדייה' מאת ז'ואן מירו ו ,קומפוזיציה אופקית' מאת ג'קסון פולוק ,פסל של מקס ארנסט 'המלך משחק עם המלכה' וההצרף 'ונוס משוחזרת' מאת מאן ריי .אולם סם ואילה זקס לאמנות מודרנית ,הבניין לאמנות המאה ה ע"ש נתן קמינגס

  
בתיאטרון ירושלים מיתולוגיה ומציאות :אמנות מדבר אבוריג ’ינית עכשווית
מיתולוגיה ומציאות :אמנות מדבר אבוריג'ינית עכשווית
האמנות האבוריג'ינית פרצה את גבולות אוסטרליה ,וברחבי העולם גוברת ההתעניינות בה .בפעם הראשונה בישראל מוצגת תערוכה רחבת -היקף של אמנות אבוריג'ינית עכשווית ;העבודות הצבעוניות שואבות השראה מדימויים מסורתיים עתיקים ,ששימשו במקור למטרות פולחן בציורי גוף ובציורים על חול .בתערוכה כ 80 -ציורים של 27 אמנים מאוסטרליה ,הידועים היום בעולם כולו ,והיא נעשית בשיתוף עם AICE ) חילופיתרבות אוסטרליה - ישראל
תיאטרון ירושלים לאמנויות הבמה

  
היינו כחולמים-זר תערוכות של אמנות ישראלית מוקדמת

עד 19.6| שחורה אני ונאווה :התנ ''ך בתמונות של אבל פן

תערוכת -יחיד מוזיאלית ראשונה בארץ של אחד החשובים שביוצרי הדור הראשון לאמני ישראל .אבל פן (1963-1883) נודע בעולם בעיקר בציורי התנ ''ך שלו ,שהתאפיינו בתיאור חי של גיבורי המקרא כבני המזרח וכאנשים בשר -ודם ,בעלי יצרים ורגשות עזים .התערוכה מציגה את יצירתו מאז היה
פרח -אמנות באודסה ,אחר -כך צייר מצליח בפריז ובארצות -הברית ,ועד שנעשה אחד המורים המובילים בבית -המדרש לאמנות ''בצלאל'' בירושלים . בתערוכה מוצגת גם סדרת הציורים שתיעדה את הפרעות ביהודי רוסיה ב ,1915 -בפעם הראשונה מאז הוצגה לפני 75 שנה בבית הנכות הלאומי ''בצלאל''' באולם מיוחד שנקרא ''חדרנאד הדמעות'' .אולם יהודה והילדה
מרצבכר לאמנות ישראל

עד 7.2 | דם הכלנית וכתם הכרכום :פריחה באמנות ארץ -ישראל
האמנות הישראלית המוקדמת שופעת דימויים של צמחים ופרחים בציורי נוף וגן ,במתווים בוטניים ,בדגמים עיטוריים ,בתיאורי טבע דומם ובדיוקנים . בציורי הפרחים של ראובן רובין ,נחום גוטמן ,אריה לובין ,שמואל חרובי ואחרים יש מאפיינים השאובים מן התרבות העברית והשפעות של ערכי
עבודת האדמה והפרחת השממה .פרחים נוכחים גם בעבודתם של אמנים ישראלים בני -זמננו בהם המבטאים כמיהה לעולם ילדותם התמים ,ובהם
המתבוננים במבט ביקורתי ומתארים מציאות רבת -סתירות שבין לבלוב למלחמה ובין יופי לכליה .התערוכה נוגעת בנושאים האלה ומציצה גם
אל תחומים אחרים :שירה וספרות ילדים ,מחקר בוטני ,גרפיקה ממסדית ואמנות עממית .אולם רנה פיש ורוברט לוין ,אולם קרן הילדגרד וסימון
20 -רוטשילד שווייץ,אולם הנרי ר 'קראביס ורעייתו ,הבניין לאמנות המאה ה ע''ש נתן קמינגס

עד 1.3 | הוי ארצי :חלוצי הצילום בישראל
רוב העבודות בתערוכה לקוחות מאוסף המוזיאון ,והן מהתיעודים המצולמים הראשונים בארץ -ישראל .התצלומים עוקבים אחר ראשית
ההתיישבות היהודית בארץ וקושרים אותה בקשר הדוק לשורשים התנ ''כיים וההיסטוריים לאדמת האבות .ניכר שליחס החלוץ אל הנוף יש חלק חשוב
בעיצוב דמותו .אולם טריקסי וסרג 'לנדו ואולם אלברט ומימי פילצר ,הבניין לאמנות המאה ה 20 -ע''ש נתן קמינגס
עוד >>>


נדקו סולקוב :אמן-אורח
סולקוב ,אמן בולגרי יליד ,1957 ישהה בירושלים כשבועיים וישלב את
עבודותיו בין אוספי מוזיאון ישראל .יצירותיו הן פרי ההשראה שהוא שואב
מהמוצגים בגלריות המוזיאון למיניהן .אולמות המוזיאון


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קונטרול :מיקי קרצמן ודוד ריב - צילום וציור
מאמצע שנות ה-80עובדים יחד הצלם מיקי קרצמן והצייר דוד ריב .קרצמן
מצלם את המציאות המחוספסת ,לפעמים כואבת ,של החיים היום בישראל ובשטחים  ,ותמונותיו הן לריב נקודת מוצא סיפורית ,איקונוגרפית וצורנית .
בתערוכה יוצגו עבודותיהם המשותפות ויצירות עצמאיות של כל אחד מהם בציור ,בצילום ובווידאו . יהודי ההרים
אורחות-חיים ומנהגים בקהילת הקווקז

התערוכה העשירית בסדרת התערוכות על עדות ישראל. בני הקהילה, שמקורותיה במזרח ובצפון אזור הקווקז, החלו לעלות ארצה כבר באמצע המאה ה - 19. עם זה נותרה הקהילה עלומה, ורק בשנים האחרונות עם העליות הגדולות חדרה יותר לתודעת הציבור. בעזרת שחזורי סביבות מגורים, תצלומים וחפצים המוצגים בפעם הראשונה, נחשפים חייה המסורתיים של הקהילה בארצות מוצאה, הערגה לציון, העליות ארצה והחיים כאן.
קטלוג בעברית. 

