info@imj.org.il
972-2-6708811+
יהודה פוליקר בהופעה - 23.8, ב` 20:00
המופע בישיבה בגן האמנות כרטיסים בטל` 6771300
אירועי הקיץ
כרטיסים למופעים: נקודת מגע 29.7 יהודה פוליקר 23.8. ניתן להזמין בטלפון: 02-6771300
חוגגים את פתיחת מוזיאון ישראל המחודש
יוצרים מובילים בחגובה חיה לצד עבודות במוזיאון ישראל
אנחנו בפייסבוק!
התחברו אלינו ותהיו תמיד הראשונים לדעת מה קורה
מבצע חידוש המנויים יוצא לדרך!
לרגל מיזם ההתחדשות של קמפוס מוזיאון ישראל, גן האמנות סגור למבקרים באופן זמני
בשידור חי !
התקדמות הבנייה במוזיאון
לרגל פרויקט השדרוג והשיפוץ של המוזיאון אולמות תצוגות הקבע סגורים למבקרים

תערוכות לעתיד לבוא

מבקרים ומבקרות יקרים,

מיזם ההתחדשות המקיף של מוזיאון ישראל קרוב להשלמתו וההכנות לפתיחתו המחודשת של המוזיאון בקיץ 2010 בעיצומן. בשלב אחרון זה של התהליך, כשאולמות התצוגה עדיין סגורים, הנכם מוזמנים להשתתף בתכניות המוצעות לקהל בהיכל הספר, בדגם ירושלים בימי הבית השני ובאגף הנוער והחינוך לאמנות וליהנות מיופיו של גן האמנות.
אנחנו מאחלים לכם ביקור מהנה וממליצים שתשובו אלינו בקיץ לחוויה מרתקת במוזיאון ישראל המחודש ולתכנית גדושה של תערוכות ופעילויות. 

מוקד טלפוני ומידע כללי: 02-6708811
[email protected]

 

  

מוזיאון ישראל הזמין שלושה אמנים ידועי שם לאצור שלוש תערוכות בקמפוס המחודש

התערוכה "שלושה אמנים, אוסף אחד: צבי גולדשטיין, סוזן הילר, ינקה שוניברי"
תציין את הפתיחה מחדש של גלריות התצוגה החדשות ביולי 2010

ירושלים, ינואר 2010 - לכבוד פתיחתו מחדש בקיץ הקרוב הזמין מוזיאון ישראל שלושה אמנים ידועי שם - צבי גודלשטיין, סוזן הילר וינקה שוניברי – להתבונן באוספיו האנציקלופדיים ולהכירם, ולאצור באמצעותם תערוכות משלהם. תערוכות אלה יחנכו את האולמות החדשים לתערוכות מתחלפות. התערוכות תחגוגנה את פתיחתם מחדש של שלושת אגפי המוזיאון -ארכאולוגיה, אמנות ואתנוגרפיה יהודית. שלוש התערוכות הללו, ייקראו 'שלושה אמנים אוסף אחד', והן מציגות ד-שיח בין אוספיו הנרחבים של המוזיאון והאמנים. הפרויקט ייחודי בהיקפו ובאופיו, והוא חובק את כל אוספי המוזיאון ומעניק לצופים חוויה מוזיאלית רחבה ומיוחדת מנקודת מבטו של כל אחד מהאמנים.
צבי גולדשטיין: רדוף חפצים
האמן הישראלי  צבי גולדשטיין, מקבץ בחלל אחד יותר מ- 600 חפצים, ביניהם יצירות מאוספיו העשירים והמגוונים של המוזיאון וחפצים יומיומיים ממשרדי המוזיאון ומחסניו, במיצב עשיר ומרוכז מאד, המכסה את קירות החלל לאורכם ולרוחבם. אופן תלייה זה מאזכר את חדר הפלאות (  wunderkammer). החפצים נארגים סביב 62 שירים מתוך  שיריו של צבי גולדשטיין  Room 205#, (טרם פורסם),  והם יוצרים קשר אסוציאטיבי ביניהם. השירים מתארים אירוע שבו היה האמן נתון להזיות ולפנטזיות במשך דקה, בחדר בית מלון בתל-אביב. אופן התלייה אינו-היררכי, והמארג שנוצר מדגיש מתחים שבין גבוה ונמוך, מרכז ופריפריה וקורא תיגר על תפיסות מוזיאליות ואוצרותיות עכשוויות. בין החפצים שנבחרו: אלות פריון פרה-היסטוריות, כדים יווניים קלאסיים, מסכות אפריקאיות, מחיצות יפניות וחפצים מן המוכן מזרם הדאדא והסוראליזם, ביניהם יצירות של מרסל דושאן. לצד אלו תוצג עבודה של דונלד ג'אד וצילומים של אנדרה קרטס, הרולד אג'רטון, מנואל אלווארס בראבו ועוד.