 

 

 

 

 

 

 

שאגאל בישראל
תערוכה זו מקיפה את עיקר הנושאים שהעסיקו את מרק שאגאל בתקופת פעילותו הרחבה, וכוללת כ- 80 ציורים ועבודות על נייר מתוך האוספים של מוזיאון ישראל, ירושלים, של מוזיאון תל אביב לאמנות ושל אספנים פרטיים בארץ. דגש מיוחד מושם בדימויים הצומחים מתוך המורשת היהודית של האמן וביצירות שקישרו את שאגאל עם ישראל. בעבודות המוצגות רישומים יחידאיים לספרים האוטוביוגרפיים ''פגישה ראשונה'' ו''אורות דולקים'', ואיוריו של שאגאל לתנ''ך. שיתוף הפעולה בין המוזיאונים נועד לחשוף לעיני הקהל את עושר האוספים בארץ.
עוד >>>ויסעו ויחנו :אוסף סוכות מרחבי העולם
בכל שנה יהודים ברחבי העולם בונים לצד בתיהם סוכה דירת ארעי
שהישיבה בה נועדה להזכיר את ימי הנדודים של עם ישראל במדבר .בפעם
הראשונה יוצג תחת קורת גג אחת אוסף מגוון של סוכות שנבנו בקהילות
מזרח ומערב .העמדתן של הסוכות יחד מדגישה את המשותף לכולן וגם את האופי המיוחד לכל אחת ואחת מהן.
עוד > > > 

הרוכב בעבים :אל הסער
באמנות הכנענית אל הסער ,שדמותו מופיעה בפסלים ובתבליטים ,ואפוסים ומיתוסים נתחברו לכבודו בימי קדם ,היה אחד האלים הנערצים בקרב עמי מערב אסיה .לאל זה ,שלהופעתו נלווים שור וסמלים שמימיים ,סגדו גם הכנענים לפני 3500 שנה .בתערוכה מוצגים מצבות ,פסלים ותכשיטים הנושאים את דמותו .

באמנות הכנענית אל הסער ,שדמותו מופיעה בפסלים ובתבליטים ,ואפוסים ומיתוסים נתחברו לכבודו בימי קדם ,היה אחד האלים הנערצים בקרב עמי מערב אסיה .לאל זה ,שלהופעתו נלווים שור וסמלים שמימיים ,סגדו גם הכנענים לפני 3500 שנה .בתערוכה מוצגים מצבות ,פסלים ותכשיטים הנושאים את דמותו .

ציידי הרוחות: אמנות מרכז אפריקה מאוסף לורנס גסמן
במוקד התערוכה יעמוד העל–טבעי באמנות אפריקה וביטוייו בפיסול, במסכות ובחפצי פולחן המשמשים כלי קיבול לחומרים מאגיים ונתפסים כמשכן לרוחות. לורנס גסמן נמשך אל יופיים של החפצים, והאוסף שלו — אשר ליקט במשך 03 שנה — מייצג את המפורסמים שבסמלי אמנות מרכז אפריקה.
אולם טריקסי וסרג' לנדו ואולם אלברט ומימי פילצר, הבניין לאמנות המאה ה–02 ע''ש נתן קמינגס

 

 

סוד ההיכל: בעקבות מגילת המקדש
ניסיון ראשון מסוגו להתחקות אחר סוד קסמו של מוסד המקדש בתולדות עם ישראל ,בעזרת אחת המגילות החשובות ביותר שנתגלו בקומראן :מגילת המקדש .התצוגה עוקבת אחר מוסד המקדש מהמשכן ועד ימינו אלה ,והיא בעלת אופי בינתחומי (ארכאולוגיה,יודאיקה ואמנות ). בין המוצגים הנדירים
שיוצגו לראשונה :מגילת ''ירושלים החדשה'', שרידים מהסטיו המלכותי וכתובת ממקדש הורדוס ,ממצאים מחפירות המקדש השומרוני ועוד . 


התגלות: דמותו של ישו בצילום
בפעם הראשונה מועלית תערוכה הבוחנת את ייצוגו של ישו באמנות הצילום משתי נקודות מוצא. האחת - השפעת אמנויות אחרות על צילום, והאחרת - התפתחותה העצמית של מסורת הצילום ב- 150 השנים האחרונות. הייצוגים המוקדמים של ישו בצילום נושאים מטען דתי צרוף, ואילו הצילום העכשווי חילוני כמעט לחלוטין. בתערוכה 150 עבודות צילום ורובן טרם הוצגו. אחדות מהן נדירות במיוחד, והן לקוחות מאוסף מוזיאון ישראל, מאוספים ציבוריים ומאוספים פרטיים ברחבי העולם.


 

ארון הבגדים היהודי
הלבוש הוא שפה המדברת בחומרים, בצבעים, בצורות ובמרקמים, המשתנים מחברה לחברה ומזמן לזמן. היום יש אפשרויות רבות יותר לבטא טעם אישי באמצעות הבגד, ואילו בתקופות קודמות ייצג הבגד בעיקר השתייכות לקהילה. יהודים התלבשו כמקובל בחברה הסובבת, אך היו גם פריטים אופייניים רק להם. אלה משקפים את חוקי ההלכה ואת כללי הצניעות שגזרו על עצמם היהודים, ובד בבד גם את הגזרות שהטילו השלטונות בארצות השונות. תצוגת הקבע מתחדשת ובה תלבושות ססגוניות מרחבי הפזורה היהודית מן האוסף העשיר של המחלקה לאתנוגרפיה. 


סיפור בחרוזים - קישוטי גוף, קמיעות ופסלים מאפריקה
לחרוזים נודע תמיד חלק חשוב במסורת האמנות של אפריקה, והם שזורים בחפצים מחפצים שונים - במסכות המלכותיות של השבטים קובה ובמלקה ממרכז אפריקה, בכתרים ובכובעים של מלכי יורובה מניגריה, במחוכים טקסיים של שבט דינקה מסודן ובקישוטי הגוף של השבטים מסאי וסמבורו ממזרח אפריקה. אלה רק מקצת מן היצירות בחרוזים המוצגות בתערוכה - כולם מעידות על יצירתיות ומקוריות.


מראות מכאן 2 - אמנות ישראלית מאוספי המוזיאון ועוד
באמצעות נקודות מבט שונות ודרכי התבוננות מגוונות נחקרת השתלשלות הסגנון באמנות בישראל - מתקופת ''בצלאל'', דרך הזיקה למזרח, שאפיינה את שנות ה - 20: המופשט, הלירי של שנות ה- 50: האמנות המושגית של שנות ה- 70: ועד לאמנות האכשווית הצעירה בת-ימינו. 


 

אור ראשון - רוטנברג ואדריכלות תחנות הכוח בשנות ה- 20 וה- 30
סיפורו המרתק ורחב היריעה של פנחס רוטנברג, שבתוך פחות מעשור הפך חזונו הגדול לייצר חשמל בארץ-ישראל למציאות קיימת. רוטנברג העסיק את הטובים שבאדריכלי התקופה ובהם אריך מנדלסון, ריכארד קאופמן ואלכסנדר ברוולד, והם היו לחלוצי האדריכלות המודרנית בארץ-ישראל. בארכיון חברת החשמל בחיפה שמור אוסף נדיר של רישומים וצילומים של תחנות הכוח הראשונות ושל תכניות דיור לעובדי חברת החשמל. נאספו גם רישומים מארכיונים אחרים, וכל אלה יוצגו בפעם הראשונה לקהל הרחב. התערוכה נוטעת את ההישג המדהים של רוטנברג בהקשר הפוליטי, החברתי והתרבותי של התקופה, בארץ-ישראל ובעולם. בשיתוף חברת החשמל. 


מטמורפוזה: גלגולי צורות באמנות ישראלית צעירה
בתערוכה תוצג מגמה של הפשטה באמנות העכשווית המקומית. האמנים דניאל באור, דוד בהר-פרחיה, רותם בלווה ושרון פוליקין יוצרים בטכניקות שונות  צבעי-שמן על בד, תחריטים, מיצבים וצילום  עבודות המתייחסות לחפצים ולנופים מן המציאות; בתהליך האמנותי הם לובשים צורה מופשטת עד שהם נעלמים לתוך היצירה. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תמונות קצרות - אמנות וידאו וצילום
יצירות מאוסף המחלקה לאמנות עכשווית.
בתערוכה גם רכישות חדשות של עבודות מאת האמנים אלפרדו ז'אר, נובויושי אראקי, פול פייפר, מייקל ג'ו, קלי ניפר ואחרים. 

 

אציל בן 6000: ממצא מרתק ממערת-הלוחם
תגלית נדירה של קבורת אציל מן התקופה הכלקוליתית נחשפה במערה במדבר יהודה. האקלים היבש שימר את הנקבר, על התכריך שעטפ, וגם את מנחות הקבורה שנועדו ללוותו לחיים שלאחר המוות. אריגים מדהימים בגודלם ובאיכותם, קשת מפוארת, סכין צור ארוך, מקל הליכתו וסנדליו  כולם מעידים שהיה אדם רםמעלה. הזדמנות ראשונה להציץ לעולם הקדום באמצעות ממצאים אורגניים שכמותם טרם נמצאו בארץ, וטרם הוצגו בה. בשיתוף רשות העתיקות; החפצים מאוסף קמ''ט יהודה ושומרון.
חוברת בעברית ובאנגלית
עוד > > > 


 

מאחד יוצא שלוש: תערוכות עיצוב
שלוש גישות, שכל אחת מהן מציגה אמירה אישית על חפצי יומיום - שני סרטים מאת נועם תורן - ''חפץ לאנשים בודדים'' ו''רהיטים תת-הכרתיים''; כיתת-אמן בגלריה בהדרכתו; ותצוגה קטנה מעבודותיה של אמנית הקרמיקה לידיה זבצקי מהשנים 1970 עד 2001, במלאות שנה לפטירתה. בשיתוף בצלאל, אקדמיה לאמנות ולעיצוב, ירושלים.


 

זה לא צבר, זה גרניום: רפי לביא, עבודות מ- 1950 עד 2002
לרפי לביא השפעה מרחיקת לכת על זירת האמנות הישראלית כאמן, כמורה וכמבקר. בתערוכה רטרוספקטיווית זו כ- 200 יצירות, ובהן ציורים, הדבקים
(קולאז'ים), רישומים וסרטים שיצר במשך 50 שנה. בתערוכה נחשפת זיקתו של לביא למודרניזם ונבדקת תרומתו המיוחדת להתפתחותו של המודרניזם
ושל האוואנגרד בישראל.


 

ערבסקות :אמנות אסלאמית מאוסף מוזיאון ישראל
חפצי מותרות ובהם תכשיטים ,מנורות ,כלי קטורת ואביזרי קישוט עשויים
כולם מארצות המזרח התיכון ,מן המאה ה 9 קרמיקה ,מתכת ומשי ברוקד
ועד למאה ה .17 אולם אמנות האסלאם ע”שאיוב רבנו


 

סיפורי ויג'י: צילומי עיתונות משנות ה- 40
צילומים מאת ארתור פליג, צלם העיתונות המפורסם בכינויו ויג'י - כולם מאוסף הנדריק ברינסון.
ויג'י חי בארה''ב כמהגר, ומעמדו זה חידד את רגישותו לחלשים, למקופחים ולקרבנות של פשע ושל אסונות.


 

שאלה של טעם : אוכל באמנות
ארוחות, פיקניקים ומזון מהיר,פירות, שוקולד ואפילו פילפלים חריפים הם נושאים שמשכו אמנים, וגם סמלים וחומרים שהשתמשו בהם בציור ובפיסול, בספרות ובקולנוע, מאז ימי יוון ורומי ועד לאמנות העכשווית.
אוכל איננו רק צורך קיומי, הוא גם חגיגה לחושים, ובוודאי לחוש הטעם ולחוש הריח, אבל לא פחות חשוב - לחוש הראייה. לא בכדי מוקדשת תשומת-לב רבה לאופן הגשתו, וחשובים גם הצליל שהוא משמיע והתחושה שמעוררת הנגיעה בו בתערוכה אפשר לטעום, להריח, לראות יצירות אמנות ולצפות בקטעי סרטי. יהיו בה גם פינות פעילות, מטבח מלא הפתעות וחלל למיצבים מתחלפים. המיצב הראשון ''אינסטינקט בסיסי'' - של האמן סשה אוקון.
עוד > > > 


 

אורות בהרי האטלס :מנורות חנוכה מאוסף זיידע שולמן
בתערוכה אוסף עשיר של מנורות חנוכה שיוצרו בארצות המגרב - מרוקו, אלג'יריהותוניסיה - בסגנונות שונים. מנורות החנוכה הן רק חלק קטן מהאוסף המפואר של האספן זיידע שולמן ובו חפצי אמנות יהודית מצפון-אפריקה. מר שולמן חי רוב חייו הבוגרים במרוקו ,וגם תיעד את
המורשת התרבותית העשירה של קהילות היהודים בצפון-אפריקה. את האוסף שלו תרם למוזיאון ישראל כבר בשנות ה- 60.


 

חי, צומח, דומם: ציורי-מופת מאירופה
ציורי טבע דומם מעוררים בעת האחרונה עניין מחודש בחקר תולדות האמנות. בתערוכה יצירות פרי מכחולם של אמנים מהמאה ה-71 בהולנד ובאיטליה, ובהם באטרה, דה-הים, ון-ביירן, דולארט ואחרים. בשפה סמלית, לעתים נסתרת, מוצג העולם החומרני המאפיין את צרכני האמנות האירופים בתקופת הבארוק.