סוזן הילר: עבודה בתהליך
סוזן הילר, אמנית ילידת ארה"ב החיה ופועלת בלונדון, קיבצה לדו-שיח פיוטי ומהורהר כ-35 יצירות, מאוספי האמנות המודרנית והעכשווית של המוזיאון, שאותן היא מתארת כ"פואטיות, פוליטיות, מלנכוליות ואופטימיות בו-זמנית". הילר, שכבר אצרה מספר תערוכות, החלה את מסעה דרך האוסף ללא יעד מוגדר מראש. במהלך החיפוש גילתה כי היא נמשכת ליצירות העוסקות בפרגמנטציה, במוות, בטקסט ובאמנות נשים. התערוכה מציגה מבחר אישי המשקף את תחומי העניין והלכי הרוח העמוקים של האמנית. התצוגה כוללת יצירות במגוון טכניקות של אמנים מרחבי העולם כאנסלם קיפר, כרסיטיאן בולטנסקי, אליזה ואנדרה ברטון, גסטון צבי איצקוביץ', וליד אבו-שקרה וברברה קרוגר. 
 ינקה שוניברי: אדמה, אוויר, אש, מים
ינקה שוניברי , נולד בלונדון, גדל בניגריה, חי ופועל בלונדון. הוא עורר עניין רב בארץ עת הציג תערוכה מיצירותיו במוזיאון לפני כשמונה שנים.
הרעיון של ינקה שוניברי לתערוכת הפתיחה עוסק בהשפעה של תרבות אחת על תרבות אחרת. 300 החפצים ויצירות האמנות שהוא בחר מהאוספים, מסודרים בחלל על פי עיקרון מארגן של ארבע קבוצות המייצגות את ארבעת היסודות - אדמה, רוח, מים ואש.  החפצים מקושרים באמצעות יחסים אסוציאטיביים ואסתטיים ומסמלים את היצירה האנושית. כמו כן יוצגו בתערוכה ארבע דמויות שאותן יצר שוניברי במיוחד עבור התערוכה, שכל אחת מהן מייצגת את אחד היסודות ולבושה בבגדים בסגנון ויקטוריאני העשויים מבדי בטיק צבעוניים בסגנון אפריקאי – יצירות כלאיים תרבותיות שהן סימן ההיכר של עבודתו. המיצב המתקבל מדגיש את קווי הדמיון בין בני אדם מעל ומעבר לכל קונפליקט והוא כולל בין היתר: כלי אבן פרה-היסטוריים, פסלונים מצריים מהתקופה הרומאית ובובה של טקסי חניכה ופוריות מדרום אפריקה, לצד יצירות של יאסומסה מורימורה , פבלו פיקאסו, מאן ריי,  אנדרה סראנו ואטורה סוטסאס הבן.
התערוכה 'שלושה אומנים: אוסף אחד' תחנוך את האולמות החדשים לתערוכות מתחלפות ע"ש הרי ובלה וקסנר ותוצג החל ב-26 ביולי ועד ינואר 2011.
אוצרת על: סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ע"ש יולה וז'אק ליפשיץ ואוצרת לאומנות עכשווית ע"ש משפחת לנדו.

תערוכות פתיחה נוספות
מגוון התערוכות הפותחות את המוזיאון במתכונתו המורחבת והמשופרת משקף את עומקם ועושרם של אוספיו האנציקלופדיים. בנוסף לתערוכות המתחלפות באולמות ע"ש הארי ובלה וקסנר, יוכלו המבקרים ליהנות מתערוכות נוספות באולמות המוזיאון ובאגף הנוער. כל תערוכות הפתיחה ייפתחו לציבור ב- 26 ביולי 2006. 

פעימות
התערוכה "פעימות", מתמקדת  בהילוך איטי ומהורהר בכמה מדיומים הכוללים עבודות מיצב, וידאו וצילום מן האוסף הנרחב של יצירות אמנות עכשווית במוזיאון ישראל. בתערוכה עבודות נבחרות מאת קרלוס אמורלס, אולאפור אליאסון, מונה חאטום, יוניה אישיגמי, ביל ויולה ואחרים. כל אחת מהן נוקטת עמדה משלה כלפי היסוד המהורהר בתנועה ומציגה בדרכה כיצד יכולה תנועה איטית לרתק, אפילו להפנט, וכיצד היא יכולה לשנות את תפיסת החלל שלנו ואת האופן שבו אנו חווים יצירות אמנות. התערוכה תהיה פתוחה לציבור עד אפריל 2011.
אוצרת: סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ע"ש יולה וז'אק ליפשיץ ואוצרת לאומנות עכשווית ע"ש משפחת לנדו.

מתנה נדירה: אוסף הצילומים של נואל והרייט לוין  במוזיאון ישראל
המחלקה לצילום של מוזיאון ישראל גאה להציג את אחד מאוספי הצילום הפרטיים הטובים בעולם, אוסף נואל והרייט לוין, ובו 125 עבודות, מ- 160 שנים. זו הפעם הראשונה שהאוסף מוצג לקהל הרחב מאז הוענק למוזיאון ב-2008. באוסף צילומים בריטיים מן המאה ה-19, עבודות צילום מודרניסטיות ועבודות עכשוויות. האוסף כולל צילומים מפורסמים מאת אנדרה קרטס, פול אוטרברידג', מאן ריי, אוגוסט סנדר, סינדי שרמן ואחרים.
אוצר: ניסן פרז, אוצר המחלקה לצילום ע"ש נואל והרייט לוין.