 

בראשית היה הקו
ז'ק ליפשיץ -רישומים ופסלים
ז'ק ליפשיץ (1891 - 1973), מגדולי היוצרים במאה ה-20, נולד בליטא ופעל בצרפת ובארה''ב. הוא נמנה עם המנסחים המרכזיים של השפה הקוביסטית בפיסול המודרני והתפרסם אחר-כך בפסלים שביטאו בעוצמה רבה את תגובותיו לאלימות, למלחמה ולשואה. התערוכה פותחת צוהר לתהליכי היצירה של ליפשיץ ולשימוש שהוא עשה ברישום ובפסלי-הכנה עד לגיבושם המלא של הצורות, של הרעיונות ושל נושאי יצירתו. הרישומים בתערוכה בהשאלת בנו של האמן וגלריה מרלבורו, ניו-יורק, והפסלים מאוסף מוזיאון ישראל, מתנת אחיו של האמן.
טקסט עברי מצורף לקטלוג באנגלית.


 

עיצוב איטלקי, 1945 - 2000
100 חפצים מאוסף הטריאנלה במילנו
תערוכה נודדת מאוסף הקבע של הטריאנלה במילנו, העוקבת אחרי התפתחות עיצוב המוצר באיטליה מהימים שלאחר מלחמת העולם השנייה ועד ימינו. השילוב בין האסתטיקה והטכנולוגיה יצר מוצרים שאיכותם ומקוריותם מעמידות את איטליה במקום מרכזי על מפת העיצוב באירופה. בתערוכה מוצגים ''וספה'' ו''למברטה'', מכונת הכתיבה ''ולנטיין'', טלפון ''גרילו'', הכיסא המתנפח, מנורת ''טיציו'' ועוד פריטי עיצוב רבים שהפכו לסמלי תרבות. התערוכה בשיתוף המכון האיטלקי לתרבות, תל–אביב. קטלוג באנגלית ובאיטלקית.


 

אחרי 11 בספטמבר
צילומים מאתר התאומים מאת ג'ואל מיירוביץ'
הצלם האמריקני הנודע ג'ואל מיירוביץ' הוא היחיד שהורשה להיכנס לאזור האסון מ-11 בספטמבר 2001. התמונות הדרמטיות שצילם מתעדות את פעולות ההצלה, את מאמצי החילוץ ואת ההרס שזרעה התקפת הטרור על בנייני מרכז הסחר העולמי בניו-יורק. התערוכה בשיתוף מחלקת המדינה של ארה''ב ומוזיאון העיר ניו-יורק. 


 

שאגאל בישראל
תערוכה זו מקיפה את עיקר הנושאים שהעסיקו את מרק שאגאל בתקופת פעילותו הרחבה, וכוללת כ- 80 ציורים ועבודות על נייר מתוך האוספים של מוזיאון ישראל, ירושלים, של מוזיאון תל אביב לאמנות ושל אספנים פרטיים בארץ. דגש מיוחד מושם בדימויים הצומחים מתוך המורשת היהודית של האמן וביצירות שקישרו את שאגאל עם ישראל. בעבודות המוצגות רישומים יחידאיים לספרים האוטוביוגרפיים ''פגישה ראשונה'' ו''אורות דולקים'', ואיוריו של שאגאל לתנ''ך. שיתוף הפעולה בין המוזיאונים נועד לחשוף לעיני הקהל את עושר האוספים בארץ. עוד > > >  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מורל דרפלר, 1956 - 2001, לזכרו
בפיגוע שהיה בנהריה ב- 9.9.01 האמן מורל דרפלר. עבודותיו הכמעט נבואיות הוצגו פעמים רבות, ואחדות מהן נכללות באוסף המוזיאון. בתערוכה לזכרו מוצג חתך של יצירותיו, ובהן עבודות וידאו. 

 

חילופים
20 אמנים גרמנים וישראלים
אמנים עכשוויים מציגים עבודות ציור ופיסול, צילום, וידאו ומיצבים, במסגרת פרויקט חילופי אמנים, שיזמה, מימנה וארגנה לשכת התרבות של חבל נורדריין-וסטפאלן בגרמניה. עוד תערוכות המשתתפות בפרויקט יוצגו במוזיאון הרצליה לאמנות ובמוזיאונים בערים בון, דורטמונד וקרפלד בגרמניה. הפרויקט כולו הוא פרק בסדרת חילופי אמנים בין מדינות, והראשון שפרץ את גבולות אירופה. התערוכה בנדיבות ידידי מוזיאון ישראל בגרמניה; קרן אלפרד קרופ פון-בולן והאלבך, אסן; מר אינדריך ולדמן, דיסלדורף. לפרויקט סייע האגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ הישראלי.


 

מבט על האוסף: ג'ייקוב אפשטיין
בתערוכה מוצגות כ- 70 מעבודותיו של סר ג'ייקוב אפשטיין (1880—1959), אמן בריטי חלוץ בפיסול, והיא החמישית בסדרת ''מבט על האוסף'' של המחלקה לאמנות מודרנית. מוצגים בה פסלים עשויים ברונזה, שיש וגבס, רובם מתנת עיזבון האמן. התערוכה כוללת פסלי אימהות וילדים, שהם מוטיבים מרכזיים ביצירתו, יצירות-מופת בסגנון ה''וורטיציזם'' ופסלי דיוקן של בני משפחת אפשטיין ושל דמויות בולטות מן התקופה, ובהן אלברט איינשטיין, וינסטון צ'רצ'יל, חיים וייצמן ואחרים.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אמנות על נייר
יצירות–מופת מן המאה ה- 20
בתערוכה יצירות נבחרות של אמנים חשובים המייצגים את הזרמים המרכזיים באמנות המודרנית. הזדמנות נדירה להתרשם ממיטב היצירות על נייר שבאוסף המחלקה לרישומים ולהדפסים שבמוזיאון. מוצגות עבודותיהם של האמנים ארפ, ברנקוזי, שאגאל, דאלי, קנדינסקי, מאטיס, פיקאסו, פולוק ורבים אחרים.

מעט על המבט באמנות אירופה

 
בגד כפל
ינקה שוניברי, אמן ניגרי/בריטי
תערוכת ''אמצע הקריירה'' הראשונה של האמן, שבה שזורות מטפורות מתרבויות אפריקה ואנגליה. במיצבים רבי-הדמיון שלו שוניברי משתמש באריגים צבעוניים אפריקניים-לכאורה ובעבודותיו, הכוללות גם צילומים, פסלים וציורים, הוא בונה דימויים חזותיים של החברה הוויקטוריאנית. במחשבה מעמיקה, בשנינות ובהומור שוניברי חוקר את מורכבויות החברה ואת ההשפעות המעצבות זהות בתרבותנו, ובהן מוצא אתני, מעמד וגזע.


 מראות מכאן

  
ניחוח קפה
קפה טורקי, הפוך, נמס - משקאות העשויים אמנם מאותם פולים, אך ההבדלים ביניהם גדולים. הידעת שמקור המשקה בדרום חצי האי ערב? שתחילת הפצתו לפני כ- 500 שנה? לכל עם שיטות משלו להכנת קפה, וכלי הגשה המבטאים את תרבותו. בתערוכה יוצגו מגוון כלים להכנה ולהגשה של קפה.

מרק טובי: עבודות על נייר

 

מי מפחד מאמנות עכשווית?
תערוכה המתמקדת בנושאים העיקריים המעסיקים אמנים בני-זמננו בעשור האחרון, כגון העניין המחודש בגוף האדם, השימוש הרווח בצילום ובווידאו כמדיום באמנות והבדיקה המחודשת של הגבולות המפרידים בין האמנות לחיים. כדי להפוך את שדה האמנות העכשווית נגיש יותר לציבור הרחב, התערוכה מלווה בשיחי גלריה ובדיונים סביב השאלה איך להבין ולחוות אמנות עכשווית.
חוברת בעברית.

  
שביר וקיים
זכוכית עתיקה וחדשה במוזיאון ישראל
באוספי מוזיאון ישראל שמורים מאות חפצי זכוכית עתיקים ונדירים המשקפים שלושת אלפי שנה של ייצור זכוכית באזור הזה של העולם. חפצי מופת מן האוסף הזה מוצגים בתערוכה שמשולבים בה גם חפצים מתחום היודאיקה ויצירות אמנות עכשווית ועיצוב מודרני מזכוכית שיש להם זיקה אסתטית לחפצים העתיקים. יצירות מתקופות שונות ומאזורי תרבות רחוקים זה מזה מופגשות כאן לדו-שיח של יופי וקסם. הצופים יכולים ליהנות בתערוכה מן התכונות הייחודיות של הזכוכית - השקיפות הזכה, הצבעוניות המיוחדת לה המאפשרת שילובי גוונים מרהיבים, האפקטים הנולדים מפעולות הזמן החולף על גוני החומר והיותה של הזכוכית ניתנת לעיצובים שונים ומיוחדים.
שני קטלוגים בעברית ובאנגלית על אוסף הזכוכית העתיקה במוזיאון ישראל. 


יושב טוב: עיצוב כיסאות במאה ה- 20


מיכאל גרוס: עבודות מאוחרות

  
 
על המפה

  
ערש הנצרות
המוצגים בתערוכה זו הם בני יותר מאלף שנה, ועם זה קשורה התערוכה קשר אמיץ למציאות בהווה, שכן אירועים שקרו כאן, באזורנו, לפני אלפיים שנה כמעט, עיצבו את תולדותיהן של אירופה וארצות הים התיכון והשפעתם ניכרת עד היום. עוד > > > 

מוצגים מיוחדים

חפצי שנהב מפולינזיה
צלמית אלה מטונגה, קמיע "טיקי" מאיי מרקיז, קישוטי יד מהוואי ואלות טקסיות של בני מאורי מניו–זילנד — חפצי שנהב נדירים ויקרים אלה מסוף המאה ה– 18 וראשית המאה ה– 19 נתרמו באחרונה למחלקה לאמנות אפריקה, אוקיאניה ויבשת אמריקה. חפצי השנהב הם סמל ליוקרה ומעמד באיי פולינזיה. שיני לווייתן מזוהות עם כוחות אלוהיים מן הים ומשמשות אמצעי להידוק קשרי נישואין וקשרים צבאיים. עם זאת, לא נהגו בני פולינזיה לצוד לווייתנים, והפיקו את החומר היקר משיניהם של אלה שנסחפו במקרה אל החוף. רק בסוף המאה ה– 18 החלו ציידי לווייתנים וסוחרים מן המערב לייבא את השנהב לאיים. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תצריבים מן המוח
התצריבים המוצגים בתערוכה נעשו כולם בידי אמנים ישראלים בעקבות מפגש בין עשרה אמנים לעשרה חוקרי מוח שנמשך שלושה ימים באפריל 2004 . שלושה מוסדות היו מעורבים בהגשמתו: המרכז הבינתחומי לחישוביות עצבית באוניברסיטה העברית בירושלים, המחלקה לרישומים ולהדפסים של מוזיאון ישראל, ירושלים וסדנת התחריט בקיבוץ כברי שבגליל המערבי. האמנים המשתתפים: עופר ללוש, יאן ראוכוורגר, הילה לולו לין, אלכס קרמר, נורית דוד, שרון פוליאקין, בלו סימיון פיינרו, יעקב דורצ'ין, לארי אברמסון וגל וינשטיין. 
טיציאן, ונוס מליטה את עיני קופידון, 1565 בקירוב
יצירה אורחת מגלריה בורגזה ברומא
22.7.2006-5.6.2006
אחת מיצירות המופת המאוחרות מאת אמן הרנסנס הוונציאני הנודע טיציאן (טיציאנו וצ'לו) (1486 בקרוב-1576). הציור גדול המידות (118X185 ס"מ) נראות דמויותיהם של ונוס, קופידון ואנטרוס. הציור עוסק בהפכפכותה של האהבה, אך הוא חידתי משהו, והאמן עצמו הגדירו "חיזיון פואטי". 

מרית לסיד עם דמות מתופף ברגליים קרוסות, המאה ה-
19
חפץ זה מפפואה גינאה החדשה הוא מהמעטים שגילף בעץ במאה ה-19 האמן מוטואגה, ונדירה גם האפשרות לייחס יצירה מתקופה זו לאמן מלנזי מסוים. זוהי דוגמה ליצירות-המופת של מוטואגה המעידות כולן על מיומנותו הגבוהה ומציגות דגמים אופייניים לאמנות של אזור מאסים בפפואה גינאה החדשה.

תלבושת ילדים יהודים מצנעא, תימן, שנות ה-40 של המאה ה-20
ארבע מערכות לבוש מסורתיות לילדים, מקור כולן במשפחה אחת, וענק כסף כבד, ממחישים את הדרך שבה נהגו לקשט ילדים בתימן. החפצים היו עשויים מחומרים יקרים כגון קטיפה ותכשיטי כסף מוזהב, והם לא נועדו רק לייפות את הילדים, אלא גם להרחיק "עין הרע" בעושרם הנוצץ. כיוון שלבנים היה ערך רב יותר, הם נחשבו פגיעים יותר ולכן הולבשו בשנותיהם הראשונות כבנות, לתעתע את הגורל.

המונומנט לגתה, 183
הציור מאת קרל גוסטב קארוס מייצג את אחד משיאי הציור הגרמני הרומנטי במחצית הראשונה של המאה ה-19 ומציג מראה נוף קודר ונשגב המופיע כרקע לאנדרטה למשורר והוגה הדעות הגרמני יוהן גתה, שקרא לחיבור בין הטבע לאמנות. השאלת חליפין מהקונסטהלה, המבורג. 