למה רישום?
תערוכה זו מעלה שאלות בנוגע למדיום הרישום ומשתמשת בדוגמאות מאוסף היצירות העשיר של המוזיאון וממחישות את רוחב היקפו ומורכבותו. היצירות המופיעות בתערוכה מאורגנות לפי אופן פעולתו של האמן והמטרה שלשמה נעשה הרישום, כגון רישומי פסלים, רישומים שנעשו מהסתכלות, רישומים המשקפים את תחושותיו הפנימיות של האמן ואחרות, מבלי להתייחס למקום, לזמן או ליוקרה אמנותית. בתצוגה יצירות של אמנים כמו אביגדור אריכא, פנחס כהן גן, יוג'ין דלקרואה, ז'אן אונורה פרגונאר, פול קלה, ברנרדינו לואיני, פבלו פיקאסו ואגון שילה.
אוצרת: מאירה פרי-להמן,  אוצרת בכירה להדפסים ורישומים ע"ש מיכאל ברומברג.

ארבע עונות
משחר ההיסטוריה, התנהלו חייהם של בני האדם על פי לוח השנה החקלאי וארבע העונות.
תאור העונות היה ז'אנר פופולארי החל מימי הביניים ובמיוחד באמנות בתקופות הרנסנס והבארוק בהתאם לגישה האקדמית של שימוש בנופים וסמלים קבועים כמו דמויות מן המיתולוגיה הקלאסית. הנושא היה פופולארי ומבוקש מאוד והופיע בסדרות של  הדפסים בגרמניה וארצות השפלה.
החל מסוף המאה התשע-עשרה, כאשר החלו אמנים לעזוב את הסטודיו שלהם ולצייר בחוץ, היה ציור העונות לנושא מקובל בציורי האימפרסיוניסטים שהרבו לתאר סצנות חקלאיות לצד תיאורי נוף עירוני וחיי עיר.
התערוכה 'ארבע העונות' בוחנת את נקודת המעבר הזאת בהיסטוריה של האמנות באמצעות יצירותיהם של תחריטאים בני המאה ה-17 וציירים אקדמיים בני המאה ה-19 לצד אמנים מודרניים כגון גוסטב קורבה,  קמי פיסארו, אוגוסט רודין ,לסר אורי ומקס ליברמן.   
אוצרת: שלומית שטיינברג, אוצרת המחלקה לאומנות אירופית

חלוצי המחקר הארכיאולוגי בארץ הקודש (שם זמני)
בכניסה לאגף לארכאולוגיה המחודש ע"ש ברונפמן, תיפתח תערוכה שתציג את חלוצי המחקר הארכאולוגי ואת התהליך שבו הפכה חפירת העתיקות משוד אוצרות למדע המתעד את ממצאיו. 
התערוכה סוקרת את המחקר הארכאולוגי באמצע- עד סוף - המאה ה-19 באמצעות תמונות וחפצים אישיים של אנשי הקרן הבריטית לחקירת ארץ ישראל וכן באמצעות ממצאים מחפירות, צילומים ואיורים שנעשו על ידי 3 דמויות הנחשבות לאבות התחום: פליסיין דה סוסי הצרפתי, סר פלינדרס פיטרי הבריטי וקונרד שיק הגרמני. לכולם היה מניע משותף: למצוא את הערים המקראיות, את אוצרות המלכים ולהחיות את ההיסטוריה.  
אוצרת – חגית מעוז-לין, עוזרת לאוצרת ראשית לארכאולוגיה

אייזיק ג'וליאן, "איגוד מערבי, סירות קטנות"
מיצבי הקולנוע המורכבים והפיוטיים של אייזק ג'וליאן ממזגים תחכום רעיוני עם יופי חזותי בלתי רגיל. עניינו המתמשך של האמן בהשפעת המקום  ומסעותיו בין יבשות  ותרבויות, הגיעו לשיאם בטרילוגיה  של מיצבים "צפון אמתי" (2004), "פנטום אפריקני"(2005) ו"איגוד מערבי: סירות קטנות"(2007) . זה האחרון נרכש לא מכבר בידי מוזיאון ישראל והוא מתאר את חוויותיהם של צפון-אפריקנים שמנסים להימלט מן המלחמה והרעב דרך הים התיכון. הסרט נעשה לאחר ארבע שנות מחקר והוא עוסק באותם מהגרים סמויים שניסו להגיע באלפיהם לסיציליה ולמקומות אחרים; מעטים הצליחו במשימה.
אוצרת על: סוזן לנדאו, אוצרת ראשית לאמנויות ע"ש יולה וז'אק ליפשיץ ואוצרת לאומנות עכשווית ע"ש משפחת לנדו.

 

 

  

  

 

 

 

תערוכות נמשכות
תערוכות לעתיד לבוא
תערוכות שננעלו
Sadna design  בניית אתריםבניית אתרים