"האנבוק" - תלבושות קוראניות מסורתיות

תצוגה ססגונית של גלימות מרהיבות מעשה ידי המעצבת הקוראנית הנודעת איל סון לי, וכולן מבוססות על צבעים ודגמים מסורתיים.

הבל הבלים, 1650 בקירוב

לצד הסמלים המקובלים בציור מסוג זה המכונה "וניטאס" (הבלים), יש ביצירה המוצגת גם סמלים יהודיים- טלית וסידור -ההופכים אותה לנדירה ומיוחדת. הציור "הבל הבלים", 1677 ), צייר החצר של לואי _ מאת סימון רנר דה-סנט-אנדרה ( 1613 ה- 14 , מושאל למוזיאון בהשאלה ארוכת–טווח ומעשיר את אוסף המחלקה לאמנות אירופה. 

אמנים ומוחים: מבחר עבודות מחאה על נייר מהמאה ה– 20
אמנים רבים בני המאה ה– 20 היו מעורבים בסוגיות חברתיות ופוליטיות. אמנותם שימשה כלי להבעת התלהבות, כעס, כאב ותסכול. בתצוגה נחשפות כמה דוגמאות משפע יצירות שעניינן מחאה מיצירותיהם של פבלו פיקאסו, קתה קולביץ, אדוארד קינהולץ, יאיר גרבוז ואחרים. 

ממצא יחיד במינו: לשוט בים המלח -עוגני עץ עתיקים
שני עוגני עץ של סירות בנות 2000 ו– 2500 שנה והחבלים שחיברו אותם אל כלי השיט נמצאו על חוף ים המלח, ואיכות שימורם מרשימה. בניגוד לדימוי המקובל, ים המלח היה נתיב שיט מסחרי פעיל. הסירות הובילו מלח, אספלט ותוצרת חקלאית בין גדותיו, בדרכן ליעדים ברחבי העולם העתיק. לצד העוגנים מוצגות דוגמאות של הסחורה המיוחדת לאזור. 

מקצה העולם ועד קצהו מבחר מאוסף לג 'ואה

מדלן לג 'ואה ובעלה ארתור היו אספנים נלהבים של אמנות המאה ה – 20 וניהלו יחד את גלריה שאלט בניו – יורק בשנים . 1976 1954 מדלן הורישה את האוסף שלה , ובו יותר מ – 300 יצירות אמנות , למוזיאון ישראל . באוסף מיוצגות תרבויות רחוקות זו מזו היסטורית וגאוגרפית ; יש בו יצירות עתיקות אמנות ציקלדית , אמנות פרה – קולומביאנית , אמנות פרואנית קולוניאלית , , אמנות אפריקה ואוקיאניה — וגם יצירות המשתייכות לזרמים קונסטרוקטיוויסטיים במאה ה – . 20 המיוחד באוסף , והדבר מודגש היטב בתצוגה , הוא החיבור המעניין והדמיון הוויזואלי המגשרים על המרחק והופכים את האוסף האקלקטי לחטיבה אחת . 

הקדושים פטרוס ופאולוס בשער בית – המקדש , 1593
יצירה נדירה זו של הצייר הפלמי אבל גרימר הושאלה מסטודיו מרקו גרסי , ניו – יורק לרגל חגיגות ה – 40 למוזיאון ישראל , והיא מתארת את פנים בית – המקדש בימי פעילותו של ישובירושלים . הציור מתבסס על מתווה מאת הגרפיקאי ההולנדי הנס וריידמן דה – וריס , והוא מעיד כי בעיני היוצרים האירופים נתפס בית – המקדש בירושלים כקתדרלה מערבית מפוארת . 

דוד מנגן בנבל לפני שאול המלך ,1670 בקירוב
ציור עצום ממדים זה מתאר את דוד הצעיר
מנגן בנבל לפני המלך שאול קודר המבע .
הדרמה שבו , הפתוס והמִחבר האלכסוני הם מאפיינים מובהקים של
סגנון הציור בדרום איטליה ובאי מלטה ברבע השלישי של המאה ה – . 17
מתיה פרטי , ) 1699 1613) הצייר האיטלקי שצייר אותו , נודע בכך
שפעל תחת השפעתם העזה של ציוריו של קרווג 'ו . השאלת גלריה
ריצ 'רד ל ' פייגין , ניו – יורק . 

המסתורין של אלות הגורל צמד פסלים משלהי המאה ה – 16
שני פסלי שיש נדירים המיוחסים לפסל האיטלקי בן המאה ה – 16 פרנצ 'סקו דה – סנגלו , שהיה בן חוגו של מיכלאנג 'לו . שתי אלות הגורל (מתוך שלוש ) ) — אטרופוס ולקזיס — המוצגות בישראל בפעם הראשונה , הן דוגמה לסוגת פיסול אקספרסיווי ברומא בשלהי המאה ה – . 16 השאלה ארוכת – טווח מאוסף חוזה מוגרבי , ניו – יורק . 

המסך עולה רישומי תלבושות ותפאורות

אמנויות הבמה גייסו את האמנות הפלסטית לשירותן כדי להלביש את השחקנים ואת הרקדנים במיטב המחלצות — גם לשוות להם זהות שונה ואותנטית וגם להדר אותם ולפארם . עיצוב הבמה נועד ליצור לדמויות סביבה שתעזור לקהל הצופים להיטיב להבין את העלילה ולמקמה במקום ובזמן ההתרחשות . בתצוגה מתווים שהכינו אמנים ידועים , ובהם לאון באקסט , ז 'ורז ' בראק , מאיר אקסלרוד ואחרים . 

גיבורה מהתנך

מאת הגלריה הלאומית של קנדה , אוטווה
ציור – מופת זה של רמברנדט עורר פולמוס מחקרי רחב ומרתק . מוצגת בו אישה צעירה המכינה עצמה למפגש הרה – גורל . מי היא ? האם בת – שבע אהובתו של דוד המלך או שמא אסתר טרם פגישתה עם אחשוורוש ? הציור מדגים את יכולתו היוצאת – דופן של רמברנדט , שיצר אותה כשהוא רק בן . 
 

פסל זוג מאת מוזיאון מטרופוליטן לאמנות

הפסל , שהוצב במבנה קבורה מצרי קדום , מציג את איש המנהל הבכיר דמדג 'י ולצדו רעייתו חנותסן , שחיו בימי הממלכה הקדומה של מצרים , תקופתן של הפירמידות הגדולות 2450) לפני הספירה בקירוב ) . 

מצבת ג 'וסטיניאני מאת המוזיאון הלאומי בברלין

מצבת קבורה משיש ועליה אחד התיאורים היפים ביותר של נערה מיוון הקלסית . המצבה גולפה באי פארוס בשנת 460 לפני הספירה בקירוב . 

מה חדש באמנות מודרנית?

תצוגה חדשה המעלה יצירות-מופת של אמנות הפופ, מקצתן השאלה ארוכת-טווח מאת חוזה מוגרבי, ניו-יורק, ובהן עבודות מאת אנדי וורהול, טום וסלמן, ג'יימס רוזנקוויסט, רוי ליכטנשטיין, לארי ריוורס, מריסול וג'ורג סיגל. יוצגו גם שתי יצירות שנוספו בזמן האחרון לאוסף: "ציפור" (1960) מאת ז,אן מירו וציור פוביסטי מאת אתון פריז, מתנת רנה ומריאן לאנג, ציריך. 

אנרי רוסו - דיוקן מר איקס
הצייר הצרפתי אנרי רוסו (שנודע בשם "קצין
המכס רוסו") הוא הידוע שבציירי הזרם
הנאיווי. "דיוקן מר איקס (פייר לוטי)", 1905-06, הוא תיאור בעל עוצמה פלאית כמעט של קצין ימי, ז'וליאן ויו שמו, שהיה מקור מידע מוסמך בכל הנוגע למושבות הצרפתיות, חיבר ספרי מסע והפיץ את המיתוס של האקזוטי. התמונה מוצגת כאן במסגרת פרויקט חליפין, הפעם עם מוזיאון הקונסטהאוס בציריך, שם מוצגת "ברכת חבצלות המים" מאת קלוד מונה, שהשאיל מוזיאון ישראל. 

מתנה סוריאליסטית :מעיזבונו של אנדרה ברטון

עבודות נבחרות מתוך יצירות שהתקבלו באחרונה מהאספן ארטורו שוורץ , שבנדיבותו הפך את מוזיאון ישראל לאחד המרכזים החשובים למורשת הדאדא והסוריאליזם .מוצגות עבודות של אנדרה ברטון ,מאן ריי ,מיראבל דורס ,גראסים לוקה ועוד .כולן מעיזבונו של ברטון ,ממובילי הסוריאליזם , ומייצגות את רוח התנועות במגוון טכניקות 

100 שנים להולדת ויקטור בראונר

ויקטור בראונר ,אמן רומני צרפתי ממוצא יהודי ,תמך בתנועה
הסוריאליסטית מימיה הראשונים .בראונר היה חוקר נלהב של עולם
המיסטיקה ותורת הנסתר ,ואמנותו מבטאת מיזוג פורה של מיתולוגיות
ואמונות דתיות ומגוונות .אולם סם ואילה זקס לאמנות מודרנית ,הבניין
לאמנות המאה ה 20 ע”שנתן קמינגס

מהי זכוכית

תוספת חדשה לביתן דובקין לזכוכית עתיקה ,החושפת את סודותיו של
החומר הקסום ,מעשה ידי אדם .בתצוגה ,המוקדשת לטכנולוגיה של זכוכית ,
סרטים קצרים על ייצור זכוכית גולמית בשיטות ייצור עתיקות וחדשות ,
הסברים ,רישומים וחפצים .אולם הזכוכית ,האגף לארכאולוגיה ע”שברונפמן

חייל רומי ביהודה :תעודת התאזרחות

תעודה משפטית ,שהוענקה לחייל בחילות העזר של הצבא הרומי ,עם שחרורו בשנת 90 לספירה ,בתום 25 שנות שירות .התעודה מפרטת את שמותיהן של 9 יחידות ,שהוצבו ביהודה תחת פיקודו של מושל הפרובינציה טיטוס פומפוניוס בסוס .עד גילויה של התעודה לא ידעו החוקרים כי שימש בתפקיד זה .התעודה נרכשה לזכרו של חיים הרצוג ,נשיאה ה6 של מדינת ישראל בנדיבות משפחתו ;קרן יד חיים הרצוג ;קרן כרמן ולואיס וורשאו לרכישות ;ודוד וג'נבייבהנדין ,ניויורק .אולם התקופה הרומית

צלמית דו ראשית נדירה מהאי פסחא

משלחת ימית צ יליאנית מצאה את הצלמית ב1870 .צלמיות כגון זו נתפסו כגילום חזותי של רוחות המתים .שני הראשים מציינים את כוחן הכוליכול
של הרוחות ,הרואות בה בעת את הנראה ואת הבלתי נראה .אולם המחלקה לאמנות אפריקה ,אוקיאניה ויבשת אמריקה


כתובת מלכותית מואבית ,המאה ה8 לפני הספירה

מצבת ניצחון של מלך מואב מירדן מספרת על מפעלי הבנייה שלו ועל הבסת שכניו ,בני עמון .המציאות העולה מן הכתובת מתאימה לפרק הזמן שלפני עלות ירבעם השני לשלטון ,או לתקופה הקצרה שבין מותו למסע תגלת פלאסר השלישי ,שבעקבותיו איבדה ישראל את כוחה .המצבה עשויה אבן בזלת ומתוארכת לאמצע המאה ה8 לפני הספירה .אולם התקופה
הישראלית.

רכישה חדשה :מפלאי המיקרומוזאיקה
קבוצת יצירות יוצאות דופן בעדינותן מעשה ידי אמנים בני המאה ה19
מרומא נתקבלה זה לא כבר .ביצירות מתוארים נופים ונושאים מחיי היומיום
וכולן עשויות בעבודת פסיפס זעיר .הביתן לאמנות איטליה מהמאה ה18
ע''ש קרלו וג 'אנה שפירא

עבודות חדשות באוסף ורה וארטורו שוורץ לאמנות דאדא וסוריאליזם

ציורים ,פסלים ועבודות על נייר מאת מרסל דושאן ,מאן ריי ,ז'אן ארפ , סלוודור דאלי ואנדרה ברטון .את כולן הוסיף בעת האחרונה ארטורו שוורץ לאוסף המפואר שתרם למוזיאון בשנת .1998 אולם סם ואילה זקס .

המלך מת ,יחי המלך! דיוקן שליט מאיה
כלי קטורת יוצאדופן המתאר בדיוק רב את דמותו של שליט מאיה המפורסם ביותר  ''מגן השמש הגדול '',קיניץ 'יאנאאב פאקאל הראשון שנולד לפני 1400 שנה .שמו כתוב על הכלי בכתב המאיה .ביתן
ארנולד מרמונט לאמנות קדםקולומביאנית

טוני בוואן: עבודות על נייר
טוני בוואן נולד באנגליה ב- 1951, ונחשב לאחד האמנים הפיגורטיוויים הבריטים החשובים ביותר. דמויותיו אקספרסיוויות וגוניהן עזים, בפחם ובפיגמנטים. בתערוכה עבודות מ- 20 השנים האחרונות. 

מרדכי ארדון: נוף אינסוף
ארדון (6981 - 1992) הוא מאמני ישראל הידועים ביותר ברחבי העולם. הוא נולד בפולין ולמד בבאוהאוס בגרמניה. בשנת 1933 עלה ארדון לארץ-ישראל, ובבואו הושפע מאוד מהנוף המקומי. הנוף היה לארדון כלי לחיפוש אחר הנסתר; שימושו זה בנוף ניכר מתיאוריו המוקדמים את סגולותיה הרוחניות של ירושלים והריה, ועד עבודותיו המאוחרות, שבהן הנוף מקבל אופי קוסמי. לאורך כל השנים שבהן פעל כאמן נודעה חשיבות רבה לצבע ולמרקם בעבודותיו. תערוכה אחרת המוקדשת לו מוצגת במוזיאון תל אביב לאמנות  מרדכי ארדון: זמן, חלל ומטפיזיקה.
קטלוג ודפדפת בעברית ובאנגלית
הדרכה: ג' 17:00, ה' 12:30 (מ- 11.3) 

עמנואל דה ויטה

תפנים עם אישה מנגנת בצ'מבלו, 1660 בקירוב
אחת מיצירות-המופת של האמן ההולנדי, המוכר כצייר כנסיות וכמי שצייר גם את בית-הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם. בהשאלת המוזיאון לאמנויות במונטראול. 

שני כתבי-יד זעירים מווינה

''תיקוני שבת'' והגדה לפסח, שכתבו ואיירו שני סופרים בעלי-שם בני המאה ה- 18, הם דוגמה לכתיבה ואיור ביד, זמן רב אחרי המצאת הדפוס. כתבי-היד הם השאלה בעילום-שם. לידם מוצגים כתבי-יד נוספים מאוסף המוזיאון מעשה ידיהם של אותם סופרים. תכנת מחשב מאפשרת למבקר ''לדפדף'' בין דפי שני כתבי-היד. 

במחיצת האלים

פסלים של בני-תמותה ממקדשים מצריים
6 פסלי פקידים שהוצבו במקדשים וייצגו את בעליהם בטקסי פולחן שנערכו במקדשי מצרים הקדומה.

עלילות על מטבעות
חטיפות, בגידה ומוות על שלושה מטבעות כסף רומיים מהמאה הראשונה לפני הספירה, שנרכשו באחרונה לאוסף המוזיאון. 

בעלי-חיים מקודשים במצרים הקדומה
5 ארונות קבורה של בעלי-חיים חנוטים, המשקפים פולחנים של בעלי-חיים מקודשים במצרים הקדומה.

זוג גביעי זכוכית
גביעים הנושאים את סמלי אגודת ''הבונים החופשיים'' ודגם מנורת שבעת הקנים, שנעשו באנגליה בראשית המאה ה- 19. השאלה מאוסף שלמה מוסאייף, לונדון. 

לוחית לעיטור סוס מערבות מרכז אסיה, 300 - 100 לפני הספירה
הלוחית העשויה ברזל, מצופה זהב ומשובצת טורקיז, מזכירה את דברי ההיסטוריון היווני הרודוטוס על עיטורי הסוסים של תושבי הערבות, שהיו משופעים בזהב. בעלי-החיים המעטרים את הלוחית, המוצגים במבט מלמעלה או מן הצד, משקפים את הסגנון עתיר-הדמיון שרווח בערבות מרכז אסיה. 

ספר תורה קטן–מידות ומערכת עיטורים תואמת מנירנברג
במלאות 90 לטדי קולק, העניק דוד י' עזריאלי לאגף ליודאיקה ספר תורה קטן, כ- 23 ס''מ גובהו, עם עצי חיים, רימונים, טס ויד לתורה, מעשה ידי הצורף יוהאן פרידריך אהה בין השנים 1797 עד 1800. המערכת מוצגת עם ארון קודש תואם במידותיו, משובץ בתשליבי עץ ומעוטר בלוחיות כסף עם פסוקים מהמקרא. ספר התורה ועיטוריו מוצגים לצד מערכות של ספרי תורה מקהילות יהודיות ברחבי העולם. 

שמע ישראל

קמיע עברי עתיק
תליון-קמיע מהמאה ה- 5 - המאה ה- 6 לספירה עשוי כסף ומעוצב כעלה דק. על צדו האחד חרותים בעברית פסוקים מספר דברים (''שמע ישראל''), מספר תהילים (''היושב בסתר עליון'') ומספר משלי. תוכנו מרמז כי שימש להגנה על בעליו מפני הסכנות בדרכים. השאלה ממושכת מאוסף רנה וסוזן ברגינסקי, ציריך. 

סוניה דלוניי: עבודות על נייר

רישומים והדפסים של האמנית היהודייה ילידת אוקראינה סוניה דלוניי (1885 - 1979), שפעלה בעיקר בפריז. דלוניי עסקה גם בעיצוב תפאורות ותלבושות לתאטרון, בעיצוב בדים ובגדים, כריכות ספרים ועוד. החיפוש אחר ה''בסיסי'' וההתרכזות בצבעים ובקצב שביצירה מאפיינים את עבודתה. רוב העבודות מאוסף קיי מריל הילמן, שהיתה שוחרת אמנות ואספנית חדת-עין, והורישה את האוסף למוזיאון ישראל בשנת 1997. 

מגילת אסתר וזוג רימונים

מן המאה ה- 18
שני חפצים הגיעו לאחרונה לאוסף ושולבו בתצוגת הקבע - מגילה מאיטליה בעבודת מגזרת נדירה ועשירה בצבעוניות מוצגת באולמות ג'ינה לאס, ורימונים, שמוצאם מסוריה או מעיראק, מעוטרים בעושר ועליהם התאריך הקדום 1742. 

רמברנדט ון-ריין
פטרוס הקדוש בכלא, 1631
יצירת-המופת הראשונה באוסף המוזיאון מאת הצייר ההולנדי רמברנדט ון-ריין. בציור מתואר השליח פטרוס כורע על ברכיו בתא הכלא, שאליו הושלך על-ידי חיילי השלטון הרומי בירושלים. אווירה מלנכולית שוֹרה על התמונה, והיא מצטיינת באור המיוחד האופייני לרמברנדט ובצבעים חמים. מתנת יהודית ומיכאל שטיינהרדט, ניו-יורק, לידידי מוזיאון ישראל בארה''ב.
תערוכות נמשכות
תערוכות לעתיד לבוא
תערוכות שננעלו
Sadna design  בניית אתריםבניית אתרים